Lymphadenitis


  • Klasifikimi dhe fazë lymphadenitis
  • Shkaqet e lymphadenitis
  • Simptomat lymphadenitis
  • Diagnoza lymphadenitis
  • Trajtimi lymphadenitis
  • Parashikim dhe parandalimi lymphadenitis

Zakonisht ndodh si një komplikacion inflamacion gjëndrave që lokacionit primar. Patogjene infektive (bakterie dhe toksina e tyre) të depërtojnë në nyjet limfatike regjionale me rrymën limfatik, i cili rrjedh nga fokus primar qelbëzues. Nganjëherë koha e lymphadenitis fokus primar janë eliminuar dhe mund të mbetet i panjohur. Në raste të tjera ndodh nga infektimi drejtpërdrejtë gjëndrave në rrjetin limfatik nëpërmjet lëkurës thyer ose mukozës.

Përgjigja inflamatore në limfatike nyjet lymphadenitis - një funksion pengesë e sistemit limfatik, e cila kufizon përhapjen e infeksionit në të gjithë trupin. Megjithatë, zhvillimi i lymphadenitis mund të duket si një pikënisje për proceset purulent i përbashkët - adenitis phlegmonous dhe sepsë. Trajtimi i përfshirë në kirurgët lymphadenitis, duke përfshirë specialistë në flebolohyi dhe lymphology.

Kur lymphadenitis është shpesh mposhtur submandibular, qafës së mitrës, axillary, rrallë - popliteal, bërryl, nyjet limfatike inguinale. Inflamacion ndodh nyjet limfatike të thella (legenit, çapokor).


Klasifikimi dhe fazë lymphadenitis

Lymphadenitis adrift eshte akute ose kronike. Lymphadenitis akute është në fazën e zhvillimit të 3 - Bluetongue, hyperplastic dhe purulent.

Proceset fillestare patologjike në lymphadenitis karakterizohet hyperemia congestive e lëkurës rritur limfatike nyjet, sinuseve dhe zgjerimin e endoteliale Deskuamimi. Fenomen ndjekur djersë i lëngshëm dhe depërtim nyjë parenchyma, rruazë e bardhë infiltrimi dhe përhapja e indeve limfoid. Këto ndryshime strukturore janë në përputhje me stadi kataral dhe lokalizimin hyperplastic lymphadenitis e proceseve patologjike brenda kapsulës nyjeve limfatike. Nën zhvillimin e mëtejshëm të kundërt ndodh purulent shkrirjes lymfouzla për të formuar absces encapsulated ose përmbajtjen e infektuar përparim në indet përreth - zhvillimin paralimfadenita dhe adenitis phlegmonous. Peshë më aktual është i ndryshëm lymphadenitis ihoroznoy që ndodh kur nyjet limfatike hnylostno kalbje.

Lymphadenitis më pak i zakonshëm i fibrinës karakterizohet djersë të bollshme dhe të fibrinë depozitimin, dhe nekrotizues lymphadenitis që zhvillon, si rezultat i nyjeve limfatike omertvenyyu të shpejtë dhe të madh. Gjithashtu prodhojnë një formë të veçantë të lymphadenitis - hemorragjike imbibition karakterizuar (depërtim) gjak nyja limfatike në sybirtsi apo murtaja.

Me formë të thjeshtë dhe të gjëndrave hyperplastic mund të marrë një kurs kronike.

Kur lymphadenitis mund të jenë të përfshira në inflamacion nyjen limfatike të vetëm, ose më shumë nyjet limfatike afër. Në varësi të etiologjisë dhe patogjen dalluar mes lymphadenitis specifik dhe jospecifik.

Shkaqet e lymphadenitis

Agjentët e lymphadenitis jospecifik zakonisht florës hnoerodnaya - staphylococci dhe streptokokeve, si dhe emisionet e toksinave dhe produkteve të kalbjes ind që depërtojnë në nyjet limfatike lymphogenous, hematogjene ose nga kontakti. Fokusi kryesor i jospecifik in lymphadenitis mund të jetë i lënduar, kundravajtës, vlon, carbuncles, celuliti, erizipelë, ulcerat trofike, thrombophlebitis, karies, osteomielit. Inflamacion lokal shpesh i shoqëruar nga lymphadenitis rajonal.

Lymphadenitis në fëmijët është e lidhur shpesh me proceset inflamatore në Otolaryngology (gripi, otitis media, grykët kronike, fyt i lënduar), infeksionet e fëmijërisë (fruth i keq, difterisë, shytave) dhe çdo sëmundje (pyoderma, diatez exudative, ekzemë infektuar dhe të tjerët. )

Lymphadenitis shkak-specifik është shkaktar etiologjik i tuberkulozi, sifilizi, gonorrea, aktinomikozës, murtaja, antraksit, tularemisë dhe infeksione të tjera.

Simptomat lymphadenitis

Lymphadenitis akute nonspecific manifestohet me nyjet limfatike regjionale të dhimbshme dhe për të rritur madhësinë e tyre. Në formën kataral dhe nyjet hyperplastic zgjeruar mund të jetë lehtësisht proschupom dhimbja e tyre i mitur, çrregullime të përgjithshme butë ose mungon. Lymphadenitis shpesh ndodh me përfshirjen e enëve limfatike - lymphangitis.

Nëse nyjen qelbëzim bëhet e dendur dhe e dhimbshme, zhvillon përgjithshme dehje - ethe, humbje e oreksit, dobësi, dhimbje koke. Rritet fenomen lokal - skuqje dhe ënjtje në nyje të prekur, përshkruan të nyjeve limfatike janë të mjegulluar nga peryadenyta. Pacienti kishte kursyer zonën e prekur, sepse lëvizjet janë të përforcohet dhimbje. Shumë shpejt vjen purulent shkrirjes limfatike nyje dhe në infiltrimit bëhet luhatje të dukshme.

Nëse nuk të ditur absces formuar në kohë, nuk mund të jetë një zbulim i madh plehu jashtë apo indet përreth. Në rastin e fundit zhvillon adenitis phlegmonous, e cila karakterizohet nga depërtoj të shpërndarë dhe të dendura të zonave të dhimbshme veç e veç zbutjes. Kur putrefactive formë lymphadenitis nyje prekje ndjerë kërcëllimë gazit (pohruskuvannya). Në proces shkatërrues përparon shkelje të përbashkët - rrit ethe, takikardia, dehje.

Komplikimet e lymphadenitis qelbëzues mund të jetë thrombophlebitis, gyp limfatik, pyosepticemia. Përparime nyjet limfatike tracheobronchial e qelb në ezofag apo plumbi bronke të formimit bronkopneumonare apo fistula esophageal, mediastinitis.

Lymphadenitis në fëmijët ndodh shpejt me temperaturë të lartë, rraskapitje, humbje të oreksit, shqetësim gjumë. Një komplikimet e mundshme të rënda mund të jetë përgjithësim i infeksionit me zhvillimin e sepsë.

Në jospecifik nyjet limfatike kronike lymphadenitis janë zgjeruar, maloboleznennye, i dendur, jo ngjitur në indet përreth. Rezultati është lymphadenitis kronike për shkak të tkurrje e nyjet lidhëse zëvendësimin e indeve limfoide. Ndonjëherë përhapja e çrregullimit të indit lidhor shkakton qarkullimin limfatike, lymphostasis bibliotekë, elefantiazë.

Për specifike lymphadenitis rritje tipike në dhimbje gonorrheal mprehtë dhe nyjet limfatike inguinale. Lymphadenitis tuberkuloz ndodh me temperaturë të lartë, dehje të rënda, peryadenytom shpesh ndryshon nekrotike nyje. Lymphadenitis në sifilisit është e karakterizuar nga njëanshme moderuar nyjet limfatike zinxhir rritje, nespayannostyu e tyre njëri-tjetrin dhe me lëkurë. Në lymphadenitis sifilitik nuk ndodh kurrë nyjet limfatike suppurating.

Diagnoza lymphadenitis

Njohja e akute lymphadenitis nonspecific sipërfaqe lokalizimin e vështirë. Kjo merr parasysh tërësinë e historisë dhe manifestimeve klinike. Harder diagnostikuar lymphadenitis komplikuar forma që ndodhin me peryadenytom dhe adenitis phlegmonous, që përfshijnë yndyrë mediastinale dhe hapësirë ​​retroperitoneale. Në të gjitha rastet e fokus purulent primar. Diagnoza diferenciale e lymphadenitis akute shpenzojnë me osteomielit, cellulitis, nahnoyvsheysya atheroma, etj

Lymphadenitis kronik zakonisht kërkon biopsi të nyjeve limfatike ose heqje me analizë histologjike. Është e nevojshme për të dalluar formën kronike e lymphadenitis dhe sëmundje sistemike (sarkoidosis), limfohranulomatoz, leukimi, nyjet limfatike metastatic në tumoreve të kancerit, etj

Diagnoza specifike lymphadenitis është i bazuar në një grup të të dhënave klinike dhe laboratorike. Për të zbuluar teste Tuberkulin TB Mantoux kryera dhe Pirke. Ekzaminim mikroskopik zbuloi qelizat gjigante i larmë Pirogov-Lanhhansa. Gjatë gjoks X-ray mund të tregojnë vatra gungor në mushkëri, studimi i qafës indeve të buta, submandibular, axillary, zonën inguinale në kaltsynaty foto përcaktuar si hije të dendura.

Në lymphadenitis sifilitik në larmë janë Treponema zbehtë. Duke diagnostikimin specifike specialistë lymphadenitis i përfshirë TBC, sëmundje veneriane, sëmundje infektive.

Nëse është e nevojshme, pacientët me lymphadenitis kryer enët limfatike UZDG, CT, MRI e segmenteve të prekura limfostsintihrafiya, lymphography i errët.

Trajtimi lymphadenitis

Kataral dhe hyperplastic i gjëndrave trajtohen mprehtë konservative. Nevojshme për të krijuar paqe për zonën e prekur të terapisë me antibiotikë të përshtatshëm bazuar në ndjeshmërinë e florës mikrobike, terapi UHF, terapi vitaminë.

Në futjen lymphadenitis treguar hapjen absces formuar, adenitis phlegmonous, kullimit dhe të kanalizimeve të përqëndrohet në parimet e plagët ekzemë. Emërohet detoxification aktiv dhe terapi me antibiotikë.

Në lymphadenitis kronike jospecifik të nevojshme për të eleminuar sëmundjen themelor që mbështet inflamacion në nyjet limfatike.

Lymphadenitis specifik trajtohen konsideruar etiologjike dhe procesin primar (sifilizi, gonorrea, tuberkulozi, aktinomikozës, etj).

Parashikim dhe parandalimi lymphadenitis

Në kohë trajtim lymphadenitis shkakor shmang procesin e përhapjes dhe përgjithësim. Rezultati mund të jetë një kronike lymphadenitis limfë nyje dhëmbëza të indeve lidhës zëvendësim limfoid indeve. Në disa raste, ju mund të zhvillojnë një shkelje e limfatike dhe lymphedema.

Parandalimi kërkon parandalimin microtraumas lymphadenitis, infeksionin e plagëve dhe abrasions, scuffs lëkurës. Duhet gjithashtu të jetë trajtim vatra në kohë të infeksionit (dhimbje fyti, prishjen e dhëmbëve), prerje e formacioneve purulent (kriminelëve, vlon).