Limfangita


  • Arsyet limfangita
  • Lymphangites Klasifikimi
  • Simptomat limfangita
  • Diagnoza limfangita
  • Trajtimi limfangita
  • Parashikim dhe parandalimi limfangita

Kur lymphangitis (limfanhoit, lymphangitis) mund të ndikohen enët limfatike të kalibrit të ndryshëm dhe thellësinë e lokalizimit. Lymphology dhe Flebolohyya përballur shpesh me gjymtyrë lymphangitis, për shkak të mikrotravmuvannya tyre të shpeshta, një numër i madh i patogjenëve microbial dhe karakterin limfatike. Lymphangitis zakonisht ndodh me simptomat lymphadenitis mesme. Limfangita Zhvillimi tregon përparimin e sëmundjes primare dhe rrit kursin e saj.

Arsyet limfangita

Lymphangitis zhvillon përsëri, kundër sipërfaqes ekzistuese ose inflamatore Foci të thellë - i infektuar abrasions apo plagët, vlon, abscese, carbuncles, celuliti. Të patogjene kryesore në lymphangitis veprojë Staphylococcus aureus, beta-hemolitik streptokokeve, të paktën - E. coli dhe Proteus, dhe florën e tjera aerobe në një monoculture apo shoqatë. Limfangity specifik shpesh e lidhur me praninë e pacientëve me tuberkuloz.


Gjasat e limfangita varet nga vendndodhja, madhësia e vatrave primar i infeksionit, virulencë e mikroorganizmave, karakteristika limfatike në këtë fushë anatomik.

Agjentët microbial dhe toksina e tyre vijnë nga xhepat e inflamacionit në hapësirën intersticiale, pastaj capillaries limfatike, duke lëvizur mbi ta në drejtim të tanishëm të enëve të mëdha limfatike dhe nyjet limfatike. Inflamacion reaktive e murit të enëve të gjakut është shprehur në ënjtje endotelial, duke rritur pėrshkueshmėrisė e saj të djersë, fibrinë mpiksjen e humbjes, trombozë intravaskular. Këto ndryshime çojnë në çrregullime të qarkullimit limfatike lokale - lymphostasis. Me përparimin e mëtejshëm të inflamacionit mund të zhvillojnë ekzemë dhe purulent lymphangitis mpiksjen e shkrirjes.

Nëse përhapja e inflamacionit të indeve përreth zhvillon perilimfanhit, ku mund të pyes veten enët e gjakut, joints, muskujt, dhe kështu me radhë. F. Duke u ngjitur inflamacion mund të përhapet në të gypit limfatike kraharorit.

Në praktikën klinike, shpesh diagnostikuar lymphangitis ekstremitetet e poshtme, që rezulton nga scuffs, microtraumas, kruarje, ulcerat deje, kriminelëve.

Në Andrology nganjëherë një kusht konsiderohet si nevenerychnoho lymphangitis e penisit: ajo mund të shkaktojë dëmtim të indeve është penisi gjatë masturbim akteve të shpeshta dhe të zgjatura seksuale. Lymphangitis specifik veneriane mund të zhvillohet në sifilis primar, herpes gjenital, urethritis i shkaktuar nga infeksioni seksual.

Lymphangites Klasifikimi

Duke pasur parasysh natyrën dhe peshën e inflamacionit lymphangitis mund të jetë i lëngshëm (i thjeshtë) dhe purulent; kurs klinik - akute ose kronike; thellësi vendndodhjen e enëve të prekura - sipërfaqësore apo të thella.

Në varësi të kalibrit të përflakur enët limfatike limfangity ndarë në kapilar (ose rrjetë reticular) dhe rrjedhin (trunkulyarnye). Nëse inflamacioni reticular lymphangitis është i përfshirë në shumë capillaries limfatike sipërfaqësore, me mbathje - ndezi një ose më shumë anije.

Simptomat limfangita

Kur lymphangitis gjithmonë e shprehur kryesisht dehje të përgjithshme që shoqëron inflamacion të rëndë qelbëzues. Ka një temperaturë të lartë (deri në 39-40 ° C), të dridhura, djersitje, dobësi, dhimbje koke.

Lymphangitis reticular fillon me paraqitjen e ngjeshur të ashpër rreth infeksioneve sipërfaqësore vatër (plagët, abscese, dhe kështu me radhë. F.) Me rrjetë përforcuar (mermeri) model mbi një sfond të eritemë intensive. Për foto klinike ngjan një rrjetë rrit lymphangitis, por bllokimet e trafikut është Kufijtë e paqarta, pazakonta për erizipela.

Shprehje lokal i rrjedhin limfangita është prania e lëkurës shtrënguar vija të kuqe përgjatë enëve limfatike përflakur, të shtrirë në nyjet limfatike regjionale. Fast-paced ënjtje, butësi dhe bende compaction, ënjtje dhe tension indet përreth, lymphadenitis rajonal. Prekje përgjatë enëve zbulon vulat e dhimbshme mbi llojin e kurrizit ose chotok.

Me lymphangitis thellë hyperemia lokal është vërejtur, por shpejt ënjtje dhe dhimbje në rritje në skaj, në prekje të thellë shënoi një dhimbje të mprehtë, herët në zhvillim Lymphedema.

Nëse perilimfanhita përflakur zonat përreth indeve mund të transformohet në një absces apo phlegmon podfastsialnuyu zbulimi jo në kohë e cila kërcënon zhvillimin e sepsë.

Simptomet e lymphangites kronike fshirë dhe karakterizohet zakonisht nga biblioteka të vazhdueshme për shkak të bllokimit të mbathje limfatike dhe lymphostasis thellë.

Kur nevenerychnoho lymphangitis përgjatë trungu ose sulcus kurorë e penisit duket kordonin qetë Nënshkruan që mund të ruhet për disa orë ose ditë, dhe pastaj të zhduket në mënyrë spontane.

Diagnoza limfangita

Lymphangitis reticular mund të diagnostikuar lehtë lymphology tashmë gjatë inspektimit vizual, por ajo duhet të dallohet nga erizipela dhe phlebitis sipërfaqësore. Në diagnozën ndihmon në identifikimin fokusin primar inflamatore.

Njohja limfangita thellë mund të jetë një sherr. Në këtë rast, konsiderohet historia klinike dhe mjekësore, rezultatet e testeve instrumentale dhe laboratorike. Kur lymphangitis vërejtura në gjakun periferik shënuar leukocytosis. Kur UZDG dhe i dyfishtë skanimi tregon ndryshimet e enëve limfatike nga lloji i strukturës heterogjenitetin, duke ngushtuar lumen, e hiperehohennosti praninë rreth rim e anijes, ndryshimet reaktive në nyjet limfatike përkatëse. Vlerësimi i ashpërsisë, prevalenca dhe thellësi limfangita duke përdorur thermography kompjuter. Hulumtim kompleks për të dalluar phlegmon thellë lymphangitis e indeve të buta, trombozë venë të thellë, osteomielit.

Identifikimi i limfangita patogjen të bërë nga shkarkimi bakteriologjike e mbjelljeve e plagëve purulent. Në lymphangitis komplikuar kryer analizat e gjakut për sterilitetin.

Trajtimi limfangita

Para së gjithash, në akute lymphangitis likuidimit nevojshme fokus primar, duke mbështetur inflamacion në enët limfatike. Një trajtim i plagëve të infektuara, abscese seksion, cellulitis, kundravajtësit, kullimit dhe kanalizimet e tyre. Gjymtyrë e prekur është fiksuar në pozitë të ngritur; rekomandojë pacientin për të qetësuar motor. Kur lymphangitis zonat e papranueshme ngrohjes vetë masazh të inflamacionit, fërkim ointments. Trajtim të drogës përfshin antibiotikët (penicilinat semisynthetic, Cephalosporins 1-2 aminoglycosides th brez, linkozamidy), drogë anti-inflamator dhe antihistamine e terapisë infuzion, lazer (VLOK) ose rrezatim ultravjollcë të gjakut (UFOK).

Në rastin e limfangita ngadalshëm të emëruar FA SHAT kronike melhem lokale, fasha napivspyrtovyy ose dimetilsulfoksid, baltë, UFO, me inflamacion të vazhdueshme të kursit radioterapi është treguar.

Trajtimi nevenerychnoho penisit limfangita nuk është e nevojshme. Kur lymphangitis shkaktuar nga sëmundje ngjitëse seksuale, të kryer terapi bazë të infeksionit.

Parashikim dhe parandalimi limfangita

Limfangita Paralajmërim është trajtimi në kohë primar kirurgjik të plagëve, lezionet sëmundjet kanalizime pustular seksion formuar purulent, terapi adekuate antibiotik.

Limfangita i zgjatur kronike mund të çojë në zhdukje e enëve limfatike, limfatike çrregullim të qarkullimit, zhvillimit lymphostasis dhe elefantiazë. Nëse iniciuar në kohë terapi lymphangitis nënshtruar trajtimit të qëndrueshme.