Lymphostasis


  • Arsyet lymphostasis
  • Klasifikimi i formave lymphostasis
  • Simptomat lymphostasis
  • Diagnoza lymphostasis
  • Trajtimi lymphostasis
  • Parandalimi dhe prognozë të lymphostasis

Lymphostasis (edema limfatike, lymphedema) zhvillon në kundërshtim me proceset e formimit limfatike dhe daljeve të saj përmes capillaries dhe trungu limfatik e organeve dhe indeve të ekstremiteteve të kolektorit kryesor limfatik dhe kanal kraharorit. Sipas të dhënave të OBSH-së, lymfostazom prek rreth 10% të popullsisë në botë. Në lymphostasis konstante prohressyruyusche shënuar ënjtje e gjymtyrëve dhe rritje në vëllim, të nënshkruar indeve nënlëkurës, coarsening e lëkurës, hyperkeratosis, fissures dhe ulcerat. Progresi në lymphostasis e elefantiazë (gjymtyrëve hypertrophy) shkakton vuajtje psikologjike dhe fizike të pacientit dhe të çojë në paaftësi. Trajtimi i përfshirë ekspertët lymphostasis në terren dhe flebolohyi të lymphology.

Arsyet lymphostasis

Lymphostasis Zhvillimi mund të jetë për shkak të një gamë të gjerë të faktorëve. Shkelja e limfatike vonuar limfatike indet gjetur në dështim të zemrës, sëmundje të veshkave, hypoproteinemia kur linja Limfa nuk mund të përballen me rrjedhjen e limfatike.


Lymphostasis mund të jetë për shkak të pamjaftueshmërisë kronike deje në forma decompensated e venat me variçe, posttromboflebitychnyy fistulat sindromi arteriovenoze. Tërheqja e tepërt të çojë lëngun e indeve kompensuese zgjerimin e enëve limfatike, ulur tonin e tyre, dështimin e valvulave dhe dështimit limfovenoznoyi.

Arsyet lymphostasis mund të shërbejë defektet e sistemit limfatik, pengim i enëve limfatike gjatë lëndimeve të tyre (traumave mekanike dhe operacionale, djegiet), compression e tumoreve ose depërtojnë inflamatore që parandalojnë ottekaniyu limfatike. Kur lymphadenitis dhe lymphangitis zhdukje e disa enëve limfatike të çojë në pamjaftueshmërisë valvulave të zgjerimit dhe të tjerët, të shoqëruar nga pezëm limfatike.

Trego mastectomy kryer mbi kancerin e gjirit komplikuar nga zhvillimi i lymphedema sipërme skaj në 10-40% të rasteve. Zakonisht mbahet gjatë limfodissektsiya mastectomy axillary (axillary limfoadenektomiya) - heqjen e nyjeve limfatike, të cilat janë zona të metastazë rajonal. Gjasat e lymphostasis varet nga sasia e limfodissektsii underarm. Lymphostasis gjithashtu mund të provokojë kancerin e prostatës, Limfoma, hiqni nyjet limfatike inguinale-femurit, zonat terapi rrezatim të limfatike rajonale.

Në disa raste të zhvillimit limfatike të lymphostasis vërejtur në lymphangitis korrente streptokoksike (me phlegmon, Roger), infeksionet parazitare. Në vendet me klimat tropikale gjeti përhapje filyarioz limfatik nga mushkonjat (elefantizm, sëmundje fildish). Infeksioni shfaqet lezione dhe nyjet limfatike, rritjen e tyre, ethe, dhimbje të forta, hypertrophy e këmbët, duart, gjinjtë apo organet gjenitale.

Klasifikimi i formave lymphostasis

Duke pasur parasysh lymphostasis etiofaktorov mund të zhvillojë primar ose riciklohen. Lymphostasis primar karakterizohet nga dështimi i sistemit limfatik të lidhur me anomali kongjenitale enëve limfatike (hipoplazise, ​​agenesis ose pengimin e enëve të gjakut, dështim valvula, sindromave nasledstvennymy). Kur fillimisht lymphostasis mund të pyes veten një ose të dy gjymtyrët; Manifestimet Lymphedema janë të shprehura në fëmijëri dhe rritet në adoleshencë.

Në lymphostasis sekondar them kur viktima apo sëmundje normalisht formuar së pari sistemin limfatik. Lymphedema dytësor shpesh zhvillohet në një gjymtyrë, zakonisht në heqjen e këmbë dhe këmbë të ulët dhe shpesh ka posttravmatycheskuyu ose natyrën inflamatore.

Lymphedema ndodh kryesisht në femra. Në 91% të pacientëve të zhvilluar lymphostasis gjymtyrë të ulëta. Me zhvillimin limfooteka të moshës 15-30 vjet duke folur për lymphedema rinore pas 30 vitesh - në lymphedema fund.

Në zhvillimin lymphostasis ndajë 3 faza të njëpasnjëshme: 1 - ënjtje i butë i rastit 2 - pakthyeshëm ënjtje 3 - elefantiazë (ënjtje e pakthyeshme, cysts, fibrozë).

Simptomat lymphostasis

Në lymphostasis lehtë fazë vërejtur dukuri sistematike të edemë rastit gjymtyrë, i cili përfshiu mbrëmje dhe vetëm në mëngjes zhduket pas pjesa tjetër. Ënjtje kanë tendencë për të rritur pas stërvitjes apo afatgjatë kufizimin e lëvizshmërisë, gjatë të qëndrojnë në këmbët e tij. Ndryshime të pakthyeshme dhe përhapja e indeve lidhës në këtë fazë ende të zhdukur, apel kaq kohë për të lymphology dhe mbajtur çojë konservator terapi për të regresionit e racks sëmundjes.

Lymphostasis ashpërsia moderuar neischezayuschaya karakterizohet edemë, rritet në ind lidhës dhe të nënshkruar lëkurë të shtrënguar, të cilat mund të jenë të shoqëruar nga bolevogo ndjenjat. Përgjimi një gisht në inde fryrë lë gjurmë përshtypjet e ruajtura për një kohë të gjatë. Edema limfatike rezistente mund të çojë në lodhje prekur gjymtyrë, konfiskimet.

Në lymphedema rënda pakthyeshme vërejtur shkeljet e limfatike, zhvillimin e ndryshimeve fibrocystic në indet dhe elefantiazë. Lymphostasis bëhet shumë e rëndë që gjymtyrë humbet formën dhe aftësinë për të funksionuar normalisht. Në këtë fazë mund të ketë lymphostasis zhvillimi i contractures dhe deformimeve osteoarthritis, ulcerat deje, ekzemë, erizipela. Kjo është rezultat lymphostasis mund të duket një vdekje të pacientit nga sepsë rëndë.

Kur lymphostasis rritur gjasat e lymphosarcoma.

Diagnoza lymphostasis

Nëse shenja lymphostasis duhet t'i referohet kirurg vaskular (flebolohu, lymphology) për të përcaktuar shkakun e sëmundjes. Nëse Lezionet e ekstremiteteve të ulëta është e nevojshme në kryerjen e ultrazërit të barkut dhe legen, me lymfedeme duart - radiografi e zgavrën e kraharorit.

Për të përcaktuar lokalizimin e limfatik dhe njësisë vaskulare pėrshkueshmėrisė përdorur X-ray lymphography, limfostsintihrafiy me TC-99 milion, MRI, CT. Këto metoda japin një paraqitje e shkurtër e ndryshimeve në kanalin limfatike, duke identifikuar fushat e dredhje, limfoanhiektaziy, dështimi valvul.

Lymphostasis dallojnë nga trombozës venë të thellë dhe sindromi postflebitychnyy në të cilat lymphedema njëanshme, ënjtje të butë, të përcaktojë se atje hipepihmentatsiy, variçe ekzemë dhe variçe venat. Për të përjashtuar patologji venoz kryer venat UZDG e gjymtyrë.

Trajtimi lymphostasis

Qëllimi i trajtimit është lymphostasis shërim dalje e limfatike prej gjymtyrëve apo organeve të tjera.

Kur tregohet lymphostasis qëllim limfatik manual kullimit, pnevmokompressiy hardware, terapi fizike (terapi magnetike, terapi lazer, masazh), përzgjedhjen dhe veshur çorape compression. Pacienti rekomandohet dietë me kufizim të kripës, terapi profesion, terapi fizike, not, ecje nordike. Me terapi të drogës që përdoret lymfotropnym flebotonikov të veprimit, enzimat anhioprotektory, adjuvantë. Kur ulcerat trofike dhe ekzemë është trajtimi i tyre lokal.

Kur lymphostasis duhet me kujdes të shikoni për Stop për të mos lejuar të zhvillimit limfangita. Për këtë qëllim e hardware më të mirë për të kryer pedikyr mjekësore duke përdorur mjete të posaçme për kujdesin higjenik dhe mjekësor këmbë. Me zhvillimin e fungale infeksion i caktuar fondet antimikoticheskie këmbët e përpunimit të drogës antifungal.

Arsyet për trajtim kirurgjik mund lymphostasis joefikasitetin është një terapi e plotë mjekësor, progresion lymphedema, prania e fibrozës së shqiptuar dhe deformimeve qese limfatike. Kur lymphostasis turistik në mikrosurgjikale krijimit anastomosis limfovenoznoy, Liposuction dhe dermatofastsiolipektomiy.

Në rastin e Lymphedema primar kompleksit treguar transplantim indet limfoide plotë. Në elefantiazë të rënda, duke përjashtuar mundësinë e operacioneve radikale kryer fushat tunneling prekur të thahet limfatike në të shëndetshme kirurgji heqje ind.

Parandalimi dhe prognozë të lymphostasis

Disclaimer trajtim lymphedema kontribuon në lymfatycheskomu më të mëdha ënjtje të indeve, gjymtyrë kufizime në lëvizje, zhvillimin e infeksionit kronik.

Pa marrë parasysh atë fazë u diagnostikua lymphostasis, pacientët duhet anhiohirurh mbikëqyrjes. Terapi vjetore të mirëmbajtjes duhet të kryhet në jetën lymphostasis.

Parandaluar qarkullimin abuse limfatike në gjymtyrët lejojë duart plota të kujdesit të lëkurës dhe këmbët, trajtim të menjëhershëm të çdo plagëve dhe për të parandaluar infeksionin e tyre. Ajo mban trajtimin e sëmundjeve të veshkave, zemrës, venat për të shmangur dekompensimi patologjinë.

Për parandalimin e lymphedema postoperative në vitet e fundit Mammology limfodissektsii totale të braktisur gjatë mastectomy dhe limfatike nyjet radikale janë të kufizuara për heqjen e sinjalit.