Necrobiosis Lipoid


  • Shkaqet lypoydnoho necrobiosis
  • Simptomat lypoydnoho necrobiosis
  • Diagnoza lypoydnoho necrobiosis
  • Trajtimi i necrobiosis lypoydnoho

Lipoid necrobiosis trajtojnë lokalizuara lipoyidoz lëkurës. 75% e rasteve të vëzhguara në pacientët me diabet. Më shpesh njerëz të sëmurë të moshës 20 deri në 40 vjet, fëmijët dhe të vjetër - më pak. Gratë vuajnë rreth 3 herë më shpesh se meshkujt. Lipoid necrobiosis një sëmundje e rrallë. Ata prek rreth 4% te diabetikët.

Shkaqet lypoydnoho necrobiosis

Shfaqja lypoydnoho lidhur me ndryshimet morfologjike në çrregullime të metabolizmit trup, duke përfshirë karbohidrate dhe metabolizmin yndyrë. Rol të rëndësishëm ka luajtur nga disa shqetësimit të microcirculation e lëkurës që ndodhin në pacientët me diabet apo pas një dëmtimi (bruises, kafshimet, plagët, dhe kështu në N..) Plumbit Shkelja microcirculation të ndryshimeve degjenerative në qelizat e lëkurës dhe ndryshimet e tyre morfologjike - ndryshimet në metabolizmin brendaqelizor. Si rezultat, nuk është degjenerim yndyror të qelizave.


Simptomat lypoydnoho necrobiosis

Necrobiosis Lipoid fillon me lëkurë të vogla nodules pink-kuqe harmonishëm. Në periferi të nodules rrethuar nga violet-blu kufirit, dhe në qendër ata kanë një tërheqje të verdhë-gri. Së bashku me këto elemente mund të formojnë nodules vogla nënlëkurës në të kuqe, që përfaqëson zgjerimin cistike e capillaries.

Rruzull lypoydnoho necrobiosis prirur për rritjen periferik dhe përfundimisht të shkrihen në një pllakë të sheshtë dendur sipërfaqe e lëmuar, e cila ka një madhështi të veçantë. Pjesa qendrore e pllakatë kujton manifestimet e scleroderma, lëkurë mbi të atrofychna ka zbutur imazhin, sikur i mbuluar me film tejdukshëm. Në periferi të pllakës është një kreshtë të ngushtë ngrihet ngjyrë pak kafe ose kaltërosh-kuqe.

Lezione të lëkurës ndryshimet morfologjike në lipidet nuk është unik. Marrëveshje karakteristikë simetrik i pllakave në të djathtë dhe të majtë. Më së shpeshti prek lëkurën e gjymtyrë të ulëta. Procesi tipik lokalizimi në necrobiosis lipoid - fyell e këmbës (80% e rasteve). Nuk janë lezione të lëkurës hips, bust, armëve e sipërme dhe të kokës.

Në pakomplikuar ndryshimet lypoydnoho morfologjike në ndryshimet e lëkurës nuk janë të shoqëruara me ndonjë ndjenjat subjektive. Ndjesi shpimi gjilpërash, djegie dhe dhimbje të ndodhë në qoftë se lëkura formuar defekte sipërfaqësore dhe ulcerat. Komplikimet e rënda të sëmundjes shihet në pacientët me diabet. Vënë re një korrelacion i drejtpërdrejtë tregon intensitet lypoydnoho ndryshime morfologjike të sheqerit në gjak. Me rritjen e tij, një rritje në fushën e lezione të lëkurës dhe shfaqjen e ulçerës shëruese dobët. Uljen e gjakut çojë sheqerit në zgjidhjen e pjesshëm ose të plotë të lezioneve dhe reduktimin zonën e lëndimit.

Formë specifike lypoydnoho ndryshime morfologjike jane prohressyruyusche kronike granulomatoza Miescher. Ajo karakterizohet nga formimi i disk në formë arna në lëkurë dhe densitet të madhe druri.

Necrobiosis Lipoid shkon vazhdimisht. Regresionit spontan i simptomave të sëmundjes është vërejtur vetëm në raste të jashtëzakonshme. Shpesh, pas zhdukjes së simptomave gjatë trajtimit me sëmundje të zhvillohet përsëri.

Diagnoza lypoydnoho necrobiosis

Prezantimi tipik klinik shpesh lejon diagnozë lypoydnoho ndryshime morfologjike, veçanërisht kur paraqitja e saj në një pacient me diabet. Diagnoza konfirmohet nga kampionit të studimit histologjik të marra nga biopsia e lëkurës të prekur. Është lezione karakteristike në dermis zbuluar ndryshimet morfologjike dhe fibrozë dhe përhapjen e enëve të gjakut të endoteliale dermis. Veshje e guaskës është shpesh i përhershëm. Gjatë studimit histologjike duke përdorur errësirë ​​të veçantë për zbulimin e lipideve Sudan, me ndryshkur-kafe në ngjyrë të zbulojë akumulimin shumta extracellular e drithërave yndyrë.

Diagnoza lypoydnoho ndryshimet morfologjike duhet të përcaktojë sheqerit në gjak, nëse është e nevojshme - e testit glukozë-tolerancës.

Diagnoza diferenciale lypoydnoho ndryshimet morfologjike të kryera me scleroderma, sifilis buhorkovyy, unazë-granulomave, sarkoidosis, vaskulitis papulonekroticheskim, eritemë ynduratyvnoy Bazin, eritemë me gunga.

Trajtimi i necrobiosis lypoydnoho

Në pacientët me diabet shtyllë e trajtimit është trajtimi i necrobiosis lypoydnoho diabetit dhe normalizimin e sheqerit në gjak. Për këtë qëllim, një endocrinologist rekomanduar trajtim me zgjedhjen e dozave optimale të insulinës ose antidiabetike agjentëve (glibenclamide, gliclazide, tolbutamide, libutid, Hliformin etj)

Përveç kësaj aplikoni krem ​​dhe vnutriochahovoe administrimin glucocorticoid e glukokortikoideve, antioksidantë (vitaminë E, acid lipoic) dhe mjetet që përmirësojnë microcirculation (trental, dipiridomol, Teonikol, Xantinol nikotinati i etilit).

Me lezione të respektojnë lypoydnoho necrobiosis efektive rrezet BUCCA (sverhmyahkoe rrezeve X) dhe rrezatimit X-rrezeve. Një mënyrë është e kombinuar terapi lazer, duke kombinuar perkutan rrezatim gjakut lazer dhe pasuese pulsojnë lezione rrezatim lazer.

Në disa raste, prerje kirurgjikale tregoi lezione patologjike.