Listerioza


  • Karakteristikat e patogjen
  • Patogjeneza e listeriosis
  • Klasifikimi i listeriosis
  • Simptomet e listeriosis
  • Komplikimet e listeriosis
  • Diagnoza e listeriosis
  • Trajtimi i listeriosis
  • Prognozë për listeriosis
  • Parandalimi i listeriosis

Listerioza e lidhur me sëmundjet zoonotike infektive është kurs polimorfe klinik i prevalenca e lezioneve të qelizave mononuclear dhe qelizave nervore, ose ndodh në formë anginale-septik.

Karakteristikat e patogjen

Listerioza është shkaktuar nga bakteret monocytogenes Listeria, e cila është një, anaerobe fakultativ, gram-pozitiv, shufra të shkurtër luajtshme. Listeria nuk formojnë spore mund të futet në qelizat dhe formë kapsule, duke kontribuar infeksion latent. Në rezistente mjedisin, lehtë të toleruar ngrirjen shumëfishoi tokës dhe ujit, bimëve dhe trupave të kafshëve në një temperaturë prej 4-6 ° C. Inactivation kur ekspozohet ndaj diellit është shkak 2-15 ditë në tretësirë ​​formaline - pas 20 minutash. Në kripur produkte mund të mbetet e qëndrueshme në përqendrimin e kripës e 6-20% mjaft e një kohë të gjatë. Pas 5-10 minuta vrarë në 100 ° C. Most tendos me pak përjashtime të ndjeshme antibiotikët gjerë spektrit.


Rezervuar dhe burim i listeriosis janë kafshë dhe objekte të mjedisit (ujit, tokës, etj). Listeroza Ill shumë kafshët dhe zogjtë, ka raste të infektimit në gjitarët e egër (brejtësve, dhelpra, vizon, raccoons, thundrakëve) dhe zogj (pëllumba). Ndoshta mbjellje bakteret e peshkut dhe prodhimet e detit.

Poshtërim është nga ysprazhnenyyu, pështymë, qumësht, spermë. Një person mund të jetë një burim i infeksionit në zbatimin e rrugës vertikal të infeksionit (nga nëna te fëmija gjatë perinatale dhe laktacionit). Nëna dhe porsalindur patogjen i izoluar 10-12 ditë pas lindjes.

Listerioza transmetohet përmes një shumëllojshmëri të mekanizmave (fealno-oral, transplacental, aerosol) mjete kryesisht ushqyese. Kafshët të infektuar me kontaminimin bakteret e konsumit të ushqimit dhe ujit. Rëndësia epidemiologjike në ruajtjen e gjakut-gjiri insektet ochahovosty luajnë infeksioneve (veçanërisht ticks) marrin patogjen i kafshëve dhe brejtësve të mirë të individëve të saj mjedis të shëndetshëm përhapur.

Një person zakonisht infektohet duke ngrënë produkte të infektuar të kafshëve ose nga gëlltitje të ujit të ndotur, zarzavate të freskëta. Transmetimi i infeksionit kur zhvillimin e produkteve të kafshëve (leshi, pupla, lëkurat, etj), ndërsa kontakti realizohet përmes dëmit transmetimit lëkurës.

Në raste të rralla, vërehet transmetimit seksual nga personi në person, dhe transmetimit vertikal nga nëna tek fëmija.

Njerëzit kanë sensibilitet shumë të ulët të natyrshme për listeriosis. Sëmundja zhvillohet kryesisht në njerëzit me sistemet imun të dobësuar, verës apo fëmijërinë e hershme.

Patogjeneza e listeriosis

Bakteret hyjnë në trup nëpërmjet mukozës së traktit të tretjes, nganjëherë për shkak të dëmtimit të lëkurës. Me përhapjen e patogjen nga gjaku dhe Limfoma manifestohet nga reagimi febrile. Listeria grumbulluar në nyjet limfatike dhe bajamet, dhe organe të tjera. Nuk është rritja e baktereve (ajo shkakton reagimin përkatës lokal inflamator). Me progresion aktive në nyjet limfatike dhe indet e organeve të brendshme (dhe gratë shtatzëna - në placentë) e formuar listeriomy (nodules nekrotike). Listerioza RËNDË mund të çojë në sepsë.

Klasifikimi i listeriosis

Listerioza është klasifikuar sipas klinike, pidrozdilyayuchys mbi anginale-septike,-hekur sy, septike-granulomatoz (kryesisht zhvillon në të fetusit dhe fëmijën e porsalindur) dhe forma të përziera.

Simptomet e listeriosis

Periudha e inkubacionit e listeriosis mund të shkojnë nga disa ditë në gjashtë muaj. Gjatë Listerioza është akute, subakut, i pafrytshëm dhe kronik - të përsëritura. Raste të dokumentuara zgjati baktereve pa e shprehur foto klinike.

Më Listerioza ndodh në formë anginale-septik. Manifestimet kryesore janë simptomat e angina zakonisht kataral ose folikulare, e cila është e ngjashme me kursin streptokoksike grykët. Kjo formë e listeriosis ka një prognozë të favorshme, shërohet në 5-7 ditë.

Me zhvillimin e kasetë ulcerative dhimbje të fytit e shoqëruar me ethe, një sëmundje me një aktuale të favorshme zgjat 12-14 ditë, mund të përjetojnë një kollë dhe rrufë, bajamet rritur ndjeshëm hyperemic dhe i mbuluar me pëlhurë. Angina është e shoqëruar zakonisht me lymphadenitis rajonal.

Në disa raste listerioznoho pectoris (si ulçerë-hulled dhe folikulare) mund të përparojë për sepsë (kryesisht të rritur). Kështu që dërgojnë ethe, dehje, mëlçisë zgjeruar dhe mërzi shprehur. Lëkura mund të përjetojnë skuqjen të ndryshme në amygdala - film bardhë.

Forma nervor i listeriosis ndodh në formën e meningjit, Meningoencefaliti, ose absceseve trurit. Kursi klinik i këtyre shteteve në humbjen Listeria është e ndryshme nga ajo në rastin e sistemit jo-specifik bakteriale qendror nervor (simptomat meningeal - qafë e ngrirë, dhe simptomat Kernig Brudzinskogo, shenja të encefalit, çrregullimet e innervation periferike - parezë dhe paraliza, poliradykulonevryty etj etj .).

Quite një formë e rrallë e sy-i gjëndrave listeriosis zakonisht zhvillohet në kontakt me një kafshë të sëmurë. Manifestuar në formën e konjuktivit me simptoma të përgjithshme (ethe, dehje) dhe nyjet limfatike fryrë (sidomos qafës së mitrës dhe pranë veshit). Në ekzaminim, pacientët kanë ënjtje të qepallave, hendeku sy ngushtuar, ka ankesa për vizionin e paqartë. Nyjet limfatike janë zgjeruar, nuk i dhimbshëm në prekje. Listerioza në një formë zakonisht zgjasin nga një muaj në tre.

Newborn (dhe fruta në infeksion antenatal) Listerioza ndodh në formë septik-granulomatoz. Listerioza në gratë shtatzëna mund të jetë forma asimptomatike ose fshirë mbetur i panjohur. Kjo rezulton në infeksionit intrauterine të fetusit. Në fazat e hershme, ajo zakonisht çon në abort apo anomalitë bruto. Listerioza në të sapolindur ndodh jashtëzakonisht i vështirë, ka ethe, e cila është kritike numrat e shprehura dehje, të vjella, diarre. Skin cyanotic, shënoi skuqje roseolous-papular. Nuk janë shkelje të rënda të frymëmarrjes, norma e zemrës. Shpërndarja e purulent procesit Mater zakonisht përfundon në vdekje.

Listerioza në foshnjërinë fillimisht rrjedh nga lloji i SARS-it, me hipertermia dhe kataral simptomat vazhdojnë në Zhvillimin bronchopneumonia ose pleurit. Në 15-20% të rasteve tek fëmijët pas operacion shërim është ruajtur çrregullime të SNQ dhe innervation periferike.

Në disa raste ka infeksion kronik. Gjatë formë kronike është e karakterizuar nga ashpërsia e ulët e simptomeve, pacientët mund të vëzhgojnë ethe kalimtare, simptomat kataral, mostretje. Në disa raste, simptomat e pielonefrit kronike.

Komplikimet e listeriosis

Anginale-septik Listerioza mund të jetë i komplikuar nga endokardit. Listerioza kronik në pacientët me çrregullime të rënda imunitare mund të çojë në përgjithësim I sepsë rëndë.

Diagnoza e listeriosis

Listerioza shpesh (sidomos në formën anginale-septike) është i shoqëruar nga një monocitozë shënuar. Numri i monocitet mund të arrijnë 60-70% të të gjitha qelizave të bardha të gjakut.

Diagnoza specifik është që të kryejë teste bakteriologjike. Agjent shkaktar lirohet nga gjaku, lëngun cerebrospinal, mukusit nga shtupë hundës nga konjuktiva. Nëse keni nevojë për të marrë një analizë biopsi e nyjeve limfatike, lëngun amniotik (amniocentesis) ose placentë larmë (chorionic villus mostrimit).

Prodhimet bujqësore të prodhuara në 7-10 ditët e para të sëmundjes.

Diagnoza serologjik është bërë duke përdorur RA dhe Phragmites, RSK në sera dyshe. Studimet serologjike mund të japë rezultate të rrejshme pozitive, pavarësisht nga një përbërje të ngushtë antigjenike të staphylococci.

Në diagnozën e formës nervor të listeriosis mund të kenë nevojë për të konsultoheni me një neurolog, EEG e trurit dhe rheoencephalography, mesit birë, zhvillimin e dyshuar të abscesit - MRI ose CT scan e trurit.

Trajtimi i listeriosis

Zgjedhja e strategjisë së trajtimit të kryhet në përputhje me sëmundje normale klinike. Si etiotropic do të thotë efekt të mirë duhet të tetracycline, doxycycline, erythromycin. Formë nervor i listeriosis zakonisht indikacion për intravenoz kripë benzylpenicillin natriumi. Për rezervë droga përfshijnë klaritromicin dhe Ciprofloxacin. Sytë-gjëndrave formë është trajtuar zakonisht duke përdorur burimet lokale, dhe albutsida hydrokortyzonovoy emulsion.

Nëse është e nevojshme, të caktojë detoxification terapi, antipyretics dhe antihistamines. Në trajtimin përmban vitaminë dhe adaptogens.

Prognozë për listeriosis

Në shumicën e rasteve prognoza është e favorshme. Prognoza përkeqësuar vërejtur në zhvillimin e formës nervor (mund të jenë pasojat në formën e çrregullimeve të sistemit nervor qendror dhe periferik innervation, kërcënimi i vdekjes), shtatzanisë (probabilitetit e abortit dhe të fetusit kongjenitale Listerioza).

Moti i pafavorshëm ka sëmundje në foshnjat, të moshuarit dhe pacientët me imunitetit.

Parandalimi i listeriosis

Totali Masat parandaluese Listerioza përfshijnë ferma sanitare dhe veterinare kontroll zhivotnovodcheskimy, industrinë ushqimore dhe hotelieri, burimet e ujit. Si një sëmundje ngjitëse parandalues ​​masë të kryer nga brejtësve brejtësit.

Shtatzënë për profilaksi personale është e rekomanduar që të heqin dorë nga produktet e kafshëve të cilat nuk i janë nënshtruar gatim duhur (gjatë gatimit në kushte temperaturë të lartë), ose kanë certifikatë higjienike.