Zbokth


  • Shkaqet e zbokth
  • Manifestimet e zbokth
  • Diagnoza dhe trajtimi i zbokth

Zbokth - Shfaqja në lëkurë e kokës layered thekon yndyrë thatë apo të vogla të bardha-verdhë. Ajo është e shoqëruar me kruarje kokën, flokët bëhet e shurdhër, e thatë dhe i brishtë, ose me yndyrë dhe me shkëlqim. Ajo mund të shërbejë si një manifestim i seborrhea, psoriasis, lezione fungale, tensioni nervor, mangësi të vitaminës A ose B, rezultat i kujdesit të flokëve të pahijshme, përçarje e traktit gastrointestinal. Zbokth është një shkak i zakonshëm i humbjes së flokëve, është problemi i theksuar kozmetike.

Shkaqet e zbokth

Shkaku kryesor i zbokth është për të ndryshuar gjendjen e kokës të shkaktuar nga rritja e tepërt e kulturës fungale Malassezia furfur. Kjo kërpudhat është microflora fakultative e kokës dhe jetesa e saj normale asimptomatike.


Provokojnë aktivizimin e M. furfur mund të theksuar, përçarje e gjëndra dhjamor, kequshqyerja, ndryshimet hormonale, si shtatzënisë, pubertetit, menopauza. Shpesh zbokth shfaqet kur kap kujdesin e flokëve të gabuar. Ngjyrosje shpeshta, perming, përdorimi styling, goditje-tharje, kapele lënë pas dore gjatë sezonit të ftohtë dhe anasjelltas, gjatë të veshur ato në ambiente të mbyllura të çojë në ndryshime të microflora e kokës. Sëmundjet bronkopulmonale, patologji të traktit gastrointestinal dhe imuniteti reduktohet gjithashtu mund të rezultojnë në aktivizimin e kërpudhat. Si rezultat i ciklit të saj në ndryshim të qelizave epidermik, ata zhvishem pa pasur nevojë të shkojë nëpër atë tërësisht, që paraqitja klinikisht manifestuar i peshore të lehta me ngjyrë. Në varësi të aktivitetit të mikroorganizmave zbokth mund të vërehet në disa pjesë të kokës, ose të jetë i përgjithshëm.

Manifestimet e zbokth

Zbokth nuk shkojnë pa u vënë re dhe ajo është kryesisht një problem estetik për pacientët, që nga paraqitja e njeriut zbokth në flokët është e çrregullt dhe e pakëndshme. Larje të tepërt dhe krehje tharëse flokësh zbokth duke përdorur vetëm rritjen e simptomave. Njerëzit me zbokth errët flokëve më e dukshme, ajo është në formën e thekon në të gjithë masën e flokëve, që nga shkallët epiteliale krehje janë zhvendosur poshtë. Pacientët vuri në dukje kruhet, nganjëherë matseriruetsya kokës përmes kruarje. Flokët bëhet e shurdhër, i brishtë, rrihej, sepse shtresa zbokth pengon funksionimin normal të follicles flokët. Nëse zbokth është e përhapur në natyrë dhe asnjë masë për heqjen e tij nuk është kryer, do të mund të fillojnë humbjen e flokëve. Njerëzit për të cilët zbokth është një problem, të përpiqen për të veshin kapele, ngjyrë e flokëve në hije të lehta për ta bërë atë më pak të dukshme se të përkeqësohet më tej kokës.

Diagnoza dhe trajtimi i zbokth

Për të diagnostikuar zbokth është fare e thjeshtë, shumë më të vështirë për të gjetur një lidhje pathogenetic që ishte duke filluar për të intensifikuar M. furfur. Dhe në qoftë se konsultimi trichologist me anketës pacient anomalitë dukshme që mund të provokojnë zbokth është zbuluar, ajo është kryesisht e përshtatur mënyrën e jetës dhe të ndryshimit të agjentëve për flokët e kokës.

Është e nevojshme për të kufizuar përdorimin e mprehtë, skuqur dhe yndyrë në dietë përfshin ushqime të pasura me fibra, vitamina B Nëse shkaku i zbokth janë dëmtim i bilancit të ujit, përdorimin e ujit (çaj, pije frutash, ujë mineral) shpejt të zgjidhur këtë problem; Zbokth zakonisht përjashtim në këtë rast, lëkurë të thatë, i shoqëruar nga Deskuamimi.

E gjithë periudha e trajtimit agresiv të zbokthin flokëve ekskluzive procedurat goditje-tharje; kombinezon rekomanduara prej druri, të cilat duhet të rinovohet çdo disa muaj, si pemë thith sebum.

Mjetet juridike të emëruar për flokët, zgjidhjen e problemeve zbokth shampoos, të cilat përfshijnë komponentët antifungal - Nizoral, klimbazol. Programet e trajtimit New zbokth përdorur në trichology bazuar në përdorimin e terapi ndihmës. Programi Mjekësi Folten Pharma përmban locion terapeutik dhe shampon. Shampo përballon kërpudhat dhe locion revitalizes kokës, zbokth otshelushyvaya janë në dispozicion, përveç ushqyes dhe hidratues flokët kokës. Përdorimi i programeve të tilla, të cilat janë të përfshira tashmë dhe komponentët keratolytycheskye dhe agjentët antifungal ndihmojë të zvogëluar pamjen e zbokth më shumë se 90%. Nëse zbokth ka tendencë që të paraqitet në kohë të caktuara të vitit, trajtimi duhet të përsëritet për të parandaluar ndodhjen e saj.

Kur kozmetike mjekësore nuk mund të përballen me zbokth dhe praninë e sëmundjeve të brendshme që çoi në pamjen e saj, duke treguar fizioterapinë.

Cryomassage është konsistente anijet compression / zgjerimit të kokës, e cila përmirëson microcirculation dhe të ushqyerit e follicles flokët. Si rezultat i rritjes së aktivitetit imunitar lokale është bllokuar kërpudhat dhe simptomat zhduken zbokth. Droga terapeutike janë emërtuar në lëkurë pas kriomassazha thithen më mirë.

Kur tregohet darsonvalization kokës zbokth duke përdorur Grebeshkova vakum elektrodë. Acarim të kokës shkakton refleks përmirësuar ton enëve të gjakut, përmirëson metabolizmin. I tanishëm i lartë ndihmon për të pastruar kokës e thekon zbokth, ka efekt anti-inflamator dhe thaj, e cila është veçanërisht e rëndësishme, pasi që zbokth është vërejtur shpesh gërvishtjet dhe scrapes. Përveç kësaj, darsonvalization qetësimin efekt mbi sistemin nervor. Ndërsa prania e zbokth është një problem psikologjik dhe vetëm konstante rritja simptomat e stresit, e kombinuar me trajtim fizioterapi ndihmon të hequr grim si zbokth dhe ankth.

Zbokth nuk është një gjendje kërcënuese për jetën, shumë mirë të jetë e saktë, por kombinimi i terapisë mjekësore dhe vetë-trajtimin është e papranueshme, pasi që një rritje e substancave aktive mund të shkaktojë seborrhea, e cila është shumë më e vështirë për të trajtuar.