Makromastiya


  • Faktorët që ndikojnë në zhvillimin e gjirit
  • Korrigjim Operative e gjinjve të mëdha
  • Reduktimi Komplikimet mamoplastyky

Makromastiya (zemrat e madhe) është një anomali e gjirit në të cilën ka, rritja e tepruar zakonisht bilateral në vëllimin e tyre dhe peshë. Rritje në madhësinë e gjirit është për shkak të tepërt e indeve kryesisht yndyrë dhe lidhor. Zemrat e mëdha, duke siguruar një shumë presion në gjoks, ndihmon sjellje, dhe krijimin e një shembur, duke shkaktuar dhimbje në supet, shpinë, të zhvilluar skuqje pelenë dhe pamjen e skuqje të lëkurës në foshnjat folds jep siklet të konsiderueshme fizike dhe psikologjike.

Për shkak të problemeve shumë zemrat e mëdha të pacientëve që përjetojnë kufizime në aktivitetet e përditshme dhe aktivitetit fizik, Intimitet, zgjedhja e veshjeve, vuajnë nga prying sytë dhe sistemeve të pronarit, duke shprehur pakënaqësinë me format e tyre. Përveç kësaj, zemrat e madhe komplikon vetë me qëllim të zbulimit të hershëm të kancerit të gjirit.


Faktorët që ndikojnë në zhvillimin e gjirit

Formën dhe madhësinë e grave të gjirit thjesht individuale. Diferencat në madhësinë e gjirit femëror varet nga trashësia e shtresës nënlëkurës yndyrë, dhe një forme - që të elasticitetit dhe forcës së kapsulës lidhor indit dhe lëkurës, në të cilën burgosurit gjoksi. Ndonjëherë gratë kanë të vogla ose të rënda asimetri gjirit.

Ideja e gjinjve të përsosur shpesh diktohet jo vetëm estetike, por edhe racial, shoqëror dhe traditat etike. Disa studiues besojnë ofrojnë volumin më të mirë të gjirit të barabartë me 275 cm?, Çfarë është madhësia e "C" dhe shumat më të mëdha të gjirit besonin hypertrophied, që u rrit në normë mesatare. Megjithatë, përkufizimi i gjinjve të vogla, të mesme apo të mëdha duhet të marrin në konsideratë opsione trup të tillë si pesha, lartësi, karakteristika formë. Për shembull, gratë janë physique brishtë dhe peshon 45-55 paund dhe rritet 154-177 cm harmonike look Duke pasur madhësinë e gjirit "B", e barabartë me 150-200 cm?.

Madhësia e gjirit të femrave varet nga trashëgim, shtim në peshë, nivelet hormonale. Zgjerimit të gjirit në gratë fillon në pubertet, dhe zhvillimin dhe ndryshim gjatë gjithë jetës së tyre të vazhdueshëm. Për shkak se kanceri i gjirit është hormon-varur objektiv organ, zhvillimi i saj në faza të ndryshme të stimuluar më shumë hormone: estrogjenit, progesterone, Hormoni, hormonet e veshkave gjëndër, thyroxine, insulinës, hormonit të rritjes. Zhvillimi i indeve të gjëndrave të gjirit ka më të madhe ndikimin progesterone për të stimuluar prodhimin e qumeshtit - Hormoni.

Është vërtetuar se hypertrophy gjirit që ndodh gjatë pubertetit ose shtatzënia është e gabuar, reagim i tepruar në gji që është sfond normal hormonal. Në këto zemrat me rritje të shpejtë, përmasave të mëdha të pjekur dhe peshë pa ulje të mëtejshme. Raste të tilla nuk janë të përshtatshme për terapi hormonale, ky pacient është e rekomanduar për të kryer reduktimin mamoplastyky - uljen e gjirit.

Gjithashtu ulje kirurgjikale gjirit treguar në asimetri të madhe të gjinjve të shkaktuara nga hyperplasia njëanshme. Zgjerimi i njëanshëm i gjirit mund të jetë një pasojë e scoliosis (lakim të shpinë) dhe i shoqëruar nga stresi emocional dhe probleme psikologjike.

Statistikat tregojnë se motivimi kryesor për zvogëlimin madhësinë e gjinjve të mëdha në pacientët është shqetësim psikologjik dhe estetik dhe pastaj zapodiyuvani parehati fizike.

Metoda konservator i reduktimit të gjirit plastike Liposuction kirurgji është e rekomanduar për të vogël në korrigjimin e vëllimit. Ky gjoks nuk duhet të shqiptohet shkallën e ptosis.

Korrigjim Operative e gjinjve të mëdha

Gjatë reduktimit kirurgjik të gjinjve të saj të mëdha të hequr dhjamin e tepërt, indi i gjëndrave dhe lidhës dhe lëkura është e rregulluar formën e gjirit dhe pozitën e nipples. Shpesh reduktim të gjirit përfshin një reduktim areola, gjirit të përshtatshëm për më pak. Kur asimetri gjirit reduktim kirurgji mamoplastyky është e kombinuar zakonisht me aski apo për të rritur gjoksin e tjera.

Makromastiya Operative korrigjim mund të çojë në pamundësinë për të vazhduar dhënien e gjirit, siç rekomandohet nga Reduktimi mammoplasty tashmë lindur dhe nuk planifikojnë të vazhdojnë të kenë fëmijët e gratë. Para operacionit, grua duke u konsultuar mammologist, ultratinguj gjirit apo mamografia.

Në fazën para operacionit duhet të informojë plotësisht pacientin në lidhje me rezultatet e pritura, rreziqe, karakteristika teknike funksionimin dhe natyrisht postoperative. Gjatë konsultimeve grua dhe kirurg plastike duhet të përcaktojë opsionin më të mirë për të ardhmen madhësinë dhe formën e gjirit.

Operacion për të zvogëluar gjoksin e mëdha mund të bëhet përmes metodave të ndryshme. Nëse pacienti ka në plan për të reduktuar jo vetëm gjoksin, por edhe për të reduktuar peshën e përgjithshme, ajo është e rekomanduar për të bërë këtë operacion sepse humbje peshe pas reduktimit mamoplastyky një efekt negativ në rezultatet e tij estetike.

Zgjedhja e metodës varet nga vlera e transaksionit, që i takon për të zvogëluar gjoksin mëdha dhe lexime individuale.

Valve metodë vertikale mammoplasty (të shkurtër) qepje - kirurgji më shpesh kryhet për të zvogëluar gjoksin mëdha. Përparësitë e saj janë kohë e shkurtër e operacionit, duke ruajtur ndjeshmërinë thith dhe gji natyrore, një përqindje të vogël të komplikimeve. Rezultatet maksimale estetike janë arritur kur të hiqni nga një gji në 800 gram ind.

Metodë klasike të zvogëluar madhësinë e gjinjve të mëdha është një operacion duke përdorur "spirancë" (T-formë) prerje. Ajo do të, nëse është e nevojshme, të rekomandojë operim të sasive të mëdha të indeve. Disavantazhet e kësaj metode janë seksione më të gjatë dhe më të mëdha të operacionit.

Pas aplikimit të ndonjë metodat për të reduktuar zemrat e mëdha rreth areola, pol më i ulët i gjëndrës dhe submammarnyy folds janë seams me gjatësi të ndryshme dhe forma. Shërim të plotë dhe dhëmbëza ndodh blanching operacion në gjashtë muaj, pas së cilës seams janë pothuajse të padukshme.

Reduktimi operacionit mamoplastyky kryhet nen anestezi përgjithshëm, kohëzgjatja mund varg nga një mesatare prej 2 deri në 4 orë. Pas reduktimit të veprojnë zemrat e mëdha një grua për të veshin të brendshme compression për një muaj.

Reduktimi Komplikimet mamoplastyky

Gjatë dhe pas operacionit për të zvogëluar madhësinë e gjinjve të mëdha mund të zhvillohet gjakderdhje, inflamacion ind kancer (Inflamacioni i gjirit) dhe qepje postoperative, i cili është më shumë i zakonshëm në duhanpirësit pacientët.

Duke afatgjatë efekte përfshijnë ulje mamoplastyky zvogëlojë ndjeshmërinë e lëkurës dhe të gjirit dalë, humbja e aftësisë për të gji, asimetri postoperative e madhësinë e gjirit dhe formë. Ashpërsia e dhëmbëza varet nga procesi individual të shërimit.

Me të drejtë teknikë operacion zgjedhje, përgatitjen e nevojshme para operacionit dhe të mjaftueshme plastike kualifikim rrezik kirurg të komplikimeve pas reduktimit mamoplastyky minimal.

Holding reduktimin mamoplastyky nuk mund thjesht të zvogëluar madhësinë e gjinjve të mëdha, por edhe të japë një grua nga një peshë të madhe të lidhur me këtë gjendje të problemeve, të ndryshuar cilësinë e jetës dhe të shëndetit për të mirë, të përmirësojë vetë-respekt, të ndërtuar familjen dhe marrëdhëniet intime.