Mjekër të vogël


  • Metodat e korrigjimin mjekër të vogël

Chin luan një rol të rëndësishëm në formimin e fytyrës saktë ovale. Një të vogël, mjekër pak të zhvilluara zakonisht shkaktohet nga defektet kongjenitale të strukturës Mandible, të paktën - rezultatet post traumatike apo postoperative. Në një të vogël, me pjerrësi mjekër mandibula pa probleme në qafë, me asnjë linjë të qartë të mjekrës. Në një mjekër të vogël dhe të thonë nëse madhësia e tij dhe formë nuk korrespondojnë me përqindjen e ballit, hundës dhe cheeks.

Fytyra e bukur e një njeriu duhet të zhvillohen në mënyrë harmonike, karakteristika të mirë-përcaktuara. Një nga shenjat dalluese të proporcional, personi i balancuar konsiderohet mollëzat e larta dhe pak spikatur mjekër. I vogël, krisje në dukje të-vogël apo mjekër angled mund të prishin foto e madhe dhe e bukur, fytyra goxha Convert Icky. Dhe duke eliminuar këtë disavantazh mund të ndryshojë rrënjësisht pamjen e personit.

Formën e mjekër varet nga pozita e kënd anësore të mandibulat dhe ashpërsisë së përcaktuar "trekëndëshit podborodochnoho" - fjalim para mjekër. Besohet se lartësia ideal mjekër të barabartë me gjysmën e lartësisë së ulëta 1/3 persona. Jawline ajo duhet të jetë e përcaktuar qartë, por pa probleme.


Në problemit të re të popullsisë mund të jetë i dobët, i vogël ose pjerrësi mjekër. Identifikimi ajo mund të jetë kështu: të shohin anën e kokës tilted dhe të shpenzojë afërsisht dy linja - kalimin horizontale nëpërmjet kanalit të veshit dhe buzë të ulët të orbitës dhe vertikale - përmes pikës më të thellë në rrënjë të hundës. Nëse mjekër nuk është në favor të një linjë vertikale - është një shenjë e prapambetjes mjekër (mikroheniya). E rëndësishme si vlerësimin e kafshimit të pacientit (një rritje totale mjekër mikroheniya rekomanduar për okluzion normal ose gati normale).

Në pacientët e moshuar nuk është një i hedh lëng dhe atrofi e indeve të buta, të humbjes së kockave (veçanërisht midis mandibulat lateral dhe mjekër), mund të jetë vperedichelyustnaya brazdë. Në këtë rast, mjekër plastike (duke përfshirë zëvendësim të përbashkët) është e nevojshme për të përmirësuar konfigurimin e nofulla të ulët dhe duke i dhënë fytyrës një formë më rinore. 

Metodat e korrigjimin mjekër të vogël

Në sajë të teknologjisë moderne përdor metoda të sigurta kirurgji plastike e korrigjimit mjekër pazhvilluar mollëzat e vogla dhe jo shumë të mirë-përcaktuara, të dizajnuara për të dy gratë dhe burrat. Mjekër plastike quhet mentoplastiky. Operacioni për të rritur cheekbones dhe (ose) mjekër të mbajtura për treguesit e estetike të ndihmojë për të formuar saktë, profili proporcional të fytyrës dhe të bëjë atë më tërheqës dhe ekspresive. Korrigjim veçanërisht i rëndësishëm i këtyre zonave në prani të deformiteteve të lindura dhe post traumatike. 

Mbaj një mjekër të vogël korrigjim, cheekbones, fytyrë ovale mund të jenë disa mënyra.

Korrigjimi pak kockave mjekër metodë shartim është për të ndërtuar ose kockave vet e nofullës së poshtme të pacientit, apo podborodochnoho departamentin e kandidimit duke instaluar pllaka miniaturë (p.sh., titan). Më tej, metal mund të lihen ose hiqet me kërkesë të pacientit. Kështu që ju mund të ndryshojë madhësinë e mjekër, shtyjnë atë përpara dhe të bëjë atë visually më shumë se ai ishte më parë. Kjo silikoni rritje mjekër implantet vendosjen më të sigurt në indet e buta, kështu që nuk ka refuzim i materialeve të huaj dhe probabiliteti i migrimit të implantit. Prerje jo më të mëdha se 4 cm kryera në gojë (mucous në dele në mes të dhëmbëve më të ulëta dhe buzën e poshtme), ai krejtësisht i padukshëm dhe të shërojnë mirë.

Mjekër Plastike vogël mund të përfshijë një kombinim të kockave shartim me liposculpture (mjekër lyposaktsyey). Ju mund të krijoni mjekër individuale me kërkesë të pacientit. Rritja mjekër në disa raste mund të rekomandohet kur kryejnë ashensor rrethore fytyrë apo heqë qafe. 

Një rritje nga një arthroplasty vogël mjekër (me implantet) është kryer për mbi 40 vjet. Aktualisht, popullariteti i kësaj procedure është rritur ndjeshëm. Për të vlerësuar paraprakisht rezultatin e dëshiruar, mund të aplikohet për fotot e skica e mëparshme apo modelimin kompjuterik. Një kirurg me një pacienti zgjedh një madhësi dhe formë implant duhur.

Cheekbones Endoprosthesis dhe mjekër mbajtur implantet padëmshme fytyrës, izhotovlennymy e materialit jo-biologjik (silikoni, polietileni poroz) ose Bioimplant (nga kërc). Bioimplantativ modeluar në mënyrë individuale kirurg gjatë operacionit. Implant mund të futet përmes prerje 3-4 cm në gjatësi në vathës së mukozën e gojës apo lëkurë folds nën nofulla e poshtme. Me qasje në implantimin përmes gjurmëve gojë të transaksioneve të padukshme. 

Pas prerjes së periosteum për të prodhuar zonë shkëputje dhe mjekër në buzë të mandibulat implant madhësi të përshtatshme. Implant shkojnë në anën e tunelit subperiosteal dhe shumë të ngushtë të kockave nuk do të zhvendosur. Ndonjëherë implant sutures shtesë për të rregulluar periosteum. Pas operacionit të imponojë fashë elastike.

Zmadho pak metodë mjekër-invazive lipofilinha mundshme. Korrigjimi i mjekër (edhe nofulla, cheeks) në këtë rast, vetë indin yndyror një qelizës së pacientit.

Mjekër plastike është zakonisht kryhet nën anestezi të përgjithshme. Rritja e mjekër të vogël mund të kombinohet me procedurat e tjera korrektuese, rhinoplasty, heqjen e ballin dhe fytyrën.

Periudha Rehabilitimi pas korrigjimit mjekër zgjat disa javë. Për disa ditë pas operacionit në mjekër do të ndjeni dhimbje, mpirje dhe disa të panatyrshme, ju mund të përjetojnë ënjtje të vogël. Nëse prerje është bërë në gojë, është më mirë për një javë të abstenojnë nga ushqimi të ngurta. Butësisht pastron dhëmbët mund të jetë ditën tjetër. Ju duhet rregullisht shpëlarje gojën me tretësirë ​​antiseptike, që të emërojë një mjek.

Në temat e gojës gradualisht zgjidhur veten në kontekstin e qepje të jashtme të hequra pas një jave. Designed veshur një fashë elastike - fashë për fiksimin mjekër për dy javë. Është e rekomanduar për të shmangur sportive dhe aktivitete fizike brenda një muaj pas operacionit.

Efekti shërim Cosmetic mentoplastiky varet nga aftësitë individuale të trupit. Së fundi, ju mund të vlerësojnë pas 3 -6 muaj pas operacionit.