Kequshyeshmërisë


  • Klasifikimi i kequshyeshmërisë
  • Simptomet e kequshyeshmërisë
  • Komplikimet malabsorption
  • Diagnoza e kequshyeshmërisë
  • Trajtimi i kequshyeshmërisë
  • Malabsorption Parandalimi
  • Prognoza e kequshyeshmërisë

Kequshyeshmërisë (malabsorption në zorrët) - një sindromë e karakterizuar nga një grup i manifestimeve klinike (diarre, steatorrhea, polyhypovitaminosis, humbje peshe), zhvillimin e shkeljes së të ndihmon tretjen e ushqimit dhe transportit funksionet e zorrë e vogël, e cila nga ana çon në ndryshime patologjike në metabolizmin.

Klasifikimi i kequshyeshmërisë

Sindromi kequshyeshmërisë klasifikuar nga ashpërsia: e para (dritë) shkallë (humbje peshe deri në 10 paund, dobësi, ulur performancën dhe disa karakteristika të hypovitaminosis), të dytë diplomë (të moderuar) (humbje peshe prej më shumë se 10 kilogramë, e shprehur polyhypovitaminosis, përçarje e ujit homeostaza -elektrolitnoho, anemi, nivelet më të ulëta të hormoneve seksuale), e treta rëndë shkallë () (në mënyrë të konsiderueshme nën peshë, multivitamin rëndë dhe mangësi electrolyte, osteoporozën, anemia e rëndë, edemë, konfiskimet, çrregullime serioze endokrine).


Fillimisht dalluar sindromi kequshyeshmërisë kongjenitale (në pacientët që vuajnë nga sëmundje të lindura të sistemit enzimë - sindromi Diamond-Shvahmana, fibrozë cistike, një sëmundje Hartnupa dhe patologjitë e tjera që lidhen me mungesën e enzimeve dhe transportin e substancave në qelizat e mukozën e zorrëve) dhe sindromi i fituar kequshyeshmërisë ( rrjedhimisht enterit, sëmundjen Whipple s, sindromi zorreve shkurtër, pankreatiti kronik, cerozë e sëmundjeve denja fituara të traktit gastrointestinal).

Simptomet e kequshyeshmërisë

Në pacientët me sindromin kequshyeshmërisë shënuar ndryshime në zorrë, diarre, steatorrhea, bloating dhe poteren, nganjëherë dhimbje në bark. Dhimbja është lokalizuar zakonisht në bark e sipërme, mund të rrezatojë në shpinë ose kanë natyrën Tinea, nëse ka pancreatitis kronike. Në pacientët me karakter mangësi lactase dhimbje cramping.

Kur shuma malabsorption e feces, zakonisht rritur dukshëm, stol është logjike i holluar me ujë ose kashopodibnu me erë të keq. Në cholestasis dhe malabsorption e acideve yndyrore stol bëhet shkëlqejë (yndyrë ndonjëherë interspersed) dhe zbardhur (steatorrhea).

Sistemi nervor qendror duket sindromi asthenovegetative - dobësi, lodhje, apati. Kjo është për shkak të një shkelje të homeostasis ujit-electrolyte dhe mungesa e substancave të nevojshme në sistemin nervor.

Ndryshimet patologjike e lëkurës, thatësi, spote moshës, pezmatim i lëkurës, ekzemë, humbje e flokëve, thonjtë i brishtë dhe trazim, ecchymosis - që lidhen me mungesën e vitaminave dhe mineraleve. Për të njëjtat arsye shpesh tregohet glossitis (inflamacion të gjuhës). Mungesa e vitaminës K është treguar formimin e petechiae (njolla të kuqe në lëkurë) dhe hemoragji nënlëkurës.

Në trazirat e rënda electrolyte dhe të reduktuar përmbajtjen e proteinave, në gjakun e pacientëve edema shënuar periferik, ascites (akumulimit të lëngjeve në bark).

Të gjithë pacientët që vuajnë nga sindromi kequshyeshmërisë janë të prirur për humbje peshe progresive.

Mungesa e vitaminës E dhe B1 çon në çrregullime të rënda të sistemit nervor - parestezyyam, lloje të ndryshme të nevropati. Një mangësi vitaminë çojë në "verbëri natën" (Twilight i çrregullim). Hetimi i vitaminës B12 mangësi - anemi megaloblastic (shpesh zhvillon në pacientët që vuajnë nga sëmundje Crohn dhe sindromi i shkurtër zorrë).

Çrregullimeve metabolike elektrolite manifestuar konvulsione dhe dhimbje të muskujve (mungesa e kalciumit në kombinim me vitaminë D mangësi të çon në osteoporozën), me hypocalcemia, të kombinuara me hypomagnesaemia në pacientët simptomat pozitive chvostek dhe veshje e nuses për hipokalemise simptomë karakteristike e "kurriz muskulare" , duke treguar një -m'yazovoyi shkelje përçueshmëri nervore. Kur dështimi ndodh zinkut dhe bakrit lëkurës skuqje të lëkurës.

Në kequshyeshmërisë sekondar pacientët sindromi shënoi edhe simptomat karakteristike të sëmundjes, që çoi në zhvillimin e tij.

Komplikimet malabsorption

Ndërlikimet kryesore të sindromës kequshyeshmërisë lidhur me mungesën e ushqyesve që hyjnë në gjak: anemi (hekuri dhe megaloblastic vitaminzalezhnoho), pjellorisë dëmtuar, çrregullime neurovegetative, kequshqyerja, të shumta të organeve të patologjisë të lidhura polyhypovitaminosis dhe mangësi micronutrient.

Diagnoza e kequshyeshmërisë

Sindromi kequshyeshmërisë Karakteristikat kryesore janë nga analizat e gjakut laborator, stol, urinë.

Në testin e përgjithshëm të gjakut mund të shënohen anemike (hekur dhe mangësi B12) të vitaminës K mangësi ndikon koha prothrombin (është e rinovueshme). Në analiza biokimike pikë albuminës në kalcium gjakut dhe phosphatase alkaline. Një studim i vitaminave.

Studimi tregon një rritje në feces të tij të vëllimit ditor (agjërimi - reduktim). Coprogram zbulon praninë e feces në fibrave muskulore dhe niseshte. Nën mangësi të caktuar enzimë mund të ndryshojnë pH e feces. Kur dyshohet malabsorption e acideve yndyrore të zhvillojë steatorrhea test.

Para mbledhjen studime stol janë të nevojshme për pacientin mori rreth 100 gram yndyrë në ditë për disa ditë. Pastaj mblidhen feces të përditshme dhe të përcaktojë sasinë e yndyrës në të. Normalisht kjo nuk duhet të jetë më shumë se 7 gram. Nëse përmbajtja e yndyrës në stol tejkalojnë këtë vlerë, ju mund të dyshoni malabsorption. Me anomalitë më shumë se 14 gram yndyrë mundshme funksionale të pankreasit. Nëse kequshyeshmërisë i rëndë në sëmundje celiac dhe feçe excreted dhe gjysmë marrë më shumë yndyrna ushqimore.

Testet funksionale për çrregullime të absorbimit në zorrë e vogël - Testi D-ksiloznyy dhe Shilling test (thithjen klasën B12).

Si një masa shtesë diagnostike janë kryer ekzaminimin bakteriologjike e feces.

Kur X-ray mund të zbulojë shenja të sëmundjes së zorrëve të vogla, sythe të verbër e vogël, disa sythe mund të formojnë nivel horizontal lëngu mund të shihet mizhkyshkovi anastomoses, diverticula, ngurtësisë, ulcerat.

Ultratinguj bark, MSCT dhe MRI tregon organet e barkut dhe patologjinë e tyre diagnostikuar që mund të zhvillohen sindromi kequshyeshmërisë shkaktojë rrënjë. Endoskopisė e zorrë e vogël zbulon Whipple s sëmundje, amiloidosis dhe limfoanhioektaziyu zorrë, çon në biopsi për studim histologjik aspiruvaty përmbajtjen e zorrëve për ekzaminim bakteriologjik (në aspektin e kolonizimit të tepruar të zorrëve të vogla dhe praninë e mikroorganizmave patologjike florës).

Si masa shtesë diagnostikuese të vlerësuar gjendjen e sekretimit të jashtëm të pankreasit (secretin-tseruleinovyy, bentriaminovyy, Lundit dhe PABA teste, përcaktimi i trypsin immunoreactive), ekziston sindromi rritje e jashtëzakonshme bakteriale (frymëmarrje testet e hidrogjenit dhe karbonit) mangësi diagnostikuar e lactase (laktoznaya test).

Trajtimi i kequshyeshmërisë

Në trajtimin e sindromi kequshyeshmërisë Prioriteti i parë është për të trajtuar sëmundjen që ka shkaktuar zhvillimin e kësaj gjendje.

Varësisht nga ashpërsia e simptomave klinike dhe nga shkalla e gastroenterologist pacientit të emërojë një dietë të veçantë, vitamina dhënë në mënyrë parenterale dhe minerale, proteina dhe përzierje electrolyte. Dysbacteriosis rregullohen me anë të pro- dhe eubiotics transmetimit rehydration (shërim i lëngjeve të humbura të trupit). Nëse sëmundja themelor që kërkon kirurgji, pacienti ofron trajtim kirurgjik për sëmundje primare. Operacionet janë përshkruar shpesh tek pacientët që vuajnë nga sëmundja e Crohn-it, limfanhiektaziya zorrëve, sëmundja Hirschsprung dhe komplikimeve të rënda të sëmundjes inflamatore të zorrëve.

Malabsorption Parandalimi

Masat preventive kundër zhvillimit të sindromës kequshyeshmërisë duhet të synojnë kryesisht në parandalimin e sëmundjeve që kontribuojnë në shfaqjen e saj - çrregullime të traktit digjestiv, inflamacion të çrregullimeve të zorrët, pankreasit, mëlçisë, endokrine. Në parandalimin e defekteve të lindjes sistemet enzimatike kryetarët e komunave janë zbulimin e hershëm një mangësi të veçantë enzimë dhe korrigjim të saj medicinale.

Prognoza e kequshyeshmërisë

Rastet Ndonjëherë butë e sindromi kequshyeshmërisë korrigjohet me dietë. Në raste të tjera, prognoza e sëmundjes varet nga rrjedhën e sëmundjes bazë, ashpërsia e kequshyeshmërisë dhe faturimit mangësi substancave në gjak.

Nëse faktori kryesor që e ka shkaktuar shfaqjen e këtij sindromi është hequr, efektet korrigjim e kequshqyerjes zgjatur mund të kërkojë një kohë të gjatë.

Progresi i kequshyeshmërisë kërcënon zhvillimin e shteteve të terminalit dhe mund të çojë në vdekje.