Mastoiditi


  • Shkaqet e mastoidit
  • Patogjeneza e mastoidit
  • Klasifikimi i mastoidit
  • Simptomet e mastoidit
  • Komplikimet mastoiditi
  • Diagnoza e mastoidit
  • Trajtimi i mastoidit
  • Mastoiditi Parandalimi

Shtojcë mastoid është një projeksion i kockave përkohshme të kafkës, e vendosur prapa veshit. Struktura e brendshme e eshtrave formuar qelizat conjugated, të cilat janë të ndara nga një mure të hollë të kockave. Njerëz të ndryshëm shtojcë mastoid mund të ketë një strukturë të ndryshme. Në disa raste, duket zapolnennymy qeliza të mëdha të ajrit (strukturën pneumatik), në raste të tjera, qeliza të vogla dhe të palcës së kockave mbushur (strukturë diploeticheskoe) në të tretë - praktikisht nuk ka qeliza (strukturës sklerotycheskoe). Kjo lloj e procesit mastoid strukturës varet nga përparimi i mastoidit. Më të prirur për personin mastoidit me procesin mastoid strukturës pneumatik.

Mur i brendshëm i procesit mastoid ndan atë nga mbrapa dhe fossa mesme kafkës, dhe të njoftojë vrimë e zgavrën tympanic. Shumica e rasteve të tranzicionit mastoidit ndodh si pasojë e infeksionit me zgavrën tympanic në dorë e zgjatur papilare të vërejtur në media akute otitis, në disa raste të kronik mediave qelbëzues otitis.

Shkaqet e mastoidit


Më shpesh mastoiditi i mesëm për shkak sëmundje ngjitëse otogenic nga zgavrën tympanic të veshit të mesëm. Patogjene e tij mund të rrinë gripin, Pneumococcus, Streptococcus, Staphylococcus dhe infeksione të tjera tranzicionit nga zgavrën e veshit të mesëm promovon kullimit në kundërshtim fund të daulle e veshit të saj probodenyy, paracentesis parakohshëm vrima shumë të vogla në daulle e veshit ose mbylljen e indeve granulimi.

Në raste të rralla, aty mastoidit, që zhvillohet si pasojë e infeksionit hematogjene në shtojcë mastoid në sifilisit sepsë mesëm, tuberkulozit. Lëndimet mastoidit Primar traumatike ndodh kur qelizat e procesit mastoid mbi ndikimin, plagë, lëndimeve traumatike të trurit. Një mjedis i favorshëm për zhvillimin e mikroorganizmave patogjene në raste të tilla është gjaku që është derdhur në proces të qelizave si rezultat i lëndimit.

Shfaqja e mastoidit promovon rritjen virulencën e patogjenëve dobësuar shtet i imunitetit të përgjithshëm dhe lokal në sëmundje kronike (diabet, tuberkulozi, bronkit, hepatiti, pyelonephritis, artrit reumatoid, etj) dhe patologjisë nazale (kronik rinitit, faringjit, laryngotracheitis, sinusit) për ndryshime Strukturat në veshit për shkak të sëmundjeve të transferuara më parë (dëmtim veshi, Aerootit, externa otit, ngjitës otitis media).

Patogjeneza e mastoidit

Marrjen mastoiditi karakterizohet nga ndryshimet inflamatore ne qelizat shtresa mukozës të procesit mastoid e zhvillimit te periostitis dhe akumulimin e lëngut në qelizat zgavër. Pas kësaj fazë shënoi djersë mastoidit quajtur exudative. Ënjtje inflamatore nga plumbi mukozës të mbyllur qelizë vrima soobschayuschym së bashku, dhe vrima lidh shtojcë mastoid e zgavrën tympanic. Si rezultat i shkeljeve të ventilimit në qelizat e procesit mastoid, në të cilën presionin e ajrit bie. Për gradient të presionit në qelizë fillon rrjedhin transudate me enët e gjakut Dilated. Qelizat janë të mbushura me i lëngshëm, dhe Sero-purulent exudate. Kohëzgjatja e fazës së parë të mastoidit në të rriturit është 7-10 ditë, fëmijët shpesh 4-6 ditë. Në fazën përfundimtare me mastoidit exudative çdo qelizë duket si empyema - qelb e mbushur zgavrën.

Mastoiditi Next hyn në fazën e dytë --proliferation e alternativave, e cila purulent inflamacion shtrihet në muret kockëmadh dhe ndarëse procesin mastoid e zhvillimit të osteomielit - kockave purulent shkrirjes. Njëkohësisht ka një formacioni i indeve kokrrizimi. Gradualisht ndarëse midis qelizat janë shkatërruar dhe formuar një zgavër të madhe të mbushur me qelb dhe granulimit. Kështu, si një rezultat i mastoiditi mastoid empyema ndodh. Pleh organik Përparime sulmoi përmes murit të çojë procesit mastoid në përhapjen e inflamacion purulent të strukturave fqinje dhe ndërlikimet e mastoidit.

Klasifikimi i mastoidit

Në varësi të shkakut të një Otolaryngology dalluar fillor dhe të mesëm; otogenic, hematogjene dhe mastoiditi traumatike.

Duke fazë të mastoidit inflamacion klasifikuar si (proliferative-alternativë) e vërtetë dhe exudative.

Ka formë tipike dhe atipike klinike e mastoidit. Formë atipike (latent) të mastoidit progresit të ndryshme të ngadalshëm dhe i ngadaltë, pa simptoma të dallueshme karakteristike të mastoidit. Ndara grup hipur mastoidit, të cilat përfshijnë mastoidit Betsolda, mastoidit Orleans dhe mastoidit Mouret.

Simptomet e mastoidit

Mastoiditi mund të ndodhë në të njëjtën kohë me paraqitjen e mediave qelbëzues otitis. Por shpesh ajo zhvillon në 7-14 ditë nga fillimi i otitis media. Në foshnjat përmes karakteristika strukturore të procesit mastoid mastoidit manifestuar në formë otoantrita. Në mastoidit rriturve manifestuar një përkeqësim të dukshëm në gjendjen e përgjithshme të rritjes së temperaturës në shifra febrile, dehje, dhimbje koke, prish gjumin. Pacientët ankohen për zhurmën mastoidit dhe dhimbje të veshit, humbje, dhimbje të forta prapa veshit dëgjuar, ndjenja e gurgullimë në procesin mastoid. Dhimbje radiating në degët e nervore trigeminal në rajonin e përkohshme dhe parietal, orbitë, nofulla e sipërme. Më pak dhimbje me mastoidit vërejtur në të gjithë kokë.

Këto simptome e mastoidit zakonisht i shoqëruar nga qelbëzim e harlisur e kanalit të veshit. Dhe sasia e plehut organik është shumë më i madh se vëllimi i zgavrën tympanic, duke treguar përhapjen e procesit purulent përtej veshit të mesëm. Në anën tjetër, kur gjenetikisht mastoiditi nuk mund të shihet apo të jenë të papërfillshme. Kjo ndodh duke ruajtur integritetin e mbylljes tympanic cipë vrima shpuar në të, duke shkelur rrjedhjen e qelb nga procesi mastoid në veshin e mesëm.

Objektivisht me mastoidit shënuar skuqje dhe ënjtje zonën BTE vendosur prapa veshit zbutjen e lëkurës folds, i dalë veshin. Në pushim të qelb në yndyrë nënlëkurës është formuar absces subperiosteal, i shoqëruar nga dhimbje të mprehtë në prekje rajonit BTE dhe të simptomave luhatjet. Nga qelb mastoid fushë rozsharovuyuchys indeve të buta të kokës, mund të përhapet në zverku, parietal, zonë të përkohshme. Cili është rezultati i anijeve inflamacion trombuvannya që ushqejnë shtresa cortical e kockave mastoid, duke çuar në nekroza e plehut organik periosteum rrugëdalje në sipërfaqen e kokës dhe formimin gyp të jashtëm.

Komplikimet mastoiditi

Shpërndarja e inflamacion purulent në procesin mastoid ndodh në shumicën e qelizave pnevmatizirovannym, e cila çon në një shumëllojshmëri të komplikacioneve që rrjedhin nga mastoidit dhe varësia e tyre në strukturën e procesit mastoid. Inflamacion i qelizave perisinuoznoy të çojë në humbjen e sinus sigmoid me zhvillimin e phlebitis dhe thrombophlebitis. Shkatërrimi purulent perifatsialnyh qelizave të shoqëruar nga pezmatim nervi i nervore fytyrës, perilabirintnyh - labirintity purulent. Pjesa e sipërme e mastoidit komplikuar zatekanyem zonë qafë plehu mezhfastsialnye, duke shkaktuar bakteret piogjen mund të merrni në mediastinum dhe të shkaktojë një mediastinitis purulent.

Përhapja e krye kafkës zgavër në shfaqjen e komplikimeve intrakraniale e mastoidit (meningjitit, abscesi i trurit, encefaliti). Humbja e piramidës së kockave përkohshme shkakton zhvillimit të petrozita. Shko inflamacion purulent i shtojcës për zygomatic hyjnë Më tej një infeksion të rrezikshëm në shikimet me daljen endoftalmita, panoftalmyta dhe phlegmon e orbitës. Fëmijët, veçanërisht fëmijët e vegjël, mund mastoidit komplikuar nga formimi i abscesit retropharyngeal. Përveç kësaj, mastoiditi mundur përhapja hematogjene e infeksionit në zhvillimin e sepsë.

Diagnoza e mastoidit

Në mënyrë tipike, diagnoza nuk është për mastoiditi otolaringolog nuk ka komplikime. Vështirësitë lindin kur malosymptomnoy formë atipike të mastoidit. Diagnoza bazohet në ankesat karakteristikë pacientit mastoidit-së, të dhënat anamnestike për trauma ose inflamacion i veshit të mesëm, inspektimin e të dhënave dhe prekje rajon BTE, rezultateve të otoskop, mikrootoskopiy, audiometry, shkarkimin bakposeva nga veshit, CT dhe X-ray.

Otoskop me mastoidit tregon mediale otitis ndryshime tipike inflamatore në membranën tympanic në prani të vrimave në të bollshëm shënuar gjenetikisht. Otoskopicheskoy shenjë patognomonike i mastoidit është overhanging prapmë-i sipërm murin e kanalit auditory. Audiometry dhe hulumtim dëgjimit akordim pirun mund të krijojnë shkallën e dëgjimit humbjen në pacientët me mastoidit.

Qëllimi kafkë radiografi në exudative mastoidit fazë zbulon delikate si rezultat i inflamacionit dhe celularë mënyrë të qartë barrierave të dukshme mes tyre. X-rreze tablo-proliferative alteratyvnoe fazë mastoiditi karakterizohet nga mungesa e strukturës qelizor të procesit mastoid, në vend të cilën është vendosur nga një ose më të mëdha kaviteteve. Vizualizimi më i mirë është arritur gjatë CT scan e kafkës në kockave të përkohshme.

Prania e komplikimeve të mastoidit mund të kërkojë neurolog shtesë konsultimit, neurokirurgu, dentist, okulist, kirurg kraharorit, MRI dhe CT scan te trurit, ophthalmoscopy dhe biomicroscopy sy, CT dhe radiografi të gjoksit.

Trajtimi i mastoidit

Taktikat terapeutike në mastoidit varet nga etiologji, inflamacion të saj fazë dhe praninë e komplikimeve. Terapia e barnave mastoiditi kryer antibiotikët gjerë spektrit (cefaclor, tseftybuten, cefixime, cefuroxime, cefotaxime, ceftriakson, amoksicilina, Ciprofloxacin, etj.) Përveç kësaj, duke përdorur antihistamines, drogë anti-inflamator, detoxification, immunokorrehyruyuschye. Komplikime trajton.

Kur natyra otogenic mastoidit treguar sanifying kirurgji mesme vesh, në qoftë se tregohet - operacion obschepolostnaya. Mungesa e një membranë tympanic jep vrima adekuate kullimit është një tregues për paracentesis. Pas hapjes së membranës tympanic e veshit të mesëm Lavage prodhuar drogë. Mastoiditi në fazën exudative mund të shërohet nga konservator. Mastoiditi-proliferative fazë alteratyvnoe kërkon autopsi kirurgjikale e procesit mastoid (mastoidotomiy) për të eliminuar plehun organik dhe kullimit postoperativ.

Mastoiditi Parandalimi

Paralajmërim mastoidit otogenic është reduktuar në diagnostikimin e parakohshëm të lezioneve inflamatore të veshit të mesëm, otitis trajtim adekuat në një mënyrë të mbajnë në kohë paracentesis të membranës tympanic dhe operacionet sanifying. Trajtimi korrekt i sëmundjeve të eliminimit nasopharynx dhe të shpejtë të vatrave infektive gjithashtu të ndihmojë për të parandaluar mastoidit. Gjithashtu, i rëndësishëm efikasiteti rritja e mekanizmave imune të trupit, e cila është arritur me mbajtjen e një jetese të shëndetshme, të ushqyerit e duhur, nëse është e nevojshme - terapi immunocorrective.