Mastopatia


  • Shkaqet e mastitë
  • Mastopatiy Klasifikimi
  • Simptomet e mastitë
  • Diagnoza e mastitë
  • Trajtimi i mastitë
  • Parandalimi i mastitë
  • Prognozë për mastitë

Mastopatia - një koncept që kombinon një grup të sëmundjeve të gjirit karakterizuar nga zhvillimi i ndryshimeve patologjike në indet e kancerit në kundërshtim me raportin e komponentëve epiteliale dhe lidhës indeve. Sipas klasifikimit nosologji OBSH 1984 nën mastopathy kuptoj sëmundje fibrocystic gjirit.

Incidenca e Inflamacioni i gjirit etiologji të ndryshme në gratë e reja shkon 30-45% dhe rrit ndjeshëm pas 40-45 vjetësh.

Mastopatia është një ndryshim dashamirës në kancerin e indeve që ka lidhje të drejtpërdrejtë në rregullimin neurohumoral. Kjo do të thotë se faktorët për mastitë eshte nje patologji e lidhur me çrregullime të rregullimit nervor (stresi, neurozë, depresionit), dhe çrregullimi hormonal hapit dhe homeostasis brendshme e organizmit.


Shkaqet e mastitë

Një kuptim i plotë i shkaqeve dhe mekanizmat e mastopatiy në këtë moment, por ka të gjitha arsyet për të besuar se një rol të rëndësishëm në shkaktimin e sëmundjes luan statusin hormonal.

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e mastitit, herët menopauza, çrregullime menstruale (mosfunksionim hormonal, sindromi polycystic vezore, kontraceptive hormonale e gabuara) gjatë mungesa e lindjes, të shumta (më shumë se tre) abortit, jeta seksi parregullt (ose mungesën e tyre), sëmundje gjenitale organet dhe te ushqyerjes me gji më pak se tre muaj, sëmundjet endokrine (hypo- dhe hyperthyroidism, përçarje e rregullores hypothalamic dhe hipofizës e gjëndra veshkave, mëlçisë, pankreasit), një predispozitë gjenetike.

Ekziston një supozim se faktori më i rëndësishëm patogjene në zhvillimin e mastitit - mungesa e progesterone me një të madhe se estrogjenit. Ky vend ka rritur përhapjes (riprodhimin) e qelizave epiteliale dhe elementet e indeve lidhës celular. Përveç kësaj, në patogjenezën e Inflamacioni i gjirit rolit të shquar të prodhimit Hormoni. Prolaktinemiya rrit ndjeshmërinë e indit të gjirit në estrogjenit.

Mastopatiy Klasifikimi

Klasifikimi më i shpeshtë klinik praktikë mastopatiy identifikon tre forma: mastalgia (mastoplaziya ose mastodynia), përhapur dhe të lokalizuara fibroadenomatoz fibroadenomatoz.

Mastalgia është e karakterizuar nga një epërsi të sindromi dhimbje është tregues për fonde analgjezik.

Adenomatosis Shperndare është zhvillimi i kancerit në vulosjen e indeve dhe cysts shpërndara. Ajo është e ndarë në dy lloje: gjoksin fijor ind kur kanceri formohet kryesisht nënshkrimin ind lidhës dhe sëmundje fibrocystic gjirit, nëse përveç vatrave hekurt të fibrozës formuar cysts (dëmtimit të dhëmbëve të mbushura me lëng).

Kur fibroadenomatozi lokalizuar ndryshimet patologjike të gjetur në një zonë të kufizuar të kancerit (segmentit sektor) dhe nuk përhap në të gjithë parenchyma të organit.

Zbulimi i arsimit të lokalizuara në gji është një tregues për biopsi për të sunduar nga keqdashje.

Simptomet e mastitë

Simptoma më karakteristike e mastitit - vulës së identifikimit në prekje gjirit. Shpesh kjo vulë mund të jetë e dhimbshme, dhimbje zakonisht rritet në fazën e dytë të ciklit menstrual dhe pak para menstruacioneve. Mbyllja mund të izolohet, mund të tregojmë disa nodules mund të ndihet gjithë hekur kompakt. Për lezioneve mastopatiy karakteristike të dy gjëndra, kryesisht e sipërme.

Mbizotërimi i komponentit fijor zbuluar nga kontakt si vula, ndryshimet cistike në fazat e hershme nuk mund të zbulohet nga prekje (kanalet mikrokisty).

Dhimbje në gji, zakonisht një karakter shurdhër, dhemb apo tërhequr. Dukuri i saj është i lidhur me ngjeshje e mbaresa nervore në rritje fijor ind i gjëndrave dhe sklerozirovaniem e tyre të pjesshëm. Intensiteti i dhimbjes varet nga ashpërsia e sëmundjes, shpesh lindjen dhe forcimin e dhimbjeve të lidhur me ciklin menstrual (para menstruacioneve, në kulmin e estrogjenit, rritet dhimbje). Ndonjëherë ka rrezatim i dhimbje në shpatull, krah.

Në 10-15% të grave janë vërejtur ankesat e dhimbje, edhe pse studim zbuloi ndryshimet patologjike kryesisht shprehje. Ajo është e lidhur me nivele të ndryshme të ndjeshmërisë dhimbje e grave dhe individuale bronkial zemrat e sistemit nervor.

Rreth 10% e shoqëruar mastopatiy nga nyjet limfatike të zgjeruar në sqetull. Ndonjëherë limfatike nyje prekje moderuar dhimbshme.

Zgjerimit të gjirit në shumën e Bllokimi periodike (në periudhën e dytë të ciklit menstrual) është i lidhur me formimin e ngjeshur venoz në rrjetin vaskulare e gjëndrave dhe edemë e indit lidhor. Gjëndra mund të rritet me 15%. Është siklet karakteristike dhe ëmbëlsi në prekje (rritur gjoks ndjeshmëri). Kombinimi i këto karakteristika quhet sindromi premenstrual.

Ndonjëherë ka shkarkesë nga dalë gradë e bollëk dhe të llojeve të ndryshme varion. Ata mund të shfaqet vetëm kur ju klikoni mbi dalë, dhe mund të jetë mjaft e rëndë. Për qëndrueshmëri, shkarkimi zakonisht qartë ose të bardha mund të jenë të gjelbër, të përgjakshme ose ngjyrë kafe. Diktim më i madh rreziku, sepse ato mund të jenë një shenjë e keqdashje. Shfaqja e çdo shkarkim nga nipples, pavarësisht nga natyra e një arsye për të apeluar mammologist.

Nuk duhet të merren për të identifikuar me kujdes nyjen (ose disa). Prekje e dendur edukimi me gunga i kufizuar mund të jetë një shenjë e lokalizuara mastitë me gunga, dhe mund të jenë të zhvillimit të kancerit të gjirit. Nëse vëreni dyshimtë në aspektin e nyjeve keqdashje në biopsi të gjirit caktuar gjithmonë për ta.

Diagnoza e mastitë

Një nga elementet më të rëndësishme të zbulimit të hershëm të patologjive dhe tumoret në gji është vetë (vetë-prekje e gjirit).

Për të identifikuar subjektet e përcaktojnë formën e tyre, madhësinë, sasinë, dhe për të identifikuar lezione të fshehtë në indet e kancerit duke përdorur metodat e diagnostifikimit instrumentale.

Biokontrastnaya mammogram është një x-ray e gjirit. Mamografia është bërë e mirë në fazën e parë të ciklit menstrual. Gjoks Snapshot bërë në dy projeksionet: para dhe anën. Ky studim është një nga më informative dhe specifik.

Përveç kësaj, aktualisht e përdorur ultratinguj gjirit. Në mënyrë tipike, ndryshimet fibrocystic ndikojnë në echogenicity gjëndra e indeve dhe strukturat e saj mund të zbulohen dhe të studiuar shumë efikase duke përdorur këtë teknikë.

MRI e zonës së gjirit shënon rritje të temperaturës dhe ulje në kancerin e indeve.

Metodat Transillumination është translucence e gjinjve duke përdorur një burim drite. Ky tumor në trashësi të saj do të festohet si një vend të errët.

Me sistemin duktohrafiyi hetuar kanalet e qumështit. Në gji nëpërmjet dalë injektuar materialin kontrast, atëherë bëni X-rrezeve. Në fushën e deficitit foto visualized sistemit protokovaya mbushje material kontrasti mund të jenë shenja të tumoreve.

Pnevmokistohrafiya kryhet nën drejtimin e ultrazërit. Në zgavrën kist duke përdorur një gjilpërë e hollë është injektuar ajrin, duke lejuar mur shtrirje dhe me kujdes të shqyrtojë ato në drejtim të formacioneve sipërfaqësore mur.

Pas zbulimit të arsimit kryer me gunga biopsi të gjirit - nxorrën përmes gjobë mostër punktyrovanye gjilpërë e indeve për ekzaminim histologjik.

Për të identifikuar faktorët etiologjikë të mastitë duke përdorur metodat hormonale.

Citologjia Kolposkopi dhe i qelizave vaginale epitelit sugjeron sfondin e përgjithshëm hormonal, sepse forma dhe struktura e qelizave është drejtpërdrejt e varur nga veprimet e hormoneve seksuale.

Gjenerimi përcaktimin direkt të hormoneve në gjak, progesteronit dhe e estrogjenit, gjëndër, luteinizing hormon, dhe hormoneve tiroide dhe tiroide-stimuluese hormon, hormonet mbiveshkore.

Ndonjëherë prodhojë provë për praninë e autoantibodies në tiroide qelizat për të zbuluar thyroiditis autoimune.

Për të përcaktuar gjendjen e përgjithshme hormonal i organit që zhvillon një studim të sistemit endokrin për të zbuluar anomalitë e mundshme (me ultratinguj i gjëndrës tiroide, veshkave gjëndra, mëlçisë, pankreasit radiografi shalë turk, CT hipofizës).

Për të përjashtuar anomalitë imunitar dhe metabolike të bëjë imunohramu dhe të prodhojnë kimi gjakut.

Trajtimi i mastitë

Në trajtimin e Inflamacioni i gjirit konsiderueshme korrigjim rolin e ekuilibrit hormonal të trupit. Në zgjedhjen e trajtimit duhet të konsultoheni me një gjinekolog dhe endokrinolog. Këta ekspertë bashkërisht të kryer një analizë të plotë të sistemit endokrin dhe të përshkruajnë korrespondues zbuluar anomalitë.

Kur estrogjenit shprehur (dhe dhimbje të konsiderueshme), mund të caktojë agjentë që reduktojnë efektet e këtyre hormoneve mbi kancerin e gjirit (tamoxifen, faresteron).

Për normalizimin e ciklit menstrual përdorur kontraceptive orale (e përzgjedhur sipas statusit hormonal).

Për trajtimin e çrregullimeve funksionale e gjëndrës tiroide përdorur nënkupton të rregullojë tireohormonov prodhimit.

Vitaminat ndihmojë në përmirësimin e funksionit të mëlçisë dhe normalizuar metabolizmin.

Ndër të tjera, droga përdoren progesterone veprim lokal (të veprojë drejtpërdrejt në indet e kancerit, duke ndihmuar për të reduktuar përhapjen e qelizave të indeve epiteliale dhe lidhës, duke hequr puffiness), dhe homeopati.

Pacientët që vuajnë nga mastopathy, kufizojnë konsumin e kafe dhe çaj të fortë, të ndaluar pirjen e duhanit, të pasuruar dietën e fruta, perime, ushqime të lartë në fibra dhe vitamina.

Nëse dyshoni formacionin malinje të prodhojë njësi kirurgjikale heqjen, në raste të tjera të kufizuara për trajtim konservativ.

Parandalimi i mastitë

Një shumë e faktorëve që kontribuojnë zhvillimit të mastopatiy, të vështira për të zhvilluar një skema të unifikuara dhe të qëndrueshme parandaluese.

Megjithatë, duhet shmangur faktorët më të rëndësishëm: stresin (si një masë parandaluese e rekomanduar për metodë trajtimi stresi qetësues drogë me origjinë natyrore - sanëz, Motherwort), të krijojë ambient të psikologjikisht të rehatshme, një mendim pozitiv.

Dietë e duhur të ekuilibruar pa kalorive të tepërta, parandalimin e mbipeshes dhe obezitetit, por pa entuziazëm mono-dietë humbje peshe dhe metodat e diskutueshme, të kontribuojë në ruajtjen e homeostasis brendshëm dhe funksionimin e duhur të sistemit të neurohumoral rregullator.

Një efekt negativ në statusin hormonal të grave komponentët e dietë është caffeine. Gratë duhet të kufizojnë, dhe nëse është e mundur plotësisht të eliminuar kafeinë nga dieta e tyre, dhe në çdo rast nuk abuzojnë me kafe të fortë me stomak bosh.

Gratë e moshuara që përdorin kontraceptivët orale duhet të ndaluar pirjen e duhanit. Gjithashtu i dobishëm në parandalimin e lezioneve të gjirit do të kufizojnë konsumin e alkoholit.

Një faktor i rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të gruas, është aktivitet fizik seksualisht aktive dhe të rregullt.

Prognozë për mastitë

Zakonisht mastitit nuk është i prirur për komplikime dhe ozlokachestvlenyyu. Me korrigjimin e duhur të statusit hormonal është pozitive, por ndërprerje hormonale mund të shkaktojë rikthim.