Mediastinitis


 • Medyastynyt Klasifikimi
 • Arsyet medyastynyt
 • Simptomat medyastynyt
 • Diagnoza medyastynyt
 • Trajtimi medyastynyt
 • Parashikim dhe parandalimi medyastynyt

Mediastinitis është një gjendje kërcënuese për jetën dhe në rastin e diagnostikimit të vonuar apo trajtimi jo adekuat është i shoqëruar me norma të larta të vdekshmërisë. Përvoja ka treguar se vetëm 15-20% e medyastynyt zbuluar në vivo, për shkak të kursit të shpejtë prohressyruyusche të sëmundjes dhe nuk manifestimeve patognomonike kundër infeksionit të përgjithshme të rëndë.

Mediastinitis mund të jetë i komplikuar nga një numër i konsiderueshëm i kushteve patologjike e mushkërive, pleurë, trake, qafës, gojë, fyt, faring, ezofag, zemrës, dhe kështu me radhë. D. Duke pasur parasysh aspektet e shumta të shkaqeve, mediastinitis paraqet interes klinik jo vetëm për Pneumologji dhe kraharorit Kirurgjisë, por edhe për Otolaryngology, Gastroenterologjise, kardiologjisë, stomatologji.

Mediastinum - hapësirë ​​në zgavrën e kraharorit, të vendosura nga qendra në lidhje me dritën. Front mediastinum gjoks i kufizuar, përsëri - shpinë në anët - pleurë mediastinale, fund - diafragma; top pa kufij të qartë mediastinum shkon në qafë. Në mediastinum izoluar katet e sipërme dhe të ulëta të afatit të kushtëzuar në IV rruazë kraharorit. Në mediastinum sipërme e përparme të izoluar dhe pjesët e pasme; fund - front, të mesëm dhe seksione pasme.


Në mediastinum mëparshëm janë gjëndër thymus top, hark aortic, venë e sipërme kat, arterie pulmonar. Front i pasmë mediastinum marrin zemër dhe cipë e zemrës; Sekondar - Bifurkacioni i trake, nyjet limfatike, trungu dhe degët e arteries pulmonare, ngjitje pjesë e aortës. Në mëparshëm pasmë mediastinum dhe katet më të ulëta janë ezofag, limfë kraharorit kanal, trungu kufitar dashamirës, ​​pjesa rritëse e aortës, cava inferior vena, i rastësishëm dhe madje edhe venat.

Të gjitha dyshemetë dhe mediastinum janë vetëm hapësirë ​​topografike anatomically lidhur pa kufij të qartë, kështu që inflamacion purulent mediastinite mund të përhapet nga një pjesë në një tjetër mediastinum. Në një farë mase, kjo kontribuon në lëvizjen e vazhdueshme të mediastinum, dridhjet e zemrës, Pulsation e enëve të gjakut, me turne trake në bisedë dhe kollë, peristaltikës esophageal, etj

Medyastynyt Klasifikimi

Sipas mekanizmave etiopathogenetical dalluar primare (traumatike) mediastinitis në plagët e mediastinum dhe mediastinitis mesme të shkaktuara nga kontakti dhe depërtimit të infeksionit metastatic nga fusha të tjera.

Gjatë rrjedhës klinike mund të jetë mediastinitis molnienosnymy, akute dhe kronike; natyra e inflamacionit - i lëngshëm, purulent, anaerobe, hnilostnymy, gangrenizuar, tuberkuleznymy.

Mediastinitis kronike janë pa mikrobe dhe bakteriale. Në mesin e izoluar idiopatike pa mikrobe mediastinitis, reumatizma, adipozoskleroticheskie hemorragjike dhe të tjerët; Mjedisi microbial - specifik (tuberkuloz, frëngjyzak, mikoticheskie) dhe nonspecific. Mediastinitis akute zakonisht janë infektive në natyrë.

Duke pasur parasysh trendin e përhapur për të dalluar tërheqëse lymphadenitis yndyrë mediastinale, abscese dhe phlegmon mediastinum që mund të jenë sklonnymy për të kufizuar ose prohressyruyusche.

Sipas topografisë dhe strukturat anatomike të interesit janë të ndarë në mediastinitis mediastinale:

 • peredneverhney (lart Niveli III hapësirë ​​ndër brinjëve)
 • anteroinferior (III hapësirë ​​ndër brinjëve më poshtë)
 • front derdhur (me përfshirjen e sipërme dhe të poshtme)
 • zadneverhney (mbi kraharorit rruaza V)
 • zadnenizhnie (më poshtë të kraharorit rruaza V)
 • zadnesrednie
 • derdhur pasme (me përfshirjen e sipërme, e mesme dhe e ulët)
 • depërtues (me shpërndarjen në frontin dhe mediastinum pasme).

Arsyet medyastynyt

Mediastinitis primar traumatik që rezulton nga infektimi ekzogjen. Kjo ndodh më shpesh në publik, duke përfshirë lëndimet me armë zjarri të mediastinum. I dytë shkaku frekuenca kryesor plagosje esophageal medyastynyt veprojë në manipulimin instrumentale (bouginage ezofagut, kardiodilatatsiya, Esophagoscopy, trakeale intubacion, Tracheostomy, stomakut probing). Dëmi esophageal shpesh shkaktohet nga një organet e huaja, këputje spontan i ezofagut, djegiet, vrimë e diverticulum, tumoret dhe ulcerat etj

Në mesin e mediastinitis primar postoperative gjithashtu përfshijnë inflamacion të yndyrë mediastinale për shkak të ngushtësi esophageal-stomakut anastomosis (pas heqje dhe plastike ezofagut, stomakut heqje) ndërlikimet e kirurgjisë kardiake (kirurgji mammarokoronarnoho bajpas, arterie koronare anashkalojë shartim, valvula mitrale dhe valvula aortës).

Mediastinitis i mesëm është një ndërlikim i një purulent ose proces shkatërrues dhe të zhvillojnë inflamacion të drejtpërdrejtë tranzicionit në inde apo metastazë mediastinale të patogjenëve të themeluara ose të vatrave të paidentifikuar infektive. Kontaktoni medyastynyt mund të zhvillohet në sfondin e plagëve dhe abscese qafe qelbëzuese thyroiditis, pneumoni, mushkërive plagosur dhe pleurë, absces të mushkërive dhe gangrenë, tuberkulozin, empyema pleural, bronkoektazise, ​​fistula pleural, esophageal, perikardit, brinjë osteomielit, kafaz i kraharorit dhe shpinë kraharorit.

Burimi kryesor i infeksionit në medyastynyt metastatic të jetë phlegmon gjymtyrëve të sipërme dhe të poshtme, ngrirja, absces, osteomielit të mandibulat, Zakovtuvalnyy absces me grykët, shytave abscesit, dhimbje fyti, kolit ulcerative, dizenteria, erizipela, lymphadenitis, sepsë dhe shumë të tjerë. të tjerët

Mikrobiologjik medyastynyt bazë të përfaqësuara florën kryesisht të përziera. Patogjene përkatëse në Anaerobet mediastinite akt (Bacteroides, peptostreptokokki, prevotelly, porfiromonady, fuzobakterii) dhe aerobes (Stafilokoket, streptokokeve, Klebsiella) kërpudhave. Feature flora përzier është sinergji anaerobe dhe aerobe në shoqatat që shkakton kurs malinje dhe medyastynyt vdekshmërisë të lartë.

Simptomat medyastynyt

Medyastynyt akute zakonisht zhvillohet papritmas, manifestuyuchy e dhimbje retrosternal, dridhura mahnitëse, ethe të lartë (deri në 39-40 °), djersitje e harlisur, gulçim. Në prani të procesit purulent në trupit faqet tjera nga bashkohej medyastynyt përkeqësuar gjendjen e përgjithshme, fenomenin e purulent dehje rritje. Ankthi dhe ngacmim motor karakteristikë e periudhës fillestare medyastynyt shpejt Smenyayutsya adinamii, ndonjëherë - konfuzion.

Kryesor simptomë lokale medyastynyt është dhimbje intensive gjoks që rrit gjatë gëlltitjes dhe duke hedhur kokën mbrapa. Në frontin e lokalizuar mediastinite dhimbje gjoksi në pjesën e pasme - në epigastrike rajon apo mezhlopatochnom hapësirë. Pacientët kanë tendencë për të marrë pozicionin e detyruar - gjysmë-ulur me kokë të ulur në gjoksin e tij, duke lehtësuar në këtë mënyrë uljen e dhimbjeve dhe të marrë frymë. Nuk është ënjtje të fytyrës, qafës dhe trungu e sipërme, emfizemë nënlëkuror, zgjerimin e venave sipërfaqësore, cianozë e lëkurës.

Dehje të rënda në mediastinite shkakton çrregullime kardiake: takikardia rënda, Arrhythmia, presionin e ulët të gjakut dhe rritjen e CVP (rreh do110-120 Min..). Compression e nervave fibër fryrë mediastinal, enët e gjakut, trake dhe ezofag shoqëruar nga zhvillimi i astmës, kollë të vazhdueshme, dysphonia, disfagia.

Rrufeja formë të shpejtë të shkakut akute medyastynyt e vdekjes së pacientëve gjatë 2 ditëve të para. Ajo karakterizohet nga manifestimet troç lokale të dehjes së përgjithshme dhe të rënda.

Në simptoma kronike medyastynyt pa mikrobe që lidhen me zhvillimin e sklerozë të shumëfishtë dhe dhëmbëza të indeve mediastinale, ngjeshja e mediastinum. Klinikisht, ajo mund të shprehet në paraqitjen e sulmeve dhe zërat astmoidnyh osyplosty e sindromës Cava vena superior dhe sindromi Horner.

Medyastynyt kronik microbial ndodh kur nuk është encapsulated absces në mediastinum, rreth të cilit më vonë zhvilluar procesin jet Rumen. Është vërejtur periudha subfebrile të gjata të rritjes dhe rënies së temperaturës, djersitje, dobësi, dhimbje të butë në gjoks. Me zhvillimin e sindromës compression bashkohen kollitje, gulçim, shkelje të zërit, semundjen disfagia.

Diagnoza medyastynyt

Njohje medyastynyt në fillim është shumë e vështirë. Kërkon një studim të detajuar të historisë dhe një analizë të plotë të tablosë klinike. Në ekzaminim, pacienti me medyastynyt mund të tregojë praninë e simptomave objektive: rritur dhimbje kur përgjuar në gjoks, duke shtypur mbi proceset spinous e rruaza, anim kokën; pastoznost në kafaz i kraharorit dhe rruaza kraharorit; Ënjtje dhe crepitus në depresion qafës dhe mbi klavikul, compression sindromi ERW dhe të tjerët.

A plotë ekzaminimin X-rreze (gjoksi X-rreze, CT, X-rreze e ezofagut, pnevmomediastinohrafiya). Radiologically me mediastinite mund të tregojnë qafën e zgjerimit hije dhe mediastinum, emfizemë mediastinale, pneumatoraks, hydrothorax, nivelin e lëngjeve në mediastinum, fistula esophageal.

Kur vrimë dyshuar esophageal është treguar mbajtjen Esophagoscopy (endoskopisė), ndërsa mundësia e lëndimit trake dhe bronke - bronchoscopy. Prania e pleural dhe rreth zemrës ultrazërit rrjedhje mund të zbulojë zgavrën pleural dhe perikardin. Në vitet e fundit, për transezofahealnoy diagnozë medyastynyt duke përdorur ultratinguj.

Me metodat invazive provimit drejtuar për diagnostik gjobë mediastinale shpuese gjilpërë ndjekur larmë mikrobiologjike kërkimore, Mediastinoscopy, thoracoscopy diagnostike.

Në ditën e parë të datës së medyastynyt duhet të dallohet nga pneumonia, perikardit, pleurit, abdomen akut.

Trajtimi medyastynyt

Parimet themelore të trajtimit janë qëllimi medyastynyt i terapisë hershme masive antibiotik, ushtrojnë kullimit adekuat të lezioneve purulent, heqjen radikale kirurgjikale të shkaqeve të mediastinitis.

Për të luftuar me dehje aktive terapi infuzion, korrigjimin e bilancit fluide dhe electrolyte dhe proteina, terapi simptomatike, detoxification jashtëtrupor, terapi hyperbaric oksigjen, intravenoz, intraarterial, injeksion endolymphatic të antibiotikëve.

Në situata të purulent akut dhe traumatike medyastynyt treguar mediastinotomy dhe kanalizimeve mediastinum. Në mëparshëm sipërme mediastinotomy i qafës së mitrës mediastinite kryer; front më i ulët - vnebryushinnye mediastinotomy front në para derdhur një kombinim të mbi-dhe podhrudinnoy qasjeve.

Kullimi i qafës së mitrës sipërme pasmë realizuar qasje medyastynyt; rear më i ulët - chrezdiafrahmalnym (vneplevralnym) qasje; përhapur pasmë - Qasje chrezplevralnyy (thoracotomy lateral). Kur vrimë e ezofagut është kryer në të njëjtën kohë me gastrostomy ose mediastinotomy ezofahostomiya. Për mediastinum rehabilitimi aspiratës Dynamic e antiseptics Lavatrice mediastinal, antibiotikët dhe administrimin e enzimeve proteolitike.

Në fazat e hershme (12 në 24 orë nga koha e mediastinitis) mbajti suturing defekte në muret e ezofagut ose bronke, kullimit të zgavrën pleural dhe mediastinum. Në periudhën e mëvonshme vrima shpuar nuk qepi.

Medyastynyt postoperative gjetur në kirurgjinë kardiake, operoj kafaz i kraharorit, duke hequr indet nekrotike mediastinoplastika arna me muskujt e gjoksit të mëdha, Rondelet apo muskujve rectus abdominis.

Kur osumkovannyh abscesi mediastinale përdorur transthoracic birë dhe Lavage abscesi zgavër apo prerje abscesi dhe menaxhimin e saj të hapur. Është e nevojshme për të eliminuar shkaqet e compression mediastinale dhe mbështetjen e procesit inflamator. Kronike medyastynyt etiologji specifik treguar trajtim aktiv të sifilisit, tuberkulozi, infeksionet fungale.

Parashikim dhe parandalimi medyastynyt

Moti medyastynyt gjithmonë shumë serioze. Rezultati i sëmundjes ndikon në natyrën e sëmundjes themelore apo lëndim, njohje medyastynyt kohë, përshtatshmërinë dhe saktësinë e kirurgjisë kujdesit postoperative. Në vdekshmëri akut purulent mediastinite është 70%.

Mënyrat parandalimi medyastynyt janë kryesisht në parandalimin e dëmtimit intraoperative iatrogjenike dhe plagosur i mediastinum, diagnostikimin në kohë dhe trajtimin racional të sëmundjeve, duke çuar në mediastinitis.