Meningjit


 • Klasifikimi i meningjitit
 • Etiologji dhe Patogjeneza e meningjitit
 • Fotografia klinike e meningjitit
 • Diagnoza dhe diferencuar Diagnoza
 • Trajtimi i meningjitit
 • Prognozë për meningoencefaliti
 • Parandalimi i meningjitit

Meningjiti - inflamacion të membranave të trurit dhe palcës kurrizore. Pahimeninhit - inflamacion i dura Mater, leptomeninhit - inflamacion i meninges Arachnoid dhe të buta. Inflamacion i shell butë është më e zakonshme në raste të tilla përdorin termin "Meningjiti". Ajo mund të jetë se patogjene ose patogjenët e tjerë.

Klasifikimi i meningjitit

Meningjiti klasifikohen sipas disa kritereve.


Etiologji:

 • bakterial (Pneumococcus, tuberkulozi, meningjokoku, etj)
 • viral (i shkaktuar nga Coxsackie enterovirus dhe ECHO, choriomeningitis akute limfotsitaryy, etj)
 • fungale (kriptokokkoznyy, candidiasis, etj)
 • protozoar (malaria, toksplazmozës në, etj)

Natyra e procesit inflamator:

 • purulent (e dominuar nga neutrofilet në lëngun cerebrospinal)
 • i lëngshëm (e dominuar nga limfocitet në lëngun cerebrospinal)

Për patogjenezën:

 • primar (në histori nuk ka infeksion përgjithshme ose infeksion i ndonjë organi)
 • dytësor (si një komplikacion i infektimit)

Prevalenca e procesit:

 • i përgjithësuar
 • i kufizuar

Si ritmin e sëmundjes:

 • vetëtimë
 • i mprehtë
 • subakut
 • kronik

Shkalla e ashpërsisë:

 • i butë
 • ashpërsia e moderuar
 • formë e rëndë
 • formë jashtëzakonisht të rënda

Etiologji dhe Patogjeneza e meningjitit

Meningjiti mund të përhapen duke infektuar më:

 • kontaktoni - Shfaqja e meningjitit ndodh në kushtet e infeksionit ekzistues septike. Zhvillimi sinusohennoho infeksionit meningjit purulent kontribuon sinuset (sinuzitit), otogenic - mastoid ose veshit të mesëm (otitis media), odontogenic - dhëmbët patologji.
 • lymphogenous, hematogjene, chrezplatsentarnym, perinevralnym.
 • në terma liquorrhea me një dëmtim të trurit të hapur ose plagosje kurrizore, kurrizor, thyerje ose fraktura e bazës kafkës.

Patogjen hyjnë në trup nëpërmjet portës hyrëse (bronke, të traktit gastrointestinal, nasopharynx), duke shkaktuar inflamacion (i lëngshëm ose purulent lloji) dhe meningjit përreth indeve të trurit. Ënjtje më tej shkelin microcirculation në enët e trurit dhe membranat e tij, ngadalësuar rezorbimit e lëngut cerebrospinal dhe hipersekrecioni saj. Kjo rrit presionin intracranial, edema e trurit zhvillohet. Përhapja e mundshme e mëtejshme e procesit inflamator në thelbin e trurit, shpinë nerva kafkës dhe kurrizore.

Fotografia klinike e meningjitit

Simptomë çdo formë e meningjitit përfshijnë simptoma obscheinfektsionnye (ethe, të dridhura, ethe) Rritja e frymëmarrjes dhe shkelje të ritmit të tij, ndryshimet në normën e zemrës (takikardia në sëmundje të hershme, progresion të sëmundjes - bradycardia).

Struktura e sindromi meningeal janë simptomat zahalnomozkovi manifestuar tensionin e muskujve tonik në trup dhe gjymtyrë. Shpesh ka prodormalnye simptoma (hundë i lëngshëm, dhimbje barkut, etj). Vjella me meningoencefaliti nuk kanë të bëjnë me konsum të ushqimit, dhe shfaqet menjëherë pas ndryshimit të pozitës ose forcimin e dhimbje koke. Dhimbje koke janë natyra zakonisht shumë e dhimbshme arching e pacientit mund të lokalizuar në rajon zverku dhe të japin në shpinë qafës së mitrës. Përveç kësaj, pacientët me dhimbje të reagojë ndaj të vogël të zhurmës, prekje, dritë, kështu që të përpiqet të shmangë duke folur dhe i shtrirë me sytë e tij të mbyllur. Në fëmijëri mund të shkaktojë konfiskimet. Për meningjitit është e karakterizuar nga mbindjeshmërisë të lëkurës dhe kafkës dhimbje në perkusion. Në fillim të sëmundjes ka një rritje prej reflekseve pjezë, por me zhvillimin e sëmundjes janë ulur dhe shpesh zhduken. Në rastin e përfshirjes në procesin inflamator të substancave të trurit zhvilluar paraliza, reflekset parregullt dhe parezë. Meningjit RËNDË është e shoqëruar zakonisht me zgjerimin e nxënësve, Diplopia, strabismus, shpërdorimit të kontrollit mbi organet pelvike (në rastin e çrregullimeve mendore).

Simptomat e meningjitit në atipike pleqërisë, dhimbje koke të dobëta shprehjes apo të mungesës së plotë të saj, dridhje të kokës dhe gjymtyrëve, të qenët i përgjumur, çrregullime mendore (apati ose, psikomotor agjitacion).

Diagnoza dhe diferencuar Diagnoza

Metoda kryesore e diagnozës (ose përjashtimit) meningjitit është birë mesit ndjekur nga një studim i lëngut cerebrospinal. Në favor të kësaj metode them sigurinë e saj dhe lehtësi për shkak të birë mesit e treguar në të gjitha rastet e meningjitit dyshuara. Për të gjitha format e meningjitit karakterizohen nga rrjedhjet e lëngjeve nën presion të lartë (nganjëherë të rrjedhshëm). Në meningoencefaliti lëngshëm lëngu cerebrospinal është i qartë (nganjëherë pak opalestsyuyucha), me purulent meningoencefaliti - me re, të verdhë-gjelbër. Duke përdorur studimet laboratorike e pleocytosis cerebrospinal fluid definojnë (neutrofilet, me meningjit purulent, limfociteve në meningjiti i lëngshëm), duke ndryshuar numrin e qelizave dhe rritjen përmbajtjen e proteinave.

Për të qartësuar faktorët etiologjikë të sëmundjes është e rekomanduar për të përcaktuar nivelin e glukozës në lëngun cerebrospinal. Në rastin e meningjit tuberkuloz dhe meningjit shkaktuara nga fungi, glukozë reduktohet. Për meningjit purulent në mënyrë tipike të mëdha (zero) Ulja glukozës në gjak.

Kryesor objektivat neurolog diferencim meningjit - studim i lëngut cerebrospinal, dhe përcaktimi i qelizave të vlerave, sheqerit në gjak dhe proteinave.

Trajtimi i meningjitit

Në rastet e shtrimit të dyshuar meningjitit është e nevojshme. Në fazën e rënda para-spitalor (shtypjen e ndërgjegjes, ethe) pacientët administruar 50 mg prednisolon dhe 3 milion. IU penicilinë. Kryerja e birë mesit është i kundërindikuar në prehospital!

Baza e trajtimit të purulent meningjitit - administrimin e hershme të sulfonamides (etazol, norsulfazol) në dozë mesatare ditore prej 5,6 g apo antibiotikë (penicilinë) në dozë mesatare ditore prej 12-24000000 OD.. Lejon të dhëna benzylpenicillin intralyumbalno (në raste shumë të rënda). Nëse ky trajtim i meningjitit gjatë 3 ditëve të para është i paefektshëm, duhet të vazhdojë terapinë antibiotikët gjysmë (ampioks, carbenicillin) në kombinim me monomitsin, gentamicin, nitrofurans. Efikasiteti i këtij kombinimi antibiotikut të zgjedhjes zbulimin patogjene organizmit dhe ndjeshmëri e saj ndaj antibiotikëve. Afati maksimal i kombinimit të terapisë të tillë - 2 javë, atëherë ju duhet të shkoni në monoterapi. Kriteret për anulimin janë gjithashtu uljen e trupit normalizimit temperatura cytosis (100 qelizat), regres cerebrale dhe meningeal të simptomeve.

Baza e trajtimit të plotë të meningjitit tuberkulozi është një input i vazhdueshëm doza bakteriostatik 02:58 antibiotikët (tubazyd 0,6 g / ditë + stretomocinë 1 g / ditë). Me daljen e efekteve anësore të mundshme (çrregullime vestibular, dëgjimit dëmtim, të përzier) anulimi i trajtimit është e nevojshme, antibiotikët tregoi ulje dozë dhe shtimin e përkohshëm ndaj drogës trajtim desensybylyzyruyuschyh (diphenhydramine, pipolfen) dhe të tjera medikamenteve anti-TB (rifampicin, Pasco, ftivazid). Indikacionet për shkarkimin e pacientit: asnjë simptomë e meningjitit me tuberkuloz, kanalizime lëngun cerebrospinal (pas 6 muajsh nga fillimi) dhe përmirësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit.

Trajtimi i meningjitit viral mund të kufizojë përdorimin e mjeteve simptomatike dhe tonik (glukozë, analginum, vitamina, Methyluracilum). Në raste të rënda (simptome të theksuara zahalnomozkovi) Kortikosteroidet administruara dhe diuretike, të paktën - një birë mesit të dytë. Kur layering infeksion bakterial mund antibiotikët.

Prognozë për meningoencefaliti

Parashikimet e ardhshme janë formë e rëndësishme e meningjitit, afatin kohor dhe përshtatshmërinë e trajtimit. Si simptoma të mbetura pas me tuberkuloz dhe purulent meningjitit shpesh janë dhimbje koke, CSF hipertension, konfiskimet, vizion i paaftë dhe dëgjimi. Në pikëpamje të diagnozës vonuar dhe rezistencës ndaj antibiotikëve patogjen mortalitetit të lartë të meningjitit septik (infeksionit meningococcal).

Parandalimi i meningjitit

Sa i masave preventive për parandalimin e meningjitit supozuar forcim të rregullt (trajtimin e ujit, sportive), trajtimin e shpejtë të sëmundjeve infektive kronike dhe akute, si dhe kurse të shkurtra droga imunostimulues (Eleutherococcus, xhensen) në qelizat e meningjitit meningokoku (kopësht, shkollë, etj)