Menorrhagjia menstruacioneve të rënda


 • Simptomet e menorrhagia
 • Shkaqet kryesore të menorrhagia
 • Diagnoza e menorrhagia
 • Trajtim terapeutik i menorrhagia
 • Trajtimi kirurgjik i menorrhagia
 • Menorrhagjia në adoleshentët
 • Menorrhagjia Parandalimi

Menorrhagjia është një opsion sindromi hypermenstrual (menstruacioneve të rënda), ku gjakderdhje menstrual i rregullt zgjat më shumë se 7 ditë, humbje të gjakut dhe në këtë mënyrë është më shumë se 100-150 ml. Periudha e rënda dhe të zgjatur menstrual i shqetësuar 30% të femrave, por jo të gjithë trajtuar problemin e menorrhagia gjinekologu.

Ka menorrhagjia primar, që ndodh njëkohësisht me menstruacionet e parë dhe të mesme - zhvillon pas një periudhe menstruirovaniya normale.

Simptomet e menorrhagia


Manifestimi kryesor i menorrhagia është shkarkimi i gjatë dhe i rëndë menstrual nga një mpiksje gjaku. Humbje të zgjatur dhe të rënda të gjakut mund të shkaktojë anemi, manifestuar në përkeqësimin e shëndetit, dobësi, marramendje, zhvillimit kushteve syncopal. Shpesh, menorrhagjia ka gjakderdhje nga mishrat dhe hundë, bruises, bruises në trup.

Kur menstruacioneve menorrhagjia është aq e bollshme se një grua ka për të zëvendësuar tampon higjienik ose jastëk çdo orë, dhe nganjëherë më shpesh.

Shkaqet kryesore të menorrhagia

Arsyet që çojnë në zhvillimin e menorrhagia mund të shërbejnë shkeljet e mëposhtme:

 • paqëndrueshmëri hormonal

Veçanërisht i theksuar në pacientët premenopausal dhe adoleshencës. Jostabiliteti në nivelet e hormoneve në këto periudha fiziologjike rrit rrezikun e menorrhagia.

 • sëmundje riprodhues sistem, fibroids, polyps, adenomyosis e mitrës, mosfunksionim ovarian

Zhvilluar si rezultat i çekuilibër hormonal në trup dhe shkaktojnë menorrhagia në 80% të femrave.

 • Përdorimi i kontraceptivëve intrauterine

Menorrhagjia në këtë rast është një efekte anësore të padëshiruara që mund të kërkojnë heqjen e DIU (pajisje intrauterine).

 • sëmundjeve të shoqëruara me çrregullime gjakderdhje

(Për shembull, vitaminë K mangësi, trombocitopenia), dhe duke marrë drogë të caktuara që ndikojnë koagulimit (anticoagulants). Rritja e gjakderdhje që shoqëron shkelje të koagulimit të gjakut mund të ndodhë periudha obilnymy menstruale - menorrhagia.

 • menorrhagjia i trashëguar

Shpesh menorrhagjia është një sëmundje familje transmetohet përmes linjës femërore të vazhdimësisë.

 • sëmundja e legenit, tiroide, veshkave, melcise, zemra

Në menorrhagia pacientët duhet të konsultoheni me një mjek dhe endokrinolog për të sunduar nga endokrin dhe shkakton somatike të menstruacioneve të rënda.

 • ngarkesës energjisë, lodhje, stres, duke ndryshuar kushtet e tepërta klimatike

Të gjithë faktorët që shkakton trupit për t'iu përshtatur kushteve të reja dhe stresi mund të shkaktojnë zhvillimin e menorrhagia.

Diagnoza e menorrhagia

Diagnoza "menorrhagjia" është i bazuar në ankesat dhe shenjat e humbjes së tepërt të gjakut. Çdo gjakderdhje mitrës përjashtoj shtatzëni, veçanërisht ektopike. Përjashtojë shtatzëninë dhe patologji të lidhura lejon një test shtatzënie - përcaktimin e niveleve të Gonadotropin njeriut chorionic.

Për diagnozën e menorrhagia Matter një histori (ilaçe, ndërlikimet e shtatzënitë dhe lindjet e mëparshme, etj F.).

Për të përcaktuar shkaqet e menorrhagia nën shqyrtim në vaginë dhe qafën e mitrës për praninë e trupave të huaja, lëndime traumatike, polyps, tumoret, inflamatore ose ndryshime atrophic.

Kur dyshuar patologjinë e mitrës dhe vezoreve kryejë procedurat diagnostikuese, ultratinguj legenit, hysteroscopy, biopsi qafës së mitrës, curettage dhe analiza endometrial indeve.

Metodat e diagnozës laboratorike të menorrhagia në eksplorimin hemoglobinë kryer kimi gjakut dhe koagulimit të përcaktojnë hormonet, shënuesve tumor CA 19-9, CA-125.

Për të zbuluar qelizat precancerous apo kanceroze në qafën e mitrës sjellje citologjike analizë diskreditimi për shpifje.

Gratë që vuajnë nga menorrhagia, kalendar menstrual rekomanduar mirëmbajtjen deklaruar kohëzgjatjen e menstruacioneve, bollëk dhe natyrën e shkarkimit. Bollëk e humbjes së gjakut përcaktohet nga pads ndryshimin e frekuencave apo tampona.

Trajtim terapeutik i menorrhagia

Një metodë për trajtimin menorrhagia zgjedhur në varësi të shkaktojnë, bollëk dhe kohëzgjatjen e gjakderdhje menstrual. Menorrhagjia Vetë mund të forcojë vetëm sëmundje.

Si terapi të drogës për rregullimin menorrhagia e bilancit hormonal emëruar përdorimit të zgjatur të kontracepsionit hormonal. Progesterone dhe estrogjenit, të cilat janë pjesë e kontraceptivëve oral të parandaluar përhapjen e tepruar endometrial dhe të zvogëlojë sasinë e shkarkimit gjatë menstruacioneve për më shumë se 40%. Përzgjedhja e kontraceptivëve oral është bërë për të konsultoheni me një gjinekolog individualisht.

Gratë me menorrhagia të rekomandojë marrjen e shtesave të hekurta për të parandaluar aneminë nga mungesa e hekurit. Pritjes rutinë dhe acid Askorbik ndihmojë të reduktuar humbjen e gjakut.

Për trajtim i menorrhagia përdorur drogë anti-inflamator (ibuprofen), të cilat ndikojnë në kohëzgjatjen dhe sasinë e gjakderdhjes.

Në të rënda drogës gjakderdhje Hemostatic përshkruara - klorit dytsynon ose Gluconate kalcium, acid aminocaproic.

Kur mosbalancim hormonal trajtimi në mënyrë efektive homeopatik.

Për trajtimin e menorrhagia duke përdorur sistemin e levonohestrelom intrauterine. Duke pasur një efekt kontraceptiv, ata të parandaluar përhapjen e trashësi endometrial dhe të zvogëlojë furnizimin e saj të gjakut. Megjithatë, në qoftë se menorrhagjia shkaktuar nga përdorimi intrauterine kontraceptive, ajo duhet të hiqni dhe të përdorin metoda e dytë dhe mjete të mbrojtur. Gratë me menorrhagia rekomanduar regjimin e normalizimit, pjesën tjetër të duhur dhe të ushqyerit. Pas ndërprerjes së menstrual gjakderdhje një kurs të fizioterapi (10-15 dylli dhe dyatermyyu).

Disa raste të menorrhagia kërkojnë kirurgji.

Trajtimi kirurgjik i menorrhagia

Trajtimi kirurgjik i menorrhagia Gjinekologjike mban treguesit e mëposhtëm:

 • menorrhagjia periodike;
 • çrregullime fiziologjike apo dëme në organet riprodhuese;
 • joefikasiteti i kryer trajtimin mjekësor të menorrhagia;
 • i rëndë anemi mangësi hekuri.

Për qëllime diagnostike dhe terapeutike në menorrhagia shpenzojnë hysteroscopy, e cila lejon ju për të diagnostikuar patologjinë e mitrës (p.sh., polyps endometrial) dhe për të hequr atë. Scraping zgavrën e mitrës lejon për disa cikle menstruale të zvogëluar gjakderdhje, menorrhagjia pastaj përsëri rinovohet.

Gjakderdhje të zgjatur dhe e rëndë menstrual apo prania e fibroids dhe polyps përdorë hysterectomy - heqjen kirurgjikale të mitrës. Trajtimi kirurgjik i menorrhagia është përdorur në gratë më të vjetra se 40 vjet, një moshë më të vogël - vetëm në raste të rënda.

Sëmundjeve dhe tumoret e gjëndrës tiroide, duke shkaktuar menorrhagia, ose trajtohen me medikamente ose kirurgji.

Menorrhagjia në adoleshentët

Siç është tipike për adoleshencë jostabilitetit në nivelet hormonale, shpesh është menorrhagjia ndodh në vajzat e moshës 13-16. Shkaku kryesor i menorrhagia adoleshentëve - çekuilibër midis estrogjenit dhe progesterone nivelet që ndikojnë në maturimin dhe refuzimin e endometrium e mitrës. Të rënduar gjatë menstruacioneve mund të zhvillohet në rastet e zgjerimit tiroide, koagulimit të dobët të gjakut, infeksionet e traktit riprodhues. Shkak i zakonshëm i menorrahiy adoleshente është forma të trashëgueshme të coagulopathy (çrregullime të hemostasis).

Teens menorrhagia toleruar veçanërisht të rënda dhe të kërkojë konsultime mjekësore të menjëhershme për të përcaktuar shkaqet dhe korrigjimin e shkeljeve. Nëse nuk trajtohet, menorrhagjia në adoleshentët më tej 30% zhvillojnë vezoret polycystic.

Në konsultim fillestar me një vajzë nëna e saj duhet të vijë dhe të informoni mjekun tuaj në lidhje me historinë e familjes, shtatzënisë dhe sëmundjeve të fëmijëve transferuar. Mjeku vlerëson të dhënat e pacientit antropometrike (lartësi, peshë), shkallën e zhvillimit të karakteristikave seksuale dytësore për të përjashtuar proceset patologjike që ndikojnë në zhvillimin e vajzave. Heton fillimin e menstruacioneve, veçoritë dhe karakteristikat e rrjedhës të ciklit menstrual (koha ciklit, kohëzgjatjen, bollëk dhe gjakderdhje menstrual të dhimbshme, dhe kështu me radhë. F.). Vëmendje i kushtohet ndikimit të menstruacioneve në shëndetin e përgjithshëm dhe performancën e vajzave (ajo nuk e humbas sesione trajnimi për shkak të menorrhagia, apo të angazhuar në klubet sportive, etj). Ky informacion është një tregues i rëndësishëm i të dy shëndetin e përgjithshëm dhe gjinekologjike të adoleshentëve.

Unë kam për të menorrhagia në adoleshentët është studimi i hemoglobinës së gjakut për të identifikuar anemi. Në praninë e hekurit mangësi anemi në pacientët me menorrhagia kryera përshkrimin e recetave hekur.

Për rregullimin e ciklit menstrual, në të ulët-teen menorrahyyah përdorur kontraceptivë hormonal që përmbajnë jo më shumë se 35 micrograms e komponentit të estrogjenit në 1 drogës tabletë (Marvelon, trykvylar, femodenom, trirehol, rigevidon etj).

Ajo mund të jetë e dobishme që të mësohet duke bërë vajzë karakteristikat e fiksimit menstrual kalendar të ciklit menstrual.

Efektiviteti i rezultateve trajtim menorrhagia është vlerësuar në 6 muaj, dhe shërben si një tregues i restaurimit të shumën normale të gjakderdhjes menstruale. Vëzhgimet e mëtejshme gjinekolog standarde - 2 herë në vit.

Menorrhagjia Parandalimi

Menorrhagjia, edhe nëse ajo është një manifestim i një sëmundje të rëndë dhe të rrezikshme, i jep gruas një shumë shqetësim dhe në masë të madhe ndikon në cilësinë e jetës.

Si masa parandaluese të grave menorrhagia janë të këshilluar që të përmbahen nga ushtrimi i tepruar, ushtron sportive pushtetit, të shmangur lodhje, stresi, ndryshimet klimatike papritur. Me efikasitetit të masave dhe të përkeqësimit të trajtimit shëndetësor të mjekut duhet të jetë i menjëhershëm.

Për të parandaluar menorrhagia dobishme komplekset metodë multivitamin, duke përfshirë vitamina B, vitaminë C, acid folik dhe hekur.

Rregullt kalendar menstrual mbushjes do të ndihmojë në përcaktimin e kohës së shfaqjes së menorrhagia, e cila do të lejojë kohë për të kryer masave diagnostikuese dhe terapeutike.

Gjakderdhje është gjithmonë kusht urgjente. Prandaj, duke vonuar një vizitë te mjeku në zhvillimin e menorrhagia, një grua e vetmuar rrit treguesit e ashpërsisë së anemisë rrit rrezikun e endometritis, përkeqëson gjendjen e koagulimit të gjakut.