Dridhje atrial


  • Klasifikimi i dridhje atrial
  • Shkaqet e dridhje atrial
  • Simptomet e dridhje atrial
  • Komplikimet e dridhje atrial
  • Diagnoza e atrial dridhje
  • Trajtimi i dridhje atrial
  • Prognoza e dridhje atrial
  • Parandalimi i dridhje atrial

Dridhje atrial (dridhje atrial) - aritmi, i shoqëruar nga agjitacion shpeshta dhe kaotik tkurrjes atrial ose twitching, grupet atriale dridhje individuale të fibrave muskulore. Norma e zemrës gjatë dridhje atrial është 350-600 për minutë. Me paroxysms gjata dridhje atrial (më i madh se 48 orë) rrit rrezikun e trombozës dhe goditje ishemike. Kur një formë e përhershme e dridhje atrial mund të ndodhë progresion të mprehtë e dështimit kronike të zemrës.

Dridhje atrial është aritmi më të zakonshme variante dhe deri në 30% të hospitalizations për aritmi. Prevalenca e rritet atriale dridhje sipas moshës; Kjo ndodh në 1% të pacientëve 60 vjet dhe më shumë se 6% të pacientëve pas 60 vjetësh.


Klasifikimi i dridhje atrial

Baza e qasjes moderne për klasifikimin e dridhje atrial përfshin kurs klinik të natyrës, faktorët etiologjik dhe mekanizmat electrophysiological.

Nuk janë në vazhdim (kronik) këmbëngulës dhe i rastit (konvulsiv) dridhje atrial. Në paroksizmal formë e sulmit zgjat jo më shumë se 7 ditë, zakonisht - më pak se 24 orë. Dridhje atrial këmbëngulës dhe kronike zgjat më shumë se 7 ditë, formë kronike përcaktohet nga mosefikasitetit të cardioversion elektrike. Konvulsiv dhe dridhje këmbëngulës atriale mund të jenë të përsëritura.

Nuk janë diagnostikuar rishtazi sulm atrial dridhje dhe periodike (të dytë dhe të mëvonshme episodet e dridhje atrial).

Dridhje atrial mund të ndodhë në dy llojet e aritmisë atriale, vibrim atrial dhe rrah.

Kur rrah (atriale) dridhje reduktuar grupe të veçanta të fibrave muskulore, që rezultojnë në asnjë tkurrje të koordinuar atrial. Në kryqëzim atrioventricular përqendrohet një sasi të konsiderueshme të impulse elektrike, disa prej tyre i vonuar, të tjerët të aplikuar për të miokardit të ventricles, duke shkaktuar ato që të kontraktojë me një ritëm të ndryshëm. Frekuenca e ventrikulit të ndryshojnë tahisistolicheskaya (ventricular tkurrje 90 ose më shumë në një minutë.) (Reduktim ventricular 60-90 min.) Normosistolicheskaya Bradisistolicheskoy (ventrikular tkurrje për të paktën 60 min.) Dridhje atrial.

Gjatë paroxysms e dridhje atrial nuk është pompuar gjak në ventricles (aditivët atrial). Atrium reduktuar në mënyrë efektive, e mbushur kështu ventricles në diastole lirshëm rrjedh gjak në to nuk plotësisht, duke rezultuar herë pas here ndodh nxjerrje e gjakut në aortë.

Atriale vibrim - është përshpejtuar (në 200-400 min.) Reduktimin e ruajtjes së drejtë atrial ritmin koordinuar atrial. Reduktim në vibrim miokardi atrial ndjekin njëri-tjetrin pothuajse pa ndërprerje, pauzë diastolic pothuajse mungon, atriale nuk pushojnë, ndërsa në shumicën e kohës në një gjendje të sistollë. Plotësimi gjak atrial është e vështirë, dhe për këtë arsye zvogëlon dhe rrjedhën e gjakut në ventricles.

Nga lidhjet atrioventricular në ventricles mund të vijë çdo të dytë, të tretë apo të katërt pulses, duke siguruar ritmin e duhur ventrikular - kjo është e drejtë vibrim atriale. Në shkelje të përcjelljeve atrioventricular vërejtur tkurrje kaotike, që zhvillon formë të parregullt vibrim atrial.

Shkaqet e dridhje atrial

Deri në zhvillimin e dridhje atrial mund të çojë një patologji kardiak, dhe sëmundje të dytë.

Më atrial fibrilacioni rrjedhën bashkangjitur i infarkt miokardi, cardiosclerosis, sëmundja reumatike zemrës, miokardit, kardiomiopatisë, hipertension, dështimi rënda të zemrës. Ndonjëherë dridhje atrial ndodh në tirotoksikozë, agonist dehje, glycosides përzemërta, alkooli mund të provokojë mbingarkesë nervor dhe mendor, hipokalemise.

Gjithashtu gjetur dridhje atrial idiopatike, shkaqet e së cilës mbeten të zbulimit edhe me shqyrtimin më të kujdesshëm.

Simptomet e dridhje atrial

Manifestimet e dridhje atrial varet formën e saj (ose bradisistolicheskaya tahisistolicheskaya, paroksizmal ose të përhershëm), gjendjen e miokardit, valvulare, karakteristikat individuale të psikikës së pacientit.

Shumë më e vështirë është transferuar tahisistolicheskayaforma dridhje atrial. Kështu pacientët përjetojnë rrahje zemre të shpejtë, gulçim, përkeqësuar gjatë fizike tendosje, dhimbje dhe çrregullimit të zemrës.

Në mënyrë tipike, së pari dridhje konvulsiv atriale ndodh, progresion të paroksizmal (kohëzgjatjen dhe shpeshtësinë) individi. Disa pacientë pas 2-3 sulmeve dridhje atrial vazhdueshme të instaluar apo formë kronike, të tjerët - për jetën e shënuar të rrallë, paroxysms shkurtra asnjë tendencë për progresion.

Shfaqja e dridhje atrial paroksizmal mund të ndjehen ndryshe. Disa pacientë nuk mund të vëreni atë dhe të mësojnë në lidhje me praninë e aritmisë vetëm në ekzaminim mjekësor.

Në mënyrë tipike, dridhje atrial ndjerë kaotike serdtsebyenyyamy, djersitje, dobësi, tronditje, dhimbje, Polyuria. Nëse norma shumë të larta të zemrës mund të ndodhë marramendje, i dobët, konfiskimet e Morgagni - Adams - Stokes. Simptomet e dridhje atrial zhduken pothuajse menjëherë pas restaurimin e normës së zemrës sinus.

Pacientët që vuajnë dridhje atrial përhershëm, përfundimisht të pushojë të vëreni atë.

Dëgjim të zemrës dëgjoni tone të rastit të vëllimit të ndryshme. Impuls i vendosur arritmike me valë të ndryshme amplitudë impuls. Kur dridhje atrial është norma e vendosur deficit - numri i kontraktimet minutë e zemrës tejkalon numrin e valëve impuls). Deficiti Pulse për shkak të faktit se jo çdo zemër reduktuar lirimin e gjakut në aortë.

Pacientët me vibrim atrial ndjehen palpitations, gulçim, ndonjëherë siklet në zemër, venat ngrirë qafën.

Komplikimet e dridhje atrial

Komplikimet më të shpeshta të dridhje atrial është një dështim të zemrës dhe Thromboembolism.

Në stenozë mitrale komplikuar nga dridhje atrial, e majta bllokim atrioventricular grykë vnutrishnoperedserdnu trombo mund të çojë në arrestimin kardiak dhe vdekjen e papritur.

Intracardiac trombeve mund të bien në qarkullim arterial sistemik, duke shkaktuar thromboembolism organe të ndryshme; 2/3 e tyre me gjak që vjen në enët cerebrale. Çdo goditje e dytë ishemike zhvillohet në pacientët me dridhje atrial. Më të priren pacientët cerebrale dhe periferike emboli më të vjetër se 65 vjet; Pacientët që kanë pësuar më parë thromboembolism çdo vend; diabeti mellitus, hipertension sistemik, dëmtime kongjestive të zemrës.

Dështim të zemrës me dridhje atrial zhvillon në pacientët që vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe shkelje ventricular tkurrshmërisë. Dështim të zemrës në stenozë mitrale dhe cardiomyopathy hypertrophic mund të shfaqet astma kardiake dhe edemë pulmonare. Zhvillimi i dështimit akut ventrikular të majtë për shkak të shkeljes së jashtëqitje la zemrës, duke shkaktuar një rritje të mprehtë në presion në kapilarët dhe venat pulmonare.

Një manifestime Tyazheleyshyy e dështimit të zemrës me dridhje atrial mund të shërbejë në zhvillimin e shokut arrhythmogenic për shkak të prodhimit të papërshtatshme të ulët kardiak.

Në disa raste, një tranzicion në dridhje atrial dhe dridhje ventricular arrest kardiak.

Më shpesh kur dridhje atrial zhvillon dështim kronike të zemrës, aritmi duke përparuar deri në kardiomiopatisë dilatative.

Diagnoza e atrial dridhje

Zakonisht diagnostikuar dridhje atrial janë në ekzaminimin fizik. Në prekje e puls periferike përcaktohet karakteristike renditura ritëm, vëllimin dhe tensionin. Dëgjim të zemrës dëgjoni tone nerytmichnist zemrës, luhatjet e konsiderueshme të vëllimit (vëllimi pas diastolic pauzë I tonin ndryshon në varësi të madhësisë së diastolik ventrikular mbushjes). Pacientët me identifikimin e ndryshimeve janë dërguar në një konsultim kardiolog.

Konfirmimi ose diagnoza më tej e dridhje atrial mund të jetë duke përdorur studimin dhënave electrocardiographic. Në dridhje atrial në EKG dhëmbëve që mungojnë R, regjistrimi reduktimin dridhje dhe komplekset ventricular QRS janë kaotike. Në vibrim atrial në vendin e përcaktuar atrial valë valë P.

Me monitorimin e përditshëm të EKG, kontroll norma e zemrës është, në formë të rafinuar e dridhje atrial, kohëzgjatjen paroksizmal e marrëdhënieve të tyre me ngarkesa dhe kështu me radhë. D.

Testet e ushtrimit fizik (ergometry biçikleta, test tredmil) kryhen për shenja të ishemi miokardi dhe përzgjedhja e barnave antiarrhythmic.

Echocardiography për të përcaktuar madhësinë e dëmtimit të dhëmbëve të zemrës, intracardiac trombo, shenjat e valvulave, cipë e zemrës, cardiomyopathy, një vlerësim të diastolic systolic dhe funksionin e majtë ventricular. Echocardiography ndihmon në vendimin për emërimin e terapisë antitrombotik dhe antiarrhythmic. Vizualizimi i detajuar i zemrës mund të arrihet nga MRI ose MSCT zemër.

Chrespischevodnoy studim electrophysiological (CHPEKH) është kryer për të përcaktuar mekanizmin e dridhje atrial, e cila është veçanërisht e rëndësishme për pacientët që janë planifikuar larguarit kateter dhe implantimin stimuluesit kardiak (stimulues kardiak artificial).

Trajtimi i dridhje atrial

Zgjedhja e strategjisë së trajtimit në forma të ndryshme të dridhje atrial synojnë rivendosjen dhe mbajtjen ritmin sinus, të parandaluar sulmet e dridhje atrial, kontrollit të normës, parandalimin e komplikimeve tromboembolike përsëritet.

Për lehtësim të paroksizmal dridhje atrial efektiv novokainamid aplikimit (intravenoz dhe me gojë), quinidine (brenda), CORDARONE (intravenoz dhe me gojë) dhe Propanormom (brenda) nën kontrollin e presionit të gjakut dhe elektrokardiogramë.

Rezultati më pak e theksuar marrë duke përdorur digoxin, verapamil dhe anaprylyna, e cila, megjithatë, duke ulur normën e zemrës, ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të pacientëve (të ulet gulçim, dobësi, ndjenja rrahje zemre).

Në mungesë të përfitimeve të pritshme të vendpushim terapi të drogës në cardioversion elektrike (aplikimin e shkarkese elektrike me impulse në zonën e zemrës për të rivendosur ritmin e zemrës), paroxysms kupyruyuschey e dridhje atrial në 90% të rasteve.

Në dridhje atrial, duke vazhduar më shumë se 48 orë, në mënyrë dramatike rrit rrezikun e clots gjakut, në mënyrë për të parandaluar komplikimet tromboembolike warfarin caktuar.

Për të parandaluar sulme të përsëritura të dridhje atrial pas restaurimin e ritmit sinus emëruar drogë antiarrhythmic: sotaleks CORDARONE, Propanorm etj

Kur instalimi formën kronike e dridhje atrial caktuar blockers pritjes (Atenolol, EGILOK, Concor), digoxin, channel blockers kalcium (diltiazem, verapamil) dhe warfarin (parametrat e kontrolluara të koagulimit - INR ose indeksit prothrombin).

Në dridhje atrial domosdo duhet trajtuar sëmundje themelor që çoi në zhvillimin e aritmisë.

Metoda rrënjësisht të eliminuar dridhje atrial është izolimi RF e venave pulmonare, në të cilën ngacmim fokus ektopicheskoho, e vendosur në gojën e venave pulmonare izoluara nga atria. Goja RF izolimi i venave pulmonare është metodë invazive efektiviteti i të cilit është rreth 60%.

Nëse ju shpesh e përsëritur sulmet e dridhje atrial ose në një formë të vazhdueshme është e mundur për të kryer Mirçea zemrën - larguarit radiofrekuencave ("djegurit" nëpër elektrodë) nyje atrioventricular me krijimin e një të plotë tërthor AV-bllokadën dhe implantimin përhershëm stimuluesi kardiak.

Prognoza e dridhje atrial

Kriteret kryesore paralajmërues për shkaqet atriale dridhje dhe ndërlikimet e aritmisë.

Dridhje atrial të shkaktuara nga sëmundje të zemrës, infarkt të rëndë renale (zemra sulm krupnoochagovy, cardiosclerosis gjerë ose përhapur, cardiomyopathy Dilated), shpejt të çojë në dështim të zemrës.

Prognostically komplikime të pafavorshme thromboembolic shkak të dridhje atrial.

Dridhje atrial rrit vdekshmërinë e lidhur me sëmundje të zemrës, 1,7 herë.

Në mungesë të sëmundjeve të rënda të zemrës dhe miokardit ventricular gjendjen e kënaqshme prognozë është më e favorshme, ndonëse dukuri e shpeshtë e dridhje atrial paroksizmal konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës së pacientëve.

Në dridhje atrial idiopatike zakonisht nuk u shkelur, njerëzit ndjehen pothuajse të shëndetshme dhe mund të kryejnë ndonjë punë.

Parandalimi i dridhje atrial

Qëllimi i parandalimit primar është trajtim aktiv, potencialisht i rrezikshëm për zhvillimin e dridhje atrial (hipertension dhe dështimit të zemrës).

Ngjarje parandalimi i mesëm i dridhje atrial ka për qëllim pajtim me rekomandimet për terapi protyvoretsydyvnoy drogës e kardiokirurgjisë, të kufizojë stresin fizik dhe mendor, abstenuan nga pirja e alkoolit.