Infeksion respirator Mycoplasma


  • Karakteristikat e patogjen
  • Simptomet e mycoplasmosis të frymëmarrjes
  • Komplikimet mycoplasmosis frymëmarrjes
  • Diagnoza e mycoplasmosis frymëmarrjes
  • Trajtimi i mycoplasmosis frymëmarrjes
  • Prognoza për micoplasm frymëmarrjes
  • Parandalimi i mycoplasmosis frymëmarrjes

Infeksion respirator Mycoplasma është një infeksion akut i traktit respirator, karakterizuar nga zhvillimi i pneumonia.

Mycoplasmosis frymëmarrjes është një sëmundje shumë e zakonshme. Ka undulating rritje normë incidenca e 1 çdo 2-4 vjet. Ka një stinor, incidenca pik ndodh në sezonin e ftohtë. Mycoplasmosis përbëjnë 6-22% të të gjithë pneumoni akute dhe 5-6% të sëmundjeve të frymëmarrjes. Në kohën e infeksioneve mycoplasmal epidemi shpërthime fati sëmundjet e mjedisit të frymëmarrjes mund të arrijë 50%.

Karakteristikat e patogjen


Infeksionet mycoplasma dëshirore frymëmarrjes janë Mycoplasma pneumoniae.

Mikoplazmat janë bakteret që mungojnë muret qelizore, janë futur në strukturën qelizore të pronarit indeve. Mycoplasma lloje jashtë ndryshme të bimëve, e njeriut dhe indet shtazore. Për 14 specieve të personit të mikoplazmave është një host i natyrshëm. Mycoplasma pneumoniae dallohet për aftësinë e tij për të prodhuar hemolizinë dhe hemagglutinin, eksitohet karbohidratet. Mycoplasma në aerosols brenda mund të mbetet e qëndrueshme deri në gjysmë ore në 4 ° C - 37 orë në 37 ° C - 5 orë. Mikroorganizmat janë të ndjeshëm ndaj rrezatimit UV dhe rrezeve X, vibracioneve tejzanor, dridhje të reagojë ndaj ndryshimeve në acid-bazë kushteve të temperaturës mjedis status.

Burim dhe rezervuar i mikoplazmave infeksionit respirator është njeri. Pacientët me patogjen izoluar rreth 7-10 ditë pas fillimit, në disa raste, kjo periudhë është zgjatur. Topi pa manifestime klinike përtej vatrave epidemike praktikisht nuk mund të ndodhë, por nuk mund të jetë i përkohshëm në pacientët të cilët kanë qenë të komunikuar nga afër me pacientët.

Pnevmoniynaya Mycoplasma transmetohet nga pikëza ajrore mekanizëm dhe pluhurit ajrore nga ana e, në disa raste, mund të realizohet ose transmetimit të ujit (përmes duarve të kontaminuara, enë kuzhine).

Sensibilitet e natyrshme njerëzore të infeksionit mikoplazmave moderuar, shpesh prek njerëzit që vuajnë shtetet e mungesës së imunitetit, vyzvannymy lloj të ndryshme të sëmundjes së rëndë sistemike, pacientët me sindromin Down, anemi drapër qelizë. Ka një predispozicion gjenetik në zhvillimin e mikoplazmave infeksion respirator.

I qëndrueshëm Postinfectious imunitet, mund të arrijnë një gjatësi prej 5-11 vjet. Kur mbante forma latente e infeksionit me intensitet të imunitetit më poshtë.

Mikoplazmat Pnevmoniynye kanë prirje për qelizat epiteliale rreshtim membranat mukoze të frymëmarrjes e të gjithë sistemit të mikroorganizmave të ndikojë në ndonjë nga ndarjet e saj, duke shkaktuar proces infiltrative inflamatore. Prodhimi i mikoplazmave superoksidanta ndihmon që po vdes qelizat epiteliale të traktit respirator, duke shkaktuar inflamacion në bronke dhe në indet përreth. Me përhapjen e alveole prekura, ndërsa muret e tyre janë mbyllur. Mycoplasma Shpërndarja shkakton inflamacion të sistemeve të dytë të trupit: të nyjeve (arthritis), meninges (meningjitit) mund të shkaktojnë hemolizë, skuqje të lëkurës.

Më të Mycoplasma infeksion i frymëmarrjes është si pneumoni ose bronkit, pezmatim i fytit. Kjo mund të manifestohet si SARS ose oslozhne gjatë cilat viral infeksion respirator.

Simptomet e mycoplasmosis të frymëmarrjes

Periudha e inkubacionit të infektimit të mikoplazmave mund të shkojnë nga disa ditë deri në një muaj. Në individë me sindrom të mungesës së imunitetit mund të shfaqet klinikisht përmes bartësve të gjatë fshehur e parazitit. Mycoplasmosis respiratore shpesh ndodh në formën e një shumëllojshmëri e infeksionit sipërme traktit respirator (nasopharyngitis, laringjit, larinhofarinhit, tracheitis, bronkit), duke treguar tablo tyre karakteristike klinike. Fenomeni i dehjes dhe temperatura e reaksionit është përgjithësisht i moderuar, ethe dhe helmim gjaku i shprehur kryesisht në fëmijët në zhvillim.

Kur traktit mycoplasmal sipërm respirator shënuar kollë e thatë e dhimbshme, dhimbje të fytit, rhinorrhea. Rishikimi mund të zbulojë konjuktivit, sclera in'yektovanist, nyjet limfatike fryrë moderuar, submandibular, qafës së mitrës. Mukoza membranës i fyt, bajamet, kllapa qiellëz hyperemic, ndonjëherë atje granularity. Dëgjim të mushkërive frymëmarrjes vështirë, wheezing thatë.

Kohëzgjatja më e shkurtër e sëmundjes, simptomat klinike e ulën pas një jave, nganjëherë vonuar për deri në dy javë.

Më të Mycoplasma infeksion të rrugëve të frymëmarrjes është lloji i pneumonisë të cilat mund të ndodhin si akut, me simptoma specifike të lëndimit të mushkërive dhe klinikat respiratore akute në sfond disa ditë pas fillimit të simptomave Bluetongue.

Për pneumonia mikoplazmave karakterizuar nga dehje (dhimbje koke, të dridhura, dhimbje të muskujve dhe të përbashkët), ethe, arriti në 39 gradë. Kollë nga thatë të lagur përparon, me zyrën e dobët, mukozë të trashë ngjyrë të qartë ose të bardha, më vonë - me blotches purulent. Për pneumoni mikoplazmave, gulçim, çrregullime kardiovaskulare atipike, cianoza janë vërejtur.

Ndonjëherë dehje mund soprovozhda përzier, të vjella dhe diarre.

Pacientët Skin zbehtë, sclera injectable, dëgjim pulmonare nuk mund të zbulojë shkeljet apo zbuluar frymëmarrje të vështirë dhe të lokalizuara thatë ose wheezing.

Pneumoni Mycoplasma mund të rezultojnë të bëhet bronkiektazise, ​​deformimeve bronkit, fibrozë.

Komplikimet mycoplasmosis frymëmarrjes

Infeksion të rrugëve të frymëmarrjes Mycoplasma mund të jetë i komplikuar nga pleurit exudative, një inflamacion të muskujve të zemrës (myokarditisi), meninges.

Diagnoza e mycoplasmosis frymëmarrjes

Mycoplasma patogjene infeksion respirator izoluar nga pështymë, gjaku, shtupë nasofaringeal dhe pastaj të kryejë ekzaminimin bakteriologjike.

Metoda serologjike (zbulimin e antitrupave të patogjenëve) përfshijnë Phragmites, RSKA, RN, ELISA. Gjakut komplet tregon një limfocitozë me normale të bardhë numërimin e qelizave të gjakut apo një rritje të moderuar në përqendrimin e tyre. Një metodë e rëndësishme diagnostike për zbulimin pneumoni është radiografi të mushkërive. Në fushën e inflamacionit të mushkërive infiltrative karakterizohet si segmente të mushkërive dhe indet intersticiale. Shenjat radiografike e pneumonisë mund të vazhdojnë për disa kohë pas shërimit klinik.

Pacientët me mycoplasmosis frymëmarrjes nevojë Otolaryngology këshilla e Pneumologji.

Trajtimi i mycoplasmosis frymëmarrjes

Infeksionet shkakor terapi mycoplasma respiratore është antibiotikët: erythromycin, azithromycin, Clarithromycin. Përgatitjet emëruar kursin 10-14-ditor në doza të serednoterapevtychnyh. Në qoftë se ju nuk mund të përdorni sipër fonde mund të caktojë doxycycline.

Nëse infeksioni është i mbyllur në traktin e sipërm respirator, ju nuk arriti të antibiotikëve, mjetet simptomatike kufizues, droga expectorant, vasoconstrictor përdorim lokal në rinitit, përgatitjet dezinfektues për gargling, metodat fizioterapevticheskimy.

Efekti i mirë në nasopharyngitis mycoplasmal larinhofarinhitah dhe e bën përdorimin e rrezatimit UV lokal, inhalimi i fitosostavamy, baktericid.

Pneumonia dhe të komplikuara, e vështirë që ndodhin format e infeksionit mikoplazmave trajtuar në spital. Eritemë polimorfe, mielit, encefalit është tregues për përgatitjet e kortikosteroideve.

Prognoza për micoplasm frymëmarrjes

Në përgjithësi, koha është e favorshme, veçanërisht në rastet e infeksionit të mikoplazmave shfaqjes në llojin e SARS-it. Pneumonia mund të lënë prapa një seksioni të sklerozë të indeve të mushkërive, bronkoektazise. Dukshëm mund të përkeqësojë prognozë e zhvillimit të komplikimeve të rënda, kushte të rrezikshme për jetën.

Parandalimi i mycoplasmosis frymëmarrjes

Parandalimi i përgjithshëm i infeksioneve mikoplazmike respiratore tilla takohet me sëmundje të tjera të frymëmarrjes, përfshin zbatimin e masave karantinore në burimin e infeksionit, izolimi i pacientëve në shtëpi apo në spital deri në zhdukjen e klinikës, përputhje me standardet e higjienës në spitale dhe grupeve. Parandalimi personal do të thotë për të shmangur kontakt të ngushtë me njerëz të sëmurë, përdorimin e pajisjeve personale mbrojtëse (maska ​​garzë për mbrojtjen e frymëmarrjes) higjenën personale.

Kryetari i Bashkisë parandalimi specifik i sëmundjes atje.