Aborti spontan


  • Shkaqet e abortit spontan
  • Simptomet e abortit spontan
  • Diagnoza e abortit spontan
  • Trajtimi i abortit spontan
  • Parandalimi i abortit spontan

Aborti spontan - Obstetrik Patologjia, në të cilën ngjizje papritmas ndalet në fazën kur fetusi është i zbatueshëm dhe i pazhvilluar. Në varësi të kohëzgjatjes së abortit spontan izoluar herët (përpara 12 javësh të shtatzënisë) dhe vonë (12-28 javë ngjizje) abortimi spontan. 

Aborti spontan më ndodh në tremujorin e I të përfunduar fazat kryesore të embryogenesis dhe formimit të placentës. Aborti spontan pas 28 javë ngjizje konsiderohet lindje parakohe.

Duke shtatzënisë spontan abortit zhvillon gradën: Anembrioniya (vezë bosh) dhe humbi abortin (vdekjen e embrionit ose fetusit pa dëbimit të tij). Aborti spontan, i cili është më shumë se 2 herë radhazi, e quajnë abortin përhershëm.


Shkaqet e abortit spontan

Herët aborti spontan shpesh të shoqëruara me çrregullime kromozomale, rrallë në kundërshtim me implantimin e vezës së fekonduar në rreshtim të mitrës.

Shkaqet e abortit spontan mund të jetë çrregullimet endokrine (mangësi progesterone, hypothyroidism) sëmundjet autoimune e nënës (sindromi antiphospholipid); deformim i mitrës (mitrës antlered, mur ndarës intrauterine, synechia, mbështjelljes, fibroids, polyps).

Negativisht të ndikojë në fund të shtatzënisë aborteve të mëparshme, të shoqëruar nga zhvillimi i pamjaftueshmërisë isthmic-i qafës së mitrës (CIN), inflamacionin gjenital (endometritis, endocervicitis, adnexitises), infeksion (influenza, toksplazmozës, klamidia, rubeola, mycoplasmosis) transferohet gjatë shtatzënisë.

Rreziku i rritet spontane abortit me dështim të zakonshëm, shtatzënisë të shumta, prania Rh-konfliktit e diabetit nënës, hipertension, dështimi i veshkave, mungesa e acidit folik, të ushtrimit aktiv, trauma, pirja e duhanit, etj, si rezultat i shtatzënisë IVF, prania e Marinës në kohë Procedurat konceptim Diagnoza invazive paralindjes (amniocentesis, chorionic villus marrjen e mostrave, cordocentesis) gjithashtu mund të rrisë rrezikun e abortit spontan.

Simptomet e abortit spontan

Për simptomat klinike të abortit spontan kërcënuar abort të dalluar që filloi abortin dhe abortin në progres.

Me kërcënimin e abortit spontan duket dhemb dhimbje dhe trishtim të në bark dhe kryqe, në një datë të mëvonshme janë cramping dhimbje në natyrë. Nuk mund të jetë shkarkimi mucous-sanious ose përgjakshme vaginale. Rritja e ton i mitrës, madhësia e saj korrespondon me periudhën e shtatzënisë; qafën e mitrës - mbyllur, gjatësi normale; Rritja dhe zhvillimi i fetusit shpesh nuk preken.

Filloi abortin karakterizuar nga sulmet më të forta e dhimbje dhe gjakderdhje nga trakti gjenital, qafën e mitrës pak ajar, por jo shkëputur fryt.

Kur abor lindin në rrjedhën e dhimbjes rregullt cramping barkut, shpesh - diktim të rëndë. Qafën e mitrës e hapur e brendshme dhe nofullat e jashtme, veza e fekonduar mund të jetë i pranishëm në kanalin e qafës së mitrës ose vaginë, vlerën mitrës të moshës më pak i vlerësuar gestational mund të rrjedhje lëngu amniotik.

Kur i plotë aborti spontan veza e fekonduar dëbua tërësisht nga mitrës, mitrës dhe redukton gjakderdhje ndalesa. Abor paplotë disa elemente mbajtur vezën në mitër, mitra është kontraktuese nuk tërësi humbjen e mundshme të madhe të gjakut dhe zhvillimin e shokut hypovolemic.

Aborti pakomplikuar infektuar është e karakterizuar nga procesi inflamator në endometrium (endometritis) dhe membranat fetale (chorion, amnion), ethe, takikardi, ëmbëlsi të mitrës, gjakderdhje, nganjëherë shkarkimi purulent nga trakti gjenital.

Në abor komplikuar kusht i infektuar shtatzënë përkeqësohet, ka ethe, të dridhura, dhimbje barku, diarre dhe dukuri dizuricheskie proceset qelbëzues në legen (salpingjitit, parametrit, pelvioperitonit). Aborti septik spontanisht formë shoqërohet nga simptomat e infeksionit përgjithësuar septik dhe zhvillimin e shokut infektive-toksike.

Diagnoza e abortit spontan

Diagnoza e gjinekologu spontane abortit vë në bazë të simptomave klinike, rezultatet vaginale, ekzaminimin bimanual, ultrazërit.

Një ekzaminim i plotë legenit për të vlerësuar gjendjen e qafës së mitrës, të identifikuar përzgjedhje apo gjakderdhje nga kanali i qafës së mitrës, dëbimin e vezes dhe mbetjeve të saj. Ekzaminim bimanual ndihmon të përcaktojë madhësinë e mitrës, cilësi e saj dhe tonin.

Ultratinguj ndihmon për të krijuar karakteristikat e abortit spontan, asnjë embrionin në membranat vezë, exfoliating vezë (placenta) Madhësia mospërputhje embrioni (fetusi) moshës gestational, mungesën e rrahje zemre e fetusit.

Aborti spontan duhet të dallohet nga gjakderdhje anovulatory mitrës, tumoreve të mitrës dhe vagina, skidding së fshikëzës urinare dhe shtatzënia ektopike. Nëse është e nevojshme, të kryer kolposkopinë, biopsi, kuldotsenteza dhe laparoscopy diagnostike.

Kur diagnoza është bërë e gjakut komplet, përcaktimin e hCG dhe progesterone në gjak, Rh-faktor, numërimin e trombociteve, niveli fibrinogjene. Kur dyshohet aborti i infektuar hetohen bakposeva gjakut, urinës dhe materiale të marra pas scraping.

Në të zakonshme spontan abortit studimit të kryer Tsytohenetycheskoe mbetjet vezën.

Trajtimi i abortit spontan

Me kërcënimin e abortit spontan në unë tremujor regjim shtrati përshkruara, pjesa tjetër seksual, dietë, qetësues dhe agjentët antispasmodic, vitaminë E, hormonet (zakonisht progestins).

Kërcënimi i abortit spontan në II dhe III tremujorit të kërkojnë trajtim spitalor dhe monitorimin e vazhdueshëm të gjendjes së mitrës dhe fetusit. Aplikoni spasmolytic, agjentët tocolytic në CIN - në 14-16 javë të shtatzënisë në qafën e mitrës të imponuar një shtresë rrethore.

Në se filloi abor treguar shtrimin në spital urgjente, agjentët Hemostatic, në tremujorin e I - drogë estrohenvmisni progesterone. Kur gjatë kryerjes abor heqjen kirurgjikale të vakumit të mbetur vezë - aspiratë apo curettage të mitrës.

Në rast të një abort dështuar në vezë unë Tremujorin vdekur fekonduar është hequr instrumentally ose mjekim; në fazat e mëvonshme të shtatzënisë kryejë induksion punës. Pas scraping mitrës përshkruara terapisë me antibiotikë, oksitotsicheskie do të thotë. Pacienti me Rh (-) antirhesus gjak administruar imunoglobulinë.

Parimet e përgjithshme të trajtimit të formave septike të abortit spontan që aplikojnë gjinekologji klinike janë: infuzion dhe terapi transfuzion, mbytje oksigjeni, terapi me antibiotikë, Instrumental hiqni vezë mbetur fetale dhe indet nekrotike. Kur dështimi i terapisë antimicrobial mund hysterectomy me shtojca.

Kur aborti spontan në periudhën 22-28 javë të ndërmarrë për infermierinë fëmijën thellësisht parakohshme.

Parandalimi i abortit spontan

Bashkëshortët duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë për të identifikuar shkaqet e abortit spontan, një mënyrë jetese të shëndetshme dhe për të planifikuar shtatzënia tjetër nuk është më herët se 3 muaj pas një abort. Trajtimi i grave shtatzëna me histori të përhershëm abortit duhet të fillojë me manifestimet klinike të abortit spontan.

Pas një të vetme shanset spontane abortit të mbante një shtatzëni të ardhmen mbeten të larta.