Parezë Myopatycheskyy laryngeal


  • Shkaqet e laryngeal parezë myopatycheskyy
  • Simptomet e laryngeal parezë myopatycheskyy
  • Diagnoza e myopatycheskyy laryngeal parezë
  • Trajtimi i myopatycheskyy laryngeal parezë

Parezë Myopatycheskyy laryngeal është mjaft e rrallë. Otolaryngology më e zakonshme vërejtur parezë neuropathic laryngeal lidhur me innervation dëmtuar laryngeal e muskujve në pezmatim nervi i kthyer nervore, sklerozë të shumëfishtë, neyrosyfylyse, syringomyelia, skleroza laterale amiotrofike, trurit rrjedhin tumor, hemorragjike ose goditje ishemike me sindromin bulbar. Gjithashtu dëmtim motor laryngeal mund të ketë natyrën Psikogjenike. E ashtuquajtura parezë funksional i laring. Ndryshe neuropatike dhe laryngeal myopatycheskyy parezë ajo nuk është e shoqëruar nga ndonjë ndryshim në strukturën anatomike. Parezë funksional vërejtur në krizë nervash, histeri, pas një dëmtimi të trurit apo vuajnë si pasojë e stresit. Parezë Myopatycheskyy laryngeal shkaktuar nga dobësi të muskujve laryngeal që kryesisht ndikon në lëvizjen e litarët vokale dhe të çojë në shkelje të phonation.

Shkaqet e laryngeal parezë myopatycheskyy

Shkaku i laryngeal parezë myopatycheskyy ketë ndryshime infiltrative-inflamator muskujve laryngeal që ndodhin kur larynho ose larynhotraheyte dhe depërtimit të ngjashme në indet e muskujve të patogjenëve ose toksinave të tyre. Disa infeksione janë gjithashtu në gjendje për të shkaktuar parezë myopatycheskyy e laring. Këto përfshijnë gripit, SARS, tifoja dhe tifoid, tuberkulozi, sifilizi, infestations rra.


Zhvillimi i myopatycheskyy laryngeal parezë mund të rezultojë në ngarkesë të tepruar vokale (këngëtarët, mësuesit, komandantët ushtarakë, aktorët) ose stresi të zgjatur për të votuar në mjedis të pafavorshëm (të ftohtë, tymi, pluhuri apo ajri tymi). Ky mosfunksionim fyt muskuloz janë për shkak të hemoragjisë në indet e muskujve. Si laryngeal sindromi parezë myopatycheskyy mund të ndodhë në foshnjat dhe polimiositi.

Simptomet e laryngeal parezë myopatycheskyy

Parezë Myopatycheskyy laryngeal zakonisht është i dyanshëm. Më lezione muskujve është përgjegjës për mbylljen e litarët vokale. Si rezultat i informatave jo të plotë, ka zë të ndryshme vokale ndryshim (dysphonia), lodhje pas ngarkimit vokale, vështirësi phonation. Pacientët me laryngeal parezë myopatycheskyy ankohen për ngjirurit e zërit, ngjirurit e zërit, dobësi drebezzhanyyu dhe zë të ndryshojë tonin e saj, humbjen e aftësisë për të prodhuar tinguj të larta. Në disa raste, nuk është një kombinim i myopatycheskyy laryngeal parezë me një reduktim në fuqi në muskuj të tjera, të tilla si diafragmës dhe ndër brinjëve. Klinike myopatycheskyy laryngeal parezë varet nga ajo që muskujt pësojë ndryshime patologjike.

Për myopatycheskyy frekuencë fyt zërin e parë të mesme parezë parezë zë muskujve të vendosura thellë në litarët vokale. Kjo është holosoobrazovanye shkak të muskujve që të tërheqë së bashku proceset e kërc, të cilat janë të bashkangjitur në fund e pasme të litarët vokale. Megjithatë, mbyllja e litarët vokale është i paplotë, fshikullim shkakton qendrore për glottis ovale gjatë phonation. Klinikisht, ky lloj i parezë laryngeal mungesës myopatycheskyy dukshme të timbër individual ngjyra e zërit, dobësisë dhe ngjirurit e zërit. Për të bërë një funksion zë në pacientët me parezë e muskujve vokale nevojë për të marrë frymë e ajrit më shumë nga mushkëritë, kështu që kur ata flasin më shpesh sesa fryma e zakonshme duke bërë, në këtë mënyrë gjuha e tyre bëhet më e përhershme.

Më i favorshëm parezë opsion myopatycheskyy laryngeal parezë është muskujt tërthor arytenoid. Ai është shoqëruar me mbylljen pothuajse të plotë të glottis. Kur phonation në pjesën e pasme të saj është vetëm një vrimë formë e vogël trekëndësh që është reflektuar në imazhet shëndoshë dhe funksionit të frymëmarrjes të laring.

Parezë Myopatycheskyy laryngeal e plagë dypalësh të muskujve anësore rrjet-arytenoid përgjegjëse për mbylljen e litarët vokale në midline, karakterizohet nga formimi i një boshllëk të madh diamanti mes litarët vokale gjatë phonation. Zëri i pacientëve humbur tingullsi e saj, ajo kërkon ajër shumë më të madhe espirator se normale, e cila është arsyeja pse pacientët janë të detyruar të flasin në një pëshpëritje.

Parezë Myopatycheskyy laryngeal për përfshirje në dy rrjet-arytenoid muskujve e pasme, e cila është ndez glottis, i shoqëruar nga pozicion vokale mesatare midis kamera pothuajse si shumë lumen. Rezultati është ajër i varfër përmes glottis, e cila kërcënon shfaqjen e asfiksisë.

Parezë Myopatycheskyy laryngeal, i shoqëruar nga parezë e muskujve të përfshirë në mbylljen e glottis, çon në hollimit të plotë të litarët vokale në kurriz të unaza-arytenoid muskuj. Edhe mbyllja e pjesshme e litarët vokale është e pamundur, nuk ka humbje e zërit.

Diagnoza e myopatycheskyy laryngeal parezë

Pacientët me myopatycheskyy laryngeal parezë zakonisht kthehet në otolaringolog. Ankesat tipike të pacientit dhe të identifikohen gjatë mikrolarinhoskopii ndryshimin formën e glottis gjatë phonation në shumicën e rasteve të lejojë mjekun për diagnozën e saktë. Për më shumë informacion në lidhje me etiologji të myopatycheskyy laryngeal parezë jep ndot bakteriologjike nga fyti. Kur dyshohet neurogjenik parezë natyra rekomanduar këshilla nga një neurolog dhe electromyography. Sipas CT emëruar fyt.

Për një diagnozë më të plotë të phonation dhe të identifikojnë metodat efektive të heqjes duhet të konsultoheni me një mjek foniatora dhe studim të detajuar të funksionit zë. Studimi i energjisë dhe frekuencave i tij zë përgjigje është bërë nga fonetohrafiy. Në myopatycheskyy laryngeal parezë refuzon fuqinë e votës, mund të identifikojë paaftësinë për të riprodhuar tingujt e larta. Shkalla e mbylljes së litarët vokale të vlerësuara kohën e phonation maksimale. Lëvizshmëria e litarët vokale të shqyrtuar përdorimin strobe dhe elektrohlottohrafiy.

Diagnoza diferenciale e myopatycheskyy parezë laryngeal kryer me difterisë, imët guri gabuar, sëmundjet tërhoqi perstnevydnoho-të përbashkët (arthritis, subluxation, përmbysje, ankylosis), llojet e tjera të parezë e laring.

Trajtimi i myopatycheskyy laryngeal parezë

Trajtimi i myopatycheskyy laryngeal parezë varet nga origjina e tij dhe për qëllim kryesisht në adresimin faktor etiologjik. Është e nevojshme për të përjashtuar stresin vokal, hipotermi, të qëndrojnë në zonat tym ose me pluhur. A sëmundjet trajtojnë infektive dhe inflamatore të laring. Sipas antibiotikëve përdorura, antivirale, drogës anti-inflamator dhe hyposensitizing, stimulators biogenic. Futja e barnave të caktuara (të tilla si hialuronidaza, Neostigmine, ATP, aloe) është bërë direkt në muskujt e prekura.

Në myopatycheskyy laryngeal parezë përdorur gjerësisht Fizioterapia: DDT, electrophoresis, terapi mikrovalë, akupunkturë elektrike. Në kushtet e rehabilitimit të pacientëve që mbahen fonopedycheskye dhe klasa vokale që synojnë korrigjimin frymëmarrje fonatsionnoho, sistemit të trajnimit zë, aftësitë në zhvillim dhe automatizimi phonation duhur, të shprehur shërim të plotë.

Kur dështimi i metodave konservatore trajtimit të mundshme kirurgjikale që është në tensionin e litarët vokale nëpërmjet imponimit të ligatures veçanta.