Migraines


 • Etiologji dhe Patogjeneza e migrenë
 • Fotografia klinike e migrenë
 • Diagnoza e migrenës
 • Diferencial Diagnoza
 • Trajtimi i migrenës
 • Prognoza e migrenë
 • Profilaksia e migrenë

Migraines - një formë parësore e dhimbje koke episodik kthen sulmet intensive e dhimbje koke (zakonisht të njëanshme) me një kombinim të simptomeve neurologjike, autonome dhe gastrointestinale. Për herë të parë zakonisht ndodh në mes të moshës 12 deri në 22 vjeç. Frekuenca është dhimbje koke tensioni dytë.

Etiologji dhe Patogjeneza e migrenë

Konsideruar më parë si migrenë vaskulare patologji, si dhe gjatë sulmit migrenë ndodh vasodilatation i Mater Dura, innervation përfshirë triheminovaskulyarnoy fibra. Megjithatë, dhimbje gjatë sulmit migrenë mesëm, ato rezultojnë nga zgjedhja e pushimeve fibër triheminovaskulyarnoy dhimbje Nutritive-Vasodilators, më i rëndësishëm i cili - neyrokynyn A dhe peptide. Kështu, sulm migrenë ndodh për shkak të sistemit të triheminovaskulyarnoy aktivizimi. Kjo aktivizimi ndodh në pacientët me fibra hipersensitizatsiey triheminovaskulyarnoy dhe rritur excitability e lëvore cerebrale. Sulm "provokatorë" migrenë shpesh veprojnë stresin emocional (sulm migrenë ndodh menjëherë pas një situatë e vështirë), menstruacionet, stresi fizik, urinë, dhe disa ushqime që përmbajnë tyramine dhe phenylethylamine (agrume, çokollatë, shampanjë, verë e kuqe).


Fotografia klinike e migrenë

Për shtypin tipike migrenë, dhimbje koke të ngrirë, emocionuese lokalizimin gjysma e kreu në ballin / tempullin / syve. Në disa raste, dhimbje migrena ndodh në rajonin zverku, pasuar nga transferim në gjysmën e kokës. Që koha në kohë dhimbje koke e vendndodhje mund të ndryshojnë nga një kokë për gjysmën tjetër. Për më tepër, dhimbje koke e njëanshme e vazhdueshme (ose periodike) nuk janë karakteristikë e migrenë, dhe janë konsideruar një tregues absolut për ekzaminim për të përjashtuar dëmtime organike të trurit! Në disa raste prodrome (prekursorëve të sulmit migrenë), dobësisë së treguar, humbje e përqendrimit, dhe postdrom (shtetit menjëherë pas sulmit migrenë) si dobësi e përgjithshme, zbehje dhe yawning. Migrenë shoqëruar zakonisht të përzier, foto dhe fonofobiyu, humbje oreksi. Dhimbje koke më keq kur ngjitje shkallët dhe në këmbë. Në fëmijërinë sulm migrenë është i shoqëruar me përgjumje dhe fle pas dhimbje zakonisht shkon larg. Migraines janë të lidhur ngushtë me gjymtimi gjenital femëror, kështu që 35% e sulmit migrenë shkaktuar nga menstruacioneve, dhe e ashtuquajtura Migrenë Menstrual (sulm migrenë ndodh brenda dy ditëve që kanë kaluar që nga fillimi i menstruacioneve) - 8-10%. Kontraceptive hormonale dhe terapi zëvendësimi të hormoneve rrit rrjedhjen e migrenë në 70-80% të rasteve.

Ka disa varieteteve klinike të migrenës:

 • vegjetativ ose migrenë panik - sulm i shoqëruar nga simptoma autonome (ethe, takikardi, sytë e përlotur, një ndjenjë e frymarrje, ënjtje të fytyrës);
 • gjumë migrenë - sulm ndodh gjatë gjumit ose në mëngjes kur zgjuar;
 • katemenialnaya (menstrual) migrena - lloj migrena lidhur me të ciklit menstrual. Është vërtetuar se një sulm të tillë migrenë për shkak të niveleve të ulëta estrogjenit në fazën fund Luteale të ciklit normal menstrual;
 • migrenë kronike - Sulmet ndodhin më shpesh 15 ditë / muaj për tre muaj ose më gjatë. Numri i sulmeve është rritur çdo vit deri në shfaqjen e dhimbje koke të përditshme. Intensiteti i dhimbje koke migrenë kronike në çdo sulm rrit.

Diagnoza e migrenës

Si me tsefalhiyi tjetër themelor, diagnostikimin bazë të ankesave migrenë pacientit dhe një histori. Në shumicën e rasteve, nevoja për metoda tjera hulumtuese (rheoencephalography EEG, truri MRI) nuk lindin. Manifestim i simptomeve neurologjike vërejtur në vetëm 2,3% të pacientëve. Megjithatë, në shumicën e rasteve nuk ka tension dhe ëmbëlsi e një ose më shumë muskuj perikranialnyh që është një burim i vazhdueshëm i shqetësimit dhe madje edhe dhimbje në qafë dhe në rajon zverku.

Diferencial Diagnoza

Migraines duhet të dallohet nga dhimbje episodik tensioni, për të cilat, ndryshe nga migraines, dypalësh tipike, të pavarur e aktivitetit fizik, dhimbje koke më pak intensive kompresionit (fasha) karakter.

Trajtimi i migrenës

Trajtimi i migrenë mund të ndahet në dy faza: lehtësim të sulmit të avancuar dhe trajtimit të mëvonshëm profilaktik për të parandaluar sulme të reja të migrenë.

Hedhje kupash. Qëllimi neurolog droga të caktuara për lehtësimin e sulmeve migrenë varet nga intensiteti i saj. Sulmet e intensitetit të dobët apo të moderuar prej më pak se dy ditë u ankorua me analgesics të thjeshta ose të kombinuara: ibuprofen (0,2-0,4 g), paracetamol (0,5 g), aspirina (0,5-1 g) dhe droga kodeinsoderzhaschh (kombinim i codeine, paracetamol, metamizol natriumi phenobarbital). Në migrenë të rënda (intensiteti dhimbje koke të lartë, kohëzgjatja e sulmeve mbi dy ditëve) të barnave të përdorura terapi specifike - triptany (serotonin agonist 5HT tipit) të tilla si zolmitryptan, sumatriptan, Eletryptan dhe forma të tjera tryptanov (qirinj, zgjidhje për nënlëkurës, etj ' injeksion, spray nazale).

Prognoza e migrenë

Moti përgjithësisht i favorshëm përveç në raste të rralla ku zhvillimi i mundshëm i komplikimeve të rrezikshme (pash mihrenoznye etj).

Profilaksia e migrenë

Për të parandaluar sëmundje kronike dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës trajtim kryer profilaktik i migrenës, i cili ka për qëllim të:

 • duke reduktuar gjatësia, frekuencën dhe ashpërsia e sulmeve;
 • reduktuar ndikimin e migrenë në jetën e përditshme të pacientit.

Komponentet e trajtimin profilaktik të migrenës zgjedhur individualisht për çdo pacient pasur parasysh mekanizmat patogjene të sëmundjes, nxitje çrregullime faktorë, emocionale dhe të personalitetit. Përdoren më gjerësisht për beta-blockers (metropolol, propranololi), ilaqet kundër depresionit (amitriptyline, citalopram), channel blockers kalcium (nimodipine) dhe NSAIDs (naproxen, aspirina). Në mjekësinë moderne për parandalimin e migrenës shpesh përdoret teknika jo-drogës (relaksim progresiv i muskujve, terapi, akupunkturë).