Migrenë


Përmendja e parë e migrenës gjetur në pllakat në formë pyke të Sumerëve të vjetër­ment epike 3000 vjet para Krishtit. Termi "migrenë" është shtrembëruar fjalën greke "hemikraniya", e cila ishte propozuar nga mjeku Roman shekullin e famshme Claudius Galen II dhe do të thotë "gjysmë dhimbje kafkë."

Migrenë - Një shtet konvulsiv, manifestohet nga sulmet e krerëve intensive­tion e dhimbje pulsating natyrës, të përsëritura e lokalizuar vetëm në një gjysmë të kokës, kryesisht në zonën fronto-orbitale-i përkohshëm që shoqëroi­pajtohet në shumicën e rasteve, të përzier dhe ndonjëherë të vjella, neperenosymispo dritë e ndritshme, tingujt me zë të lartë, të qenët i përgjumur dhe letargji pas sulmit.

  • Shkaqet e migrenë
  • Klasifikimi dhe simptomat e migrenë
  • Trajtimi i migrenës


Prevalenca e migrenë në gratë shkon 2,6-33,5% për burrat - 5,5-22%. Popullsia totale në mesin migrenë vuan 3-10% të popullsisë. Vlera e burrave dhe grave që vuajnë nga migraines, është 1: 4.

Shkaqet e migrenë

Shumë nga patogjenezën migrenë mbetet e paqartë. Ka disa teori për të shpjeguar origjinën e sëmundjes. Sot ne mund të flasim për të klerit­tions për zhvillimin e migrenë tre pjesë kryesore - të trurit, sistemit trigeminal nervore dhe enët e gjakut që ushqejnë trurin, dhe mbi të gjitha - pishinë të anijeve ëndërr të huaj­ing arterie.

Gjatë sulmit brenda anijes aktivizon grumbullimi i trombociteve; Ky proces është shoqëruar me lirimin e serotonin dhe ul përqendrimit monoaminoksy- dazy. Zhvilluar neurogjenik edemë inflamator anije mur që suprovodzhuyet­të jetë lirimi i neuropeptides aktive të saj dhimbje - Vasodilators.

Në truri ul nervozizëm, bie nivelet enkephalin, ndryshimet në magnez, fosfor, Ca2 +, kripë e acidit laktik dhe të tjerët. Në tru, duke filluar nga pjesa e prapme Oblast­ato të para dhe brenda kore ngadalë përhapet valë e frenimit që shoqërohet­Rënie të qëndrueshme në rrjedhjen e gjakut në këto zona. Ky fenomen, në veçanti, shpjegon auralni manifestime të ndryshme. Hapi i ardhshëm në procesin e sistemit të rigjenerimit është i përfshirë në nervore trigeminal.

Klasifikimi dhe simptomat e migrenë

Forma më e zakonshme e migrenë (65-70% e të gjitha rasteve) është migrenë pa atmosferë. Simptomet kryesore të këtij lloji - dhimbje koke dhe të vjella, e cila është e shoqëruar zakonisht me simptoma të tjera, duke i dhënë të rritet në një shumëllojshmëri të shteteve të sëmundjes. Fyese dallojmë dy faza: faza "prekursorëve" (humor depresion, nervozizëm dhe ankth, tearfulness, indiferencën ndaj degradimit të mjedisit, sleepiness, humbje e oreksit), e cila zakonisht zgjat për disa orë; dhe faza e dytë - aktual
dhimbje koke që mund të ndodhë në çdo kohë, por zakonisht fillon në
natën, në mëngjes ose pas zgjimit.

Dhimbje koke gradualisht rritet, por është shprehur ndonjëherë nga fillimi. Në shumicën e rasteve, dhimbje, dhimbje në fazën e parë fazë është i njëanshëm. Më vonë ajo mund të përhapet në të gjithë kokën,
Secila nga këto dhimbje koke migrenë lokalizuara, zakonisht në
e njëjta anë, edhe pse disa pacientë të cilët kanë lënduar alternuar duhur, pastaj e majta. Të përzier dhe të vjella të ndodhë deri në fund të fazës dhimbje, edhe pse ata mund të duket
dhe nga fillimi i sulmit.

Në shumë pacientë ka simptome të tjera: ethe, djersitje, palpitations, gojën e thatë, ndjenjë e asfiksi, yawning, dhimbje epigastrike, urinim i tepruar. Ndonjëherë ajo është e lodhur. Gjatë sulmit, pacientët kanë tendencë që të dalin në pension, të shkojnë në shtrat, zë kokën shtrënguar, errësoj dhomë. Kohëzgjatje
sulm - 8-12 orë. në ditë.

Migrenë me atmosferë ndodh në 30-35% të rasteve. Ajo karakterizohet nga prania e çrregullimeve Aura vizuale, defektet vizuale në terren. Në shumicën e rasteve, dëmtim vizual manifestohet si zigzage gaz, dots, topa, etj blyskavkopodibnyh flashes, e ndjekur duke zhvilluar dhimbje koke. Intensiteti i këtyre simptomave rrit për disa sekonda ose minuta. Imazhet mund të ndryshojnë
humbja e zonave pamje, ndonjëherë deri në gjysmën e saj. Nëse dëmtim vizual shfaqet në gjysmën e djathtë të fushës vizuale, dhimbje koke është lokalizuar në të majtë, dhe anasjelltas. Në
I shumica e pacientëve me sulme të përsëritura të aurës vizuale njëjtë. Sulmet me auras vizuale mund të jetë shkaktuar nga dritë e ndritshme apo ndezje, kalimi nga errësira në dhomë të ndritshme, tingujt me zë të lartë, erë të mprehtë.

Trajtimi i migrenës

Trajtimi i migrenës bëhet në dy mënyra: stërvitje kushruvannya dhe terapi gjatë interictal. Në trajtimin e migrenës duhet t'u përmbahen parimeve të mëposhtme: trajtimi duhet të jetë individual për çdo pacient, i gjatë dhe përfshijnë modifikimin e jetesës së pacientit për të eliminuar faktorët që provokojnë sulme dhe terapi gjatë interictal

Ne trajtimin e migrenes përdorur analgjezikë, qetësues droga dhe qetësues, antidepresantë, antiemetics, derivatet ergotamine, bllokuesit e kanaleve të kalciumit, drogë nonsteroidal anti-inflamator, agonistët dhe antagonistëve të serotonin dhe të tjerë.

Gjatë sulmeve migrenë këshillueshme që të përdorni analgesics dhe antispasmodics
ato janë përdorur në fillim të sulmit, pamja e dhimbje të forta.

Mjet themelor është aspirina, e cila pengon impulset dhimbje e ofron
serotonin, dhe veprim antykininovu antyahrehanhnu. Kur kombinohet me kafeinë ajo potenschyuye efektin e tij vazopresornyy që përmirëson metabolizmin në indet nervore ishemike.

Grup shumë efektive e drogës për të eliminuar sulm migrenë janë agonist selektiv të serotoninës (5-NT1) receptorët - sumatriptan, veçanërisht agonist 5-NT1V / shumëllojshmëri W - ryzatryptan, elitryptan, zolmitryptan më shumë. Ky grup i drogës është ngushtuar­Anijet e sigurtë kafka dhe frenon lirimin e mbaresa nervore në Mater DURA e substancave biologjikisht aktive.

Në pacientët migrenë statusit të hospitalizuar, trajtimi mund të jetë VIKO­droga rystani mëposhtme grupe: barbiturates (fenobarbital), qetësuesit (diazepam), anti­depresionit (imipramine), glukokortikoide (prednisone), antispasmodics (Jo-psha, aminophylline), alkaloide ergot, përveç nëse ato janë përdorur për të trajtimin e dohosshtalnomu në skenë.