Ekzemë Microbial


  • Simptomet e ekzemë mikrobike
  • Diagnoza e ekzemë mikrobike
  • Trajtimi i ekzemë mikrobike
  • Parashikimi dhe parandalimin e ekzemë mikrobike

Sipas autorëve të ndryshëm ekzemë microbial është nga 12% në 27% të të gjitha rasteve të ekzemë. Ai zhvillon në zonat kronike rrjedh pyoderma: rreth ulcerat deje që nuk i shëruar plagët post-operative ose post-traumatike, fistulat, abrasions. Ekzemë Microbial mund të ndodhë në faqet e venat me variçe dhe lymphostasis, si dhe sëmundjet e tanishme afatgjata fungale të lëkurës. 

Të patogjene më të zakonshme gjetur në ekzemë mikrobike është? -Hemolitychnym Streptococcus. Megjithatë, zhvillimi i ekzemë mikrobike mund të shoqërohet me epidermik ose S. aureus, Proteus, Klebsiella, Neyssera gonorre apo meningjitit, kërpudhave Candida dhe patogjenëve të dytë. Sfond i sëmundjes (venat me variçe, lymphedema) redukton funksionin pengesë e lëkurës, dhe efekt kronik i agjentëve microbial shkaktojë sensibilizimi i organizmit dhe të reagimeve autoimune. Së bashku, këto procese të çojë në zhvillimin e ekzemë mikrobike.

Simptomet e ekzemë mikrobike


Zona e lezione të lëkurës në ekzemë mikrobike shpesh të vendosura në gjymtyrë të ulëta. Kjo është një çështje kryesore të ndryshimeve inflamatore akute në lëkurë të vendosura mbi to i lëngshëm dhe purulent papules, blisters (fshikëza), qanin erozionit. Lezionet e karakterizuar edges krupnofestonchatymy. Ato shkrihen në njëri-tjetrin dhe kanë ndarë fushat e tyre të shëndetshme të lëkurës. Skuqja zakonisht i shoqëruar me kruarje të konsiderueshme. Inflamator ekzemë vatra microbial mbuluar një shumë të crusts purulent. Ata kanë tendencë për të rritur zonën periferike dhe rrethuar refuzuar corneum shtrese. Në lëkurë të shëndetshme me sa duket rreth lezione faqen vëzhguara pustules individuale ose lëkurë zjarr - Eliminimi i ekzemë mikrobike.

Dermatologji Klinike ofron disa lloje të ekzemë mikrobike: nummulyarnaya, variçe, post-traumatik, dhe nipples ekzemë sikoziformnuyu.

Nummulyarnaya ekzemë (ose blyashechnaya monetopodibna) është e karakterizuar nga lezione të rrumbullakosura Foci matëse 1,3 cm me tehe të mprehta, ënjtje hyperemic dhe oozing shtresat sipërfaqësore të prerë crusts seropozitivët-purulent. Lokalizimi normal i këtij lloji të ekzemë mikrobike - gjymtyrë e sipërme lëkure.

Variçe ekzemë microbial zhvillimin venat me variçe me simptomat e pamjaftueshmërisë kronike deje. Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e ekzemë mikrobike mund të jenë të infektuar ulcerat trofike, lëkurë trauma në fushën e venat me variçe ose matseratsyey me salcë. Për këtë formë të sëmundjes karakterizohet nga elementet polymorphism, kufij të qartë të zjarrit ndezjen dhe kruarje i moderuar.

Ekzemë Post-traumatik zhvillohet përreth vendit të lëndimit të lëkurës (plagët, gërvishjet,). Ajo mund të shoqërohet me përgjigje të reduktuar mbrojtëse dhe të ngadalësuar procesin e shërimit.

Sikoziformnaya ekzemë microbial në disa raste mund të zhvillohet në pacientët me sikos. Për këtë lloj të ekzemë mikrobike karakterizohet me kruarje dhe oozing kuqe zjarri, me tipik mjekër sikos lokalizimi, buza e sipërme, sqetull, rajoni pubike. Ky inflamacion shpesh shtrihet përtej flokëve trupit.

Ekzemë thithit ndodh në gratë me thithat e shpeshta të lëndimeve gjatë gji ose kur ata janë vazhdimisht krehje në pacientët me zgjebe. Në nipples dallohet qartë në formë të kuqe të ndritshme me zjarr dhe thith çara. Sipërfaqja e tyre është e mbuluar me lëkurë. Nuk është kruarje intensive. Nipples ekzemë karakterizohen zakonisht nga procesi vazhdueshme aktuale.

Trajtimi joadekuat i ekzemë mikrobike ose efekt traumatike në lezione mund të rezultojë në skuqje e mesëm alergjik. Këto skuqjen janë të ndryshme dhe janë paraqitur polymorphism njolla të kuqe-i fryrë, vezikulave, pustules dhe papules. Me përparimin e këtyre lezioneve rriten së bashku, duke formuar fushat e gërryerjet dhe duke qarë, zbatohet për lëkurë të parë të shëndetshme. Kështu ekzemë microbial është shndërruar në realitet.

Diagnoza e ekzemë mikrobike

Natyra e mesme e ekzemë, zhvillimi i saj kundër sfondit të venat me variçe, streptoderma, candidiasis, faqet e infeksionit ose plagosje të lëkurës duke lejuar dermatolog sugjeron ekzemë microbial. Për të përcaktuar patogjen dhe ndjeshmëria e saj për terapinë antibacterial kryer sekrecionet bakteriologjike kulture apo scraping e zonave plagë të lëkurës. Nëse dyshoni se një natyrë fungale infeksion të marrë gërryerjeve kërpudhave patogjene.

Në situata të vështira diagnostike mund të kryhet ekzaminim histologjik të mostrave biopsi të marra nga burimi i ekzemë mikrobike. Në studimin e drogës është e përcaktuar me ënjtje të dermis, spongiosis, acanthosis, ashpër në epidermë, shënoi infiltrimin limfoide e pranisë së plazmës.

Diagnoza diferenciale e ekzemë mikrobike shpenzojnë me llojet e tjera të ekzemë, psoriasis, dermatit, lëkurës retikulez primar, puzyrchatkoy beninje familjare etj

Trajtimi i ekzemë mikrobike

Nëse trajtim ekzemë microbial është për qëllim kryesisht në adresimin e vatra e infeksionit kronik dhe sfond terapi sëmundje. Në varësi të etiologjisë së kursit të sëmundjes dhe të kryejë trajtim i ditës së sëmundjeve kërpudhore të lëkurës, në rrjedhën e trajtimit mjekësor dhe trajtimin e lëkurës së prekur me pyoderma, trajtimin e ulcerat trofike apo sikos.

Në trajtimin e ekzemë microbial përdorur antihistamines dhe drogës desensitizing (diazolin, suprastin, Chloropyramine, loratadine, desloratadine), vitamina B, medikamente qetësues. Terapi lokal përfshin përdorimin e ointments antibacterial ose antifungal, agjentët astringent dhe anti-inflamatore, antiseptics.

Me trajtimet fizike terapi në ekzemë mikrobike duke përdorur, UFO, UHF, terapi magnetike ozonit dhe terapi lazer. Pacientët duhet të shkojnë në dietë hypoallergenic me kujdes të vëzhgojnë higjienës personale për të shmangur lëndimit lezioneve ekzemë microbial.

Në procesin e shpërndarjes dhe tranzicionin e saj drejt ekzemë Vërtetë përshkruajnë një kurs të terapisë glucocorticoid.

Parashikimi dhe parandalimin e ekzemë mikrobike

Moti ekzemë microbial kur trajtim adekuat është i favorshëm. Zgjatur dhe uperte për ekzemë mund të ndodhë në pacientët debilitated dhe të moshuarit.

Në parandalimin e mikrobike rëndësisë ekzemë primar është identifikimi dhe trajtimi i sëmundjeve kundër të cilit ai mund të zhvillojnë, të parandaluar infeksionin e plagëve, pajtueshmërinë me rregulloret e higjienës.