Mikromastiya


  • Struktura dhe zhvillimi i kancerit të gjirit
  • Parametrat estetike gjoks perceptim
  • Parimet e korrigjimit plastike të gjirit të vogël
  • Karakteristikat e implantet e gjirit
  • Korrigjim plastike të gjirit të vogël
  • Features kurs postoperativ

Mikromastiya (zemrat e vogla) në gratë si rezultat i hypoplasia e një ose të dy gjinjve, si dhe një rënie të mprehtë për shkak të përkeqësimit në formën e ushqyerjes me gji, ngritje në fuqi moshës ose humbje peshe. Hipoplazise (moszhvillimi) gjinjtë nuk mund të diagnostikojnë para 15-16 vjetësh. Një ose atrofi bilateral i gjirit me një mungesë të plotë të indeve të gjëndrave në to - amastiya është një sëmundje shumë e rrallë.

Zhvilluar mirë, zemrat elastik dhe të lartë janë grua padiskutueshme dekoratë jep feminitetit të saj dhe seksualitetin. Bukuri dhe përsosur gjinjtë femra fillim kënduar nga poetë, artistë, muzikantë dhe e ka ngacmuar gjithmonë imagjinatën e djemve. Por jo të gjitha gratë janë të kënaqur me zemrat e tyre, sidomos madhësia e saj.

Elastike dhe nee lartë, gjirit ndryshon me kalimin e kohës dhe humbet formën e saj. Në disa ushqyerit gratë gji ul pas fëmijës, në varem tjetër me moshën, gjinjtë e tretë të vogla të dhënë nga natyra.


Rreth 30% e grave ndjehen zemrat e tyre janë të vogla (0-1 madhësia) ose mjaft e madhe. Edhe pse disa gra në Merck mjekësore Ky "defekt" është konsideruar joserioze dhe imagjinare veten pronar i forma "unreleased" vlerësojnë zemrat e tyre të vogla si i shëmtuar, neseksualnyh, i ftohtë, duke shkaktuar një rënie në vetë-respekt dhe pakënaqësinë me pamjen e tyre. Për rininë dhe bukurinë e gruas moderne nuk është vetëm e bukur, por edhe prestigjioze, kështu që zemrat e shumë të vogla për ta është një problem i madh.

Struktura dhe zhvillimi i kancerit të gjirit

Gjëndrrat e qumështit - çiftëzohet organin e vendosur në frontin e gjoksit. Gjëndrrat e qumështit janë të bashkangjitur në terren gjoksit të saj më të madh dhe i mëparshëm muskujve serratus midis underarm dhe midline në nivelin III - VI-VII brinjë. Zemrat Më të mbuluara me lëkurë, nën të cilat është kapsulë yndyror. Si shtresë të trashë yndyrë në masë të madhe përcakton vëllimin e gjirit. Kur yndyra është në të vërtetë ind i gjëndrave, i mbuluar me mill e indit lidhor. Forma GJIRIT 15-20 lobules gjëndrave rregulluar rrezore dhe të ndara nga shtresa të indeve lidhës dhe yndyror.

Në nivelin e V hapësirës ndër brinjëve është areola (rretho peripapillary), e cila është e vendosur në qendër të dalë e gjirit. Si dalë, areola pigmentim dhe madhësia e tyre dhe formën e individit. Rrethi Peripapillary përmban gjëndra dhjamor dhe djerse, dhe rreth 12 tubercles Montgomery, të cilat, në fakt, është gjinjtë dobavochnymy, uvelychyvayuschymysya gjatë shtatzënisë.

Madhësinë dhe formën e gjinjve të pësojë ndryshime gjatë gjithë jetës që lidhen me moshën, statusin funksional (shtatzëninë, gjirit).

Rritja e gjirit fillon në vajzave 10-11 vjet për shkak të rritjes së përqendrimit të gjakut të estrogjenit. Në këtë moshë specialist mammologist specifikojë dalë në një ind i dendur gjëndrave, e cila pastaj të zhvilluar dhe të bëhet një gji të plotë. Përafërsisht 13 vjet gjëndër në mënyrë aktive në zhvillim dalë dhe areola janë më relefnymy dhe pihmentirovannymy. Rritja e indit të gjirit mund të shoqërohet bolevogo ndjenjat që janë të përforcohet dhe të shoqëruar nga ënjtje para menstruacioneve. Nga 16-17 vjet gjinjtë e formuar plotësisht, edhe pse rritja zgjat një mesatare prej 20-21 vjet. Breast bëhet i zhdërvjellët dhe elastik.

Zgjerim i dukshëm i gjirit ndodhin gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Pas përfundimit të gjinjve të qumështit të gjirit zakonisht kthehet në madhësinë e saj të mëparshme dhe formë, por jo gjithmonë, gjinjtë mund të zgjerojë ose të bëhen më të vogla se para se të shtatzënisë.

Madhësia e gjirit nuk ka efekt në laktacion, kështu që ju mund të ushqyer fëmijën dhe gji të vogla dhe të mëdha.

Parametrat estetike gjoks perceptim

Ideal për të gjirit perceptimit estetik është formuar mirë e mbushur hemisferën ose kon me bazë në mur gjoks dhe pikës më të spikatur - biberon. Për të tërhequr një linjë imagjinare të drejtë, të ashtuquajturat gjëndra lo duke kaluar nëpër dalë, pastaj sipër dhe më poshtë gjoksin e saj duhet të jetë në mënyrë të barabartë konveks dhe kanë një masë uniforme. Këto parametra karakteristike të llojit të kancerit të virgjër.

Standardet ideale për gjinjve të përsosur, shkencëtarët konkludohet në vijim: në rritje të grave me një gjerësi mesatare prej gjëndrës bazë (nga e brendshme në buzë e jashtme) është 12-13 cm; interval intermammarnyy (mezhhrudnoe distancë) - 4 cm; areola diametër - 3.5 - 4, 5 cm diametër biberon në 0,8 cm; Distanca intramammarnyy optimal nga dalë me dele - 7,8 cm; Distanca nga qendra e kafaz i kraharorit të dalë - 9-11 cm.

Parimet e korrigjimit plastike të gjirit të vogël

Rritje e shpejtë në madhësinë e gjinjve të vogla - gji plastike apo mammoplasty - lloji më i zakonshëm i operacioneve të kirurgjisë plastike. Çdo vit në botë për të rritur vendpushimet e gjirit në 1 milion gra. Me mamoplastyky mund të rrisë madhësinë e gjirit, për të dhënë atë një formë të ndryshme dhe për të përmirësuar pamjen estetike. Korrigjim plastike është kryer në gji sagging zemrat pas ushqyerjes me gji, vendndodhjen e tyre dhe asimetrik heqjen hypertrophy gjirit (mastectomy). 

Shumica e operacioneve të kryera nga rritja mammoplasty mbi zemrat e vogla. Kështu shumica e grave ruajtur strukturën normale të gjëndrave, pa çrregullime hormonale, një estetike të gjirit Merck nuk i plotëson standardet përgjithësisht të pranuara të ideal dhe shkaktojnë psikikën serioz lëndimit të grave. Një kategori tjetër po aq i rrallë i pacientëve që dëshirojnë për të rritur gjoksin, ka gra të gjirit e të cilëve ishte i vogël në fillim, por u ul pas gji fëmijën.

Rritja e madhësisë së gjirit të kryera ekskluzivisht duke përdorur arthroplasty; gels përdorimit të komisioneve indeve gjëndër është e ndaluar. Sipas studimeve të shumta të arthroplasty jo e lidhur me zhvillimin e kancerit të gjirit. Endoprosthesis ngulitje është i sigurt dhe nuk e parandalon lindjen e fëmijëve dhe ushqyerjes me gji të tyre.

Holding arthroplasty treguar vetëm pas rritjes gjirit natyrore, dmth, pas 18-20 vjetësh. Para operacionit, është e nevojshme për të kryer një ekzaminim të plotë mammolohycheskom, duke përfshirë ultratinguj gjirit, mamografia ose MRI gjirit, pasi që duke bërë matjet e nevojshme kirurg, rekomandon një madhësi të veçantë të pacientit dhe formën e implantit. Ka një shumëllojshmëri të formave dhe madhësive të implantet janë bërë nga materiali silikoni. Nëse është e nevojshme, jo vetëm të rrisë gjoksin, por të tërheqë atë së bashku me arthroplasty kryhet Mastopeksy (ashensor gjirit). 

Rezultatet e arthroplasty ndikohet nga shumë faktorë: shëndetit mendor dhe fizik, shtetërore fillestar i gjirit, një histori e mastitit ose transaksioneve në gjoks, tendencës gjakderdhje dhe reaksione alergjike. Këto aspekte duhet të specifikohen në një bisedë me kirurgun.

Karakteristikat e implantet e gjirit

Sot për operacionet për të rritur madhësinë e gjirit implantet e vogla të përdorura me shell të ngurta silikoni me sipërfaqe textured ose të qetë. Është vërtetuar se përdorimi i implanteve me sipërfaqe textured zvogëlon rrezikun e contracture capsular gjirit në 1-2%. Megjithatë, mbani mend se rreth 1 100 pacientë me gji mund të bëhet më i fortë se më parë. Në shumicën e rasteve, kur kryhet siç duhet gji arthroplasty është e butë dhe e natyrshme të ndjehen.

Brenda shell e silikoni implant mund të jetë i trashë, ngjitës xhel, transparent apo i kripur 0,9% i kripur. Disa implantet me dy predha përmban xhel silikoni nën vendas dhe të kripur në shell e jashtme.

Një shumëllojshmëri e xhel silikoni është filler kohezive që ka një qëndrueshmëri pelte-si. Implants me xhel kohezive janë më të butë dhe natyrore ndjenjë, formë të qëndrueshme, dhe fakti se kur xhel cipë hendeku duket. Megjithatë, kostoja e tyre më të larta.

Klasë Implants "luks" A filler karboksimetiltsellyuloznyy, për të arritur efektin maksimal të natyrshme dhe në gjendje të samorassasyvaniyu në rast të dëmtimit të predha e tyre.

Shumica implantet moderne anatomike është formë lot, afër formën natyrore të gjirit.

Korrigjim plastike të gjirit të vogël

Implants gjirit Shtim i gjirit pak është bërë nën anestezi të përgjithshme dhe zgjat 1 deri në 2 orë.

Vendi prerë dhe vendndodhjen e implantit përcaktohet individualisht bazuar në karakteristikat strukturore të gjirit dhe femra rekomandimet plastike kirurg. Qasje Operative mund të jetë përmes sqetull (qasje axillary), buzë e areola (qasje periareolyarnyy), dele nën të gjirit (qasje intramammarnyy), përmes kërthizë (qasje transumbilikalnyy).

Implant mund të vendoset nën gji, nën muskujve gjoksit ose gjëndër pjesërisht, pjesërisht nën muskujve. Implanti më e zakonshme është instaluar nën muskujve gjoksit.

Features kurs postoperativ

Kursi i periudhës së hershme postoperative mund të shoqërohet ose mesatarisht ndjenjat intensive bolevogo që mund të kërkojnë përdorimin e anesthetics. Në protYazhenyy disa ditë do të shënohet me dhimbje lëvizjes, rrit ndjeshmëri të gjirit të prekur, ënjtje.

Menjëherë pas kirurgji i veshur sportiv të shtrënguar sytjena ose mbathje compression është e nevojshme që të jetë 3-4 javë pothuajse gjatë tërë kohës.

Restaurimi i sportit dhe aktivitetit fizik, nuk shkaktojnë siklet, lejohet jo më parë se 1 muaj pas operacionit të përbashkët zëvendësim. Brenda tre muajve është e rekomanduar për të përjashtuar të trajnimit sportive rritur ngarkesën në sup brez (p.sh., tenisi).

Shërim përfundimtar i plagët dhe rezultat estetike e operacionit për të rritur madhësinë e një gjoks të vogël vlerësuar pas gjashtë muajsh. Treguesit e operacionit të suksesshëm është mungesa e komplikimeve (gjakderdhje, inflamacion, zhvendosjes implant, etj), ndjenja e natyrshme zemrat ruajtjen e indeve të gjirit për një kohë të gjatë, dhe për të rritur besimin dhe vetë-respekt të grave.