Microsporia


  • Burimi i infeksionit dhe rrugët microspores
  • Simptomat microsporia
  • Microsporia Diagnoza
  • Trajtimi dhe parandalimi microsporia

Microsporia - a sëmundjet mikotike të lëkurës, flokëve dhe thonjve pjatë. Agjent shkaktar është microsporia keratinofilnyy gjini kërpudhat myk Microsporum, i cili parazit në substrate keratinizuara. Njëqind mijë njerëz për rreth 50-70 raste të sëmundjes.

Burimi i infeksionit dhe rrugët microspores

Që agjent microsporia shpërndarë gjerësisht në natyrë, infeksioni mund të jetë kudo, por në rajone me microsporia nxehtë dhe të lagësht të diagnostikuar më shpesh. Infeksioni transmetohet nga kontakti ose përmes objekteve sporeve obsimeneni kërpudhat. Fëmijët e moshës 5-10 vjet microsporia shpesh i sëmurë, dhe incidenca mjedisi Boys është pesë herë më i lartë se vajzat mjedis. Të rriturit rrallë merrni microsporia sëmurë, në rastin e sëmundjeve të infeksionit pothuajse gjithmonë samoizlechivaetsya sajë të acideve organike në flokë që pengojnë rritjen e miceli.


Gateway në microsporia patogjene janë lëkurë mikroskopike; thatë, disponueshmëria dhe scuffs omozolelostey gjithashtu të rritur gjasat e infektimit, si lëkurë të shëndetshme pa dëme nuk është në dispozicion për inokulimin e kërpudhat. Microsporia virulencë të ulët, kështu që në një Larja e duarve në kohë mosmarrëveshjet madje ndotura, sëmundja nuk ndodh.

Kontakti i shpeshtë me tokën, kafshët e egra, duart djersitje dhe shkelje të përbërjes kimike të sekrecione të djersës dhe gjëndra dhjamor të rritur gjasat e microspores. Spore patogjen tokës microsporia ruhet nga një deri tre muaj.

Kur futur kërpudhat fillon të shumohen dhe ndikon në gjëndër e flokëve, pastaj infeksioni përhapet në të gjithë flokët, të cilat çojnë në shkatërrimin e cuticle flokët, dhe në mes peshore që grumbullohen spore e kërpudhat. Si rezultat i microsporia miceli krejtësisht rrethon gjëndër e flokëve dhe fort mbush format rreth kopertinën e flokëve.

Simptomat microsporia

Microsporia shkaktuar antropofilnym lloj i kërpudhat ka periudhë inkubacioni prej 4 deri në 6 javë, pas së cilës lëkurën të butë duket spot fryrë të kuqe, ngritet mbi sipërfaqe, ajo ka një formë të veçantë dhe gradualisht rrit në madhësi. Lezionet Tjetër duket si një unazë të veçantë, e cila përbëhet nga nodules, vezikulave dhe crusts. Rings janë zakonisht të shkruara njëri-tjetrin apo që përkon, nganjëherë kanë tendencë të bashkohen. Diametri i unazat në microsporia shkon 0,5-3 cm, dhe numri i tyre rrallë arrin pesë.

Fëmijët dhe gratë e reja në microsporia reagimit të mundshëm të theksuar inflamatore dhe një pak lezione krisur. Në pacientët të cilët janë të predispozuar për pezmatim i lëkurës atopic, microspores nuk janë në gjendje për të diagnostikuar sepse kërpudhat është shpesh i maskuar si manifestime të dermatit dhe hormonet terapi vetëm intensifikohet simptomat dhe shkakton përhapjen e mëtejshme microsporia.

Microsporia kokës në fëmijëve nga 5 deri në 12 vjeç, dhe koha e pubertetit shkon pa u vënë re. Ky fenomen është i lidhur me ndryshimet në përbërjen kimike të sebum dhe paraqitja në të dhe një pjesë e flokëve të acideve organike që janë të dëmshme për kërpudhat. Fëmijët me microspores flokëve të kuqe pothuajse kurrë nuk e kishin.

I plagë të vendosura në krye, parietal dhe zonat e përkohshme e microspores kokës zakonisht manifestohet në formën e 1-2 lezioneve të mëdha deri në 5 cm në diametër në çdo anë të otsevamy më të vogla. Në vend të lezioni duket zonë me luspa, si në fillim kërpudhat gojë ndikon vetëm follicles e flokëve. Gjatë inspektimit të ngushta ju do të vini re të bardhë thekon unazë përreth flokët si pranga. Një javë microspores zbatohet për flokët, ata të bëhet i brishtë dhe i brishtë. Flokët thyen off në një distancë prej 4-6 mm nga zona e kokës dhe plagë duket si hirotonis. Flokët Hemp i mbuluar me spore të kërpudhat dhe duket priporoshennymy pluhur përhimtë në të bardhë. Çdo microspores dëme zbutur flokët nuk do të rivendosë pozicionin e saj origjinal për shkak të humbni qëndrueshmëri dhe elasticitet. Scalp në microsporia i fryrë, flushed pak, sipërfaqen e saj e mbuluar me peshore pak gri-të bardhë.

Nahnoytelnaya formë microsporia klinikisht nyjet buta Cilësi të cilat janë të vendosura në kaltërosh-kuqe lëkurë. Sipërfaqja është e mbuluar me pustules shumta nyjet. Duke klikuar në infiltrimit nëpër vrima jashtë pika të qelb. Nahnoyitelnyye formë microsporia që dalin nga ankesa vonë për ndihmë mjekësore, irracional dhe vetë-terapi dhe praninë e comorbidities rënda që reduktojnë vetitë mbrojtëse të trupit.

Microsporia është sezonale, me të shumtën e rasteve ndodh në fund të verës dhe fillim të vjeshtës, kjo është për shkak të maceve të mbarështimit të kafshëve të mirë.

Microsporia Diagnoza

Ekzaminim klinik të dhëna dhe një histori e kontaktit me kafshët e mjaftueshme për të dermatolog mund të dyshojnë microsporia. Në dermatoscopy dhe mikroskopi scraping kthehet miceli dhe ndryshimet karakteristike të infeksioneve fungale të lëkurës dhe të flokëve. Por shenjat microsporia dhe trihofitii nën mikroskopi normal identike me këtë studim laboratorik i vetëm mund të konfirmojë praninë e sëmundjes fungale, por duke e bërë një diagnozë të saktë.

Diagnoza microsporia kulturor i ndjekur nga mbjellëse identifikojë patogjen më shumë informues, por kërkon më shumë kohë, por ajo mund të jetë ngritur jo vetëm pamje, por edhe familjen e kërpudhat dhe zgjidhni droga më efektive për trajtim. Hulumtim Amazing për të shpejt të shqyrtuar një microsporia pacientit dhe personat e kontaktit. Miceli i kërpudhat është shkëlqim të gjelbër, por shkaku i këtij fenomeni nuk është studiuar. Në fazat e hershme microsporia shkëlqim mund të humbur, sepse flokët nuk është mjaft i impresionuar. Megjithatë, kur ju hiqni flokët dhe studime të mëtejshme në rrënjë të luminescence është vërejtur edhe në fund të periudhës së inkubacionit. Metoda fluoreshente mund të zbulojë të microsporia patogjen në pacientin dhe në kontakt me të, dhe për të vlerësuar efektivitetin e terapisë.

Trajtimi dhe parandalimi microsporia

Në trajtimit të microsporia në varësi nga shkalla e terapisë lokale dhe të përgjithshme përdorimi antifungal. Aplikuar topically krem, ointments dhe emulsione me drogë antifungal - Termikon, Terbizyl dhe të tjerët, në varësi të moshës së pacientit dhe shtetit fiziologjik. Vini re se disa antifungals madje përdorim lokal gjatë shtatzënisë dhe laktacionit duhet të përdoren me kujdes. Krem dhe sprays një brez të ri të përdorura për trajtimin e lezioneve jo microsporia lënë njollat ​​e lëkurës me vaj dhe veshje që do të lejojë pacientët të ndihen rehat gjatë trajtimit.

Nëse ka një reagim inflamator i theksuar, atëherë përdorin një kombinim të barnave që përmbajnë komponentë antifungal dhe hormonal. Alternuara aplikimet e ointments dhe trajtimin e zgjidhjes së jodit nëse këto lezione të lëkurës kamera, ka një efekt të mirë terapeutik.

Microsporia komplikuar nga infeksioni sekondar, vaj e mirë për të trajtuar Triderm dhe me drogë dashuri të thellë të përdorura, të cilat përfshijnë dimeksid.

Microsporia Parandalimi është rishikimi i rregullt i fëmijëve në kopshtin e fëmijëve për të identifikuar pacientët për të kufizuar kontakti me kafshët endacakë dhe higjienën personale. Manar Blerje pavarësisht veteriner mund të çojë në microsporia intra flash që kërkon një qasje të kujdesshme për blerjen e tyre.