Çanta nën sytë


  • Shkaqet e çanta nën sytë
  • Çanta Zgjidhja nën sytë

Çanta nën sytë - fryrë peryorbytalnoy yndyrë indeve në vend për shkak të edemë qepallë më të ulët dhe të përhapjes. Ndikimet negative në lëkurë reflektohet veçanërisht në zonën e saj më delikate dhe të ndjeshme - zonën rreth syve. Çanta nën sytë mund të është e përhershme ose e përkohshme, duke siguruar të përballet pamjen sëmurë. Çanta Arsim nën sytë varet në trup individual dhe mund të vërehet qysh në 20 vjeç ose mungon në të pjekur dhe të moshuarit.

Shfaqja e çanta nën sytë mund të shkaktohet nga të formimit hryzhovohovypynan ose yndyrë akumuluar gjatë shekujve të lëngshme. "Fryrë" çanta nën sytë është zakonisht më i theksuar pas gjumit, në rënie apo zhduken plotësisht gjatë ditës, si rrjedhjes së lëngjeve nga gjysma e sipërme të trupit, si pasojë e gravitetit dhe aktivizimin e qarkullimit të gjakut. "Fat" çanta nën sytë shprehur vazhdimisht, nuk i ngrirë në kohë të ditës.

Kjo është kokërdhok orbitë ndarë shtresë e indit dhjamor - periorbitalnaya indeve që kryen një funksion që thith. Fibër Periorbitalnaya, nga ana tjetër, degët e lëkurës qepallë orbitale mur ndarës - një cipë indeve lidhës që e mban atë brenda orbitës. Fibër Rritja peryorbytalnoy shoqëruar me humbjen e elasticitetit të membranës së indeve lidhës që shtrihen çojë e saj për dështimin e mirëmbajtjes brenda orbitës së indit dhjamor që epem jashtë, duke formuar një zgjatje hernial.


Hernia Peryorbitalni shpesh lokalizuar ne qoshen e brendshme të syrit. Ata mund të shkaktojë një rënie në mprehtësi vizuale dhe qartësia e perceptimit të objekteve, për të promovuar lodhje të syve. Shpesh herniation yndyrë shtypur në kanalet lotsjellës dhe gjëndra, duke çuar në slezotechenyyu lëkurës lagështi dhe këndin e brendshëm të syrit. Rezultuar lëkurë më të ulët qepallë folds pengojnë plotë të procedurave të higjienës, duke çuar në zhvillimin e ekzemë lëkurës e qepallë më të ulët.

Shkaqet e çanta nën sytë

Arsyet çanta arsimit nën sytë shumë.

Shfaqja e "çanta" në fëmijëri ose adoleshencë dhe shpëtimin e tyre gjatë gjithë jetës së mëvonshme ka të ngjarë të jenë të lidhur me një tendencë të trashëguar me fibra plandosem peryorbytalnoy. Në këtë rast, natyrisht, çanta nën sytë dhe ka një prind.

Karakteristikat kushtetuese e njeriut janë të lidhur edhe me formën e qepallat e tij. Njerëzit shpesh janë pronar i dendur physique e puffiness dhe çanta nën sytë, të pakta - të varur qepallat e rënda sipërme.

Alkooli, lëngu i tepërt dhe kripë të çojë brenda natës në mbajtjen e ujit në fibër dhjamor peryorbytalnoy edema e indeve dhe efektet e padëshiruar kozmetike në formën e çanta nën sytë.

Përveç kësaj, mbajtje fluide dhe fibër peryorbytalnoy edemë Can citon kushte të ndryshme patologjike: sëmundje të veshkave, rinitit alergjike dhe konjuktivit, inflamacion të sinuseve, infeksionet respiratore, etj

Disa femra vuri në dukje varësinë e shfaqjes së çanta nën sytë me një fazë të caktuar të ciklit menstrual. Në këtë rast, ënjtje fibrave peryorbytalnoy lidhen me ndryshimet hormonale.

Dritë Teprica UV dhe dries lëkurës ystonchaet qepallë dhe mund të kontribuojnë në shfaqjen e çanta nën sytë.

Është negativ në lëkurën rreth syve janë treguar lodhje të përgjithshme, stresi, mungesa e gjumit, tendosje të tepruar të syve gjatë e gjatë të shikuar televizor apo kompjuter punë.

Shfaqja e çanta nën sytë e hryzhevidnyh mund të jetë për shkak të zgjedhjes të gabuar të kozmetikës apo të cilësisë së tyre të dobët. Kujdesi i syrit, e hollë dhe delikate, kërkon përdorimin e fondeve të caktuara posaçërisht.

Në mënyrë të pashmangshme të shkaktojë shfaqjen e çanta nën sytë është mosha në të cilën nuk është në rritje përhapja peryorbytalnoy yndyrë, sagging lëkurës nën qepallë më të ulët. Me moshën, çanta nën sytë janë mbajtur vazhdimisht kanë tendencë të rritet gradualisht.

Çanta Zgjidhja nën sytë

Nëse lufta kundër "fryrë" çanta nën sytë mund të ndihmojë të përballen normalizimin e jetës, recetave tradicionale dhe Kozmetikë, çanta hernie mund të hiqet vetëm nga korrigjimi kirurgjikal i qepallë më të ulët - blepharoplasty ulët.

Ulët blepharoplasty - Metoda kirurgjikale heqja peryorbytalnoy yndyrë të tepërt në qepallë më të ulët. Përfundimisht, kur çanta nën sytë bëhet i pamundur për të fshehur asgjë kozmetike, kirurgji plastike do të kthehet vetëm sytë tuaj pamje të shëndetshme dhe rinore. 

Duke pasur parasysh natyrën anatomike e qepallat më të ulët dhe funksioni i tyre i rëndësishëm në mbrojtjen e kirurgji sy duhet të bëhet me shumë kujdes për të shmangur dëme strukturën myahkotkanye.

Blepharoplasty më i ulët është zakonisht kryhet nën anestezi lokale, kohëzgjatjen e një mesatare prej 30 minuta për 1 orë në çdo shekull.

Në deformime butë e defekteve më të ulët qepallë janë eliminuar nga seamless blepharoplasty transkon'yunktivalnoy, me qasje nëpërmjet konjuktiva, direkt ngjitur me shikimet. Avantazhi i kësaj teknike është mungesa e seams në lëkurën e qepallat.

Një qese më të theksuara nën sytë hiqni yndyrë shpenzojnë hernie shovnuyu blepharoplasty tradicionale. Prerje është bërë përgjatë buzë të qasjes më të ulët qepallë jashtëm perkutan. Gjithashtu, ndërsa lëkura ekonomikisht tepruar excised. Qepje janë hequr pas 3 ditësh, mbresë që s'bie në sy në një muaj. Para blepharoplasty qepje zakonisht mbështeten në pacientët e moshuar lëkura e të cilëve ka humbur elasticitetin me moshën.

Në vitet e fundit, qepallë plastike më i ulët është një rritje blepharoplasty intraoral, e cila nuk Fshij indeve periorbital yndyrë, dhe rishpërndarë atë në buzë të ulët të orbitës dhe zakon lacrimal. Qepje përdorur nerassasyvayuschiesya temat e hollë që janë larguar pas disa ditësh.

Sigurisht postoperative shoqëruar nga prania e edemë dhe hematoma të qepallave të ulët, ashpërsia dhe kohëzgjatja e të cilave mund të ndryshojnë në varësi të pacientit individuale. Në periudhën mesatare të rehabilitimit është 10-12 ditë.

Pas efektit të ulët qepallë blepharoplasty qëndrueshme kozmetike për 12 vjet. Megjithatë, hequr çanta nën sytë nuk e eliminojnë plakjen peryorbytalnoy lëkurës në zonën që përfundimisht të çojë në formimin e rrudhave.