Kallo


  • Shkaqet e drithërat
  • Manifestimet e misrit
  • Diagnoza e misrit
  • Trajtimi i drithërat
  • Parandalimin e formimit të kallo 

Zakonisht Dermatologji përballet me sfidën e misrit në zhvillimin e komplikimeve të tilla si infeksion, ose kur pacienti përpjekjet për të marrë këpucë me majë shpëtoj e gjata nuk të çojnë në rezultatet e dëshiruara. Shumica drithërat janë në heqjen e rregullt të shtresave të lëkurës përafërt në sipërfaqe. Kjo procedurë zakonisht kryhet në një manikyr dhe pedikyr.

Shkaqet e drithërat

Me fërkime të vazhdueshme apo presion në një pjesë të caktuar të lëkurës është nekrozë intensive e shtresave sipërfaqësore. Kjo vdekur qelizat epidermik nuk kanë kohë për të bie dhe larg nga lëkura. Rezultati është një layering dhe compaction e epidermë të vdekur për të formuar calluses. Me rritjen e djerse djersitje zbut lëkurën vdekur dhe misri butë është formuar. Nën një shtresë e epidermë thickened mund të mbledhë limfatike, të cilat çojnë në shfaqjen e një blisters ujit.


Calluses Arsimi në duar për shkak të fërkimit të vazhdueshëm të lëkurës për të trajtuar mjetet (çekan, daltë), mjetet e kopshtit (shata, sekator), pajisje sportive (rreze, bare pabarabartë, tenis në gjysmë fushe tenisi), ose një instrument muzikor (në violinisti, kitarist dhe të tjerët. ) mund calluses shfaq në lëkurë e bërryla dhe gjunjë.

Në këpucë me majë këmbët shpesh ndodh për shkak të këpucëve shumë të ngushta dhe të pakëndshme. Pra, takë të lartë të shkaktojë compression forefoot, thembra shumë e hollë rrit ngarkesën në harkun e këmbë, dhe seams përafërt brenda këpucëve mund të sigurojë fërkime shtesë. Fërkimi i vazhdueshëm i lëkurës caktuar e këmbë për të formuar calluses mund të jetë për shkak të ecje të pasakta apo sportive (vrapues, skiatorë). Shpesh blisters janë të lidhur me sëmundje të ndryshme dhe deformime të këmbë, bursit ose artrit i nyjeve të këmbës, deformimeve nxit osteoarthritis, banesë, shputë MOLOTKOPODIBNOYI, thembra.

Manifestimet e misrit

Hard misri është fort i kufizuar trashje e lëkurës verdhë apo të verdhë-gri të ngritura pak mbi sipërfaqen e lëkurës. Misri Hard dhe ndjeshmëri të ulët ndryshon vetë zakonisht nuk shkakton dhimbje. Dhimbja e shkaktuar duke shtypur gishtërinjtë kur punojnë me mjete ose në këmbë në squeezing këpucë të ngushta.

Misri Soft duket si një plagë të hapur dhe karakterizohet nga morbiditetit të rënda. Misri ujë apo edemë është një lëng i lëngshëm që përmban fshikëz. Kur hapjen e flluskë formuar plagë, i mbuluar eshtrat e lëkurës vdekur në flluskë të lartë.

Ndara misri të rëndësishëm. Shumica e këtyre blisters të formuara në pads lëkurës në III dhe IV hapësirat ndërmjet. Ata mund të ndodhë në pjesën e prapme të gishtat dhe ndonjëherë tabani. Rod misri - kjo misri thatë se ka rrënjë të thella shkon nën lëkurë. Në qendër është një vrimë misri, e cila tregon "hat" e tij. Zakonisht core arsimi misri është në vend nën depërtimin e lëkurës e pebbles të vogla apo splinters.

Trajtimi i gabuar i drithërat, prerja e saj, edukimi mbi të çara të saj sipërfaqësore mund të ndodhë infeksionin. Thekshëm ndërsa në misër mikrobet shkaktojnë inflamacion të saj, manifestuar skuqje, ënjtje dhe këpucë me majë të rënda butësi. Pa trajtimin e duhur është zbutjen calluses dhe kur ju klikoni mbi atë fillon të ndajë plehun. Inflamacion i blisters mund të përhapet në indet përreth me zhvillimin e një absces apo cellulitis, eshtrat e këmbës me shfaqjen e osteomielit, në membranat synovial dhe nyjeve të këmbës.

Diagnoza e misrit

Për të diagnostikuar misri nga pamja karakteristike nuk është e vështirë. Është e nevojshme për të dalluar grurin nga burrs, ndryshimet inflamatore në kockat e joints metatarsal, sindromi nerva ankth (Morton), shkaktoi gjenetikisht rritje keratinization e lëkurës. Disa lythat, shputës veçanërisht në pamjen mund të ngjajnë misri. Një tipar dallues është lythat larta ndjeshmëri dhe shfaqjen e dhimbjes në librin e saj, ndërsa misri dhemb kur presion.

Nëse pacienti është kërkuar që të konsultoheni me një dermatolog, mjeku duhet të gjeni se çfarë është për shkak të formimit të calluses. Për ta bërë këtë, ai do të kërkojë pacientit për punën e tij, hobi, sport dhe hobi të tjera, këpucë të karakterit, të cilat ai zakonisht vesh. Me lokalizimin e calluses në këmbë mjeku do të rishikojë qëllimet për të identifikuar tensionet e sëmundjeve këmbë dhe, nëse është e nevojshme, të dërguar pacientin në Podoloh, rheumatologist ose ortoped. Po aq e rëndësishme është prania e sëmundjeve të pacientëve të tilla si diabeti, pezmatim nervi, duke e fshirë endarteritis, sëmundje variçe me pamjaftueshmëri kronike deje. Nëse ju zbuluar një histori të sëmundjeve për të përcaktuar se calluses më të përshtatshme strategji trajtim nevojë për këshilla sipas endokrinolog, neurolog, kirurg vaskular ose fleboloha.

Trajtimi i drithërat

Ju nuk e shoqëruar zakonisht me misër sindromi dhimbje nuk kërkon trajtim. Në rast të një dhimbje është e nevojshme për të eliminuar faktorin është: këpucë të ngushta, mjetet rrokje fërkim dhe kështu me radhë P..

Për të zbutur fërkimet dhe presionin mbi këpucë me majë, duke rezultuar në ecje, të ndihmojë linings veçanta mbrojtëse për misër. Kjo substrate mund të bëhet në mënyrë të pavarur. Me të mjaftueshme rreth të butë dhe të trashë të prerë pëlhurë me një vrimë në qendër. Rrethi është aplikuar në mënyrë që vrima qendror ishte misri. Nëse blisters nën gishtërinjtë tuaj, përdorni një jastëk të veçantë metatarsal bërë i ndjerë, gome apo plastike butë. Kur vend i calluses në gishtat e përdorur Rondelet midis gishtave, sleeves dhe rastet e gishtave. Gishtat Pjesa fërkim pads eliminojë njërin kundër tjetrit. Sleeves dhe mbulon që vishen në gishta të mbrojtur sipërfaqen e tyre anësore dhe tip.

Në rastin e misri thatë përpunimit misri kryer në sallonet e bukurisë si një procedure të veçantë ose në rrjedhën e një pedikyr apo manikyr. Për ta bërë këtë, përdorni stoqeve të veçanta Razmyahchayuschye misri, oksid salicili, pedikyr hardware. Drithërat e butë dhe edemë zbuloi trajtohen domosdoshmërisht me antiseptics shqiptimi i zakonshëm mbrojtëse që të rregulluar patch.

Nëse keni zbuluar deformime të këmbës është bërë trajtim të mundshëm ortopedike. Në rastin e comorbidity, që çon në përçarje të furnizimit me gjak ose innervation në misër, trajtim duhet të kryhet në bashkëpunim me profesionistët e duhura.

Nëse trajtimi konservativ është calluses jo efektive, ju duhet të hiqni. Mund të bëhen misër cryodestruction, lazer saj heqjen, electrocautery, metodë radiowave heqjen apo prerje kirurgjikale.

Parandalimin e formimit të kallo 

Masat parandaluese për të parandaluar formimin e blisters të përbëhet veshur këpucë të buta mjaftueshme falas me thembra të mira; përdorni doreza mbrojtëse kur punojnë me mjete, gju pajisjeve të mirë mbrojtëse në vende të ekspozuara ndaj fërkimit të vazhdueshme. Kujdesi i duhur të lëkurës dhe këpucë me majë, përdorimi i rregullt i krem ​​zbutës, zonat e përpunimit shtuf të rritur keratinization e lëkurës gjithashtu ndihmon të parandaluar formimin e blisters.