Li


  • Karakteristikat e patogjen
  • Simptomet e lisë
  • Komplikimet e lisë
  • Diagnoza e lisë
  • Trajtimi i lisë
  • Prognozë për lisë
  • Parandalimi i lisë

Li është një sëmundje infektive e njerëzve, veçanërisht në lidhje me infeksionet e rrezikshme të shkaktuara nga një virus Orthopoxvirus variola, karakterizohet nga ethe, dehje dhe skuqje të lëkurës të veçantë në lëkurë dhe mukozës.

Karakteristikat e patogjen

Virus Orthopoxvirus variola takon grupit të virusit te lise ne kafshe dhe njeriu, të vazhdueshme në mjedis, lehtësisht toleron uljen e temperaturës dhe tharje mund të mbetet i zbatueshëm kur i ngrirë për disa vjet.


Në temperaturën e dhomës, të depozituara në koren variolar për një vit në pështymë dhe mukusit - deri në tre muaj.

Kur të nxehtë në 100 ° C virusit në formë të thata vdes vetëm 5-10 minuta.

Rezervuar dhe burim i lisë është një njeri i sëmurë. Virus Bold ndodh gjatë gjithë periudhës së shpërthimit, pacientët veçanërisht infektive në 8-10 ditëve të para. Topi asimptomatike dhe rekonvalestsentnoe janë vërejtur, kronicitetit nuk është tipike.

Lokalizimi preferencial i patogjen në trupin e njeriut - mukoza membranës i gojës, hundës, fytit, traktin e sipërm respirator, ndarja ndodh me kollitjes, teshtitjes, marrë frymë në këtë proces. Lëkura mund gjithashtu shërben si një poshtërim vend.

Li transmetohet me anë të mekanizmit ajrore kryesisht pluhurit ajrore dhe rrugëve ajrore.

Llak me një patogjen të aftë për të udhëtuar me një rrymë e ajrit për një distancë të konsiderueshme, njerëzit me grevat janë në të njëjtën dhomë me pacientin, dhe hyn në dhomë fqinj.

Li ka një tendencë për të përhapur në mjediset multi shumë, spitalet, grupe të mbushur me njerëz.

Sensibilitet natyral njerëzor - të lartë. Neimmunizirovannye infektuar persona në shumicën e rasteve, përqindja e individëve rezistente është më pak se 12 nga 100 unvaccinated (mesatarisht 5.7%). Pas transferimit të sëmundjes formuar qëndrueshme të qëndrueshme (mbi 10 vjet) imunitet.

Simptomet e lisë

Periudha e inkubacionit i lisë është zakonisht 9-14 ditë, mund të rritet në 22 ditë. Ka periudha të sëmundjes: prodromal (ose periudhë prekursorëve), i nxituar, acarohet dhe pushimi pas mjekimit.

Periudha Prodromal zgjat dy apo katër ditë, ka ethe, simptomat dehje (dhimbje koke, të dridhura, dobësi, dhimbje të muskujve, të ulët mbrapa). Në të njëjtën kohë në ijet dhe gjoks mund të tregojnë një skuqje të lëkurës që i ngjan ekzantemu me leh apo fruth i keq. Deri në fund të periudhës prodromal e etheve zakonisht subsides.

Në 4-5 ditë atje nxituar li (të periudhës i nxituar) në para është një roseola i vogël, papules duke përparuar, dhe në 2-3 ditë - në fshikëza. Fshikëza Multi duket si blisters vogla të rrethuara nga lëkura hyperemic dhe kanë një vulë të vogël në qendër pupkovidnoe.

Puçrra është lokalizuar në fytyrë, trungu, gjymtyrë, pa përjashtuar shuplaka dhe shputa, ndryshe nga li e dhenve elementeve nxituar në të njëjtën zonë monomorphic. Me progresion të rritet nxituar përsëri ethe dhe dehje.

Deri në fund të javës së parë të sëmundjes, në fillim në të dytin, periudha fillon acarohet: temperatura rritet me shpejtësi, përkeqësohet gjendja, elemente tifoja qelbëzim. Pit humbasin bashkim e tyre multi në një purulent vetme pustules bëhen të dhimbshme. Një javë pustules ia plas, duke formuar një kore të zezë nekrotike. Lëkura fillon të kruhet.

Në 20-30 ditë, një periudhë prej convalescence. Temperaturën e trupit të pacientit po kthehet gradualisht në javë normale 4-5 e sëmundjes, gropë shëruar, duke lënë një lëkurë të theksuar, dhe më vonë - plagët, nganjëherë shumë thellë.

Ka forma të rënda klinike të lisë: papular-hemorragjik (lisë), kullimin dhe ospennuyu purpura. Progres i moderuar ka shpërndarë li, dritë - pa skuqje pox dhe temperaturës: varioloid. Në këtë formë të lisë ndodh zakonisht në personat e vaksinuar. Skuqje karakteristikë e rrallë që nuk ka lënë pas plagët, shenjat dehjes.

Komplikimet e lisë

Më të li komplikuar shok infektive-toksike. Shënim komplikim të çrregullimeve inflamatore e sistemit nervor: mielity, encefalit, neurit. Nuk janë shanset për t'u bashkuar me infeksion dytësor dhe zhvillimin e komplikimeve purulent, abscese, cellulitis, lymphadenitis, pneumonia, pleurit, otitis, osteomielit. Ajo mund të zhvillojnë sepsë të.

Pas kryerjes efekte lisë mund të mbetet si verbëri ose shurdhim.

Diagnoza e lisë

Diagnoza e lisë kryer duke përdorur studime virusoskopicheskoho duke mikroskopi elektronike, si dhe virologjik dhe metoda serologjike: agar mikropretsypitatsiyi, ELISA. Subjekt hulumtim të biron shkarkimit dhe ngjyrë kafe.

Nga 5-8 sëmundje ditor mund të përcaktojë antitrupa specifike duke përdorur RN, CFT, HIT, ELISA.

Trajtimi i lisë

Trajtimi i lisë është emërimi i barnave antivirale (metisazon) imunoglobulinave të dhëna. Lëkurës, puçrra prekur variolar trajtohen antisepticheskimy mjete. Për më shumë informacion (duke pasur parasysh natyrën e infektimit purulent) është administruar antibiotikët: Antibiotikët janë përdorur penicilinat semisynthetic, macrolides dhe cefalosporinat. Terapi simptomatike është detoxification aktiv nëpërmjet infuzion intravenoz të zgjidhjeve të glukozës, gemodez. Ndonjëherë terapi përfshin kortikosteroidet.

Prognozë për lisë

Prognoza varet nga ashpërsia e gjendjes dhe pacientit. Individët vaksinuar zakonisht mbajnë një formë të butë të lisë. Vështirë ndodh me komponentin e lisë hemorragjike mund të rezultojë në vdekje.

Parandalimi i lisë

Aktualisht, parandalimi i veçantë i lisë është mbajtur për të mos lejuar importin e saj të rajoneve të rrezikshme epidemike. Eliminimi i lisë në vendet e zhvilluara arrihen përmes vaksinimit në masë dhe ri-vaksinimit të popullatës për brezat, tani planifikuar vaksinimit të përgjithshëm të mundshme.

Në rast të pacientëve lisë, ushtrojnë izolimin e saj, si dhe të prodhojnë masa karantinë kundër të gjithë atyre që kanë pasur kontakt me pacientin. Infeksion lokal të kryejë një dezinfektimit të plota, personat e kontaktit vaksinuar për tre ditët e para të kontaktit.