Krizë nervash


  • Klasifikimi i krizë nervash
  • Simptomet e krizë nervash
  • Diagnoza e krizë nervash
  • Trajtimi i krizë nervash
  • Prognozë për krizë nervash
  • Krizë nervash Parandalimi

Nevrasteni (neurozë asthenic) - gjendja patologjike i sistemit nervor human, që rezulton nga shterjen saj gjatë mbingarkesës zgjatur mendor ose fizik. Krizë nervash më e zakonshme tek njerëzit 20-40 vjeç, gratë pak më pak se meshkujt. Ai zhvillon në afat të gjatë stresit fizik (punën e madhe, mungesa e gjumit, mungesa e pushimit), situatave të shpeshta të vështira, tragjedi personale, konflikt të zgjatur. Shfaqja e krizë nervash mund të kontribuojnë në sëmundje fizike dhe dehje kronike.

Klasifikimi i krizë nervash

Krizë nervash klasifikuar nga formë klinike, si:


  • Forma Hypersthenic
  • Dobësi nervoz
  • Forma Hipostenichna

Këto forma mund të shfaqet si krizë nervash rrjedhës fazë.

Simptomet e krizë nervash

Simptomë më e zakonshme është krizë nervash dhimbje koke. Ajo është e përhapur në natyrë dhe zakonisht ndodh në fund të ditës. Karakteristike është ndjenjë presionin në kokën e tij, si në qoftë se sdavlyvanyem kokë përkrenare të rënda ("përkrenare nevrastenik"). Ankesa e dytë e pacientëve me krizë nervash - është marramendje, e cila është në kuptimin e rotacionit në kokë, por jo i shoqëruar nga një ndjenjë e rrotullimit të objekteve përreth. Shpesh ka trullosur me emocion të fortë, ushtrime, ndryshimeve të motit, etj simptomat tipike që lidhen me çrregullime kardiovaskulare: Rritja e normës së zemrës (takikardia), ndjenjë palpitations, të ngutshme ose thikë dhimbje në zemër, hipertension, skuqje ose zbehje lëkurës. Ato mund të shfaqen në të pacientit të vogël eksitim, madje edhe gjatë një bisede të gjallë.

Kur krizë nervash mundur simptomat pesimist: urth, oreks, belching. Shqetësimi në stomak, bloating, diarre ose kapsllëk paarsyeshme. Pacientët mund të jenë urinim i shpeshtë (polakiuriya), me trazirat më të shpeshta dhe janë në pushim. Shpesh ulur epsh. Në burra, derdhje e parakohshme ndodh, që rezulton në uljen e kohës së marrëdhënieve seksuale që krijon ndjenjën e dobësisë dhe të pakënaqësisë pacientit.

Formë Hypersthenic e manifeston krizë nervash rrit nervozizëm, paqëndrueshmëri emocionale dhe excitability lartë. Pacientët lehtë të vijnë off, duke thirrur në kolegët apo të afërmit shpesh kanë një vështrim, nuk mund të kontrollojë veten e tyre dhe madje mund të ofendojnë të tjerët. Ata janë zhurmë annoying pa lidhje, bisedë, ndonjë zë, turma të mëdha apo lëvizje të shpejtë. Degradim karakteristike, dhe kjo nuk është aq shumë për shkak të lodhjes si nga dobësi primar vëmendje aktive, hidhërimin dhe nesobrannost, paaftësia për të "kthehet në" punën dhe të përqëndrohet në biznesin ekzekutues. Duke filluar punës, i durueshëm krizë nervash nuk është në gjendje të përballoj tension gjatë mendor e nevojshme për zbatimin e tij dhe është i hutuar lehtë (shpesh merr deri nga tabela, vjen nga puna e tij, i përgjigjet tingujve të tjera dhe veprime kolegët). Pas një zbavitje të vështirë për të marrë filluar përsëri. Kjo është përsëritur shumë herë gjatë ditës së punës dhe si pasojë një person unë nuk kam kohë për të bërë. Pacientët gjithashtu ankohen e gjumit si probleme me të bie në gjumë, awakenings shpeshta nate, shqetësuese ëndrrat që lidhen me ditën e përvojave. Rezultati - një zgjim i vështirë në mëngjes pa një ndjenjë të relaksimit, kreu i paqartë, humor të keq, lodhje të vazhdueshme dhe dobësi. Këtë mëngjes gjendja e pacientëve krizë nervash mund lehtë të përmirësuar mbrëmje. Dhimbje koke tipik dërrmues ("përkrenare nevrastenik") ose ndjenjë konstante hidhërime në kokë, humbja e kujtesës, parehati në fusha të ndryshme të trupit.

Nervoz dobësi - faza e dytë e krizë nervash, e cila ndodh në njerëz temperamentin nevrik apo njerëzve me një sistem të balancuar të fortë nervor, në rastet kur nuk ka ndodhur faza e parë e shërimit, dhe veprimit vazhdon faktor patogjene. Për pacientin ende nervozizëm i fortë karakter, por ai shpejt shkon jashtë dhe ndryshimin lodhje mendore. Pacientët lehtësisht i ngacmuar dhe të bërtas, por ky është reagimi i parë po ndryshon ndjenjën e pafuqisë dhe pakënaqësi dhe shpesh kthehet në zi. Reagimet mendore me shtetet e kundërta emocionale që vijnë nga të gjithë, madje edhe pak gjëra rëndësi. Në fazën e dytë të pacientëve krizë nervash me fitimet e mëdha të vështirësisë për çdo biznes apo punë, ai nuk është në gjendje të koncentroheni. Duke u përpjekur të përqëndrohemi në ndonjë profesion, ai shpejt e lodhur, rritjet e dhimbje koke dhe ajo në mënyrë të qartë mund të argumentojnë se ka. Rritja dobësi të përgjithshme dhe nervor bën atë të hedhin ajo filloi me një ndjenjë të pafuqisë së plotë. Pas një kohë pacienti është përsëri duke u përpjekur për të marrë punë, por pas një avari nervor gjatë ai hedh. Intervalet ndërmjet këtyre përpjekjeve të punojë nuk e përmirësojnë situatën, pasi ato nuk sjellin pacientin pushime mendore. Prandaj përsëritura përpjekje për të punuar mund të provojë pacientin krizë nervash në një gjendje të lodhjes plotë.

Forma Hipostenichna zhvillon si fazën e tretë të krizë nervash. Kjo mund të ndodhë në fillim të sëmundjes në asthenic, të shqetësuar dhe të dyshimtë e njerëzve me një sistem të dobët nervor. Për këtë formë të krizë nervash ose faza karakteristike lodhje të vazhdueshme, dobësi fizike dhe mendore, pasiviteti, humor depresion, mungesa e interesit. Pacientët përjeton ndjenjat e trishtim dhe ankth disa pasigurt, por shprehu sulmet e ankth apo dëshirë e madhe për ta që nuk janë tipike. Humor depresion kombinuar me dobësi e përgjithshme të rënda dhe të paqëndrueshmërisë emocionale shpesh manifestohet dhe tearfulness. Pas ndjenjë e lodhje të vazhdueshme dhe dobësia e përgjithshme, pacientët në përgjithësi nuk mund të vijnë për të filluar ndonjë punë fizike apo mendore. Ata u përqëndruan në ndjenjat e tyre të brendshme dhe mendimeve rreth gjendjes së tij më tej të shtypur ato. Ankesat tipike hypochondriacal e ndjesive të ndryshme që vijnë nga organet e brendshme.

Pas disa kohë në përfundimin e faktorëve patologjike apo kryerjen terapi adekuate në ata që vuajnë nga gjumi krizë nervash fillon të shërohen dhe të rimëkëmbet gradualisht. Me sulmet e përsëritura të krizë nervash rritet kohëzgjatja dhe depresioni thelluar.

Diagnoza e krizë nervash

Diagnoza e krizë nervash neurolog vënë nën ankesave tipike të pacientit, historinë e sëmundjes dhe shqyrtim. Në ekzaminim klinik për të përjashtuar praninë e infeksioneve kronike sëmundje yntoksykatsy ose fizik, manifestim fillestar i cili mund të jetë avari nervor. Krizë nervash mund të zhvillohet si një manifestim i dëmit organike të trurit (tumor, sëmundjet inflamatore, neuroinfections), kështu që ai përjashton pacientët ekzaminohen në një kompjuter (CT e trurit) ose rezonancë magnetike (MRI të trurit) skaner. Për të vlerësuar rrjedhën cerebrale gjakut me krizë nervash shpenzuar rheoencephalography.

Trajtimi i krizë nervash

Në trajtimin e krizë nervash takon identifikojë faktor të rëndësishëm etiologjik nën ndikimin që ajo origjinën, dhe nëse është e mundur të eliminuar atë. Është e nevojshme për të reduktuar stresin mendor dhe fizik të pacientit, të futur regjim të rreptë të punës dhe pjesës tjetër. Është e rëndësishme që të respektojnë të drejtën e rutinës së përditshme, të shkojnë në shtrat dhe të zgjohen në një dhe të njëjtën orë. Pacientët krizë nervash dobishme shëtitje Peshi para se të krevat, ajrit të pastër, ushqim të fortifikuar, një ndryshim i peizazh. Ata rekomanduan një psikoterapi racional dhe trajnim autogenic.

Kaloni trajtimit të përshkruara tonik pantokaltsin, glicerofosfate kalcium, ndonjëherë në kombinim me plotësim të hekurit. Bromine efektive dhe kafeina në doza të qepur. Trajtimi i çrregullimeve kardiovaskulare kryer tretësirë ​​Murriz, Motherwort dhe përgatitjet Valerian.

Kur formë hyperstenycheskoy e krizë nervash treguar qetësuesit: elenium, radedorm, eunoktin, dhe çrregullime të gjumit - hipnotike, zopiclone (imovan), hemitratateve. Ne trajtimin e formave nevrasteni hypostenycheskoy përdorur doza vogël sibazona (diazepam), entsefabol, Eleutherococcus, Phenotropil. Rekomandoni kafe, çaj të fortë, efekt tonik i drogës, xhensen, magnolia kineze hardhi, Saparal, Pantocrinum.

Në të gjitha format e krizë nervash mund të caktojë sonapaksa. Në doza të vogla, vepron si një antidepresant dhe ka një efekt stimulues në sistemin nervor, siç përdoret në formën hypostenycheskoy. Në doza të mëdha ajo manifeston efekt qetësues që mund të përdoret në trajtimin e formës hyperstenycheskoy.

Pacientët me krizë nervash rekomanduar që të konsultoheni me një përzgjedhje fizioterapist fizioterapie të trajtimeve efektive për sëmundjen. Kur krizë nervash mund të aplikojë elektrike, masazh, reflexology, Aromatherapy dhe trajtime të tjera.

Prognozë për krizë nervash

Krizë nervash ka më optimiste parashikimet mjedis të neuroza. Shpesh, megjithatë, nuk është një kalim në formë kronike, është e vështirë për të trajtuar.

Krizë nervash Parandalimi

Çelësi për parandalimin e krizë nervash është respektimi i duhur i punës dhe pjesës tjetër, teknika e aplikimit zbutës pas një tendosje nervor, shmangur mbingarkesën fizike dhe stresi. Po aq e rëndësishme është ndryshimi në aktivitet, mbyllje të plotë të punës, kohën e lirë. Në disa raste të parandaluar zhvillimin e neurozë ndihmon fillon pushimet dhe një udhëtim për të pushuar.