Pezmatim nervi


 • Simptomat pezmatim nervi
 • Komplikimet pezmatim nervi
 • Diagnoza e pezmatim nervi
 • Trajtimi i pezmatim nervi
 • Prognoza e pezmatim nervi
 • Pezmatim nervi Parandalimi

Pezmatim nervi i quajtur sëmundje inflamatore e nervit periferik (ndër brinjëve, qafën, nervat e fytyrës apo gjymtyrët), manifestohet me dhimbje përgjatë nervit, shkelje të ndjeshmërisë dhe dobësi të muskujve në zonën e tyre ynnervyruemoy. Humbja e disa nervave quhet polyneuritis.

Pezmatim nervi mund të rezultojë nga hipotermi, infeksionet (fruthi, herpes, gripit, difterisë, malaria, bruceloza), trauma, çrregullime të enëve të gjakut, mangësi vitamina. Ekzogjene (arsenik, plumb, merkur, alkool) dhe endogjen (hyperthyroidism, diabet) dehje gjithashtu mund të çojë në pezmatim nervi. Nervat e prekura më së shpeshti periferike në kanalet musculoskeletal dhe ngushticës anatomik e kanalit mund të predispozojnë për ndodhjen e pezmatim nervi dhe tuneli sindromi. Shpesh pezmatim nervi rezultojnë nga ngjeshja e trungu periferike nervore. Kjo mund të ndodhë në një ëndërr, kur punojnë në një pozitë të palakmueshme gjatë operacionit, etj .. Pra, njerëzit që kanë qenë të lëvizur duke përdorur paterica mund pezmatim nervi axillary nervore, të gjatë ulur në haunches e tij - pezmatim nervi peroneal nervore, vazhdimisht në proces përkulem profesional aktivitet dhe furçë shtendos (pianistë, cellists) - pezmatim nervi mesatare nervore. Ajo mund të jetë rrënja e compression nervore periferike, në vendin e tij, duke e lënë shpinë që ndodh kur një hernie diskale, dhimbje të ulët mbrapa.

Simptomat pezmatim nervi


Fotografia klinike e funksioneve pezmatim nervi lezione nervore dhe shkallën e zonës innervation. Më nervore periferike është e përbërë prej fibrave nervore të llojeve të ndryshme: ndijor, me motor dhe autonom. Humbjen çdo lloj fibër jep simptomat e mëposhtme të çdo pezmatim nervi:

 • Çrregullime ndjeshmëri - mpirje, paresthesia (ndjesi shpimi gjilpërash, "zvarritje"), ulje ose humbje e ndjesi në fushën e innervation;
 • shkelje lëvizjet aktive - i plotë (paralizë) ose i pjesshëm (parezë) reduktim në fuqi innervated muskuj, zhvillimi atrofi e tyre, zvogëlimi ose humbja e reflekseve pjezë;
 • çrregullime autonome dhe trofike - ënjtje, cianoza e lëkurës, humbje e flokëve i ditës dhe depigmentation, djersitje, lëkurë hedh lëng dhe e thatë, thonjtë i brishtë, dukuri e ulcerat deje, etj

Në mënyrë tipike, prova e parë e një nervore është dhimbje dhe mpirje. Foto klinik Disa pezmatim nervi mund të përjetojnë manifestime të veçanta që lidhen me fushën e të dhënave ynnervyruemoy nervore.

Podkryltsovoy pezmatim nervi nervore paaftësia e dukshme për të ngritur krahun në anën, ulur ndjeshmërinë në pjesën e sipërme 1/3 të shpatullat, atrofi të muskujve trekëndësh të supe dhe rrit lëvizshmërinë e shpatullën përbashkët.

Pezmatim nervi radial nervore mund të kenë simptoma të ndryshme, në varësi të vendndodhjen e plagë. Pra procesi në 1/3 e sipërme të shpatullës ose sqetull të karakterizuar nga ana paaftësia dhe zgjerimin parakrah dhe rrëmbimin e gishtit, vështirësi lakimi armëve në bërryl, paresthesias dhe ulur ndjeshmërinë e lëkurës I, II dhe III pjesërisht gishtat. Me duar të shtrira përpara mbi prekur furçë anë varur gishtit dhe indeksi i rregulluar për të pacientit mund të kthehen këtë të dorës palme up. Në ekzaminim neurologjik zbulohen razhybatelnoho bërryl refleks dhe të reduktuar karporadialnyy. Me lokalizimin e inflamacionit në mesin e fushës, 1/3 krahun extension dhe parakrah muskul zgjatues bërryl refleks nuk është prekur. Nëse pezmatim nervi zhvillon në më të ulët 1/3 e sup ose në krah të sipërm, zgjerimi nuk mund të pastrohen dhe ndjeshmëri gisht vuan vetëm e prapme të dorës.

Ulnar pezmatim nervi nervore dhe paresthesias manifestohet ulur ndjeshmërinë në sipërfaqe në pëllëmbë të dorës në gjysmë IV dhe V gisht të plotë në anën e pasme - në gjysmën e III dhe të IV-V ndalesë të plotë. Çojë tipik për dobësi të muskujve dhe muskujve ndarjes IV-V gishtat, kequshqyerja dhe rritje atrofi të muskujve të gishtit të vogël dhe gishtit, dhe wormlike muskujt interosseous e dorës. Për shkak të atrofi të muskujve është rrafshuar palme. Furçë me bërryl pezmatim nervi i ngjashëm me "clawed dorëshkrim": trupë e mesme e gishtat prirje dhe themelore - shpjegoj. Ka disa vende anatomike e ulnar nervore, të cilat mund të zhvillojnë pezmatim nervi nga sindromi i tunelit i tipit (compression nervore ose ishemi në kanal musculoskeletal).

Neurit i nervore mesatare fillon me një dhimbjes intensive mbi sipërfaqen e brendshme të parakrah dhe gishta. Ndjeshmëri të shqetësuar në gjysmë pëllëmbë korrespondues gishtat e I-III në sipërfaqe në pëllëmbë dhe e I-III dhe IV gishtat e gjysmë në dorsum e falangave terminalit gishtat II-IV. Pacienti mund të kthehet në pëllëmbën e tij të dorës poshtë, përkulem furçë në radiocarpal përbashkët, me hark në gishtat e I-III. Kur pezmatim nervi mesatare nervore theksuara rritje muskulare atrofi e gishtit, gisht në vetvete është në një aeroplan me gishtat e tjera dhe dora është si një "kthetrat majmun".

Sindromi i tunelit i kyçit të dorës - compression të nervore mesatare në tunel i kyçit të dorës dhe zhvillimin e pezmatim nervi nga sindromi i tunelit lloj. Sëmundja fillon me mpirje periodik I-III gishta, pastaj atje paresthesia dhe mpirje merr përhershëm. Pacientët vërejtur dhimbje në gishtat e I-III dhe pjesë përkatëse të pëllëmbë, pasi kalon lëvizjet furçë. Dhimbje ndodh më shpesh gjatë natës, ajo mund të përhapet në parakrah dhe arrin bërryl. Ndjeshmëri dhimbje dhe temperatura I-III gishtat zvogëluar mesatarisht rritja atrofi e gishtit nuk është vërejtur gjithmonë. Ka një dobësi të opozitës së gishtit të madh dhe pamjen e paresthesias kur përgjuar në tunel i kyçit të dorës. Tipar karakteristik Falena - forcimin paresthesias në dy-minute flexing dorën.

Pleksopatii Lumbosacral (plexites) tregon dobësinë e muskujt e legenit dhe gjymtyrë të ulët, ulur këmbët ndjeshmëri dhe humbje të reflekseve pjezë në këmbë (gju, Akilit). Karakterizohet nga dhimbje në këmbët, bel dhe hip joints të. Çdo dëmtim në një masë më të madhe mesit pleksus në ballë të femurit dhe sigyruese pezmatim nervi nervore dhe nervit lateral lëkurore lezioneve hip. Patologji sakrale rrjet manifestuar pezmatim nervi sciatic nervore.

Pezmatim nervi i nervore sciatic karakterizohet nga dhimbje të hapur ose strelyayuschimy në mollaqe, që shtrihet në anën e pasme të kofshës dhe këmbë të ulët. Ndjeshmëria e këmbë dhe këmbë të ulët është ulur, shënoi gluteal hipotension dhe muskujt viç, reduktimin refleks Akilit. Për nervore sciatic pezmatim nervi simptomat karakteristike të tensionit nervor: shfaqjen apo përkeqësimin e dhimbje kur shtrihen nervore gjatë heqjes këmbët drejt në pozicionin e shtrirë në shpinë (simptomë Lasegue) ose squats. Ka hidhërim në pikën e daljes së sciatic nervore në mollaqe.

Nervore femurit pezmatim nervi vështirësi të dukshme straightening këmbën në gju dhe hip përkulje, ulur ndjeshmërinë në më të ulët 2/3 e përparme të kofshës dhe të gjithë sipërfaqen e brendshme të atrofi front-këmbë të muskujt e mëparshëm kofshë dhe gju humbje refleks. Dhimbje tipike kur shtypet gjatë ligament inguinale në pikën e daljes kofshë nervore.

Komplikimet pezmatim nervi

Si një pezmatim nervi rezultat mund të zhvillojnë çrregullim lëvizje të vazhdueshme në formën e parezë apo paralizë. Shkelja e innervation e muskujve në pezmatim nervi mund të çojë ata të atrofi dhe kontrakturave tyre pamjen duke zëvendësuar indet e muskujve të lidhës.

Diagnoza e pezmatim nervi

Nëse dyshoni neurolog shqyrtim pezmatim nervi kryen testet funksionale që synojnë zbulimin e çrregullime të lëvizjes.

Testet konfirmojnë edhe pezmatim nervi radial nervore:

 • Furçë pacientin shtrirë në tryezë me duart e tij dhe ai nuk mund të vënë gishtin e tij mbi fqinje III;
 • furçë pacientin e pasme të shtrirë në tavolinë dhe ai mund gishtit nuk otvest;
 • përpjekjet për të holluar gishtat presion për çdo brushat e tjera të çojnë në atë që është në anën e pezmatim nervi bending gishtat dhe ata kaloj nëpër duar palme shëndetshme;
 • këmbë pacient me armë përgjatë mosveprim trupit në atë pozitë ai nuk mund të kthehet dore e prekur dhe përpara palme gishtit otvest.

Testet konfirmojnë edhe pezmatim nervi ulnar nervore:

 • furçë të shtypni sipërfaqen pëllëmbës së tabelës dhe pacienti nuk mund të bëjë një mocion kruarje të gishtit të vogël në tryezë;
 • Furçë pacientin shtrirë në tryezë me duart e tij dhe ai nuk mund të holluar gishtat, sidomos IV dhe V;
 • nuk dore prekur është i ngjeshur në një grusht të plotë, veçanërisht i vështirë bending IV dhe V gishtat;
 • pacienti nuk mund të mbajë një shirit letre në mes të gishtit të madh dhe gisht tregues, si trupë e fundit të prirje gishtit.

Testet konfirmojnë edhe pezmatim nervi mesatare nervore:

 • furçë të shtypni sipërfaqen pëllëmbës së tabelës dhe pacienti nuk mund të bëjë një gisht kruarje lëvizje II në tryezë;
 • furçë në anën e prekur është i ngjeshur në një grusht jo tërësisht për shkak të vështirësisë së lakimi I, II dhe III gishtat pjesërisht;
 • pacienti nuk mund protivopostav gishtit dhe pak gishtin.

Për të përcaktuar nivelin dhe shkallën e dëmtimit të nervave dhe restaurimin e saj gjatë trajtimit duke përdorur metoda electrophysiological (elektroneyrohrafiya, electromyography, shkaktuar potencialet).

Trajtimi i pezmatim nervi

Pezmatim nervi terapi për qëllim kryesisht në shkakun, ai i ka shkaktuar. Kur pezmatim nervi infektive përshkruajnë terapi me antibiotikë (sulfonamides, antibiotikët), antiviralë (rrjedh interferon gama globulin). Kur pezmatim nervi, duke rezultuar ishemi përdorur Vasodilators (papaverine, aminophylline, komplamin), me traumatike pezmatim nervi prodhojnë immobilization e gjymtyrë. Aplikoni drogë anti-inflamator (indometacin, ibuprofen, Diclofenac), analgesics, vitamina B dhe zhvillojnë terapi anti-edemë (furosemide, diakarb). Në fund të javës së dytë të trajtimit të lidhur me drogat Anticholinergic (Neostigmine) dhe stimulators biogenic (aloe, lidasa).

Fizioterapia të fillojnë në fund të javës pezmatim nervi parë. Aplikoni phonophoresis me hydrocortisone, UHF, rrymave impuls, elektroforeza e novokaina, Neostigmine, lidasa. Trego masazh të veçantë dhe ushtrim terapeutik për qëllim rivendosjen e grupeve të prekura të muskujve. Nëse muskujt e nevojshme të prekura elektrike.

Në sindromi i tunelit terapi prodhojë administratën lokale të drogës (hydrocortisone, novokaina) direkt në kanalin e prekur.

Trajtimi kirurgjik i pezmatim nervi periferik i lidhur me neurokirurgji dhe mbajti një neurokirurgu. Në periudhën akut kur shprehu pezmatim nervi operacion compression nervore është e nevojshme për decompression e saj. Në mungesë të rikuperimit nervore apo shenja të rilindjes së saj siç tregohet në kirurgji, e cila është qepur nervore, në disa raste ju mund të kenë nevojë nervore plastike.

Prognoza e pezmatim nervi

Pezmatim nervi në të rinjtë me aftësi të lartë për rigjenerimin e indeve të përgjigjet edhe për terapi. Në të moshuarit, pacientët me sëmundje shoqëruese (p.sh., diabetit), në mungesë të trajtimit pezmatim nervi adekuat mund të zhvillojë paraliza e contractures prekura muskujve dhe arsimit.

Pezmatim nervi Parandalimi

Paralajmërojnë pezmatim nervi mund të shmangur lëndimit, infeksion dhe hipotermi.