Pezmatim nervi i nervore fytyrës


  • Klasifikim
  • Simptomet e pezmatim nervi i nervore fytyrës
  • Komplikimet pezmatim nervi i nervore fytyrës
  • Diagnoza e pezmatim nervi i nervore fytyrës
  • Trajtimi i pezmatim nervi i nervore fytyrës
  • Prognoza e pezmatim nervi i nervore fytyrës
  • Pezmatim nervi Parandalimi i nervore fytyrës

Pezmatim nervi i nervore fytyrës (Bell-së paralizë) - është një lezion inflamator të nervore që zgjoj muskujt e fytyrës e gjysmës së fytyrës. Si rezultat, këto muskuj të zhvilluar dobësi, e cila çon në një rënie (parezë) ose mungon (paralizë) lëvizjeve të fytyrës dhe pamja asimetri të fytyrës.

Fytyrës nervore kalon në një kanal të ngushtë e eshtrave, ku ajo mund të jetë ankth (sindromi i tunelit) në proceset inflamatore ose sëmundjet e qarkullimit. Më të prirur për shfaqjen e popullit të fytyrës pezmatim nervi nervore me kanalin anatomike të ngushtë ose karakteristika strukturore të nervore fytyrës. Shkaku i pezmatim nervi fytyrës mund të jetë qafë hipotermi dhe veshët, veçanërisht nën ndikimin Skvoznyaka apo kondicioner.

Klasifikim


Ka pezmatim nervi primare fytyrës nervore në zhvillim në njerëz të shëndetshëm pas hipotermi (pezmatim nervi ftohtë të lidhura me të fytyrës) dhe sekondare - si pasojë e sëmundjes së dytë. Nga sëmundjet të cilat mund të zhvillojnë pezmatim nervi fytyrës nervore përfshijnë: infeksion herpes, shytave ("derr"), otitis media (inflamacion i veshit të mesëm) sindromi Melkersson-Rosenthal. Dëmi Ndoshta traumatik nervore fytyrës, humbjen e tij në kundërshtim me rrjedhjen e gjakut cerebrale (ishemike apo hemorragjike goditje), kanceri apo neuroinfections.

Simptomet e pezmatim nervi i nervore fytyrës

Zakonisht pezmatim nervi i nervore fytyrës zhvillohet gradualisht. Në fillim ka dhimbje prapa veshit, pas 1-2 ditësh bëhet asimetri të theksuar të fytyrës. Në anën e nervore prekur zbutura dele nasolabial, ulur cep të gojës dhe të përballet prish në një mënyrë të shëndetshme. Pacienti mund stulyty qepallat. Kur ai përpiqet për të bërë sytë e tij prapa up (simptomë Bell). Dobësia e muskujve të fytyrës paaftësinë e dukshme për të bërë një mocion për të: buzëqeshje, grin, nahmuryt ose të ngrejë një vetull, tub cik tërheq. Në një pacient me neurit të nervit fytyrës në qepallat semure anësore gjerë hapur dhe ka lagophthalmos ("syrit lepuri") - shirit bardhë midis sclera dhe irisit e qepallë ulët. Ka një rënie ose mungesa e plotë e shije në frontin e gjuhës, si nervore ynnervyruemoy fytyrës. Nuk mund të jenë sytë e thatë ose i holluar me ujë. Në disa raste, zhvillimin e një simptomë e "lot krokodili" - kundër syrit të përhershëm të thatë në një pacient gjatë një vakt është marramendës. Ka drooling. Në anën e pezmatim nervi i nervore fytyrës mund të rritet ndjeshmërisë auditory (hiperakuziya) dhe tingujt normale të duket më fort për të pacientit.

Pezmatim nervi klinik mund të ndryshojë në varësi të humbjes së nervore fytyrës. Që bërthamën e patologjisë fytyrës nervore (p.sh., rrjedhin formën e poliomelitit) në pacientët vetëm dobësia e muskujve të fytyrës. Me procesin e lokalizimit në urën e trurit (p.sh., rrjedhin goditje) ajo i përfshirë jo vetëm rrënjë e fytyrës nervore dhe thelbi dhe efferent nervore innervating muskujt e jashtëm të syrit, e cila manifestohet nga një kombinim i parezë e muskujve të fytyrës me konvergjent strabismus. Dëmtim dëgjim kombinuar me simptoma të fytyrës pezmatim nervi vërejtura në lezionet e nervore fytyrës në dalje nga fuçi e trurit, siç është shkatërrimi shoqërues i auditory nervore. Ky model shpesh shihet në neurinoma në të dhëna të brendshme auditory. Nëse procesi patologjik është një piramidë kanal kockë e pikës së daljes kockave sipërfaqen tokësore shkëmbor i nervore, të paraliza e fytyrës kombinuar me sy të thatë, një shkelje e shije dhe jargëzim, hyperakuzyey. Në rast të pezmatim nervi në zonë nga vende të shkarkojë nerv shkëmbor të stapedius shkarkimin nervore në vend të marramendës sy thatë ndodh. Pezmatim nervi i nervore fytyrës në dalje të saj nga vrima kafkë shylosostsevydnoho në fytyrë duket vetëm çrregullime motorike të muskujve të fytyrës.

Nuk sindromi Hunt - lezionet herpetike qendër geniculate përmes të cilit innervation i kanalit të veshit, zgavër tympanic, vesh, shije dhe bajamet. Në procesin e përfshirë dhe të fibrave të afërta motorike të nervore fytyrës. Sëmundja fillon me dhimbje të forta në vesh, otdayuschym në fytyrë, qafë dhe në kokë. Ka Herpes nxito në vesh, në kanalin e veshit, Mukoza e faring dhe në frontin e gjuhës. Parezë tipik i muskujve të fytyrës në anën e prekur dhe shkelje perceptimin e shijes në të tretën e përparme të gjuhës. Shfaqja e tringëllimë në veshët, dëgjimit humbje, marrje mendsh dhe të shfaqjes së nystagmus horizontale.

Pezmatim nervi i shytave fytyrës nervore të shoqëruara me simptoma të dehjes (dobësi, dhimbje koke, dhimbje në gjymtyrë), ethe dhe një rritje në gjëndrat e pështymës (pamjen e ënjtje prapa veshit).

Pezmatim nervi i nervore fytyrës në otitis kronike ndodh si rezultat i përhapjes së infeksionit të veshit të mesëm. Në raste të tilla, parezë e muskujve të fytyrës zhvillon në dhimbje të shtënat në vesh.

Sindromi Melkersson-Rosenthal është një sëmundje e trashëguar e rrjedhës pristupoobraznym. Kjo e kombinuar me pezmatim nervi klinikës së nervore fytyrës, e karakterizuar gjuhën palosur ënjtje të fytyrës dhe të shtrënguar.

Pezmatim nervi Bilateral fytyrës nervore që ndodhin në vetëm 2% të rasteve. Pezmatim nervi Ndoshta korrente.

Komplikimet pezmatim nervi i nervore fytyrës

Në disa raste, veçanërisht në mungesë të trajtimit adekuat, pezmatim nervi i nervore fytyrës mund të çojë në kontraktimet e muskujve të fytyrës. Kjo mund të ndodhë në 4-6 javë pas sëmundjes nëse funksioni motor i muskujve të fytyrës shëruar plotësisht. Contractures ngarkuar anën e prekur e fytyrë, duke shkaktuar parehati dhe muskujve pavullnetshme kontraktimet. Fytyra e këtij pacientit duket sikur paralizuar muskujt në anën e shëndetshme.

Diagnoza e pezmatim nervi i nervore fytyrës

Pezmatim nervi klinik i nervore fytyrës është aq e ndritshme se diagnoza nuk është e vështirë për të neurolog. Ekzaminimi i mëtejshëm (MRI scan ose i trurit CT) kanë për qëllim për të përjashtuar pezmatim nervi mesme natyrës, të tilla si tumor ose inflamacion (abscesi, encefaliti)

Elektroneyrohrafiya përdorura, electromyography dhe potencialet që zgjuan nervore fytyrës për të përcaktuar vendndodhjen e procesit patologjik, shkallën e dëmtimit të nervave dhe dinamikën e shërimit gjatë trajtimit.

Trajtimi i pezmatim nervi i nervore fytyrës

Në periudhën pezmatim nervi fillestar të glukokortikoideve nervore fytyrës të përshkruara (prednisone), decongestants medikamente (furosemide, tryampur, glicerinë), Vasodilators (Niacin, koplamin, Teonikol), vitamina B, për lehtësim të analgesics dhimbje treguara. Në pezmatim nervi sekondar i nervore fytyrës trajton sëmundje themelor. Gjatë javës së parë të sëmundjes duhet muskujt e prekur janë në pushim. Fizioterapia në formën e ngrohjes jo të kontaktit (solux) mund të përdoret nga ditët e para të sëmundjes. Në 5-6 ditë th - UHF (kurs prej 8-10 trajtimeve) dhe ngrohjes kontaktit si parafine ose aplikacionet ozokerytovyh.

Masazh dhe fizioterapi ushtrime për muskujt e prekura të fillojë javën e dytë të sëmundjes. Ngarkesa është rritur gradualisht. Për të përmirësuar përçueshmëri e fundit të javës së dytë droga të përshkruara antikolinergjik (Neostigmine, galantamine) dhe dibazol. Ultratingull perdorura ose hydrocortisone phonophoresis. Me rimëkëmbjen e ngadaltë të nervit përshkruajnë barna që rrisin metabolizmin në indit nervor (Nerobolum). Në disa raste, mund të kryejë electroneurostimulation.

Nëse shërim i plotë i nervore fytyrës gjatë 2-3 muajve të parë nuk ka ndodhur, dhe të emërojë stimulators lidasa (aloe, FIBS). Kur kontraktimet prodhojë anulim drogë anticholinesterase përshkruara medokalm, Tegretol.

Trajtimi kirurgjik është treguar në rast të pezmatim nervi lindura nervore fytyrës apo këputje të plotë të nervit të fytyrës që rezulton në lëndim. Ajo është e qepur nervore apo të kryejë nevroliz. Në mungesë të efektit të trajtimit konservativ pas 8-10 muajsh dhe të identifikojë të dhënat electrophysiological e degjenerim nervore gjithashtu duhet të vendosin për operimin. Trajtimi kirurgjik i pezmatim nervi i nervore fytyrës është kuptimplotë vetëm në vitin e parë, ndërsa më pas vjen atrofi të pakthyeshëm të muskujve të fytyrës mbetur pa innervation, dhe është e pamundur që të rivendoset.

Prodhimin nervore plastike të fytyrës nga autografting. Në mënyrë tipike, marrje ryshfeti marrë nga këmbën e pacientit. Për shkak të muskujve të tij në pjesën e prekur të përballet 2 modë ngritur i nervore fytyrës në anën tuaj të mirë. Kështu një impuls të shëndetshme nervore transmetohet një herë nervore fytyrës në të dy anët dhe është person fizik dhe lëvizjet simetrik. Pas operacionit mbetet një vesh mbresë të vogël.

Prognoza e pezmatim nervi i nervore fytyrës

Moti neurit i nervit fytyrës varet vendndodhjes dhe praninë e comorbidities (otitis, shytave, herpes). Në 75% të rasteve nuk është një shërim të plotë, por kohëzgjatja sëmundja më shumë se 3 muaj restaurimi i plotë i nervore ndodh shumë më rrallë. Parashikimi më optimist, nëse humbja e nervore fytyrës ishte prodhimi i kafkës së tij. Pezmatim nervi periodike kanë një prognozë të favorshme, por çdo rikthim pasues ndodh më i vështirë dhe i gjatë.

Pezmatim nervi Parandalimi i nervore fytyrës

Lëndimet Parandalimi dhe hipotermi, trajtimi adekuat i sëmundjeve inflamatore dhe infektive të veshit dhe nasopharynx shmangur zhvillimin e pezmatim nervi i nervore fytyrës.