Neurosyphilis


  • Klasifikimi i neurosyphilis
  • Simptomet e neurosyphilis
  • Diagnoza e neurosyphilis
  • Trajtimi i neurosyphilis

Disa dekada më parë neyrosyfylys ishte ndërlikim shumë të zakonshme të sifilisit. Megjithatë, pacientët shqyrtimit masive për sifilis, zbulimin e hershëm dhe trajtimin e personave të infektuar kanë çuar në faktin se Venereology modern ballafaqohet më rrallë me këtë formë të sëmundjes si neurosyphilis, pavarësisht nga fakti se incidenca e sifilisit ka qenë vazhdimisht në rritje. Shumë autorë gjithashtu besoj se reduktimin e rasteve të neurosyphilis është i detyruar për të ndryshuar karakteristikat e saj patogjene të patogjen - zbehtë Treponema - duke përfshirë reduktimin e neurotropic saj. 

Klasifikimi i neurosyphilis

Neyrosyfylys latente nuk ka simptoma klinike, por studimi i lëngut cerebrospinal e pacientit janë të parregullt.


Neyrosyfylys hershme zhvillohet në sifilis fillore apo të mesme, kryesisht në 2 vitet e para të sëmundjes. Por ajo mund të jetë për 5 vjet nga koha e infeksionit. Të ardhurat nga lezione kryesisht anijeve dhe meninges. Para neurosyphilis hershme përfshijnë meningjit akute frëngjyzak, neurosyphilis dhe meninhomyyelyt frëngjyzak meninhovaskulyarnyy.

Neyrosyfylys vonuara jo më herët se 7-8 vjet pas infektimit të ndodhë dhe është periudha e sifilisit terciar. Ajo karakterizohet nga lezione inflamatore e parenchyma degjenerative të trurit, qelizat nervore dhe fibrave glia. Nga format e vona të neurosyphilis përfshijnë suhotka dorsal, paraliza progresive dhe syfylytycheskuyu trurin ngjitës.

Simptomet e neurosyphilis

Meningjit akute frëngjyzak karakterizohet nga simptomat e meningjitit akut, dhimbje koke të rënda, tringëllimë në veshët, nauze dhe të vjella pavarësisht nga vakt, marramendje. Shpesh ndodh pa hequr temperaturën e trupit. Ka pasur simptoma pozitive meningeal: ngurtësi muskujve në qafë, simptomë e ulët Brudzinskogo Kernig dhe simptoma. Mundur rrit presion intracranial. Neurosyphilis si meningjit akute zhvillohet më shpesh në vitet e para të sifilisit sëmundjes gjatë përsëritjes së saj. Ajo mund të shoqërohet me një skuqje të lëkurës ose të jetë e vetmja manifestimin e rikthim sifilis mesme.

Neyrosyfylys Meninhovaskulyarnyy zhvillon në lezione frëngjyzak e enëve të trurit nga ana e tipit endarteritis. Manifestuar shef qarkullimi i gjakut akute si ishemike apo hemorragjike goditje, disa javë para fillimit të shqetësojë pacientin dhimbje koke të cilit, pagjumësi, marramendje, ndryshime të personalitetit të ndodhë. Ndoshta meninhovaskulyarnyy për neurosyphilis në kundërshtim me qarkullim kurrizore dhe paraparesis më të ulët të zhvillimit, çrregullimet ndjeshmërisë dhe çrregullimeve të organeve pelvike.

Meninhomyyelyt frëngjyzak ndodh me membranat dëmtojnë dhe thelbin e palcës kurrizore. Ka një rritje ngadalë fund paraparesis spastik, të shoqëruar nga humbja e ndjeshmërisë të thellë dhe mosfunksionim të organeve pelvike.

Dorsal suhotka rezulton nga lezione frëngjyzak dhe degjenerim inflamatore e rrënjëve prapme të palcës kurrizore dhe litarë. Kjo formë e neurosyphilis shfaqet pas një mesatare prej 20 vjet pas infeksionit. Radiculitis karakterizuar me dhimbje të forta, humbja e reflektimeve të thella dhe të thella specie të ndjeshmërisë, ataksi ndjeshme, çrregullime neuro-ushqyese. Kur neyrosyfylyse formë dorsal zhvillimin suhotky mundshëm të dobësisë. Atje sores nervore në këmbët e tyre dhe artropati. Një sindrom tipik Argyle Robertson - Nxënësit formë të çrregullt ngushtuar, nuk reagon në dritë. Simptomet e mësipërme mund të vazhdojnë dhe pas neurosyphilis specifike terapi.

Paralizë progresive mund të ndodhë në pacientët 10-20 vjet të kohëzgjatjes së sëmundjes. Ky opsion neurosyphilis lidhen me depërtimit të drejtpërdrejtë zbehtë treponem në qelizat e trurit dhe shkatërrimin e tyre të mëvonshëm. Manifestohen ndryshime intensifikuar gradualisht të personalitetit, humbja e kujtesës, të menduarit e dobët deri në ndodhjen e çmenduri. Shpesh ka çrregullime mendore sipas llojit të depresive apo maniak shteteve, sindromi hallucinatory, ideve delusional. Neurosyphilis në formën e paralizën progresive mund të jetë i lidhur me kapjet, dysarthria, prishje e funksioneve legenit intentsiynyy dridhjet, ulur forcën muskujve dhe ton. Kombinimi i manifestimeve të suhotky kurrizore. Në mënyrë tipike, pacientët me simptoma të ngjashme të neurosyphilis vdesin brenda pak viteve.

Syphiloma shpesh lokalizuara në bazën e trurit, duke çuar në ngjeshja e rrënjët nervore të nervave kraniale me zhvillimin e parezë të nervit oculomotor, atrofi optike, humbje të dëgjimit, etj Me rritjen e madhësisë Gunma rritur presionin intracranial dhe shenja në rritje të compression të substancës trurit. Më pak gomuar kur neurosyphilis është e vendosur në të palcës kurrizore, duke rezultuar në paraparesis më të ulët të zhvillimit dhe mosfunksionim legenit.

Diagnoza e neurosyphilis

Neurosyphilis Diagnoza është bërë në bazë të 3 kritereve: klinike, rezultatet e hulumtimit pozitiv për sifilis dhe ndryshimet e identifikuara në lëngun cerebrospinal. Duhur neurosyphilis klinikë vlerësim është i mundur vetëm pas një të plotë neurologjike pacient provim neurolog. Informacion i rëndësishëm shtesë për të diagnostikuar studim neurosyphilis ofron vizion dhe fundus ekzaminimin e kryer nga një mjek sy.

Testet laboratorike për sifilisit janë aplikuar në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe, nëse është e nevojshme, në mënyrë të përsëritur. Këto përfshijnë RPR-test, Rif, RIBT, duke zbuluar treponemy zbehtë e lëkurës të elementeve përmbajtjes (nëse ka). Në mungesë të simptomave të ngjeshje të trurit e pacientëve me neurosyphilis kryhet çaj mesit. Studimi i lëngut cerebrospinal në neurosyphilis tregon Treponema zbehtë, proteina të lartë, një cytosis inflamator shumë se 20 ml. Kryerja e një Rif të pijeve, zakonisht një rezultat pozitiv.

MRI dhe CT e trurit apo shtyllës kurrizore me neurosyphilis gjetur ndryshime kryesisht jo-specifike patologjike në një trashje e sulmeve meninges, hydrocephalus, substancave atrofi të trurit, zemrës. Ato ndihmojnë për të identifikuar vendndodhjen e gomës dhe neyrosyfylys dallojnë nga të tjera, të ngjashme me sëmundjet klinikë.

Diagnoza diferenciale e neurosyphilis është bërë me meningjit gjenezë të ndryshme, vaskulitis, bruceloza, sarkoidosis, Borreliosis, tumore të trurit dhe palcës kurrizore, etj

Trajtimi i neurosyphilis

Terapi Neurosyphilis është kryer në një spital administrimin e dozave të mëdha të penicilinës për 2 javë. Penitsillinoterapiya intramuskulare nuk sigurojnë koncentrim të mjaftueshëm të antibiotikut në lëngun cerebrospinal. Prandaj, është e pamundur terapi intravenoz penicilinë intramuskular i kombinuar me marrjen probenitsydu që pengon penicilinë sekretim nga veshkat. Në pacientët me neurosyphilis që janë alergjik në penicilinë, përdorimi ceftriakson.

Në ditën e parë të trajtimit neurosyphilis mund të ndodhë përkeqësimi i përkohshëm i simptomeve neurologjike, i shoqëruar nga një rritje në temperaturën e trupit, dhimbje koke intensive, takikardi, hipotension, arthralgia. Në raste të tilla penitsillinoterapiyu qëllim neurosyphilis komplementit të barnave anti-inflamatore dhe kortikosteroide.

Efektiviteti i trajtimit të vlerësuar nga regresioni neurosyphilis simptomat dhe përmirësim në lëngun cerebrospinal. Kontrollit pacientët kurë me neurosyphilis u krye për 2 vjet përmes hulumtimit lëngut cerebrospinal çdo gjashtë muaj. Shfaqja e simptomave të reja neurologjike ose të rritjes së vjetër, dhe mbahen cytosis në lëngun cerebrospinal indikacione për neurosyphilis ri-trajtimit.