Kolit ulcerative


  • Shkaqet e kolit ulcerative
  • Klasifikimi i kolit ulcerative
  • Simptomet e kolit ulcerative
  • Diagnoza e kolit ulcerative
  • Trajtimi i kolit ulcerative
  • Komplikimet e kolit ulcerative
  • Parandalimi i kolit ulcerative
  • Prognoza e kolit ulcerative

Koliti ulcerativ - një lloj sëmundje kronike inflamatore të zorrës së etiologji panjohur. Ajo karakterizohet nga një tendencë për ulceration e mukozës.

Sëmundja ndodh ciklikisht ndryshuar remissions rëndimit. Simptomat më karakteristike klinike - diarre mbuluar me vija me gjak, dhimbje barku, natyra pavullnetshëm.

Jetëgjatë kolit ulcerative rrit rrezikun e tumoreve malinje në dy pika.


Incidenca e kolit ulcerative është rreth 50-80 raste në 100 mijë popullsisë. Kjo duket në vit 3-15 raste të reja për çdo 100 mijë. Banorët. Deri në zhvillimin e kësaj sëmundjeje gratë kanë më shumë gjasa sesa burrat, ata NEC ndodh në 30% më shpesh.

Për kolit ulcerative karakterizuar me zbulimin fillestar në dy grupmoshat: të rinjtë (15-25 vjeç) dhe të moshuar (55-65 vjet). Por përtej kësaj, sëmundja mund të ndodhë në çdo moshë tjetër.

Ndryshe nga sëmundje Crohn, Mukoza ulcerative kolit vuan vetëm zorrën e trashë e madhe dhe rektumit.

Shkaqet e kolit ulcerative

Aktualisht, shkaku i kolit ulcerative është i panjohur. Nën supozime të hulumtuesve në patogjenezën e kësaj sëmundjeje mund të luajnë një rol dhe të faktorëve të përcaktuara gjenetikisht imunitetit.

Një nga teoritë e kolit ulcerative sugjeron se arsyeja mund të shërbejë si viruset ose bakteret që stimulojnë sistemin imunitar, apo çrregullime autoimune (imuniteti sensibilizimi kundër qelizave të veta).

Përveç kësaj, thotë se kolit ulcerative është më shumë i zakonshëm në njerëz të afërm të ngushtë të cilëve vuajnë nga kjo sëmundje. Ajo tani është gjetur edhe gjenet që janë të ngjarë të jetë përgjegjës për sensibilitet trashëguar në kolit ulcerative.

Klasifikimi i kolit ulcerative

Kolit ulcerative dallohet nga vendndodhjen dhe përhapjen e procesit. Kolit Left-njëanshme karakterizuar nga lezione të zbritëse zorrës së trashë dhe zorrës së trashë sigmoid, Proktiti manifestuar nga inflamacion në zorrën e trashë, në kolit totale tronditur të gjithë zorrës së trashë.

Simptomet e kolit ulcerative

Në mënyrë tipike, për valët ulcerative kolit, periudha faljen ndryshojnë acarimin. Në kohën e acarimit te kolitit ulcerativ shfaqin simptoma ndryshme varësi të vendndodhjes së inflamacionit të zorrëve dhe intensitetin e procesit patologjike.

Kur një plagë kryesor i rektumit (ulqerative Proktiti) mund të përjetojnë gjakderdhje nga anusi, tenesmus dhimbshme, dhimbje në fund të barkut.

Ndonjëherë gjakderdhja është vetëm manifestim klinik i proctitis.

Në kolit majtë ulcerative kur godit nga dy pika zbritëse i shkaktuar zakonisht diarre, stol që përmban gjak. Dhimbje të barkut mund të jetë mjaft e theksuar, cramping, kryesisht në anën e majtë dhe (nëse syhmoyd) në rajonin e majtë çapokor. Ulur oreksin, diarre zgjatur dhe çrregullime të tretjes shpesh të çojë në humbje peshe.

Kolit Total manifestuar dhimbje të forta të barkut, diarre të vazhdueshme të bollshme, gjakderdhje të rënda. Total kolit ulcerative është një gjendje kërcënuese për jetën, sepse kërcënon zhvillimin e dehidrimit, kolaps për shkak të një rënie të madhe të tensionit të gjakut, goditje hemorragjike dhe ortostatycheskym.

Rrufeja (galopant) formë veçanërisht e rrezikshme e kolit ulcerative, i cili është i mbushur me zhvillimin e komplikimeve të rënda deri për të thyer murin e zorrës së trashë. Një nga komplikimet e përbashkëta të këtij kursi sëmundjes është në rritje e zorrës së trashë toksike (megacolon). Supozohet se ndodhja e kësaj gjendje është për shkak të bllokadës së receptorët e muskujve të lëmuar të oksidit nitrik zorrëve tepërt, e cila shkakton relaksim total të shtresës së muskujve të zorrës së trashë.

Në 10-20% të rasteve, në pacientët me manifestimet e kolit ulcerative shënuar extraintestinal, sëmundjet dermatologjike (pyoderma gangrenizimin, eritemë nodosum), stomatiti, sëmundjet inflamatore të syrit (iritis, iridocyclitis, uveitis, scleritis dhe episcleritis), sëmundje të përbashkët (arthritis, sacroiliitis, spondylitis ), lezionet e sistemit biliar (sclerosing kolangiti), osteomalacia (zbutjen e kockave) dhe osteoporozën, vasculitis (inflamacion i enëve të gjakut), myositis dhe glomerulonefriti.

Diagnoza e kolit ulcerative

Metoda kryesore diagnostikuese që zbulon kolit ulcerative është colonoscopy, e cila lejon për të studiuar në detaje lumen të zorrëve të mëdha dhe muret e brendshme. Irrigoscopy dhe x-ray me barium zbulon defekte ulcerat mure, Resizing zorrë (megacolon), lëvizshmëri të dëmtuar, luminal ngushtim. Një metodë efektive e vizualizimi i zorrë është tomography llogaritur.

Përveç kësaj, duke prodhuar koprohramu, test okult të gjakut, mbjellje bakteriologjik.

Testi i gjakut kolit ulcerative tregon një pamje të inflamacion jospecifik. Parametrat biokimike mund të sinjalizojë praninë e patologjive shoqëruese, çrregullime të tretjes, çrregullime funksionale në organet dhe sistemet.

Gjatë colonoscopy zakonisht bëni një biopsi ndryshuar seksionin murin e zorrës së trashë për ekzaminim histologjik.

Trajtimi i kolit ulcerative

Që nga shkaqet e kolit ulcerative, nuk është kuptuar plotësisht, me detyrën e terapisë së kësaj sëmundjeje - një rënie në intensitetin e procesit inflamator zbutur simptomat klinike dhe parandalimin e rikthim dhe komplikime.

Me trajtimin në kohë dhe e duhur të respektimin rigoroz të udhëzimeve mjekësore mund të arrijë faljen e qëndrueshme dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës.

Trajtimi i kolit ulcerative të prodhuar metoda terapeutike dhe kirurgjikale në varësi të kursit të sëmundjes dhe pacientit.

Një element i rëndësishëm i trajtimit simptomatike e kolit ulcerative është dietë.

Në rastet e rënda, në mes të manifestimeve klinike proctologist mund të rekomandojë një braktisje të plotë të vakt, duke kufizuar përdorimin e ujit. Shumica e pacientëve gjatë acarimit humbasin oreksin e tyre dhe transferimi ndalim është shumë e lehtë. Nëse është e nevojshme, i emëruar ushqyerit parenteral. Nganjëherë pacientët transferohen në të ushqyerit parenteral për lehtësim më i shpejtë në gjendje të rëndë rrjedh kolit.

Ngrënia rifillojnë sa më shpejt që oreksi është restauruar.

Rekomandime për dietë ulcerative kolit që synon ndalimin diarre dhe të reduktuar komponentët acarim të mukozës zorrëve ushqim. Nga dietë fshihet ushqime që përmbajnë fibër diete, yndyrë, me erëza, ushqime acid, pije alkoolike, ushqim trashë.

Përveç kësaj, pacientët që vuajnë nga zorrë kronike inflamatore rekomanduar rritur përmbajtjen e proteinave në dietë (vlerësuar 1,5-2 gram per kilogram të peshës trupore në ditë).

Terapi Medikament kolit ulcerative përfshijnë droga anti-inflamator, imunoshtypes (azatioprine, methotrexate, cyclosporine, Merkaptopurinë) dhe antitsitokiny (ynflyksymab). Përveç kësaj, agjentët simptomatike emëruar: antidiarrhoeal, relievers dhimbje, shtojcave hekuri kur ka shenja të anemisë.

Si droga anti-inflamator për këtë gjendje përdorur drogë nonsteroidal anti-inflamator - derivatet e acidit 5-aminosalicilik (sulfasalazine, mesalazin) dhe hormonet kortikosteroyidnyye. Kortikosteroidet administruara i theksuar gjatë në rastin e acarimit të rëndë dhe rrjedhën e moderuar (ose pas dështimit të 5-aminosalitsilatov) dhe nuk përshkruajnë më shumë se disa muaj. Fëmijët kortikosteroidet administruar me kujdes. Hormon anti-inflamator mund të shkaktojë disa efekte të rënda anësore: hipertension, hlyukozemiyu, osteoporozën, etj

Me trajtim fizik terapi e kolit ulcerative mund të përdoren diadynamic, SMT, interferential, etj

Indikacionet për trajtim kirurgjik dietën mosefektivitetin dhe terapi mjekësore, zhvillimin e komplikimeve (gjakderdhje masive, vrimë e murit të zorrëve me origjinë të dyshuar tumor malinj, etj).

Heqje e zorrës së trashë, pasuar nga krijimin ileorektalnoho anastomosis (lidhjes së përfundimit të lirë të çapok me kanalin anale) është më e zakonshme kirurgjikale Metoda e trajtimit e kolitit ulcerativ. Në disa raste, heqja e ekspozuar brenda një zone të kufizuar të indeve të shëndetshme të zorrëve të vogla (heqje segmental).

Komplikimet e kolit ulcerative

Një ndërlikim shumë të zakonshme dhe serioze e kolit ulcerative është megacolon toksike - Zgjerimi i zorrës së trashë për shkak të paralizës së muskujve të murit të zorrëve në zonën e prekur. Kur megacolon toksike tregohet dhimbje të forta dhe ënjtje në bark, ethe dhe dobësi.

Përveç kësaj, kolit ulcerative mund të jetë i komplikuar me gjakderdhje masive e zorrëve, këputje e zorrë, ngushtimin e lumen e zorrës së trashë, dehidratim, si pasojë e humbjes së madhe të lëngjeve nga diarre dhe kancerin e zorrës së trashë.

Parandalimi i kolit ulcerative

Parandalimi i veçantë UC aktualisht nuk ka si shkaqet e kësaj sëmundjeje nuk është kuptuar plotësisht.

Masat parandaluese Keqësimi përsëritje është e përshkruara nga një mënyrë jetese mjeku (rekomandime ushqyese, të ngjashme me ato në sëmundjen Crohn, reduktimin e stresit dhe tendosje fizike, psikoterapi) dhe mbikëqyrjen e rregullt klinik.

Jo një efekt të keq në stabilizimin ofron një trajtim spa.

Prognoza e kolit ulcerative

Në rrjedhën e butë pa komplikime prognoza është e favorshme. Rreth 80% e pacientëve që marrin 5-atsetilsalitsilaty si terapi e qëndrueshmërisë pa shënim rikthim dhe ndërlikimet e sëmundjes gjatë vitit.

Në pacientët me rikthim ulcerative kolit që ndodhin 1 herë në pesë vjet, nuk ka përkeqësimin e 4% mbi 15 vjet.

Duke iu drejtuar një operacion në 20% të rasteve.

Gjasat e keqdashje në pacientët me UC varion midis 3-10% të rasteve.