Nefropati shtatzënë


  • Arsyet nefropati shtatzënë
  • Simptomat nefropati shtatzënë
  • Diagnoza nefropati shtatzënë
  • Trajtimi nefropati shtatzënë
  • Prognoza e nephropathy shtatzënë
  • Parandalimi nefropati shtatzënë

Duke toksikoz fund të shtatzënisë (Gestosa) janë kushte patologjike që lindin në gjysmën e dytë të shtatzënisë dhe të shkojnë pas abortit ose lindjes. Duke vonë gjinekologji toksikoz referohet hidropizi, nefropati të shtatzënisë, preeclampsia dhe eklampsia, janë të dy nën një proces patologjik. Zakonisht toksikoz vonë fillon me hidropizi (edemë) pastaj mund shkon në shtatzëni nefropati, preeclampsia dhe eklampsia. Kalimi nga një formë në një tjetër toksicitetit mund të jetë gradual, me simptoma usuhublenyyu, ose shumë të shpejtë, rrufeja.

Ka nefropati primar, razvyvshuyusya në gratë shtatzëna me një histori të somatike rënduar, dhe toksikoz lidhur vonë ndodhin kundër sfondit të para-ekzistuese pielonefrit, glomerulonefriti, hipertension, sëmundje të zemrës (nefropati dytësor shtatzënë).

Faktorët perinatale foshnjore dhe nefropati e vdekshmërisë së nënave shtatzënë është një nga arsyet kryesore. Incidenca e nephropathy shtatzënë sipas studimeve të ndryshme varion 2,2-15,0%.


Arsyet nefropati shtatzënë

Besohet që origjinën e nephropathy për shkak të dështimit të mekanizmave adaptive të grave shtatzëna me statusin e tyre të ri. Nefropati karakterizohet me vrull përgjithësuar shtatzënë ndryshim arteriolar hemodinamikën, rritjen e pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut, ul CBV, microcirculation shqetësim organet vitale që çojnë në hipoksi, çrregullime metabolike, kryesisht shkeljet e-ujit kripë dhe metabolizmin e proteinave.

Ka disa hipoteza për të shpjeguar shkaqet e nephropathy shtatzënë.

Një teori si një faktor vendimtar bën akumulimin me kohë në placentë dhe mitrës produkteve iskemike të dëmshme metabolike. Në mesin e metabolitëve toksike antigjenet e pranishëm që shkaktojnë formimin e komplekseve antigjen-antitrupave dhe të mëvonshme dëme fundosje veshka dhe veshka glomeruli tyre. Përveç kësaj, placenta fillon të prodhojë vazopressory substancave, duke çuar në vrull e përhapur arteriolar. Është e mundur që vjen nga thromboplastin ishemike placental në qarkullim të përgjithshëm, duke provokuar zhvillimin e DIC, të shoqëruar nga veshkat përsëritura tromboembolike vaskulare dhe mushkëritë.

Një tjetër teori e nephropathy shtatzënë bazuar në hipotezën e një çekuilibër hormonal. Produktet e metabolizmit që grumbullohen në placentë ishemike dhe mitrës, të stimuluar prodhimin e prostaglandinave dhe vasoconstrictor, hormonet veshkave (aldosteronit, catecholamines), sinteza e veshkave reninë hormon dhe produktet e tij vetë ekstrarenalnuyu mitër dhe placentë.

Roli thelbësor në zhvillimin e nefropati shtatzënë konfliktit caktuar imunologjike në mes nënës dhe fetusit të formuar KQZ-në, duke përfshirë IgG, IgM, C3 të komplementit pjesë. Në këtë sfond, në shtatzënë prodhuar substanca biologjikisht aktive - acetilkolinës, histamine, serotonin, etj

Në pamjen nephropathy gjë shtatzënë është mosfunksionim i sistemit nervor qendror, siç dëshmohet nga ndryshimet në tru EEG që vëzhguara para zhvillimit të simptomave të toksicitetit.

Nefropati shtatzënë shpesh zhvillon gjatë shtatzënisë së parë, shtatzënisë të shumta. Hipertensioni, obeziteti, sëmundje zemre, diabeti, pyelonephritis shtyhet parë dhe glomerulonefriti gatshem te zhvillimit te nefropatia shtatzënë.

Çrregullime të qarkullimit të gjakut, të cilat zhvillohen në veshkat, duke çuar në mbajtjen e lëngjeve dhe sodiumit në indet (edemë), paraqitja e proteinave në urinë (proteinuria) dhe lirimi i tepruar i reninë në gjak - që vazhdimisht vrull vaskulare dhe rrit presionin e gjakut. Në nephropathy shtatzënë gjithashtu vuajnë enët myocardium, mëlçisë, trurit. Qarkullimi placental shkelje mund të zhvillojë kequshqyerja dhe hypoxia fetusit.

Simptomat nefropati shtatzënë

Shtatzënia nefropati zhvillon, zakonisht pas 20 javëve të shtatzënisë. Shfaqja e saj paraprirë edemë në shtatzëni, e karakterizuar nga pamja e edemë të vazhdueshme të fshehtë dhe të hapur me presion normal të gjakut dhe mungesa e proteinave në urinë. Sipas zhvillimeve negative të lëviz hydrocephalus të toksicitetit të ardhshëm fazë - nephropathy shtatzënë.

Qëndrimi shenjë shtatzënë e nephropathy është hipertension progresive me rritjen diastolik i parë, dhe pastaj presioni sistolik i gjakut. Pas 3-6 javësh pas zbulimi i hipertensionit rrit proteinuria. Ashpërsia ndryshon nga një ënjtje të vogël të duarve dhe fytyrës pastoznost në ënjtje të gjerë të trupit. Shkalla e ashpërsia e simptomave të dalluar 3 gradë e ashpërsisë së nephropathy shtatzënë.

Kur unë të nivelit jo më e lartë se 150/90 mmHg presionin e gjakut. c.; proteinuria deri në 1 g / l Biblioteka shënuar në gjymtyrë të ulëta.

Klasa II shtatzënisë nefropati karakterizohet nga rritja e presionit të gjakut të 170/110 mm Hg. c. (Me pulsi diferencës së paku 40); proteinuria 3 g / l, pamja e bombolave ​​qelqor në urinë; enjtje e ekstremiteteve të ulta dhe në murin e barkut të përparmë; diuresis të paktën 40 ml në orë.

Në III të shkallës nephropathy shtatzënë rrit presionin e gjakut 170/110 mm Hg më shumë. c. (Me pulsin amplitudë më pak se 40); proteinuria madh se 3 g / L në urine janë cilindra granulare; Bibliotekat janë përgjithësuar; Prodhimi reduktohet urinë e më pak se 40 ml në orë.

Gjithashtu, kur nefropati shtatzënë shënuar etjen, marramendje, gjumë të dobët, lodhje, gulçim, dispepsi, fryrje, vizionin e paqartë, dhimbje në më të ulët mbrapa.

Çdo dëmtim të mëlçisë kanë dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme, duke rritur madhësinë e mëlçisë, verdhëza nganjëherë duket. Në rastin e lezioneve miokardit vërejtur zhvillimin e myokardyopatyy koronare.

Në fillim të hershme dhe vazhdoi për më shumë nefropati probabilitetit shtatzënë e kalimit në fazën e ardhshme - preeclampsia dhe eklampsia. Shtatzënia nefropati mund të çojë në abort spontan, frenim të rritjes fetale, shkëputje të parakohshme placental, hypoxia fetale ose asfiksisë, lindja e parakohshme dhe e komplikuar (anomali të aktivitetit të punës, gjakderdhje).

Diagnoza nefropati shtatzënë

Nefropati grua shtatzënë gjinekolog zbulon nablyudayuschey nga simptomat karakteristike. Kjo nefropati klasik treshe ndodh në vetëm 50-60% të grave shtatzëna në pjesën tjetër të prezencës të mundshëm të një ose dy tipare.

Nefropati Njohja shtatzënë promovon menaxhim kompetent të shtatzënisë me matjen e presionit të rregullt të gjakut, kontrollin dinamik shtim në peshë, përcaktimin e diuresis, urinalysis kërkimore. Për të sqaruar statusin e placentë dhe fetus kryer Doppler utero-placental i rrjedhjes së gjakut, kardiotokografike, phonocardiography, ultrazërit obstetrik.

Në studimin e fundus në gratë shtatzëna me nephropathy tregon shenja të ngushtimi i arterieve dhe venave.

Nefropati diferencuar shtatzënë me pielonefrit, glomerulonefriti, hipertension simptomatike, tumoret e gjëndër veshkave (sindromi pheochromocytoma Connes). Para se diagnoza e nephropathy shtatzënë mund të përfshijë ekspertë okulist, nephrologist, endokrinolog, neurolog, kardiolog.

Përveç kësaj, ju mund të duhet një ultratinguj e veshkave dhe gjëndra veshkave, EKG, analiza biokimike të gjakut dhe urinës, koagulimit, bakposeva përcaktimin urinë e hormoneve (reninë, aldosteronit, catecholamines).

Trajtimi nefropati shtatzënë

Në nephropathy nevojë për trajtim spitalor në I dhe II diplomë - në total të Departamentit të Patologjisë shtatzënë në shkallën III - në ICU. Në spital një monitorim të plotë të presionit të gjakut, përmbajtjen electrolyte, funksionit renal.

Kusht i detyrueshëm i pajtueshmërisë me trajtim është masa terapeutike dhe mbrojtëse: pjesa tjetër krevat, pjesa tjetër e duhur dhe gjumi, duke marrë qetësues. Ushqimi për nephropathy shtatzënë është për të kontrolluar futje e përditshme kripë në 1,5-2,5 g lëngshme - deri në 1 litër yndyrë. Në dietën e përditshme duhet të jetë i pranishëm proteina të mjaftueshme, fruta, perime, ushqime të pasura në kalium dhe karbohidratet. Çdo javë mbajt ditë agjërimi (kefir, djathë suhofruktovoho etj).

Terapi të drogës ka për qëllim heqjen anhiospazmu mikro normalizimit dhe makrohemodinamiky, kompensim për humbjen e proteinave. Në nephropathy shtatzëna droga e vijës së parë janë antispasmodics (papaverine, platifillin, jo-spa), antihipertensivëve (sulfate magnezi), diuretics, droga kalium, agjentët antiplatelet (reopolyglukine, Courant), produktet e proteinave (plazma, albuminë), etj terapi Infusion në nephropathy shtatzënë kryer nën mbikëqyrjen e VNV, prodhimit të urinës, hematokritit, elektroliteve. Kur nefropati shtatzënë mund të caktohet seanca Hirudotherapy, oksihenobaroterapiya.

Kur dështimi i trajtimit konservativ të nephropathy (në javët techenye1-2 me I në. Dhe 1-2 ditë në. III) Nevoja shtatzëna ofrimit urgjente.

Prognoza e nephropathy shtatzënë

Në aderimin dhe trajtimin adekuat të nephropathy shtatzënë zakonisht e shërueshme. Nëse shtatzënia fenomene lehtësim nefropati nuk mund të shpëtojë.

Gjatë lindjes së fëmijës duhet monitorimin e fetusit dhe nënat, anestezi të kujdesshëm, parandalimin e hypoxia fetusit. Më vonë ekzaminim i nevojshëm i të porsalindurit në aspektin e hypoxia intrauterine, neonatolog mbikqyrjes intensive. Pas lindjes, grua zhduket edemë, tensionin e lartë, proteinuria, funksionin e zvogëluar të veshkave.

Shfaqja herët dhe natyrisht i vetëdijshëm nephropathy shtatzënë prognostically pafavorshme për fetusit dhe nënës. Vërtetë për të formuar nefropati shpesh kthehet në preeclampsia dhe eklampsia që mund të rezultojë në vdekje intrauterine të fetusit dhe vdekjen e gruas shtatzënë.

Parandalimi nefropati shtatzënë

Kur nëna shtatzënë duhet monitorimin sistematik të presionit të gjakut, shtim në peshë, Nephroses shtatzënë, zbulimin e hershëm dhe lehtësim i manifestimeve fillestare të toksicitetit.

Gratë shtatzëna me patologji extragenital, shërbëtorët sfond për zhvillimin e nephropathy kërkojnë monitorimit veçanërisht të ngushtë obstetër-gjinekolog.