Nephroptosis


  • Arsyet Nephroptosis
  • Klasifikimi i gradë Nephroptosis
  • Simptomat Nephroptosis
  • Diagnoza Nephroptosis
  • Trajtimi Nephroptosis
  • Parashikim dhe parandalimi Nephroptosis

Normalisht, veshkat kanë disa lëvizshmëri fiziologjike, kështu që gjatë përpjekjeve fizike apo frymëmarrje zhvendosur veshkat brenda kufijve të pranueshëm nuk kalojnë lartësinë e trupit të një rruazë mesit. Në rast se veshkat displaceability poshtë pozicionin vertikal të trupit se 2 cm, dhe kur frymëmarrja me forcë - 3-5 cm, mund të thuhet e veshkave patologjike lëvizshmërisë ose Nephroptosis.

Veshka e drejtë është zakonisht 2 cm nën të majtë; Fëmijët nën veshkat janë të kufijve normal fiziologjik dhe zënë pozitën e 8-10 vjeç. Në veshkat e saj krevat anatomike fikse, tabelë rrethues dhe yndyra perirenal. Nephroptosis më shumë i zakonshëm në gratë (1,5%) se burrat (0,1%) dhe zakonisht ndodh e djathtë.

Arsyet Nephroptosis


Ndryshe dystopia kongjenitale të veshkave, Nephroptosis është fituar kusht. Nephroptosis të çojë në zhvillimin e ndryshimeve patologjike në veshka mban në makinë - marrëdhëniet peritoneal, krevat renale (tabelë, diafragma, muskujt e mesit dhe murit të barkut), yndyrë të vet dhe strukturat fascial. Veshkat Hypermobility mund të jetë për shkak të reduktimit të kapsule dhjamor pozicion të gabuar apo këmbët renale vaskulare.

Për të tërhequr zhvillimit Nephroptosis tonin e muskujve të ulët të murit të barkut, prerja humbje peshe, punë të rënda fizike, sportet e pushtetit rajon plagosje mesit. Nephroptosis e zakonshme në njerëz me dobësinë sistematike të indit lidhor dhe ligaments - hypermobility e nyjeve, vistseroptoza, miopi, etj D. Nephroptosis njerëzve më të mundshme në profesione të caktuara: shoferët (për shkak të vibrimit të vazhdueshëm të testit në udhëtim me gunga), ngarkues. (për shkak të stresit fizik), kirurgët dhe berberet (sepse e gjatë ndershme paqeje), etj

Nephroptosis mund të kombinohet me anomalitë e ndryshme të lindura të skeletit - hypoplasia apo mungesë të brinjëve, shkelje të dispozitave të rruaza mesit. Gjatë pubertetit mund Nephroptosis shfaq në adoleshentët asthenic llojit kushtetues, dhe si rezultat i ndryshimeve të shpejta në proporcione të trupit në rritje të shpejtë.

Gratë Nephroptosis mund të jetë për shkak të shtatzënisë të shumta dhe lindjes, fruta veçanërisht të madhe.

Klasifikimi i gradë Nephroptosis

Si shkalla e zhvendosjes së veshkave poshtë kufijve të normës fiziologjik urologji ofron 3 gradë Nephroptosis.

Kur unë klasën Nephroptosis pol më i ulët i veshkave është ulur më shumë se 1,5 rruazë mesit. Kur pol shkallë Nephroptosis II më i ulët i veshkave është zhvendosur më poshtë 2 mesit rruaza. Niveli Nephroptosis III e karakterizuar nga mosveprimi i polit poshtme të veshkës për 3 ose më shumë rruaza.

Shkalla e mosveprimit të veshkave ndikon manifestimet klinike Nephroptosis.

Simptomat Nephroptosis

Në Nephroptosis fillestare fazë gjatë mbytje veshkave dukshëm përmes murit të barkut mëparshëm, dhe kur ju nxjerr fshehur në sektor. Pacientët i drejtë mund të shqetësojë duke tërhequr dhimbje të njëanshme, shqetësim dhe trishtim në stomak, të cilat zhduken në pozicion të prirur.

Në moderuar Nephroptosis drejtë të gjithë veshkave është ulur nën kuadratin e sipërm, por mund të ndërtohet në mënyrë të sigurtë në dorë. Dhimbje në shpinë të ulët janë më të theksuara, ndonjëherë të përhapet në të gjithë bark, duke rritur ngarkesën dhe zhduket kur veshka ka vendin e saj.

Kur Nephroptosis rëndë, shkalla III në ndonjë pozitë të veshkave trupit është nën harkun bregdetar. Barkut dhe dhimbje mesit janë të përhershme dhe nuk zhduken në pozicion të prirur. Kjo fazë mund të zhvillojnë dhimbje barku i veshkave shfaqen çrregullime të traktit gastrointestinal, nevrastenopodobnyh hipertension shtetit renovaskular.

Sindromi dhimbje Zhvillim me Nephroptosis veshkave lidhur me një uretër mundshme ndryshim dhe një shkelje të kalimit të urinës, nervat që shtrihen dhe të përkulem enët e veshkave, duke çuar në ishemi të veshkave.

Simptomat nevrastenik (dhimbje koke, lodhje, nervozizëm, marramendje, takikardi, pagjumësi), ndoshta për shkak të dhimbjeve kronike pelvike përjetuara nga pacientët me Nephroptosis.

Në pjesën e traktit digjestiv në Nephroptosis përcaktuar nga humbja e oreksit, vjellje, shurdhim në rajon epigastrike, kapsllëk ose, anasjelltas, diarre. Urina është e përcaktuar hematuria, proteinuria; kur u bashkuar me pielonefrit - piuri.

Si rezultat, tension ndryshim dhe ushqejnë enët e veshkave zhvillon një rritje të vazhdueshme të tensionit të gjakut të krizës hypertensive. Renalnaja në Nephroptosis hipertensionit është e karakterizuar nga PB jashtëzakonisht të lartë, që nganjëherë vjen në 280/160 mm Hg. c. Rrotullim buds vaskulare burimore të çojë në lokal dhe Veno-lymphostasis.

Periodikisht ose vazhdimisht urostaz shkaktuar nga kthese të uretër, krijimin e kushteve për zhvillimin e infeksionit në veshka dhe bashkimin pielonefrit, cystitis. Në këto raste, urinim të dhimbshme dhe është përshpejtuar, ka të dridhura, temperaturë, shkarkimin e urinës turbullt me ​​një erë të pazakontë. Më vonë në urostaza sfond rritur gjasat e hydronephrosis, gurë në veshka.

Në Nephroptosis shenjat dypalëshe në rritje të hershëm të veshkave dështimit - gjymtyrë Library, lodhje, vjellje, ascites, dhimbje koke. Pacientët e tilla mund të kenë nevojë për dializë ose një transplantim të veshkave.

Diagnoza Nephroptosis

Njohja Nephroptosis në bazë të ankesave të pacientit, inspektimit të tij të të dhënave, prekje të veshkave, rezultatet e laboratorit dhe diagnostifikim instrumentale. Nëse dyshoni Nephroptosis të gjitha studimet e kryera në pacientin jo vetëm të gënjyer, por në këmbë.

Holding prekje barkut polipozytsiynoyi zbulon lëvizshmërisë dhe displaceability veshkat. Matja dhe monitorimi i presionit të gjakut në pacientët me Nephroptosis gjithashtu tregon një rritje të vlerave të presionit të gjakut të 15-30 mm Hg. c. duke ndryshuar horizontal për sjellje vertikale. Në analizën e urinës Nephroptosis përcaktohet erytrotsyturiya, proteinuria, leucocyturia, bacteriuria.

Renale ultratinguj Nephroptosis kaloi në këmbë dhe gënjyer pasqyron veshkë lokalizimit ndryshon qëndrimin e saj në varësi të pozicionit të trupit. Duke përdorur ultratinguj mund të identifikojë inflamacion në indet e veshkave, gur, hydronefrotycheskoy komplekse zgjerim pyelocaliceal. Holding UZDG enët e veshkave duhet të kujtoj veshkat vaskulare krevat, përcaktimin e rrjedhës së gjakut dhe shkallën e hemodinamikën veshkave.

Urography nxjerrës në Nephroptosis për të vlerësuar shkallën e mosveprim patologjike të veshkave në lidhje me mesit veshkat kurrizor rrotullimit. Urography Anketa në Nephroptosis në mënyrë tipike uninformative.

Holding angiografi i veshkave dhe venography nevojë për të vlerësuar arterie renale dhe rrjedhjen venoz. Dynamic Radioisotope nefrostsyntyhrafyy treguar për të zbuluar shkeljet kalimin e urinës dhe të funksionimit të veshkave në tërësi. Saktësi dhe alternative informative metoda janë radiopaque CT, MSCT, MRI e veshkat.

Studime të ndryshme të traktit gastrointestinal (fluoroscopy stomak, irrigoscopy, colonoscopy, endoskopisė) që kërkohen për të zbuluar zhvendosjen e organeve të brendshme - splanhnoptozom, veçanërisht kur bilateral Nephroptosis.

Trajtimi Nephroptosis

Kur unë Nephroptosis shkallë kryer terapi konservative. Pacienti është caktuar individ i veshur me pajisje ortopedike (FA SHAT, corsets, rripa), ushtrime terapeutike për të forcuar përsëri muskujt dhe masazh barkut muskujt e barkut, trajtim spa, kufizimin e aktivitetit fizik, mungesën e peshës - Furnizimi me energji elektrike.

Kur shkallë Nephroptosis II-III, trazirat e komplikuara të hemodinamikën, urodynamics, sindromi dhimbje kronike, pielonefrit, nephrolithiasis, hipertension, hydronephrosis, taktikat e kërkuara kirurgjikale - e nefropeksiy. Thelbi i ndërhyrjes në Nephroptosis është që të kthehet veshkën në shtratin e saj me fiksim anatomike ndaj strukturave ngjitur. Në periudhën postoperative kërkuar pushim të zgjatur krevat, duke qenë në shtrat me një fund të ngritura këmbë për të siguruar forcimin e veshkave në shtratin e tij.

Mbajnë nefropeksiy nuk tregohet në splanhnoptozom, sfond ynterkurrentnoho pacient të rëndë të moshuar.

Parashikim dhe parandalimi Nephroptosis

Pas nefropeksiy kohë zakonisht të normalizuar presionin e gjakut, dhimbje zhduket. Megjithatë, trajtimi i vonuar Nephroptosis mund të zhvillojnë sëmundje kronike - pielonefrit, hydronephrosis. Në individë me aktivitetet profesionale Nephroptosis nuk duhet të jenë të lidhur me një kohë të gjatë të aktivitetit fizik të drejtë ose të rënda.

Parandalimi Nephroptosis përfshin formimin e një sjellje korrekte në fëmijët, për të forcuar muskujt e barkut, të parandaluar dëmtimin, faktorët negative të përjashtimit të përhershëm (aktivitet të rëndë fizik, dridhje, të detyruar pozicionin vertikal të trupit, humbje peshe papritur). Shtatzënë para lindjes rekomanduar veshur fashë.

Kur tyanuschey mbrapa dhimbje kur në këmbë, ju duhet menjëherë të apelojë në urolog (nephrologist).