Sindroma nefrotike


  • Shkaqet e sindromës nefrotike
  • Simptomat e sindromës nefrotike
  • Diagnoza e sindromës nefrotike
  • Trajtimi i sindromës nefrotike
  • Parashikimi dhe parandalimin e sindromës nefrotike

Sindroma nefrotike mund të zhvillohet në sfondin e një gamë të gjerë të urological, sistemit, infektive, nahnoyitelnyh kronike, sëmundjet metabolike. Në sindromës nefrotike Urologji komplikuar sëmundje renale në rreth 20% të rasteve. Patologjia shpesh zhvillon në të rriturit (30-40 vjeç), të paktën në fëmijët dhe të moshuarit. Në sindromi nefrotike karakteristika të vëzhguara TETRAD klasik: proteinuria (më shumë se 3,5 g / ditë.), Hypoalbuminemia dhe hypoproteinemia (më pak se 60-50 g / l), hiperlipidemia (kolesterol mbi 6,5 mmol / l), edemë. Në mungesë të manifestimeve të jo të plotë (redutsyrovannom) sindromës nefrotike 1-2-folëse.

Shkaqet e sindromës nefrotike

Sindromi fillimisht nefrotike mund të jetë (sëmundje të pavarur Oslozhnyayuschymy veshkave) fillor ose të mesëm (pasojë e sëmundjeve që ndodhin me përfshirjen e mesme e veshkave).


Sindromi primar nefrotike ndodh në glomerulonefriti, pielonefrit, amiloidosis primar, nephropathy shtatzënë, tumoret e veshkave (hipernefroma), etj

Zhvillimi i sindromës mesme nefrotike mund të shkaktohet nga shumë kushte: Kolagjenit dhe dashuria reumatike (SLE, periarteritis nodosa, vaskulitis hemorragjike, scleroderma, reumatizmi, artrit reumatoid) nahnoytelnoho procesin (bronkoektazise, ​​absces të mushkërive, endokardit bakterial) sëmundjet e sistemit limfatik (Limfoma, lymphogranulomatosis) infektive dhe sëmundjet parazitare (tuberkulozi, malaria, sifilizi), etj Në disa raste, sindroma nefrotike zhvillohet në sëmundje mjekësore, alergji të rënda, helmim nga metalet e rënda (merkuri, plumbi), stings bee dhe gjarpër t. e.

Ndonjëherë, kryesisht në fëmijët, shkaku i sindromës nefrotike nuk mund të zbulojë se mund të dallojë variant idiopatike e sëmundjes.

Ndër konceptet e patogjenezën e sindromës nefrotike, më e zakonshme është teori e arsyeshme dhe Imunologjia për të cilin demonstrohet me incidencë të lartë të sindromit të sëmundjeve alergjike dhe autoimune dhe një përgjigje të mirë për të imunosupresive terapi. Ajo formuar në gjak qarkullojnë komplekset imune rezultate nga ndërveprimi i antitrupave me të brendshme (kriohlobulinamy ADN-së, nukleoproteyda denaturirovannymy, proteinat) ose të jashtme (virale, bakteriale, pischevymy, Medikamentoze) antigjenet. Herë antitrupat formohen direkt në renale membranën bodrum glomerular. Depozitimi i komplekseve imune në indet e veshkave shkakton inflamacion, çrregullime microcirculatory në capillaries glomerular, rritja e zhvillimit intravaskular koagulimit.

Ndryshimi pėrshkueshmėrisė e filtri glomerular me sindromën nefrotike çon në përçarje e thithjen e proteinave dhe e goditi atë në urinë (proteinuria). Duke pasur parasysh humbjen masive të proteinave në gjak zhvillon hypoproteinemia, hypoalbuminemia, dhe është i lidhur ngushtë me shkeljen e hyperlipidemia metabolizmin e proteinave (rritje e kolesterolit, triglicerideve dhe fosfolipide).

Zhvillimi i edemë në sindrom nefrotike për shkak të hypoalbuminemia, ul presionin osmotik, hypovolemia, ul rrjedhjen e veshkave e gjakut, të prodhimit të zgjeruar të aldosteronit dhe reninë, reabsorption natriumi.

Sindroma nefrotike veshkave macroscopically janë rritur në madhësi, të qetë dhe sipërfaqe të sheshtë. Shtresa e KS të prerë zbehtë gri dhe të trurit - të kuqe. Studim mikroskopike të indeve të veshkave model për ndryshimet që karakterizojnë jo vetëm sindroma nefrotike, por edhe patologji udhëheqëse (amiloidosis, glomerulonefriti, kollagenozah, tuberkulozi, dhe kështu me radhë. F.). Në të vërtetë sindromë nefrotike në aspektin e strukturës histologjik të karakterizuar nga trazirat e podocytes (qelizave kapsulë glomerular) dhe membrana bodrum kapilar.

Simptomat e sindromës nefrotike

Simptomat e sindromës nefrotike janë të ngjashme pavarësisht diferencës shkaku ajo shkakton.

Manifestimi kryesor është proteinuria, e cila është 3,5-5 g ose më shumë / ditë, dhe 90% u rrjedhin nga urina albumin e proteinave deri. Humbja masive e proteinave në urinë shkakton reduktimin e proteinave totale serum dhe më pak për 60-40 g / l. Mbajtje Fluid në sindromën nefrotike mund të shfaqet edemë periferike, ascites, anasarkoy (edemë përgjithësuar i indit nënlëkuror), hydrothorax, hidroperikard.

Progresi i sindromës nefrotike shoqëruar nga dobësia e përgjithshme, gojën e thatë, etja, humbja e oreksit, dhimbje koke, peshën në prapa, vjellje, bloating, diarre. Një tipar karakteristik i sindromës nefrotike është oliguria me prodhimin e përditshme e urines te më pak se 1 litër.

Efektet e mundshme paresthesia, mialgjia, dhimbje të muskujve. Hydrothorax Zhvillim dhe hydroperykard shkakton gulçim gjatë vozitjes dhe pushimi. Edema periferike shtypur aktivitetin motorike të pacientit. Pacientët me sindrom nefrotike ngadaltë, i ngadalshëm-lëvizje, i zbehtë; vuri në dukje një lëkurë e rritur dhe lëkurën e thatë, flokët e brishtë dhe thonjtë.

Sindroma nefrotike mund të zhvillohet gradualisht ose me shpejtësi; shoqëruar nga simptoma më pak dhe më të rënda, në varësi të natyrës së kursit themelor të sëmundjes. Gjatë rrjedhës klinike opsione të ndryshme 2 nefrotike Sindromi - të pastër dhe të përziera. Në rastin e parë, sindroma nefrotike ndodh pa hematuria dhe hipertensionit, i dytë mund të marrë nefrotike-hematurychnyh apo formë nefrotike-hypertensive.

Komplikimet e sindromës nefrotike mund të duket phlebemphraxis periferike, virale, bakteriale, infeksionet fungale, ënjtje të trurit apo retinë, krize nefrotike (shoku hypovolemic).

Diagnoza e sindromës nefrotike

Kriteret kryesore për njohjen e sindromës nefrotike janë të dhëna klinike dhe laboratorike.

Në sindromës nefrotike ekzaminim objektiv zbulon zbehtë ("perla"), të ftohtë dhe të thatë për të prekur lëkurën, gjuhën veshura, rritjen e madhësisë së barkut, hepatomegaly, edemë. Kur hydroperykard shënoi zgjerimin e kufijve të zemrës dhe i mbytur tone, me hydrothorax - shkurtimin trokitje të shëndoshë, frymëmarrje të relaksuar, wheezing ndenjur. ECG është regjistruar bradycardia, simptomat miokardit degjenerim.

Në urinalysis sindroma nefrotike është e përcaktuar me dendësi të lartë relative (1030-1040), leucocyturia, cylindruria, prania e reshjeve të kristaleve kolesterolit dhe pikat e yndyrë neutrale, rrallë - microhematuria.

Në gjakun periferik - rrit eritrociteve sedimentimit normë (60-80 mm / h), eosinophilia kalimtare, rritje në numrin e trombocitet, një rënie të lehtë në hemoglobinë dhe qelizat e kuqe të gjakut (në 500-600.000.).. Koagulimit, të cilat janë zbuluar përmes koagulimit të kërkimit mund të shprehet në një rritje të vogël apo shenjat e DIC.

Hulumtime analiza biokimike të gjakut sindromës nefrotike zbulon hypoproteinemia dhe karakteristike hypoalbuminemia (më pak se 60-50 g / l), hiperkolesterolemia (kolesterol mbi 6,5 mmol / l) në urinë proteinuria biokimike të përcaktuara më shumë se 3,5 g në ditë.

Për të kuptuar peshën e indeve të veshkave ndryshojë sindromën nefrotike mund të ketë një ultratinguj veshkave, UZDG nefrostsyntyhrafyy renale vaskulare.

Në mënyrë trajtimi pathogenetic Vlefshmëria e sindromës nefrotike është jashtëzakonisht e rëndësishme për të përcaktuar shkakun e zhvillimit, dhe për këtë arsye nevojë në thellësi shqyrtimin e performancës së imunologjike, studimeve angiographic, dhe një biopsi e veshkave, biopsies qarta apo zorrës së trashë studimit morfologjik.

Trajtimi i sindromës nefrotike

Trajtimi i sindromës nefrotike është mbajtur të palëvizshme nën mbikëqyrjen e një nephrologist. Masat e përgjithshme terapeutike janë të pavarur nga etiologji e sindromës nefrotike janë qëllimi i lëngjeve kufizim dietë kripë-free, pjesa tjetër krevat, terapi simptomatike drogës (diuretics, droga kalium, antihistamines, vitamina, droga zemrës, antibiotikët, heparin), administrimi intravenoz i albuminës, reopoliglyukinu.

Në sindromën nefrotike e origjinë të panjohur dhe të veshkave toksik ose autoimune terapi shkaktuar treguar steroide me prednisolon ose methylprednisolone (terapi me gojë ose intravenoz mënyrë puls). Terapi immunosuppressive me steroid të shtypur formimin e antitrupave, KQZ-në, përmirëson rrjedhën e gjakut veshkave dhe të filtrimit glomerular.

Një e mirë terapeutik trajtim efekt hormonorezistentnoho e sindromës nefrotike mund të arrijë terapi të citostatikëve me cyclophosphamide dhe hlorambutsil mbajtur normat impuls.

Ne shuarjen e sindromës nefrotike indikohet për trajtimin e vendpushimet veçanta klimatike.

Parashikimi dhe parandalimin e sindromës nefrotike

Kurs dhe Prognoza e sindromës nefrotike është i lidhur ngushtë me natyrën e sëmundjes themelore. Në eliminimin total të faktorëve etiologjik, trajtim në kohë dhe e duhur e sindromës nefrotike ju lejon të rivendosur funksionin e veshkave dhe për të arritur faljen e plotë e qëndrueshme.

Kur neusunenyh shkakton sindromi nefrotike mund të marrë këmbëngulës ose të përsëritura përballen me dështim kronike renale.

Parandalimi përfshin trajtim i hershëm dhe i plotë i veshkave dhe pozanyrkovoho patologji mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i sindromës nefrotike, i kujdesshëm dhe përdorimin e kontrolluar të drogave që janë efektet nephrotoxic dhe alergjike.