Diabetes insipidus


  • Klasifikimi i diabetit insipidus
  • Shkaqet e diabetit insipidus
  • Simptomat e diabetit insipidus
  • Komplikimet e diabetit insipidus
  • Diagnoza e diabetit insipidus
  • Trajtimi i diabetit insipidus
  • Prognoza e diabetit insipidus

Insipidus diabetit ("mocheyznurenye") - një sëmundje që zhvillon kur alokimi i pamjaftueshëm i hormoneve antidiuretic (ADH) ose ulur ndjeshmërinë e indeve të veshkave për të veprimit të saj.

Shkelja e edh sekrecion nga hipotalamusi (një deficit absolute) ose rolin fiziologjik me arsimor i mjaftueshëm (mangësi relative) shkakton një rënie proceset reabsorption (reuptake) e lengut ne tubthave renale dhe sekretim në urinë e densitet të ulët relative. Në diabet insipidus për shkak të evolucionit të një vëllim të madh të urinës etje pashuar zhvillon dhe dehidratim të përgjithshëm.

Diabeti insipidus është një endocrinopathy i rrallë, zhvillon, pa dallim gjinie dhe moshe grupi të pacientëve, më shpesh në personat 20-40 vjet. Në çdo rast, 5 diabeti insipidus zhvillohet si një komplikacion i ndërhyrjes neurosurgical.


Klasifikimi i diabetit insipidus

Diabet endokrinologji Modern insipidus klasifikohen sipas nivelit në të cilën shkeljet ndodhin. Ka qendror (neyrohennuyu, hypothalamic-hipofizë) dhe veshkave (nephrogenic) formë e diabetit insipidus. Në formën qendrore të abuzimit në zhvillimin e sekretimit të hypothalamus antidiuretic hormoneve ose në lirimin e saj në gjak. Në formën e veshkave të ADH ishin të dëmtuar perceptimin e qelizave e tubthave skajor të nephrons.

Insipidus diabetit qendror është i ndarë në idiopatike (çrregullim i trashëguar e karakterizuar nga rënie sintezë e ADH) dhe simptomatike (ndodh në sfondin e patologjive të tjera). Insipidus simptomatike diabet mund të zhvillohen mbi një jetës (shitur) pas lëndimit të trurit traumatik, tumoreve dhe proceset infiltrative të trurit, ose Meningoencefaliti diagnostikuar në lindje (kongjenitale) me mutacione gjen ADH.

Formulari i veshkave i diabetit insipidus relativisht të rrallë në anatomike inferioriteti nephron ose shkelje receptorin ndjeshmërisë ndaj hormonit antidiuretic. Këto çrregullime mund të veshin lindur ose zhvilluar si rezultat i nephrons dëme mjekësore apo metabolike.

Shkaqet e diabetit insipidus

Shumë shpesh formojnë insipidus qendrore diabet lidhur me hypothalamic-hipofizë shkatërrimit nga tumoret primare ose metastatic, procedurat neurosurgical, sëmundje vaskulare, tuberkulozi, malaria, lezione frëngjyzak, etj ..

Në insipidus idiopatike diabetit jo Lezioni organik i sistemit hypothalamic-hipofizë, dhe shërben shkaku i paraqitjes spontan të antitrupave për të hormonoprodutsiruyuschie qelizat.

Formulari i veshkave i diabetit insipidus mund të shkaktohet nga sëmundje të lindura ose të fituara të veshkave (dështimi i veshkave, amiloidosis, hiperkalcemia) ose agjentët e helmimeve litium.

Forma të lindura e diabetit insipidus shpesh zhvillohet në një sindrom Wolfram autosomal ikës trashëgimore, e cila në manifestimet e saj mund të jetë i plotë (me insipidus praninë dhe diabet mellitus, atrofi optike, shurdhim) ose i pjesshëm (kombinuar sheqer dhe diabetit insipidus).

Simptomat e diabetit insipidus

Manifestime tipike e diabetit insipidus janë polyuria dhe polydipsia.

Rritja Polyuria dukshme në vëllimin e urinës zgjedhur ditore (zakonisht në 4-10 litra, nganjëherë deri në 20-30 litra). Urina është pa ngjyrë, me një numër të vogël të kripërave dhe elemente të tjera dhe të gravitetit të ulët të veçantë (1000-1003) në të gjitha pjesët.

Ndjenja etjen shqetësuar me diabet insipidus shkakton polydipsia - pirë shumë lëngje, ndonjëherë humbur edhe në urinë.

Ashpërsia e diabetit insipidus përcaktohet nga mungesa e hormonit antidiuretic.

Insipidus idiopatike diabeti zakonisht zhvillohet akute, papritmas, të paktën - në rritje gradualisht. Shtatzënia mund të shkaktojnë shfaqjen e sëmundjes.

Thirrje të shpeshta të urinoj (polakiuriya) epërsinë çrregullime të gjumit, neuroza, lodhje, pabarazitë emocionale. Fëmijët manifestim më e hershme e diabetit insipidus është urinim i pavullnetshëm, më vonë u bashkua me frenim të rritjes dhe të pubertetit.

Manifestimet e vonuara të diabetit insipidus janë zgjerimi i pelvisit renal, uretër, fshikëzës urinare. Si rezultat, uji është mbingarkesë hyperextension dhe ptosis i stomakut, zhvillimin dyskinesia tëmth, acarim kronik zorrë.

Lëkurës në pacientët me diabet insipidus thatë, tajitje e djerse, pështymë dhe të reduktuar oreksin. Më vonë u bashkua me dehidratim, humbje peshe, të vjella, dhimbje koke, ul presionin e gjakut. Në diabet insipidus i shkaktuar nga një plagë të trurit të zhvilluar çrregullime dhe simptomat e hipofizës pamjaftueshmërisë neurologjike.

Men dobësuar potencë zhvillon në gratë - mosfunksionim menstrual.

Komplikimet e diabetit insipidus

Diabetes insipidus zhvillimi i rrezikshëm i dehidrimit në rastet kur humbja fluide në urinë e mbushur në mënyrë adekuate. Dehidratim duket dobësi të mprehtë të përgjithshme, takikardia, të vjella, çrregullime mendore, koagulimit të gjakut, hipotension, deri në çrregullime neurologjike kolaps. Edhe në dehidratim të lartë Polyuria ruajtura.

Diagnoza e diabetit insipidus

Rastet tipike mund të dyshohet diabet insipidus nga lakmia pashuar dhe alokimin e më shumë se 3 litra urine në ditë. Për të vlerësuar sasinë e përditshme të urinës një Zimnitskiy mostër.

Në studimin e urinës të përcaktuar densitetin e saj relative të ulët (

Në gjak janë hyperosmotic (hipernatriyemiya) plazmën (290 mOsm / kg), hiperkalcemia dhe hipokalemise. Diabeti është e përjashtuar që agjëron vendosmërinë e glukozës në gjak.

Në formën qendrore diabeti insipidus në gjak përcaktohet me përmbajtje të ulët të ADH.

Rezultatet e testit demonstrim nga suhoyadenyem: mirëmbajtja e marrjes fluide brenda 10-12 orëve. Në diabet insipidus është një humbje peshe prej më shumë se 5%, duke ruajtur një gravitetit dhe urinës ulëta hipoosmolyarnosti specifike.

Shkaqet e diabetit insipidus hetuar gjatë X-ray, neuropsikiatrike, kërkimore oftalmologjike. Lëvizja e tre-dimensionale e trurit janë të përjashtuara kryerjen MRI të trurit. Për diagnozën e formës insipidus diabetit renale kryerjen ultratinguj dhe veshkat CT. Nevoja këshilla nephrologist. Ndonjëherë diferencimi i sëmundjeve renale biopsi e veshkave është e nevojshme.

Trajtimi i diabetit insipidus

Trajtimi i insipidus simptomatike diabetit të fillojë me largimin e shkakut (p.sh., tumor).

Në të gjitha format e diabetit terapi zëvendësimi insipidus është bërë obligim një analog sintetik prej ADH - CD adiuretin ose desmopressin. Ajo është përdorur nga brenda ose intranazal (nga instalacioni në hundë). Pitressin i zgjatur i drogës Thanati përdoret 1 herë në tre deri në pesë ditë. Në diabet qendrore formë insipidus përshkruar chlorpropamide, carbamazepine, stimulimin e sekretimit të hormonit antidiuretic.

Një fluide korrigjim dhe bilanci kripë duke futur infuzion kripur në vëllime të mëdha. Reduktojnë ndjeshëm diuresis në diabetit diuretics insipidus sulfanilamidnye (hypothiazide).

Ushqyerit dhe diabeti insipidus bazohet në kufizimin proteina (për të zvogëluar barrën e veshkave) dhe futje të mjaftueshme të karbohidrateve dhe yndyrave, ushqim të shpeshta, duke rritur sasinë e frutave dhe perimeve enët. Pije shtypur lëngje etjen e rekomanduara, lëng, komposto frutash.

Prognoza e diabetit insipidus

Insipidus diabetit, e cila zhvillohet në periudhën postoperative ose gjatë shtatzënisë shpesh është i përkohshëm (i përkohshëm) natyra, idiopatike - mjaft stabile. Me trajtimin e duhur nuk ka rrezik për jetën, edhe pse shërim është regjistruar rrallë.

Pacientët Rimëkëmbjes vërejtur në rastet e largimit të suksesshëm të tumoreve, diabeti insipidus trajtimin specifik të tuberkulozit, malaries, origjinën sifilitik.

Me përshkrimin e recetave të duhur terapi zëvendësimi të hormoneve është ruajtur shpesh performancën.

Më pak të favorshme për forma nefrohennoy e diabetit insipidus tek fëmijët.