Dhimbje barku i veshkave


  • Shkaqet e dhimbje barku i veshkave
  • Simptomet e dhimbje barku i veshkave
  • Diagnoza e dhimbje barku i veshkave
  • Trajtimi i dhimbje barku i veshkave
  • Parashikimi dhe parandalimin e dhimbje barku i veshkave

Dhimbje barku i veshkave mund të komplikojë rrjedhën e një numri të sëmundjeve të traktit urinar. Në urologji dhimbje barku i veshkave konsiderohet si kusht urgjente që kërkon heqjen e shpejtë të dhimbjes akute dhe normalizuar funksionimin e veshkave.

Shkaqet e dhimbje barku i veshkave

Zhvillimi i dhimbje barku i veshkave lidhur me shkeljen e papritur e urinës nga bllokimi i veshkave shkaktuar nga ngjeshja e brendshëm apo të jashtëm të traktit urinar. Ky kusht është shoqëruar nga tkurrja refleks pavullnetshëm të muskujve të uretër, rritjen e presionit hidrostatik brenda pelvisit, pezëm venoz dhe ishemi e edemë parenchyma veshkave dhe kapsulë hyperextension fijor të veshkave. Si rezultat i stimulimit të receptorëve ndijor dhe zhvillon papritmas dhe Sindromi dhimbje - dhimbje barku i veshkave.


Shkaqet e drejtpërdrejtë të dhimbje barku i veshkave mund të bëjë me pengesa mekanike që shkelin kalimin e urinës nga pelvisit veshkave apo uretër. Në shumicën e rasteve (57,5%) dhimbje barku i veshkave ndodh kur disa kufizime gur në departamentin uretër për gurë në veshka. Ndonjëherë uretër mbyllje shkaktuar mukusit ngjizur ose qelb pielonefrit, në masë të dobët ose ottorhnuvshiesya tuberkulozin nekrotike papillae e veshkave. Përveç kësaj, shkaku i dhimbje barku i veshkave mund të bëj ose uretër rrotullim në Nephroptosis, veshkat dystopia, uretër ngushtim. Compression i jashtëm i traktit urinar shpesh shkaktojnë tumore në veshka (Adenocarcinoma papilare, etj), uretër, prostatës (BPH, kancerit të prostatës) dhe hematoma retroperitoneale subcapsular post traumatike (në t. H., Pas lithotripsy jashtëtrupor).

Një tjetër grup i faktorëve që kontribuojnë në zhvillimin e dhimbje barku i veshkave të lidhur me sëmundjet inflamatore zastoynymy apo traktit urinar. Kështu, sulme akute dhimbje shpesh ndodhin kur hydronephrosis, akute bibliotekë segmental mukozale në periureterite, uretrës, prostatës, flebostaz në sistemin venoz të pelvisit.

Dhimbje barku renale shkak të sëmundjeve akute vaskulare te traktit urinar, ndodh kur tromboza venë renal, embolizëm dhe veshkave miokardiak.

Shkelja e urodynamics në traktin e sipërm urinar me zhvillimin e dhimbje barku i veshkave ndodh në anomalitë e tyre të lindura (Achalasia, diskinezi, mehakalikoze, veshka bira-bira, etj).

Simptomet e dhimbje barku i veshkave

Shenjë klasik i dhimbje barku i veshkave është i papritur, dhimbje intensive cramping në rajonin e mesit apo kënd costovertebral. Sulm dhimbje mund të zhvillojnë gjatë natës, gjatë gjumit; ndonjëherë pacientët filluar dhimbje barku i veshkave lidhur me aktivitet fizik, lëkundje ezdoyu, shëtitje të gjatë, duke marrë drogë diuretik ose sasi të mëdha të lëngjeve. Me dhimbje prapa mund të përhapet në mezohastralnoy, rajoni çapokor, kofshë, rektumit; burra - penis dhe scrotum, gratë - në labia dhe perineum.

Dhimbje në sulm veshkave dhimbje barku mund të zgjat nga 3 deri 18 orë ose më shumë, dhe intensiteti i dhimbjes, vendndodhja dhe rrezatim mund të ndryshojnë. Kur pacientët veshkave dhimbje barku i shqetësuar, plot jetë, të gjetur pozicionin që heq dhimbjen.

Në kohën e dhimbje barku i veshkave në zhvillim kërkojnë të shpeshta të urinoj, atëherë - oliguria ose anuria, dhimbje në uretrës, gojë e thatë, të vjella, tenesmus, fryrje. Mes dhimbje barku i veshkave vërejtur hipertension moderuar, takikardia, subfebrile, të dridhura. Dhimbje të forta në dhimbje barku i veshkave mund të shkaktojë zhvillimin e shokut (hipotension, lëkurë të zbehtë, bradycardia, djerse të ftohtë).

Pas dhimbje barku i veshkave zakonisht ndarë një sasi të konsiderueshme të urinës, e cila kthehet hematuria mikro apo bruto.

Dhimbje barku i veshkave gjithmonë duhet të dallojnë këtu kushtet e tjera të shoqëruara me dhimbje të barkut dhe prapa - apendiksit akute, pancreatitis akute, cholecystitis, trombozë mezenterike e enëve të gjakut, aneurizëm të aortës, shtatzënisë ektopike, ovarian këmbët kist rrotullim, ulçerë shpuar stomakut, epididimoorhyt, rrotullim testicular, hernie disk intervertebral, nevralgji ndër brinjëve, etj

Diagnoza e dhimbje barku i veshkave

Në njohjen e veshkave dhimbje barku udhëzuar historisë, sipas një pikëpamje objektive dhe studime instrumentale.

Kur i veshkave dhimbje barku rajon mesit gjysmë korrespondues i dhimbshëm në prekje, effleurage simptomë në harkun bregdetar - fort pozitiv. Hetimi i urinës pas sulmit rënie dhimbje zbulon qelizat e freskëta të kuqe të gjakut apo mpiksje e gjakut, proteina, kripë, qelizat e bardha të gjakut, epitelin.

Radiografitë Plain eliminon patologjinë barkut akute. Përveç kësaj, X-rrezet mund të zbulohen dhe të urohrammah pneumatosis zorrëve, hije më i dendur i veshkave prekur dhe "vakum drite" në indin dhjamor me ënjtje.

Holding urography intravenoz për të ndryshuar konturet e gota dhe lojë me birila, veshkat displaceability, karakterit uretër përkuljes dhe karakteristika të tjera për të gjetur shkakun e dhimbje barku i veshkave (nephrolithiasis, gurë ureteral, hydronephrosis, Nephroptosis etj).

Hromotsystoskopyya kryer gjatë një sulmi të dhimbje barku i veshkave, zbulon vonesën ose mungesa e indigokarmina përzgjedhjes bllokuar uretër, ndonjëherë - ënjtje, gjakderdhje ose burgosur në gojën e gurit ureteral.

Për të studiuar gjendjen e traktit urinar është kryer me ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës; për të shmangur "barkut akute" - barkut ultratinguj dhe legen.

Install arsye zhvilluar dhimbje barku i veshkave të lejojë studimet tomografike (MRI veshkave CT).

Trajtimi i dhimbje barku i veshkave

Relief i sulmit të dhimbje barku i veshkave të fillojë me procedurat lokale termike (Aplikoni ngrohjes në bllok ngrohje ose dhimbje prapa, dush hip me temperaturën e ujit 37-39 ° C). Në mënyrë që të lehtësojë dhimbje, vrull të traktit urinar dhe rivendosur kalimin e urinës një analgjezik hyrje dhe droga antispasmodic (promedola baralgina intravenoz (morfinë pantoponu) dhe atropine, Nospanum platifillin ose intramuskulare).

Sulm i gjatë i veshkave dhimbje barku e këshillueshme që të përpiqen për të hequr bllokadën përdorur novokaina e kurrizit sperme apo ligament rrumbullakët e mitrës mitrës në anën e prekur, vnutritazovoy ujitjes bllokadë mesit paravertebral rajon hloretilom. Në fazën akute të akupunkturë përdorur zakonisht dhe elektro. Në gur të vogël në mbajtur fizioterapi uretër - diadynamic, terapi me ultratinguj, terapi dridhje, etj

Në dhimbje barku i veshkave, ndodhin kundër sfondit të temperaturës akute kamion pyelonephritis e procedurave termike kundërindikuar. Në rast të dështimit të masave të ndërmarra konservatore në pacientët e hospitalizuar spital Urological, ku catheterization uretër ose stenting, imponuar gjilpërë nefrostomy ose trajtim kirurgjik.

Ekzaminimi i mëtejshëm tregon një urolog (nephrologist) dhe trajtim rutinë e sëmundjes, rezultoi në zhvillimin e dhimbje barku i veshkave.

Parashikimi dhe parandalimin e dhimbje barku i veshkave

Lehtësim në kohë dhe për të eleminuar shkaqet që çojnë në zhvillimin e dhimbje barku i veshkave, eliminon mundësinë e përsëritje. Gjatë zgjatur pengim të traktit urinar mund të shkaktojë dëme të pakthyeshme në veshkat. Bashkimi me infeksion mund të çojë në pielonefrit mesëm, urosepsis, bakteriemicheskoho shoku.

Parandalimi i dhimbje barku i veshkave është që të përjashtojë të gjithë faktorët e mundshme të rrezikut në vend të parë - urolithiasis.