Akute renale dështim


 • Etiologji e dështimit akute renale
 • Simptomet e dështimit akute renale
 • Komplikimet e dështimit akute renale
 • Diagnoza e dështimit akute renale
 • Trajtimi i dështimit akute renale
 • Prognoza e dështimit akute renale

Dështimi akut i veshkave - potencialisht reversibil, papritmas ndodhi shprehur thyerjen ose ndërprerjen e funksionit të veshkave. Shkelje karakteristike e funksionit renal (sekretor, nxjerrës dhe filtrimit), e theksuar ndryshimet në bilancin fluide dhe electrolyte, rritur me shpejtësi azotemia.

Ka disa forma të dështimit akute renale:

 • Hemodinamik (prerenalnaja). Shkaktuar nga shkeljet akute hemodinamik.
 • Parenkimale (renale). Arsyeja është lezionet toksike ose ishemike e parenchyma renale, rrallë - inflamacion akut i veshkave.
 • Obstruktive (postrenalnaya). Zhvilluar si rezultat i pengimit urinar akute të traktit doli.

Etiologji e dështimit akute renale


Etiologji prerenal dështimi akut i veshkave

Prerenalnaja dështimi akut i veshkave mund të zhvillohet në kushte që përfshijnë një rënie në prodhimit kardiak (me emboli pulmonare, dështimi i zemrës, aritmisë, tamponadisertsya, shok kardiogjenik). Shpesh shkaku është reduktimi i lëngjeve ekstracelular (diarre, dehidratim, humbje të gjakut, djegiet, ascites, shkaku kesh). Mund të u ngrit si rezultat i vasodilation të rënda, duke rezultuar në bakteriotoksicheskom ose shok anafilaktik.

Etiologji i dështimit akut i veshkave veshkave

Rezulton toksik të plehrave renale parenchyma dhe kërpudha helmuese, kripërat e bakri, kadmiumi, merkuri dhe uraniumit. Zhvilluar me konsum të pakontrolluar të barnave nephrotoxic (drogës anticancer, disa antibiotikë dhe sulfonamides). Renthenkonstrastnye substancat dhe preparatet e listuara të destinuara dozen e zakonshme mund të shkaktojnë ARF veshkave në pacientët me funksion të dëmtuar të veshkave.

Përveç kësaj, kjo formë e dështimit akute renale ndodh kur qarkullimi i gjakut në një numër të madh të Myoglobin dhe hemoglobinës (kur shprehet makrohemahlobinuriy, transfuzionin e gjakut të papajtueshme, indeve trauma compression-gjatë, drogës dhe alkoolit vende). Më pak zhvillimi i Arf veshkave është shkaktuar nga inflamacion i veshkave.

Etiologji e akute postrenalnoj renale dështim

Zhvilluar nga shkelje mekanike të kalimit të urinës në pengimit dypalësh të gurëve traktit urinar. Më rrallë ndodh në tumoret e prostatës, fshikëz dhe ureters, lezione tuberkuloz, urethritis dhe periuretritah, lezione degjenerative e yndyrë retroperitoneale.

Në traumës së rëndë të kombinuar dhe kirurgji e madhe dështimi akut i veshkave shkaktuar nga disa faktorë (shoku, sepsa, transfuzioni i gjakut, droga trajtim nefrotoksichnymy).

Simptomet e dështimit akute renale

Ka katër fazat e dështimit akute renale:

 • Faza fillestare e dështimit akute renale

Pacienti është vendosur nga sëmundje themelor që shkakton dështim akute renale. Klinikisht, faza fillestare është zakonisht nuk zbulohet për shkak të mungesës së simptomave karakteristike. Kolaps të qarkullimit të gjakut që ndodh në këtë fazë është gjatësia shumë i vogël, kështu që shkon pa u vënë re. Simptomat jo-specifike të dështimit akute renale (të qenët i përgjumur, vjellje, humbje e oreksit, dobësi) maskuar manifestimet e sëmundjes themelor, lëndimi ose helmim.

 • Faza Olihoanuricheskaya i dështimit akute renale

Anuria është e rrallë. Numri i shkarkimit të urinës - më pak se 500 ml në ditë. Karakterizohet nga proteinuria e rëndë, azotemia, hyperphosphatemia, hyperkalemia, hipernatiemiya, acidozës metabolike. Nuk diarre, nauze, të vjella. Edemë pulmonare për shkak të hydration gulçim dhe wheezing lagësht. Pacienti vonuar, të qenët i përgjumur, mund të bien në gjendje kome. Shpesh zhvillon perikardit, Gastroenterocolitis uremic që komplikuar gjakderdhje. Pacienti është infeksion i prirur për shkak të imunitetit të ulët. Pancreatitis mundur, stomatit, shytat, pneumonia, sepsa.

Faza Olihoanuricheskaya i dështimit akute renale zhvillohet gjatë tri ditëve të para pas ekspozimit. Fazat e mëvonshme të zhvillimit olihoanuricheskoy konsiderohet shenjë e pafavorshme paralajmërues. Kohëzgjatja mesatare e kësaj faze 10-14 ditë. Oliguria periudhë mund të reduktohet në disa orë ose zgjatet për 6-8 javë. Oliguria i zgjatur ndodh më shpesh në pacientët e moshuar me patologji shoqëruese vaskulare. Kur olihuricheskiy fazë të dështimit akute renale që zgjat më shumë se një muaj, është e nevojshme për të kryer diagnoza diferenciale shtesë për të përjashtuar glomerulonefriti progresive, vaskulitis veshkave, bllokimi i arteries renale, nekrozë e shpërndarë të lëvore veshkave.

 • Faza diuretik i dështimit akute renale

Kohëzgjatja e fazës diuretik - rreth dy javë. Prodhimi ditor urina gradualisht rritet dhe arrin 2-5 litra. Ka një rivendosje graduale të bilancit fluide dhe electrolyte. Hipokalemise e mundur për shkak të humbje të konsiderueshme të kaliumit në urinë.

 • Faza shërim

Ka një shërim i mëtejshëm i funksionit renal që merr 6 muaj deri 1 vit.

Komplikimet e dështimit akute renale

Çrregullime të seriozitetit specifike të dështimit të veshkave (mbajtjes fluide, azotemia, përçarje e ujit dhe bilancit electrolyte) varet nga prania e oliguria dhe katabolizmin. Në oliguria rënda shënuar rënie në normën e glomerular filtrimit, reduktuar ndjeshëm nxjerrje e elektroliteve, ujë dhe produkteve të metabolizmit të azotit që të çojnë në ndryshime më të theksuara në gjak.

 • Shkelja e metabolizmit me ujë të kripur

Nëse oliguria rrit rrezikun e ujit dhe kripës sverhnahruzky. Hyperkalemia në dështimit akut renal shkaktuar nga sekrecionin pamjaftueshme kaliumi është mbajtur në nivelin e lëshimit të indit. Në pacientët të cilët nuk vuajnë oliguria, niveli kaliumi është 0,3-0,5 mg / ditë. Hyperkalemia më i rëndë në këta pacientë mund sugjeron ekzogjene (transfuzionet e gjakut, droga, praninë në dietë e ushqimeve të pasura në kalium) ose enodhennoy (hemolizës, shkatërrimit ind) të ngarkesës kalium.

Simptomat e para të hyperkalemia ndodhin kur nivelet e kaliumit sesa 6,0-6,5 mg / dL. Pacientët ankohen për dobësi të muskujve. Në disa raste, tetraparesis i dobët evoluon. Ka pasur ndryshime në EKG. Zvogëlon valë amplitudë P, rrit PR interval, zhvillimin bradycardia. Rritje të konsiderueshme në përqendrimin e kaliumit mund të shkaktojë arrestimin kardiak.

Në dy fazat e para të dështimit akute renale vërejtur hypocalcemia, hyperphosphatemia, hypermagnesemia butë.

 • Ndryshimet në gjak

Rezultati është shtypja e rëndë azotemia e erythropoiesis. Hapësirë ​​Reduced jeta e qelizave të kuqe të gjakut. Zhvilluar normotsitarnaya Normochromal anemi.

 • Çrregullime të imunitetit

Imunosupresioni kontribuon për sëmundje infektive në 30-70% të pacientëve me infarkt akut i veshkave. Bashkimi me infeksion komplikon sëmundje dhe shpesh shkakton vdekjen e pacientit. Ne zhvillimin e inflamacion në fushën e plagëve post-operative, duke vuajtur gojën, sistemi i frymëmarrjes, të traktit urinar. Një ndërlikim i shpeshtë i dështimit akut i veshkave është infektim i përgjithshëm, i cili mund të quhet një gram-pozitiv, gram-negative dhe florës.

 • Çrregullimeve neurologjike

Ka të qenët i përgjumur, konfuzion, çorientim, letargji, të alternuara me periudhat e eksitim. Nevropati periferike është më shumë i zakonshëm në pacientët e moshuar.

 • Komplikimet e sistemit kardiovaskular

Kur ARF mund të zhvillojë dështimi congestive zemrës, aritmi, perikardit, hipertensionit.

 • Shkeljet e traktit gastrointestinal

Pacientët shqetësuar për siklet në bark, vjellje, të vjella, humbje të oreksit. Në raste të rënda, zhvillon uremic Gastroenterocolitis shpesh të komplikuara nga gjakderdhje.

Diagnoza e dështimit akute renale

Shënues kryesor i dështimit akut i veshkave është në rritje kalium dhe azotit komponimet në gjak kundër sfondit të një reduktim të ndjeshëm të urinës excreted nga organi deri në pikën e anuria. Numri i urinës përditshme përqëndruar aftësinë e veshkave dhe të vlerësojnë rezultatet e testeve Zimnitskiy. Është e rëndësishme për të monitoruar këtyre treguesve analizat biokimike të gjakut ure, kreatininës dhe electrolytes. Këto shifra tregojnë një nga shkalla e dështimit akute renale dhe trajtimin Roi.

Një sfidë kryesore për diagnozën e dështimit akute renale është për të përcaktuar formën e saj. Për të arritur këtë ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës, e cila mund të zbulojë ose të përjashtojnë pengim të traktit urinar. Në disa raste ka mbajtur gishtin dypalëshe catheterization. Nëse kateteri të dy mbajtur lirisht në Bali, por urina mbi ta atje, ne besim mund të përjashtojë formë postrenalnu e dështimit akute renale.

Nëse është e nevojshme për të vlerësuar rrjedhën renale gjakut kryerjen UZDG enët e veshkave. Dyshuar nekroza tubulare, glomerulonefriti akut apo sëmundje sistemike është një tregues për biopsi e veshkave.

Trajtimi i dështimit akute renale

Trajtimi në fazën fillestare

Terapia është për qëllim kryesisht në eliminimin e shkaqeve që shkaktuan dështimin e veshkave. Me tronditje duhet të plotësoni në vëllimin e gjakut dhe të normalizojë presionin e gjakut. Nëse helmimit pacientëve nefrotoksynov stomakun larë dhe zorrët. Aplikimi i trajtimeve moderne të urologjisë si extracorporeal hemokorrektsii të shpejt të pastruar trupin e toksinave që shkaktuan zhvillimin e dështimit akute renale. Për këtë qëllim hemosorption dhe plasmapheresis. Në prani të pengimit rivendosur pasazh normale të urinës. Për këtë qëllim heqjen e gurëve në veshka dhe ureteral kufizimet heqjen kirurgjikale të tumoreve dhe ureters.

Trajtimi në oliguria fazës

Për të stimuluar pacienti është bërë obligim diuresis furosemide dhe diuretics osmotike. Për të reduktuar vasoconstriction të orendive renale injektuar dopamine. Në përcaktimin e shumës së lëngjeve të dhëna përveç humbjeve gjatë urinimit, të vjella dhe të zorrëve lëvizjeve, duhet të marrë në konsideratë humbjet në djersë dhe frymëmarrje (400 ml). Pacienti u transferua në bezbilkovu dietë, futje kufi e kaliumit nga ushqimi. Një plagë që kullojnë, duke hequr fushat e nekrozë. Kur zgjedh një dozë të antibiotikëve duhet të marrin parasysh peshën e dëmtimit të veshkave.

Indikacionet për dializë

Hemodializë është kryer në ngritjen e nivelit të ure dhe 24 mmol / l kalium - 7 mmol / l. Indikacionet për simptomat hemodializë e uremia, acidosis dhe hydration. Aktualisht, parandalimin e komplikimeve që rezultojnë nga çrregullime metabolike, të nefrologëve janë gjithnjë kryerjen herët dhe hemodializë parandalues.

Prognoza e dështimit akute renale

Vdekshmëria është kryesisht i varur nga ashpërsia e një gjendje patologjike që ishte shkaku i dështimit akute renale. Rezultati i sëmundjes ndikon mosha e pacientit, shkallën e mosfunksionim të veshkave, prania e komplikimeve. Në mbijetuar pacientët mbulohen funksionin renal plotësisht në 35-40% të rasteve, në një pjesë - në 10-15% të rasteve. 1-3% e pacientëve kërkohet hemodializë përhershëm.