Dështimi kronik i veshkave


 • Etiologji dhe Patogjeneza e dështimit kronike renale
 • Klasifikimi i dështimit kronike renale
 • Humbja e sistemeve dhe në dështimin renale kronike
 • Simptomet e dështimit kronike renale
 • Diagnoza e dështimit kronike renale
 • Trajtimi i dështimit kronik renal

Dështimi kronik i veshkave (CRF) - filtrim i pakthyeshëm shkelje dhe funksion nxjerrës i veshkave, deri në përfundimin e tyre për shkak të vdekjes së indeve të veshkave. CRF ka një kurs progresiv, manifestuar në fazat e hershme gjendje e sëmurë. Me një rritje të CRF - simptoma të theksuara dehje: dobësi, humbje e oreksit, të përzier, të vjella, edemë, lëkurë - të thatë, i zbehtë të verdhë. Sharp, nganjëherë në zero, reduktohet diureza. Në fazat e mëvonshme të zhvillimit të dështimit të zemrës, gjakderdhje tendencë, edemë pulmonare, encefalopati, uremic gjendje kome. Duke treguar hemodializës dhe transplantim të veshkave.

Etiologji dhe Patogjeneza e dështimit kronike renale

Dështimi kronik i veshkave mund të rezultojnë të bëhet glomerulonefriti kronik, sëmundjet sistemike me lodh, i trashëguar lodh, pyelonephritis kronik, glomerulosklerozën diabetik, amiloidosis i veshkave, sëmundje të veshkave polycystic nefroanhyoskleroz i mirë që ndikon në të dy veshkat apo një veshkë të vetme.


Patogjeneza është shkatërrimi progresiv i nephrons. Fillimisht proceset veshkave bëhet më pak efikas atëherë shqetësuar funksionin e veshkave. Model morfologjike përcaktohet nga sëmundje themelor. Studim histologjik tregojnë shkatërrimin e parenchyma, e cila është zëvendësuar nga indit lidhor.

Zhvillimi i një pacient të dështimit kronike renale paraprirë nga një periudhë e vuajtjes kohezgjatje e sëmundjeve të veshkave kronike nga 2 deri 10 vjet ose më shumë. Sëmundje të veshkave përpara zhvillimin e dështimit të veshkave mund të jetë afërsisht ndarje në disa faza. Përkufizimi i këtyre fazave është me interes praktik, pasi ata ndikojnë në zgjedhjen e trajtimit.

Klasifikimi i dështimit kronike renale

Ka disa faza të dështimit kronik i veshkave:

 1. Latent. Ndodh pa simptoma. Në mënyrë tipike gjenden vetëm në rezultatet e të thella studimet klinike. Filtrimit glomerular është reduktuar në 50-60 ml / min, ka proteinuria periodik.
 2. Kompensohen. Pacienti ishte i shqetësuar në lidhje me lodhje, thatësi në gojë. Rritja e volumit të urinës duke reduktuar dendësinë e saj të afërm. Reduktuar normë glomerular filtrimit për 49-30 ml / min. Niveli i kreatininës dhe ure.
 3. Të përhershme. Ashpërsia e simptomave klinike rrit. Ka komplikime për shkak të rritjen e CRF. Pacienti ndryshon në valë. Reduktuar normë glomerular filtrimit për 29-15 ml / min, acidosis, një rritje të vazhdueshme në kreatininës serum.
 4. Terminal. Ajo është e ndarë në katër periudha:
  • I. diuresis më shumë se një litër në ditë. Glomerular filtrimit 14-10 ml / min;
  • IIa. Vëllimi reduktuar urinë në 500 ml, atje hypernatremia dhe hiperkalcemia, dhe rritjen e shenjave të mbajtjes fluide, acidosis decompensated;
  • IIb. Simptomat bërë dukuri më e theksuar karakteristike të dështimit të zemrës, të ngjeshur në mëlçi dhe mushkëri;
  • III. Ne zhvillimin e dehje uremic i rëndë, hyperkalemia, hypermagnesemia, hypochloridemia, hyponatremia, dështimi progresiv të zemrës, polyserositis, degjenerim të mëlçisë.

  Humbja e sistemeve dhe në dështimin renale kronike

  • Ndryshimet në gjak

  Anemia në dështimin renale kronike për shkak të inhibimit të hematopoiesis si dhe një reduktim në jetën e qelizave të kuqe të gjakut. Shënim koagulimit, gjakderdhje zgjatjen e kohës, trombocitopenia, reduktimin e prothrombin.

  • Komplikimet e zemrës dhe mushkërive

  Hipertensioni (më shumë se gjysma e pacientëve), dështimi congestive zemrës. Perikardit, miokardit. Në fazat e mëvonshme të zhvillimit të uremic pneumonia.

  • Ndryshimet neurologjike

  Nga sistemi qendror nervor në fazat e hershme - hutim dhe gjumit çrregullime, e më vonë - letargji, konfuzion, në disa raste, iluzionet dhe hallucinations. Në pjesën e sistemit nervor periferik - nevropati periferike.

  • Crregullimet e traktit gastrointestinal

  Në fazat e hershme - humbje oreksi, goja e thatë. Më vonë ka gromësirë, të përzier, të vjella, stomatitit. Si rezultat i acarim në shpërndarjen e produkteve të metabolizmit të zhvilluara enterocolitis dhe gastrit atrophic. Formuar ulcerat sipërfaqësore të stomakut dhe zorrët, shpesh me burimin e gjakderdhjes.

  • Çrregullimet e sistemit muskulor

  Për CRF në mënyra të ndryshme osteodistrofia (osteoporozën, osteosclerosis, osteomalacia, malcim i kockës fijor). Manifestimet klinike osteodistrofia - fraktura spontane, gjë e shëmtuar skeletik, compression e rruaza, artrit, dhimbje në eshtra dhe muskuj.

  • Çrregullimet e sistemit imunitar

  Në dështimi kronik i veshkave zhvillon lymphocytopenia. Reduktuara imunitet shkakton incidencë të lartë të komplikimeve septike.

  Simptomet e dështimit kronike renale

  Në periudhën para zhvillimin e pamjaftueshmërisë renale kronike, proceset veshkave ruhen. Niveli i filtrimit glomerular dhe me tuba reabsorption nuk ishte prekur. Më pas filtrimit glomerular zvogëlohet gradualisht, veshkat humb tyre urinë kontsentryrov aftësi të fillojnë të vuajnë proceset e veshkave. Në këtë fazë homeostasis nuk është prishur. Në të ardhmen, numri i nephrons funksionojnë vazhdon të bjerë, dhe me një rënie në filtatsiy glomerular 50-60 ml / min në pacientët shenjat e para të dështimit kronike renale.

  Pacientët me latent dështimi i veshkave fazë zakonisht nuk e bëjnë ankesa. Në disa raste, ata vini re shprehur dobësi të butë dhe ul performancën.

  Pacientët me dështim kronik i veshkave në fazën kompensohet janë të shqetësuar ulur performancën, lodhje, ndjesi ndërprerëse të goja e thatë.

  Me fazën e përhershme simptomat veshkave dështimit të bëhet më e theksuar. Rritjet dobësi, pacientët ankohen për etja vazhdueshme dhe goja e thatë. Ulur oreksin. Lëkura është e zbehtë dhe e thatë.

  Pacientët me fund-fazë dështimi i veshkave të humbur peshë, lëkura e tyre bëhet gri dhe të verdhë, i butë. Lëkurë karakteristike itchy, ulur tonin e muskujve, dridhje të duarve dhe gishtave, twitching të vogël të muskujve. Etje dhe goja e thatë rritet. Pacientët apatike, i heshtur, nuk mund të përqendrohen.

  Me një rritje të toksicitetit duket erë karakteristike të frymëmarrje amoniak, të përzier dhe të vjella. Periudhat apati Smenyayutsya ngacmim pacient, i papërshtatshëm. Kequshqyerja tipik, hipotermi, ngjirurit e zërit të zërit, humbje e oreksit, stomatit aftoz. Stomak bloating, të vjella të shpeshta dhe diarre. Stol errët, me erë të keq. Pacientët ankohen për kruajtje të dhimbshme dhe twitching shpeshta të muskujve. Anemi është në rritje, zhvillimin sindromi hemorragjike dhe osteodistrofia renale. Manifestime tipike të fund-fazë dështimi i veshkave janë të miokardit, perikardit, encefalopati, edemë pulmonare, ascites, gjakderdhje gastrointestinal, uremic gjendje kome.

  Diagnoza e dështimit kronike renale

  Kur zhvillimi i dyshuar për kronike pacientit veshkave dështimit duhet të konsultoheni me një nephrologist dhe laboratorike studime, kimi gjakut dhe Reberga test urina. Baza për diagnozën është reduktim në normën glomerular filtrimit, një rritje e kreatininës dhe ure. Kur kryerja e testeve Zimnitskiy duket izohipostenuriya. Ultratinguj tregon një rënie në trashësi parenchyma veshkave dhe zvogëluar madhësinë e veshkave. Reduktimi trungu intraorganic dhe rrjedhën e veshkave gjakut duket të UZDG enët e veshkave.

  Urography radiografike duhet të përdoret me kujdes, sepse shumë nga TDF të agjentëve kontrast.

  Trajtimi i dështimit kronik renal

  Moderne urologji mundësitë dispozicion obshirnymy në trajtimin e dështimit kronike renale. Trajtimi në kohë për qëllim arritjen faljen qëndrueshme shpesh mund të ngadalësojë në mënyrë të konsiderueshme në zhvillimin e dështimit kronike renale dhe vonojnë e shfaqjes së simptomave të rënda klinike. Në kryerjen e trajtimit të pacientëve me herët faza dështimi kronik i veshkave fokusohet në masat për parandalimin progresion të sëmundjes themelore.

  Trajtimi i sëmundjes themelore vazhdon me proceset e veshkave, por në këtë periudhë u rrit terapi simptomatike rëndësi. Pacienti kërkon një dietë të veçantë. Nëse është e nevojshme, përshkruajnë barna antibacterial dhe anti-hypertensive. Duke treguar trajtim spa. Kontrolli i kërkohet të filtrimit glomerular, përqendrimi funksion renal, rrjedhjen e gjakut renal, niveli i ure dhe kreatininës.

  Në shkelje të homeostasis është korrigjim i përbërjes acid-bazë, azotemia dhe ekuilibër-ujë kripë e gjakut. Trajtim simptomatik është për të trajtuar anemi, hemorragjike dhe sindromet hypertensive ruajtur aktivitetin normal kardiak.

  Dietë

  Pacientët me dështimin renale kronike është caktuar kalori të lartë (rreth 3000 kalori) dietë nyzkobilkovyy që përfshin amino acidet esenciale. Është e nevojshme për të reduktuar sasinë e kripës (2-3 g / ditë) dhe zhvillimin e hipertensionit të rëndë - të përkthyer pacientin në dietën kripë.

  Përmbajtja e proteinave në dietë në varësi nga shkalla e funksionit renal:

  1. filtrimit glomerular nën 50 ml / min. Sasia e proteinave është reduktuar në 30-40 g / ditë;
  2. filtrimit glomerular pak se 20 ml / min. Sasia e proteinave është reduktuar në 20-24 g / ditë.

  Trajtim simptomatik

  Me zhvillimin e osteodistrofia veshkave përshkruajnë vitaminë D (dozën maksimale prej 100 000 IU / ditë) dhe gluconate kalcium. Mbani në mend rrezikun e kalcifikim e organeve të brendshme të shkaktuara nga doza të larta të vitaminës D në hyperphosphatemia. Për të adresuar hyperphosphatemia almagel parashikuar (5-10 ml 4 herë në ditë). Gjatë terapisë kontrolluar nivelet e fosforit dhe kalciumit në gjak.

  Korrigjimi i përbërjes acid-bazë është mbajtur zgjidhje 5% e bikarbonat natriumi vena. Nëse oliguria te rritur volum urine Lasix administruar në një dozë që jep Polyuria (dozës maksimale prej 1 g / ditë). Për të normalizuar presionin e gjakut duke përdorur drogë standarde antihipertensive në kombinim me Lasix.

  Në aneminë përshkruajnë hekur, acid folik dhe androgens, në hematokritit më të ulët ndaj sjelljes 25% transfuzionit pjesshëm të eritrociteve. Doza e drogës kimioterapia dhe antibiotikët përcaktohet nga metoda e prodhimit. Doza e sulfonamides, tseporin, methicillin, penicilinë dhe ampicilin reduktuar 2-3. Kur marrja polimiksinës, neomycin, stretomocinë dhe monomitsin edhe në doza të vogla mund të zhvillojnë komplikime (pezmatim nervi cochlear, etj.) Pacientë CRF kundërindikuar derivatet nitrofuranovogo.

  Përdorin glycosides në trajtimin e mosfunksionimit të zemrës me kujdes. Dozimit është reduktuar, veçanërisht në zhvillimin e hipokalemise. Pacientët me faza me ndërprerje dështimi i veshkave në hemodializë akut është përshkruar. Pas përmirësimit të pacientit përsëri transferuar në trajtimin konservativ. Efektivisht Qëllimi i kurseve të përsëritura të plasmapheresis.

  Kur fazë terminal dhe nuk ka efekt në trajtimin simptomatik të pacientëve të përshkruara hemodializë rregullt (2-3 herë në javë). Përkthimi për hemodializë rekomandohet në pastrimin më të ulët të kreatininës nën 10 ml / min dhe për të rritur nivelin e tij plazma e 0,1 g / l. Taktikat Zgjedhja terapi duhet të konsiderohet se zhvillimi i komplikimeve të dështimit kronike renale dhe hemodializë zvogëlon efektin e eliminon mundësinë e transplantimit të veshkave.

  Qëndroni rehabilitimin dhe zgjerimin e jetës të mundshme të konsiderueshme në një hemodializë ose veshkave kohë transplantim. Vendimi për mundësinë e këtyre terapive është marrë qendra transplantin dhe mjekëve hemodializë.