Keratitis filamentozë


  • Arsyet Keratitis filamentozë
  • Simptomat Keratitis filamentozë
  • Diagnoza Keratitis filamentozë
  • Trajtimi Keratitis filamentozë
  • Parashikimi dhe parandalimi i keratitit filamentoze

Keratitis filamentozë (Keratitis thatë, Keratitis fylamentoznomu) në oftalmologji është parë si një formë klinike të kserosis rënda corneal-conjunctival që zhvillon kundër të ashtuquajturit sindromi sy të thatë. Në keratitit filamentoze shkak të hypothyroidism gjëndra lacrimal ndodhë tharje dhe ndryshimet inflamatore degjenerative të konjuktiva dhe kornea. Inflamacion kronik dhe degjenerimi i kornesë uli transparencën e saj, vizion të paqartë, në disa raste - për zbutjen dhe vrimë të kornesë, humbje mbulon kokërdhok.

Arsyet Keratitis filamentozë

Duke etiologji të dalluar primar (idiopatike tipik) formojnë Keratitis filamentoze dhe i mesëm (atipike).


Keratitis Primar filamentozë të lidhura me sëmundjet e syrit të etiologji të panjohur. Ajo është e bazuar në reduktimin slozoproduktsiyi dhe ndryshimin e lot. Është e njohur se Keratitis filamentozë shpesh zhvillon në sindromën Sjogren - lezione autoimune exocrine (pështymës, lacrimal) hypofunction gjëndër shoqëruar ata në kombinim me manifestime sistemike imune-inflamator (dhimbje në muskul, arthralgia, pezmatim nervi, dobësi të muskujve, etj) Prohressyruyusche atrofi. Gjëndra lacrimal mund të kontribuojë gjithashtu në moshën e vjetër, ndyshime të hormoneve në trup në gratë në periudhën e primenopauzal dhe gjatë menopauzës.

Shfaqja e keratitit mesme filamentoze lidhur me shkeljet e marrjes lot në zgavrën conjunctival. Kjo mund të jetë për shkak të dhëmbëza conjunctival harqe shkak djegie të syve, konjuktivit në difterisë, trakomën, dhe kështu me radhë. D. Në disa raste të Keratitis filamentozë paraprak gjëndër hysterectomy lacrimal.

Simptomat Keratitis filamentozë

Tipike e shumica e formave të keratitit, ndërsa duke përfshirë filamentozë, është zhvillimi i sindromës corneal, e cila manifeston dhimbje, fotofobi, organ i huaj konstante ndjesi djegie dhe për shekuj me radhë, blepharospasm. Karakteristike rënie slezoobrazovaniya ose pa lot kur qan.

Në fazën I, Keratitis filamentozë përcaktohet objektivisht hyperemia mesatarisht të rënda conjunctival, prania e sekretimit trashë në zgavrën filamentoze conjunctival. Në fazën II duket ka filluar të thinjet fokusin Deskuamimi corneal epiteliale brenda çarë sy. Në mëvonshme, faza III e keratitit filamentoze formuar në kornese zonat fokale pikë të hyperkeratosis, në formën buzesh hollë shtrihen nga sipërfaqja e kornese në qeses conjunctival. Në mikroskop Këto filamentozë Arsim paraqitur qelizat dehenerirovannymy korneale epiteliale. Në mbyllje, IV fazë Keratitis filamentozë (keratoconjunctivitis thatë) zhvillon keratinization (thatësi e lëkurës) turbullt corneal zona të gjera të formuara, duke çuar në humbje të shikimit. Rastet e rënda mund të zhvillojë erozionit përsëritura korneale dhe ulcerat që rrezikojnë probodenyem.

Përfshirja sy në keratitit filamentoze shpesh dypalësh. Sëmundje Sjogren të njëjtën kohë me sleznymy, ndikon gjëndra të tjera exocrine (pështymës, djerse) sepse vnehlaznoho simptomat karakterizohen nga thatësi e gojës dhe hundës, vështirësi gëlltitjes, lëkurë të thatë dhe lëkurë. Pacientët me manifestime sistemike në fjalë mialgji, arthralgia, dobësi të muskujve, artrit korrente, çrregullime të tretjes, loosening dhe humbja e dhëmbëve.

Për kronike filamentoze Keratitis, me remissions dhe acarimin. Sëmundja ndodh kryesisht gra të mesme të moshës 45-60 vjet.

Diagnoza Keratitis filamentozë

Për vlerësimin e duhur të shkaqeve Keratitis filamentozë kërkon ekzaminimin e pacientit okulist, rheumatologist, gjinekolog, endokrinolog.

Ndryshime karakteristike në sy me keratitit filamentoze të përcaktuar qartë gjatë biomicroscopy: gjysma e poshtme e pikës turbullt corneal dukshme, infiltrate, hyperkeratosis zjarri, fillesat filamentoze. Natyra e ndryshimeve morfologjike të kornesë nëpërmjet një endoteliale të caktuar dhe mikroskopi confocal.

Defektet epiteliale zbuluar gjatë testeve instillyatsionnoy me fluorescein. Mikroskopike dhe studim citologjik scraping qelizat epiteliale korneale dehenerovani. Ndjeshmëria corneal në keratitit filamentoze mbetet. Për të hetuar slozoproduktsiyi në keratitit filamentoze përdorur provë Schirmer dhe burrowing provë.

Trajtimi Keratitis filamentozë

Në keratitit filamentoze mbajtur trajtim simptomatik patogjene dhe lokale. Terapi Pathogenetic për të zbutur apo të eliminuar shkaqet që çojnë në keratitit filamentoze. Terapi Total është e përshkruar dhe të kryer nën mbikëqyrjen e rheumatologists.

Trajtimi i ditës ndjek film prekornealnoy konservimi dhe lagështi corneal, mbrojtjen e metaplazi corneal epiteliale. Pacientët me filamentoze keratitit caktohet instiluese e syrit bie me vitamina (riboflavin, acid askorbik) solucion Taufon, lot artificial, kortikosteroide (hydrocortisone, prednizolone, dexamethasone) solucion vaditjes syri i klorurit të natriumit 2-3 herë në ditë. Për ndonjëherë vë përgatitjet melhem: Emulsion Synthomycin, tiaminovuyu vaj, xhel Solcoseryl, Aktovegin etj

Kur shumëfish kornea tyazhah filamentozë është heqja e tyre të kujdesshëm ndjekur tushirovaniem vend të zgjidhjeve shtojcën e gjelbër të shkëlqyer, nitrat argjendi ose sulfite zink.

Në rrjedhë të vazhdueshme turistik filamentoze Keratitis të metodave kirurgjikale okulisti - mbyllje (nënshkrimi) lacrimal kanalet kolagjenit ose silikonovymy implantet, pikat plastike lacrimal (mbylljes Pikët lacrimal pacientin conjunctival alarmohem). Ndonjëherë kompensim shtet mund të arrijë përmes përdorimit nizkohidrofilnyh lentet e kontaktit.

Parashikimi dhe parandalimi i keratitit filamentoze

Keratitis filamentozë zakonisht vështirë për të trajtuar - kjo është për shkak të proceseve sistematike patologjike në trup. Tharje dhe perde corneal të çojë në një ulje progresive në vizion.

Duke pasur parasysh pasiguria etiologji Keratitis filamentozë, mënyra specifike për të parandaluar sëmundjen që do të zhvillohen. Pacientët me sindrom Sjogren tregon okulist vëzhgimi të terapisë preventive. Ajo duhet mbrojtur sytë nga lëndimi në kohë për të trajtuar sëmundjet inflamatore të vizionit.