Tumoret e vulvë


  • Llojet e tumoreve beninje të vulvë
  • Simptomet e tumoreve beninje të vulvë
  • Diagnoza e tumoreve beninje të vulvë
  • Trajtimi i tumoreve beninje të vulvë
  • Prognoza e vulvë beninje

Tumoret e vulvë formuar nga përhapja anormale të indeve të shkaktuara nga ndarja jonormale qelizore. Ata mund të rezultojë nga pothuajse të gjithë janë në fushën e strukturave të indeve -. Lidhës, yndyrë, muskujve, limfoid, epiteliale, dhe kështu me radhë D. Tumoret vulvë të kombinuar beninje (fibroids, fibrolipomu, hidroadenoma, myxoma, hemangiomas, chylangioma, papilomat) dhe tumoreve malinje - kanceri i vulvë. Ato mund të jenë të lokalizuara në zonën pubike, Labia vogla dhe të mëdha, klitoris, hapjen e jashtme e uretrës, pasmë commissure.

Tumoret beninje e organe gjenitale të jashtme kanë një rritje relativisht të ngadalshëm të përhapen brenda indet përreth. Tumoret malinje infiltrimi i qenësishëm (thekshëm mbirjes) indet përreth, rritja e shpejtë, atypia celulare, aftësia për të metastasize në nyjet limfatike dhe organet e largëta.

Etiologji e vulvës tumoreve të paqarta. Faktorët e mundshme të zhvillimit mund të shërbejë neuroendocrine rregullore shkelje, vazhdoi kontracepsioni hormonal, SST (HPV, klamidia, herpes gjenital, etj), trashje, vulvity, trauma vulvë.


Llojet e tumoreve beninje të vulvë

Me tumoreve dobrokachestvennymy gjinekologji vulvë ndeshet relativisht rrallë. Në Majora Labia dhe më shumë të ngjarë që të ketë fibroids fibroids, hidroadenoma, lipomas dhe fibrolipomu, myxoma, hemangiomas, chylangioma; në zonën e holl - papillomavirus (arsimi viral që burojnë nga epiteli sipërfaqësor).

Fibromë (fibroadenoma) vulvë - Formimi zrelymy dorëzuar voloknistymy strukturave lidhës dhe tufa e fibrils kolagjenit. Fibromë kanë një bazë të gjerë ose këmbën, jo ngjitur në indet përreth. Konsistenca është e përcaktuar nga vendndodhja e tumorit dhe shkallën e kolagjenit tumoreve bundles hialinizatsiya. Më fibromë është në buzë të trasha Labia, të paktën - në fushën e portikut; ngadalë rritet në madhësi.

Fibroids Struktura vulvë paraqitur fibrave muskulore. Varieteteve të përfshijnë leiomyoma fijor formuar fibrave të muskujve të butë, dhe rhabdomyoma të përbërë nga fibra hulli. Fibroids janë të vendosura brenda muskujt e buzëve Labia, e karakterizuar konsistencë plotnoelasticheskoy, lëvizshmërinë, nepov'yazannistyu për indet përreth.

Fibroids vulvë kombinon fibroidnyh fibër dhe llojin muskulor, bazohet në elementet muskulare të ligament rrumbullakët, të lokalizuara në buzët Labia.

Lipoma vulvë - Struktura yndyror tumor nganjëherë përmban komponentë të indeve lidhës (fibrolipomu). Labia lokalizuara pubike apo buzët, ka një kapsulë, raund, m'yakuvatu konsistencës lëvizshmërinë fortë relative.

Myxoma vulvë - tumor mezenhymalnaya vendosur në shtresën e nënlëkurës e Majora Labia ose zonë pubike. Myxoma shumë shpesh në gratë më të vjetra. Macroscopically ka konturet rrumbullakosura, qëndrueshmëri xhelatinoz, kapsulë, të verdhë-bardhë.

Hemangioma vulvë lë enët e gjakut të lëkurës dhe mukozës vulvë. Struktura ajo mund të jetë shpella apo kapilar. Hemangiomas janë në buzët gjenitale të duket si nyje të kuqe ose kaltërosh që ngrihet mbi mukozale ose lëkurë. Tumoret vaskulare mund të rritet shpejt dhe të përhapet në indet e vaginës, mitrës apo të mitrës.

Chylangioma vulves është formuar nga indit limfoid ka strukturën bahatoporozhnynni dhe përmban proteina efuzioni. Chylangioma zgavër veshur me epitelin. Nodules macroscopically limfoide tumorit paraqitur melkobuhristymy sochnymy me një nuancë kaltërosh, me një cilësi të butë me përfshirjen veçmas zdrukthtari.

Papilloma (lytha) vulvë - një tumor është i lidhur me HPV formuar sipërfaqe epitelin e Majora Labia dhe portikun e vaginës. Në mikroskop është përcaktuar fibroepitelialnyy strukturë, nganjëherë me shenjat e acanthosis shqiptuar. Papilomat mund të ketë të vetme ose të shumëfishta të natyrës, të bardhë ose të errët - kafe, e hollë apo të gjerë bazë këmbë. Vulvë jashtë lyth duket si serbia papilare përhapjes me rritjen exophytic. Papilomat vulvë gjendje për të përhapur në mukozën vaginale dhe ozlokachestvlyatsya.

Hidroadenoma vulvë vjen nga gjëndra djerse pubis ose Majora Labia. Hidroadenoma paraqiten lezione si të shumëfishta me gunga janë ovale simetrik ose të rrumbullakët, të verdhë, rozë ose ngjyrë kafe në ngjyrë. Paraqitur mikroskopik vystlannymy cistike zgavër rrafshuar epitelin që përmban në masë koloidal.

Në mesin e tumorit formimit vulvë cysts Bartholin ndodhin si kanceri.

Simptomet e tumoreve beninje të vulvë

Tumoret vogla të vulvë nuk janë të shoqëruara me simptoma klinike. Me fibroidnyh saj të rritjes, muskujve, yndyrë, tumore vaskulare shtrirje pubis pëlhurë ose labia, fryrje jashtë, i tmerrshëm si gunga apo rritje polipovydnoho. Në këtë rast, një ndjesi trup i huaj në perineum, siklet gjatë lëvizjes, marrëdhëniet seksuale.

Kur hemangiomas trauma shfaq vulvë mund të kontaktoni gjakderdhje. Në disa raste ka inflamacion, ulcerat, tumoret acarohet vulvë. Kur sdavlyvanyem urethral tumor mund të zhvillojnë çrregullime urinim.

Kur qarkullimi i gjakut në formimin e tumorit (hemorragji, nekrotizues) nuk është e ënjtje dhe dhimbje në vulvë.

Diagnoza e tumoreve beninje të vulvë

Njohja e tumoreve të vulvë është bërë nga ekzaminimi i drejtpërdrejtë i gjinekologu. Për zbulimin e shpërndarë infiltrimit tumorit është kryer ekzaminim vaginal, vulvoskopiya, nëse është e nevojshme - colposcopy, ultratingull Transvaginal.

Për të shmangur infeksionin jo-specifike gjenitale dhe kryhet ndot bakteriologjike, diagnoza PCR. Për të sqaruar tumoreve pastërti të studiuar tumoret i larmë, goditje dhe gërryerjet nga skajet e ulcerat, kryer ekzaminim histologjik të biopsi.

Hidroadenomu manifestime vulvë e diferencuara të sifilisit.

Trajtimi i tumoreve beninje të vulvë

Nuk Neprohressiruyuschaya shkaktojnë tumore siklet e vulvës me strukturën e konfirmuar beninje mund të mbajnë nën mbikqyrje. Largimi kirurgjik i tumoreve të aparatit gjenital të jashtëm është bërë në ato rritje, simptomatike aktual, rrezikut keqdashje, fizike dhe parehati estetike.

Tumoret në të rrjedhin në këtë temë prerje bazë. Tumoret, të vendosura thellë në vyluschuyut indeve nga përreth suturing indeve të krevatit. Përdorimi kujdes ekstra duhet të jetë tumoret vyluschivanie vendosura afër uretrës për të parandaluar lëndimet kanal mocheyspuskatelnomu. Në këtë rast, transaksion mund të përfshijë urolog.

Kur ju hiqni papyllo cryodestruction vulvë të preferuar, radiowave heqje, heqjen lazer, electrocautery, koagulimit plazma, të djegurit kimike solkodermom. Hemangiomas mund vylikovuvatysya vulvë kirurgjikale nga electrocautery, cryotherapy, sclerotherapy.

Prognoza e vulvë beninje

Undelete përgjithësi vulvar dashamirës ozlokachestvlyayutsya në raste të izoluara.

Pas heqjen e tumoreve shpesh mund të ri-shfaqur arsimimin e tyre. Pas largimit të vulvë papyllo kërkohet trajtimi antiviral.

Gjatë operacionit dhe periudhën postoperative mund të jetë i komplikuar me gjakderdhje, lëndime të uretrës, formimin hematoma.