Kseroticheskiy Balanitis obliterans


  • Arsyet obliterating kseroticheskoho balanyta
  • Simptomat obliterating kseroticheskoho balanyta
  • Diagnoza obliterating kseroticheskoho balanyta
  • Trajtimi i obliterating balanyta kseroticheskoho
  • Parandalimi obliterating kseroticheskoho balanyta

Kseroticheskiy Balanitis obliterans (sclerosing Lychen) mund të zhvillohet në çdo moshë, fëmijët, me moshë mesatare dhe të moshuar, por është më shumë i zakonshëm në pacientët më të vjetër se 50 vjet. Urologji Klinike përket obliterans kseroticheskiy Balanitis si kusht kryesor për kancerin e penisit.

Për shenja histologjike te obliterans Balanitis kseroticheskiy gangways me liken lajthitës dhe disa formave lokale të scleroderma. Në gjinekologji skleroderma i kufizuar mund të zbulohet në organe gjenitale të jashtme në gratë me të dhëna të kraurosis vulvë. Këto vëzhgime Merge lëkurën dhe proceset urogjenital sklerotizues në një grup, një natyre degjenerative.

Arsyet obliterating kseroticheskoho balanyta


Etiologji i sclerosing Lychen paqartë. Besohet se zhvillimi i balanyta obliterative kseroticheskoho mund të çojë një gamë të gjerë të faktorëve gjenetik, - autoimune, infektive, mekanike, hormonal.

Në dermatologji, gjinekologji dhe andrology është vëzhgimi i rasteve familjare dhe sclerosing Pushimi sklerotike organet gjenitale Lychen. Hulumtimet e kaluara në këtë zonë zbuloi një numër të gjeneve përgjegjëse për zhvillimin e trashëguar e balanyta obliterative kseroticheskoho dhe shkallën e saj të ashpërsi.

Disa të dhëna kërkimore shkencore tregojnë një lidhje midis obliterans kseroticheskim Balanitis dhe lezione autoimune - vitiligo, psoriasis, polimialgjia reumatika, eritematoz sistemik lupus, diabeti, myxedema, cerozë primar tëmth, alopecia, etj Përveç kësaj, manifestimet lokale të obliterating kseroticheskoho balanyta ngjashme Ndryshimet karakteristike të indeve në sëmundjet autoimune.

A nuk e përjashton rolin e agjentëve viralë në zhvillimin e balanyta obliterative kseroticheskoho, veçanërisht në indet lafshë e penisit pas një tsyrkumtsyzyya, janë shpesh të patogjenëve herpes gjenital dhe infeksionit papillomavirus njeriut.

Në disa raste vënë re varësinë e shfaqjes obliterating balanyta kseroticheskoho e dëmtimit lokal të lëkurës - lëndimet mekanike, kimike apo termale, abrasions, urinë kronike acarim, ekspozimit të rrezatimit gjatë radioterapi. Disa studiues kanë vërejtur lidhjen ndryshimet sklerotike-fijor në penis glans me rrethprerjen e mëparshme kirurgjikale në phimosis.

Pritet që zhvillimi i balanyta obliterative kseroticheskoho mund të jetë për shkak të rënies së të lidhura me moshën në testosterone ose indeve shkelje ndjeshmërisë ndaj hormoneve seksuale mashkullore.

Simptomat obliterating kseroticheskoho balanyta

Në sclerosing Lychen ndikuar në penis glans dhe fletën e brendshme të lëkurës së prepucit - së pari shfaqen njolla të bardha, blisters me përmbajtje hemorragjike dhe zonat atrophic, të cilat janë shndërruar më pas në pllaka sklerotike. Sklerotycheskoe më tej formuar unazë rrethore si nënshkrimin kokat që prodhimi është i vështirë. Në këtë sfond, infeksion shtesë mund të çojë në inflamacion bakterial të glans penisit - Balanitis. Në fazën përfundimtare të obliterating kseroticheskoho balanyta zhvillimi i kokës rumen phimosis ndalon plotësisht i hapur.

Meshkujt që kishte pësuar më parë rrethprerjen, obliterating Balanitis kseroticheskiy zakonisht fillon në zonën postoperatsyonnom çdo mbresë.

Reduktimi elasticitetin e lëkurës së prepucit të mund të shoqërohen nga lotët e saj, veçanërisht gjatë raportit seksual. Kur dhëmbëza të uretrës dhe hapjen e jashtme të uretrës në fossa navicular zhvillon vështirësi urinimi, që kërkon tendosje; lumë urina bëhet i hollë dhe i shkëputur.

Gjatë obliterating periodike kseroticheskoho balanyta, zgjatur. Sclera dhe proceset hiperkeratoticheskie-atrofik në obliterating kseroticheskom Balan jo vetëm dëmtojnë cilësinë e jetës, por mund të shkaktojë infeksione të përsëritura traktit urinar (Uretriti, cystitis, pielonefrit), urolithiasis, hydronephrosis dhe madje edhe dështimi i veshkave.

Diagnoza obliterating kseroticheskoho balanyta

Gjatë diagnozës duhet të përjashtojnë sëmundje të tjera me simptoma të ngjashme - balanoposthitis bakteriale dhe fungale, herpes, infeksion chlamydial fituar phimosis, kraurosis dhe leukoplakia e penisit.

Kompleks diagnostike dhe PCR kryhet vija bakteriologjike. Prova e fundit oblyteryruyuscheho kseroticheskoho balanyta fituar nga biopsia e qelizave të lëkurës ndryshuar penis dhe uretrës dhe studimin e tyre morfologjike. Ekzaminim histologjik zbuluar zonat folikulare hyperkeratosis, hedh lëng i shtresës dal epidermë, sklerozë homogjene kolagjenit, atrofi ose reduktimin e fibrave elastike, limfoplazmotsytarna dendur infiltrimit. Në verifikimit obliterating kseroticheskoho balanyta, biopsi shmang kancerin e penisit dhe të uretrës.

Në mënyrë për të zbuluar ngurtësisë urethral treguar performancë uretrohrafyyu dhe ureteroscopy.

Trajtimi i obliterating balanyta kseroticheskoho

Taktika e trajtimit të balanyta obliterative kseroticheskoho përcaktuar prevalencën e ndryshimeve sklerotike.

Në fazën fillestare unë sclerosing Lychen kur ndryshimet patologjike të përfshirë vetëm prepucin, operacioni është rrethprerja (tsyrkumtsyzyya) e ndjekur nga vëzhgimi.

Në faza e II balanyta obliterative kseroticheskoho, e karakterizuar nga ngushtimi hapjen e uretrës, e dëshiruar të performancës meatotomiy - meatusa kirurgjikale autopsi. Më vonë i emëruar kurs të gjatë të terapisë aktuale e krem ​​glucocorticoid (Dermoveyt, diprospan, Tselestoderm, Akriderm).

Në fazën e III dhe IV ku rrjedh përfshirjen totale të prepucit, kokën e penisit, channel mocheyspuskatelnomu, heqje të gjerë të indeve mbresë plastike rindërtues uretrës në protYazhenyy, pastaj - terapi lokale glucocorticoid.

Parandalimi obliterating kseroticheskoho balanyta

Parandalimi i veçantë obliterating kseroticheskoho balanyta nuk prodhohen. Është e rekomanduar për të shmangur dëmtimin e organeve gjenitale dhe të sëmundjeve ngjitëse seksuale rregullisht kryejnë procedurat e higjienës, menjëherë kontaktoni ekspertë në patologji extragenital. Nëse vëreni ndonjë ndryshim në penis glans duhet të konsultoheni me një urolog (andrologist) për të përjashtuar obliterating balanyta kseroticheskoho.

Heqje e hershme e indeve të dëmtuara, terapi konservative dhe monitorimit për të shmangur komplikime të rënda.