Kufizimet hernie


  • Llojet e telashe hernia
  • Arsyet për kufizimin hernie
  • Simptomet e hernie ankth
  • Diagnostike hernie telashe
  • Trajtimi i telashe hernia
  • Parashikimi dhe parandalimin e hernie ankth

Kufizimet hernia - një ndërlikim i shpeshtë dhe i rrezikshëm i hernias barkut. Hernie mbytur është një kusht akute kirurgjike që kërkon ndërhyrje të menjëhershme, inferior vetëm për ndodhjen e apendiksit akute, cholecystitis akute dhe pancreatitis akute. Operative Gastroenterologji goditjen hernie diagnostikuar në 3-15% të rasteve. 

Kufizimet hernie lidhur me compression papritur të përmbajtjes së qeses hernie (omentum, zorrë e vogël dhe të organeve të tjera) në qëllimin hernie (defekte të murit të barkut mëparshëm, vrima diafragmë, xhepat, etj abdomen. D.). Çdo kufizim mund të jetë ekspozuar hernie barkut, inguinale (60%), femurit (25%), kërthizës (10%), rrallë - linea alba hernia, dhjamë, hernie postoperative. Kufizimet hernia e lidhur me rrezikun e organeve nekrozë grimcuar, pengimi zorrëve, peritonit.

Llojet e telashe hernia


Në varësi të compression të një trupi të qëllimit hernia hernia shquar të zorrëve probleme, omentum, stomakut, fshikëz, mitrës dhe shtojca e saj.

Shkalla e mbivendosjes në lumen të trupit uritur fiksim hernia mund të jenë jo të plotë (parietal) dhe i plotë. Në disa raste, të tilla si shtypja Meçkel diverticulum ose shtojcën, dysheme rreze trupi nuk është vërejtur në të gjitha.

Veçantitë e antehradnoe izoluar, reaksionar, të rreme (imagjinar) i papritur (në mungesë të një histori hernie) goditjen hernia.

Ka dy mekanizma për kufizimin hernie: elastik dhe fekal. Shtypja elastik zhvillon kur i njëkohshëm shkelën nëpër portë hernia hernia sasi të ngushtë të madhe të përmbajtjes. Autoritetet lokale përfundoi një qeskë hernie nuk mund vpravytsya zgavrën e barkut në mënyrë të pavarur. Ankth i hollë unazë hernial shkaku i tyre unazë e ishemi, shprehu dhimbjen, spazma e muskujve hernial e qëndrueshme edhe më e rëndë goditjen hernie.

Kalovoe shtypja zhvillon del nga shtrati i papritur shkakton sythe zorrë, kapur në qeses hernie, përmbajtjen e zorrëve. Kjo zorrë e trashë departament kullimit dhe kompakt uschemlyayetsya një qëllim hernie me ripples. Kalovoe shtypja shpesh zhvillon në afat të gjatë hernie nevpravimyh ekzistues.

Kufizimet hernia mund të jetë primar dhe sekondar. Shtypja primar është më pak e zakonshme dhe ndodh në një ambient të përpjekjeve të menjëhershëm emergjente, e cila rezulton në formimin e njëkohshëm parë ekzistuar hernie dhe compression saj. Kufizimi i mesëm kundër një sfond që ishte më parë hernias e murit të barkut.

Arsyet për kufizimin hernie

Kryesor hernie mekanizëm kufizuar është një mprehtë një-fazë apo rritje të përsëritura në presion ndër-abdominale, e cila mund të jetë për shkak të përpjekjeve të tepruar fizike, kapsllëk, kollë (me pneumoni Broncho), vështirësi urinimi (me adenoma e prostatës), e vështirë për të të lënë, dhe kështu me radhë qanin. Zhvillimi dhe shkelje e hernie kontribuon në dobësinë e muskujve të barkut mur, ngathtësi e zorrëve të të moshuarit, lëndimet traumatike të barkut, kirurgji, humbje peshe.

Pas normalizim presionin e barkut hernial rënie unazë në madhësi dhe të shkelë shkoi përtej atyre qeskë hernie. Kështu mundësia e shqetësimit nuk varet nga diametri dhe madhësia e portës hernia hernia.

Simptomet e hernie ankth

Kufizimet hernia është e karakterizuar nga karakteristikat e mëposhtme: mprehtë lokal ose të qetësuar dhimbje të barkut, paaftësia ushtron hernie, tensionin dhe butësi hernie zgjatje, mungesa e simptomave të "shokut kollë."

Shenjë kryesore e dhimbjes probleme hernie është zhvilluar në një lartësi të forcës fizike ose tensioni dhe nuk shkon poshtë vetëm. Dhimbja është aq intensive që pacienti shpesh nuk mund të ndalojë moaning; sjellja e tij bëhet i shqetësuar. Në statusin objektive shënoi lëkurën zbehtë, efekte të dhimbshme shoku - takikardia dhe hipotension.

Varësisht nga lloji i dhimbjes i mbytur hernia mund të rrezatojë në rajon epigastrike, në qendër të barkut, ijë, kofshë. Në rast të dhimbjeve zorrëve pengim merr karakter spastik. Dhimbja është shprehur zakonisht në disa orë, sa kohë që asnjë organ do të zhvillojnë kufi nekrozë nuk do elemente vdekje nervore. Kur dhimbje fekal shkelje dhe dehje janë më pak të theksuara ngadalë zhvillimin nekrozë zorrë.

Kur goditjen hernia mund petë të vjella u shfaq, e cila fillimisht ka një mekanizëm refleks. Me zhvillimin e pengimit zorrëve bëhet e të vjella të vazhdueshme dhe merr karakter fekal.

Në situata e fatkeqësisë diskale pjesërisht pengim fenomen zakonisht nuk ndodh. Në këtë rast, përveç dhimbjes, tenesmus mund të jetë konfuze, të vonojë gazit dizuricheskie çrregullim (urinim të përshpejtuar të dhimbshme, hematuria).

Kufizimet jetëgjatë hernia mund të çojë në formimin e phlegmon e harar hernie, e cila është identifikuar nga një simptomat karakteristike lokale: ënjtje dhe skuqje të lëkurës, dhimbje dhe hernia zgjatje luhatjet e mbi të. Kjo gjendje është e shoqëruar me simptoma të përgjithshme - temperaturë të lartë, rritjen e toksicitetit.

Rezultati nuk është zgjidhur në kohë e telashe hernia është peritonit përhapur shkaktuar nga inflamacion të tranzicionit peritoneum ose përforimit shtrirë departamenti i mbytur zorrë.

Diagnostike hernie telashe

Në prani të historisë hernie dhe klinikës tipik probleme diagnostike hernie nuk është e komplikuar. Në ekzaminimin fizik vëmendje pacienti paguajnë për praninë e një zgjatje të vështirë hernie të dhimbshme, e cila nuk zhduket kur ndryshon pozicionin e trupit. Shenjë patognomonike e telashe hernia ka asnjë transmetim impuls kollë, për shkak të plotë harar caktimi i kufijve hernie nga barku unazë zgavër uschemlyayuschem. Peristaltikės e hernie mbytur nuk dëgjojnë; simptomat e vërejtura ndonjëherë të pengimit të zorrëve (simptomë Valja, splashing, etj). Shpesh ka abdomen asimetri, shenja pozitive peritoneal.

Në prani të zorrëve pengesave radiographs Plain zbulon Kloybera tas. Për diferencial diagnoza bëhet me ultratinguj të barkut. Femurit shtypja dhe hernia inguinale duhet të dallohen nga Hydrocele, spermatotsele, orhiepididimita, lymphadenitis inguinale.

Trajtimi i telashe hernia

Pavarësisht nga të varietetit, lokacionin dhe kohën e fatkeqësisë, hernie komplikuar trajtim të menjëhershëm kirurgjikale. Në prehospital përpjekje kategorikisht e papranueshme për reposition hernie mbytur, administratës vetë i analgesics dhe antispasmodics, konsum i laxatives. Operacioni në telashe hernia është bërë për arsye shëndetësore.

Intervenimi kirurgjik për telashe hernie ndjek qëllimin e çlirimit të ngjeshur, që kufizon autoritetin inspektues për qëndrueshmërinë e saj, operim të zonave necrotic, të plastikës hernial (indet lokale ose hernioplasty duke përdorur proteza sintetike).

Pika më e rëndësishme është për të vlerësuar qëndrueshmërinë e operacioneve mbytur sythe zorrë. Kriteret qëndrueshmërinë zorrë janë restauruar tonin e saj dhe ngjyra e fiziologjik shkel pas largimit nga ring, smoothness dhe të shkëlqejë membrana i lëngshëm, nuk ka stranhulyatsiynoyi brazdat disponueshmëria gurgullimë enët mezenterike, magazinimit peristaltikės. Nëse të gjitha këto simptoma, zorrë e trashë konsiderohet i zbatueshëm dhe i zhytur në zgavrën e barkut.

Përndryshe, hernia probleme kërkohet heqje e një pjese të imponimit anastomosis zorrë e trashë të "përfundojë për t'i dhënë fund". Nëse ju nuk mund të kryejnë operim e zorrë nekrotike imponuar gyp zorrëve (enterostomy, colostomy).

Kryerja e plastikës fillore mur abdominal është i kundërindikuar në peritonit dhe phlegmon e hernie harar.

Parashikimi dhe parandalimin e hernie ankth

Vdekshmëria te pacientët e moshuar të mjedisit hernie Problemi eshte 10%. Në fund të kërkuar ndihmë mjekësore dhe përpjekje për të vetë çojë ankth hernie në gabime diagnostike dhe taktike të përkeqësohet rezultatin. Komplikimet e operacionit për probleme hernia mund të ndryshohet nekrozë e zorrëve në lak vlerësimit të gabuar të qëndrueshmërisë së saj, dështimi i zorrëve anastomosis, peritonit.

Ankth Parandalimi është rutinore trajtimin e çdo kushte të identifikuara hernias barkut, dhe përjashtimit që kontribuojnë në zhvillimin e hernia.