Ozen


  • Shkaqet ozeny
  • Manifestimet ozeny
  • Forma atipike ozeny
  • Komplikimet ozeny
  • Diagnoza ozeny
  • Trajtimi ozeny

Ozen njohur ilaç për një kohë të gjatë. Shenjat Përshkrim të sëmundjes gjetur në dorëshkrimet egjiptiane dhe hindu shkruar 1000 vjet para Krishtit. e .. Aktualisht Ozen mjaft të rralla dhe është 1-3% të të gjitha sëmundjeve të hundës dhe sinuseve paranazale. Njerëz të sëmurë janë kryesisht 40-50 vjeç, më shpesh - fëmijë. Gratë Ozen vërejtur më shpesh se meshkujt. Rastet ozeny kurrë ndodhur mulattoes mjedisit dhe përfaqësues të zezakëve dhe arabëve.

Sipas vëzhgimeve klinike Otolaryngology modern identifikon faktorët vijues të shkaktojë që çojnë në zhvillimit ozeny: trauma hundën dhe kockat e fytyrës e skeletit, duke dëmtuar nyja trungjet e krahut-qiellzor autonome nervore dhe nervore trigeminal, sëmundje të ndryshme infektive (fruthi, fruth i keq, fruthi, difteria, pulë li), vatra kronike infektive (kronik rinitit, adenoiditis, grykët, sinusit, faringjit), kushtet e këqija sociale, zakone të këqija, trazirat në të ushqyerit.

Shkaqet ozeny


Pavarësisht nga fakti se Ozen është sëmundje shumë e vjetër, etiologji saj e saktë nuk është emëruar ende. Sot ka shumë teori që kanë dalë si rezultat i përpjekjeve të vazhdueshme të shkencëtarëve për të gjetur shkakun e ozeny.

E ashtuquajtura teori anatomike sugjeron se Ozen e lidhur me rritjen e gjerësisë së pasazhe hundës lindjes, kafkë shumë e gjerë dhe hypoplasia fytyrës e sinuseve paranazale. Teoria Pathophysiology sugjeron se Ozen është rezultat i proceseve të kryera inflamatore në zgavrën e hundës. Teoria infektive është e bazuar në faktin se pacientët me Ozen mbjellë një shumëllojshmëri të organizmave. Vetëm patogjen nuk ozeny zbuluar ende, por rreth 80% e pacientëve në bakposeva përcaktohet Klebsiella ozeny. Sipas teorisë së Ozen fokale lind si pasojë e ndryshimeve në sinuseve paranazale, siç dëshmohet nga prania e shumë pacientëve me sinusit kronik Ozen vyalotekuscheho.

Gjithashtu teori trashëguar ozeny njohur, bazuar në faktet e rasteve familjare. Ajo nuk është duke folur për trashëgiminë e drejtpërdrejtë ozeny, dhe predispozicion gjenetik ndaj saj, kundër të cilit faktorë të ndryshëm të shkaktojë që çon në zhvillimin e sëmundjes. Teoria neurogjenik tradhëton me rëndësi të madhe në shkeljet e të Patogjeneza ozeny për shkak të mosfunksionim të innervation autonom të sistemit nervor parasympathetic dhe simpatik. Baza e teorisë së endokrin ozeny formuar veçantitë e kësaj sëmundjeje tek gratë, e karakterizuar nga ndryshimet në simptoma gjatë ndryshimeve hormonale (menstruacionet, shtatzënia, menopauza).

Manifestimet ozeny

Në Ozen saj aktuale merr 3 faza të njëpasnjëshme: një qitjes fillestar, dhe i fundit, secila e karakterizuar nga karakteristikat e veta.

Ozeny fillestar fazë kryesisht ndodh në mes të moshës 7-8 vjet. Sëmundja fillon në heshtje dhe gradualisht zhvillohet. Pas disa kohë nga fillimi ozeny prindërit i kushtoj vëmendje për faktin se ai pothuajse gjithmonë vërejtur shkarkesë nga hundë. Shkarkimi duhet konsistencës së pari trashë, përfundimisht bëhet erë të pakëndshme dhe të bëhet purulent. Kohët e pacientëve Ozen fëmijë mund të përjetojnë dhimbje koke, lodhje, prish gjumin, lodhje, humbje e oreksit.

Ozeny fillestar fazë tjetër rrjedhë e vështirë prohressyruyusche, e cila është pothuajse e pamundur për të ndaluar ndonjë nga trajtimet ekzistuese. Zhvillimi i sëmundjes fillojnë të formojnë në priza hundë, erë hundës shkarkimit është i kalbur dhe të ndjehen mirë rreth njerëzve. Erë e pakëndshme që vjen nga hunda e fëmijës Ozen, rritjet e mëtejshme në pubertet. Në të njëjtën kohë pacienti Ozen gradualisht pushon të ndjeni erën, e cila është e lidhur me lezionet e receptorët e nuhatjes zgavrën e hundës dhe hipoosmiy shfaqjen.

Lartësia fazë ozeny ka një foto të fortë klinik. Në këtë fazë pacientët ozeny vuri në dukje numrin e madh plohoudalyaemyh crusts në hundë, shortness frymëmarrje nazale, këmbëngulës shkarkimi i hundës konsistencës trashë, mbipopullim hundës dhe thatësi, mungesë e plotë e erë, ulur shije ndjeshmëri, dhimbje në ballin dhe hundës piramidës, gjumë të varfër , lodhje dhe përgjumje. Nëse nosebleeds mundshme Ozen.

Pacienti Rishikimi Ozen zakonisht tregon shenja të hypoplasia fytyrës kafkës dhe në veçanti hundë piramidale, buzë të trasha, hundë të gjerë dhe pasazhe të hundës janë zgjeruar. Ka një mospërputhje tipik ozeny ankesat e gjera hundës e pacientit në vështirësi të frymëmarrjes hundës, për shkak të ulur ndjeshmërinë e receptorëve prekshëm që normalisht perceptojnë qarkullimin e ajrit në zgavrën e hundës.

Përfundimtar (terminal) ozeny fazë zakonisht nuk ndodh para se 40 vjeç. Në këtë fazë, ndërprerja e formimit të crusts në hundë, dhe zhdukja e plotë të reduktuar emisionet dhe erë të lidhur pakëndshme. Faza përfundimtare besohet ozeny trajtimit kundër dëshirës së sëmundjes. Megjithatë, ka pasur ndryshime atrophic çojë në strukturat e hundës racks ozeny Ruajtjen shërohet nga simptomat e rinitit kronike atrophic, hundë thatë dhe mungesë e nuhatjes.

Forma atipike ozeny

Njëanshme Ozen ndodh në pacientët me shtrembërim të konsiderueshëm të septum nazal, e cila rezulton në zgjerimin e gjysmës së hundës dhe ngushtimi tjetër. I njëanshëm Ozen është tipike natyrisht klasike ozeny, por i zhvilluar vetëm gjysmën sa hundë të gjerë.

Lokalizuar Ozen kap vetëm zonat e kufizuara të zgavrën e hundës. Më të prekur pasazhe mesme hundës. Shpesh në Ozen atrofi lokalizuara vërejtur segmente vetëm e pasme të mesme të pasazhet e hundës, ndërsa i mëparshëm i tyre shënoi hypertrophy.

Ozen pa crusts nuk është e shoqëruar me sekrecione të detyrueshme, praninë e ngjeshur dhe e keqe. Kjo duhet të vënë të gjitha ozeny shenja të tjera që mund të manifestohet në shkallë të ndryshme.

Komplikimet ozeny

Ndërlikimet lokale ozeny përfshijnë: fytit ozeoznyy, faringjit ozeoznyy, laryngotracheitis, sinuzit kronik (sinusit, sinuzit, etmoyidyt, rrallë - sfenoyidyt), inflamacion të syrit (konjuktivit, blepharitis, dakriotsystyt, Keratitis) dhe veshin (media kronike otitis , eustachitis).

Komplikime Otdalennymy ozeny përfshijnë: bronkit, pneumoni, nevralgji trigeminal, sindromi kraniotsefalnye, meningjit. Për shkak të zgjatura qëndron konstante gëlltitjes në Ozen plehut organik mund të shkaktojë vështirësi në traktin gastrointestinal: mostretje, gastrit, kapsllëk, fryrje. Komplikimet e mundshme ozeny psyhastenycheskye: humbja e kujtesës, depresion, letargji intelektuale, krizë nervash, etj

Diagnoza ozeny

Në fillestar të ozeny diagnozës fazë shumë të vështirë, sidomos në fëmijët, të cilat shpesh zgjati trajtohen nga një otolaringolog diagnostikuar me "rinitit kronike." Në lartësi fazë foto tipik klinik i sëmundjes dhe rezultatet e studimeve endoskopike të lënë asnjë dyshim në prani të ozeny pacientit. Avancuar Rynoskopyya zbulon pasazhe të hundës; atrofi e mukozës, dhe turbinate hundës; i mbuluar dendur me priza mukozës që janë të verdhë-gjelbër ose gri të pista. Kur ju hiqni crusts nën cakut të dukshëm, ajo është është e mirë, por jo gjakderdhje Mukoza hundës. Zgjerimi i konsiderueshëm i pasazhe hundës në pacientët me Ozen të çojë në atë që janë parë nëpër murin e pasme të fyt, hyrja në pykë xhiron, lëvizjen e qiellëz e butë gjatë gëlltitjes ose duke folur. Mikroskopi Mukoza hundës metaplazi në Ozen zbulon cilindrik epitelin ciliar e saj për të keratinizuara banesë. Përhapeni ozeny procesin atrophic themelor në të çojë fyt të faktit se gjatë farinhoskopii caktuar atrofi prapmë faringut mur, dhe shenjat e pezmatim i fytit atrophic.

Radiografi e kafkës dhe të sinuseve në pacientët me atrophic Ozen përcakton proceset në strukturën e eshtrave të hundës dhe sinuseve në mure, resorption lacunar dhe kockave hedh lëng trarëve me indeve të eshtrave zëvendësim me fijor. Këto ndryshime janë vërejtur në CT e kafkës dhe të sinuseve paranazale.

Për verifikimin e vendosur në patogjene zgavër hundës në pacientët me ekzaminimin Ozen përshkruar bakteriologjike të egra dhe shkarkimin nga hundë dhe fyt.

Trajtimi ozeny

Mungesa e të dhënave të sakta për etiologji dhe ozeny shumëllojshmëri të teorive të origjinës së saj ka çuar në metodat e ndryshme të trajtimit. Në praktikën klinike, janë përdorur si ilaçe, dhe metodat kirurgjike.

Trajtim të drogës ozeny përfshin trajtime të përgjithshme dhe lokale terapi. Mjekësia e Përgjithshme ozeny reduktohet në terapinë me antibiotikë racional të barnave, të cilat sipas antybiotykohramy ndjeshme ozeny Klebsiella. Trajtim ozeny lokal merr përsipër Lavage hundës 0,9% klorid natriumi, dhe zgjidhjet schelochnymy dezinfektues. Në mënyrë për të hequr më mirë crusts ekzistuese në hundë para larjes shpenzojë aq mbylljen turundoy hundës e enzimeve proteolitike. Pas heqjes crusts dhe sekrecionet nga hunda intranasal instiluese prodhimin dhe hedhjen ointments. Për ta bërë këtë, përdorni një zgjidhje të dobët të nitratit të argjendit, zgjidhje të fortifikuar të naftës të jodit, vaj buckthorn det, zgjidhje në vaj e vitaminave E dhe A. Trajtimi ozeny lokal gjithashtu aplikojnë Fizioterapia: UV, terapi lazer, elektroforeza e jodur kalium, kimotripsin, acid nikotine.

Në trajtimit ozeny kirurgjikale ka disa metoda. Për shkak të faktit se ka një pasazhe të gjerë Ozen hundës, metodat janë zhvilluar për të zvogëluar gjerësinë e pasazhe hundës. Këto përfshijnë lëvizjen e vërtetë të mureve anësore të hundës, implantimin nën mukozën e mureve mur ndarës i hundës dhe alloplasta (zakonisht parafine ose pelte naftës), implantimin e akrilik shkopinj apo topa, homo-grafts dhe autograft.

Në ozeny metodat e trajtimit janë aplikuar stimulim trofik të mukozën e hundës. Një është replanting e kthyer rajonin prapme septumeve hundës, që është pleksus nervor autonom, në të cilën ai bën një efekt stimulues.

Aplikoni trajtime ozeny kontribuar shtesë Mukoza lagështi hundës. Metodë Almeida është për të krijuar një vrimë kullimit në krye lacrimal në të cilin një lot vjen në kalimin e mesme hundës. Ozeny teknikë në Vitmaaku kordon të përbërë nga gjëndër pranë veshit gypit në zgavrën e nofullës sinus, ku sekreti i saj merr në kalimin e mesme hundës.