Mbyllje e arteries qendrore të retinës


  • Shkaqet mbyllje e arteries qendrore të retinës
  • Simptomet e qendrore okluzion arterie retinal
  • Diagnoza e qendrore okluzion arterie retinal
  • Trajtimi i qëndrore okluzion arterie retinal
  • Parashikimi dhe parandalimi i okluzion të arteries qendrore të retinës

Central bllokimi i arteries retinal zakonisht ndodh në pacientë mbi 60-65 vjet, ndërsa burrat 2 herë më shpesh sesa femrat. Në shumicën e rasteve, mbyllje është i njëanshëm. Në 60% të rasteve çrregullim të qarkullimit të gjakut zhvillon në arterie qendrore e retinës dhe të çojë në vazhdimin e humbjes së vizionit në një sy. Në 40% të pacientëve okluzion arterial prek një nga degët e arteries retinës, të shoqëruar nga humbja e syve korrespondues.

Në varësi të nivelit të bllokuar rrjedhjen e gjakut në oftalmologji dalluar bllokimi i arteries retinal qendrore, mbyllje dhe mbyllje të degëve CAC arterie tsilioretinalnoy. Central bllokimi i arteries retinal mund të zhvillohet në mënyrë të izoluar apo i kombinuar me okluzion qendror venë retinës ose të mëparshëm nevropati ishemike optike.

Shkaqet mbyllje e arteries qendrore të retinës


Mekanizmi i çrregullim retinal akute të qarkullimit të gjakut mund të shoqërohet me vrull, trombozë, emboli, retinës kolapsit arteriolar. Mbyllje më shpesh jo i plotë ose i plotë i retinës enëve të gjakut kolesterolit të çojë pengim, kaltsifitsirovannymy ose emboli i fibrinës. Në gjithë rastet, bllokimi i arteries retinale sistemit qendror eshte rezultat i proceseve patologjike akute ose kronike.

Faktorët kryesorë të rrezikut për mbyllje qendrore arterie retinës në të moshuarit janë hipertension, atherosclerosis, Hyhantokletochnyy arterit (sëmundje Horton-së). Në një moshë të re, çrregullime të qarkullimit të gjakut në enët e retinës mund të shoqërohet me endokardit infektiv, prolapsi mitrale valvulave, valvulare të zemrës lezioneve reumatizmi, trazirat zemra ritmin (aritmi), dystonia neurocirculatory, diabeti, sindromi antiphospholipid. Faktorët lokalë provotsiruyuschimy qendror bllokimi i arteries retinal mund të bëjë retinovaskulity, ënjtje dhe miqtë Dzn, rrit IOP, compression vaskulare orbitë retrobulbarnoy hematoma, tumor, kirurgji syrit, etj

Rrezik potencial kundër okluzion të sindromës arterie qendrore e retinës përfaqësojnë një shtet hypercoagulable, eshtra të thyer, injeksion intravenoz i lidhur me rrezikun e thromboembolism, yndyrë apo emboli ajrore. Kolapsi i arteriolat retinës mundshme me humbje masive të gjakut të shkaktuar nga mitrës, gastrointestinale apo gjakderdhje të brendshme.

Si rezultat i spazëm, emboli ose kolaps arteriolar është ngadalësuar ose ndërprerjen e plotë të rrjedhjes së gjakut në enë të prekur, duke çuar në ishemi akute e retinë. Në rast se nuk të rivendosur rrjedhën e gjakut në 40 minutat e ardhshme, një restaurim të pjesshëm të funksionit të shqetësuar vizuale. Me hipoksi më të zgjatur në retinën e zhvillimit ndryshime të pakthyeshme - nekrozë të qelizave qendër dhe fibrave nervore dhe autolysis e tyre të mëvonshëm. Rezultati i okluzion të arteries qendrore të retinës është atrofi optike dhe humbje të përhershme të vizionit.

Simptomet e qendrore okluzion arterie retinal

Në shumicën e rasteve, mbyllje e arteries qendrore të retinës zhvillon papritmas dhe painlessly. Ky pacient vëren humbje e papritur e vizionit në njërin sy, i cili është i shpejtë, fjalë për fjalë brenda sekonda. Përafërsisht 10% e rasteve ka episode afatshkurtra të çrregullimeve të përkohshme vizuale. Mosfunksionim trombozë CAC mund të paraprijë fenomenin e fotopsyy - dritë flashes.

Rrallë në qendër të okluzion arterie retinal ndodh sektori bie në pamje. Shkalla e zvogëlimit në mprehtësi vizuale duke filluar nga ruajtjen e objekteve dalluese personalisht për të përfunduar verbëri.

Diagnoza e qendrore okluzion arterie retinal

Diagnoza lehtëson analizën e anamnezën:. Prania e sistemit të pacientit kardiovaskulare, inflamacion, sëmundjet metabolike, lëndime të syrit dhe aksidente të tjera të enëve të gjakut (goditja, infarkti i miokardit, trombozë sipërfaqësore dhe e thellë venoz e gjymtyrë të ulët, duke e fshirë endarteritis, etj) Inspektimi i nevojshëm përfshin i testeve syrit, ekzaminimin fundus, kontrasti radiografi enëve të retinës, testet laboratorike.

Viziometriya me qendrore okluzion arterie retinal zbulon ulur mprehtësinë vizuale nga 0 deri 0,02-0,1. Shkalla e zvogëlimit varet nga zona e faqes së okluzion dhe ishemi. Me perimetry zbuluar defekte në vizionin periferik (scotoma qendrore apo sektorit, zona relevante ishemike e retinës, ngushtim koncentrik i fushën e parë).

Biomicroscopy lejon të paragjykojnë shkallën e okluzion të arteries qendrore të retinës. Kështu, mbyllje e paplotë është përcaktuar Pupillary centripetal defekt (Marcus nxënës-Guna) Në mbyllje të përgjithshëm - reagim i nxënësit në dritë mungon apo reduktohet në mënyrë drastike.

Visual inspektim nga fundus ophthalmoscopy zbulon ënjtje, humbja e transparencës, retinë zbehtë dhe Dzn. Në këtë sfond, sindromi qartë të dukshme qendror fossa zonë makular ("gropa qershi"), e cila ka një ngjyrë të ndritshme horyoydalnoho shkak furnizimit me gjak. Gjykimet arteriolat e retinës duhet të kalibrit të pabarabartë; në ditët në vijim e zhvilluar qendror mbyllje retinës arterie ato mund të shihen emboli.

Kryerja e ndriçim fluoreshent angiography ju lejon te specifikoni vendndodhjen e trombo ose emboli, të gjetur shkallën e bllokimit të anijes. Shenjat radiografike e qendrore okluzion arterie retinal janë ngadalësuar ose natyra segmental i rrjedhës së gjakut në arteriolat retinës, me mbyllje të plotë të degëve CAC - simptomë "thyejnë anije."

Këto elektroretinohrafii karakterizuar nga një rënie ose mungesa e valëve të regjistruara amplitudë, që tregojnë se shkatërrimin e qelizave qendër dhe ishemi choroidal.

Qartësimi diagnozën e okluzion të arteries qendrore të retinës është kryer duke përdorur enët sy UZDG, tomography koherencën optike dhe skanim lazer tonometry retinës.

Hulumtime është e nevojshme dhe koagulimi lipidohramy, kultura e gjakut (në rastin e emboli dyshuar bakteriale), skanim dyfish i arterieve karotide, me ultratinguj zemra dhe t. E. Në një okulist, nëse tregohet, pacientët me okluzion të arteries qendrore të retinës duhet të shqyrtohet nga një kardiolog, kirurg vaskular , rheumatologist, endocrinologist, hematologist, një sëmundje infektive.

Trajtimi i qëndrore okluzion arterie retinal

Trajtimi i qëndrore okluzion arterie retinës duhet të fillojë në orët e para të kohës së ankesave të vizionit të reduktuar, përndryshe ju nuk mund të rivendosur vizion. Kujdesi parësor urgjencës përfshin masazh të syrit për të rivendosur rrjedhën e gjakut në CAC. Në mënyrë që të zvogëlojë IOP mbajtur instalacioni i pikave të syrit, futjen e diuretics, paracentesis kornea kryer.

Në mbyllje qendrore arterie retinal shkaktuar nga vrull e arteriolat, terapi pathogenetic përfshin përdorimin e Vasodilators (nitroglycerin sublingual, aminophylline vena, papaverine intramuskulare, etj), të carbogenes Thithja ose oksigjenim hyperbaric.

CAC trombozë në trombolitik ballë dhe përdorimit antikoagulant, probing degë arterie sy përmes arterieve nadochnoyamkovi dextrans infuzion intravenoz.

Çdo Lloji mbyllje e arterieve retinal antioksidantë qendrore metodë e dobishme, injeksione lokale dhe retrobulbar parabulbarno Vasodilators, instalacioni i b-blockers. Në të njëjtën kohë i emëruar trajtim korrigjuese të sëmundjes shoqërues sistemike.

Efektiviteti i terapisë varet shumë nga koha e fillimit dhe është më i lartë në minutat e para dhe orë nga koha e okluzion të arteries qendrore të retinës.

Parashikimi dhe parandalimi i okluzion të arteries qendrore të retinës

Rezultati i okluzion të arteries qendrore të retinës në 1% të pacientëve është neovaskulyaryzatsyya Dzn siguruar glaukoma neovaskulare mesme. Komplikimet më të shpeshta dhe Tmerrshëm patologji është atrofi optike dhe verbëri.

Restaurimi i ndoshta vetëm në fillim të gamën e plotë të trajtimit brenda para 40-60 minutat. që nga okluzion të arteriolat në rast se Patogjeneza e okluzion të enëve të gjakut për shkak të vrull e tyre. Pacientët të cilët iu nënshtruan mbyllje e arteries qendrore të retinës, janë në rrezik të zhvillimit të aksidenteve akute vaskulare me pasoja fatale.

Parandalimi i qëndrore okluzion arterie retinal është e lidhur ngushtë me nevojën për trajtim në kohë të comorbidity, përveç faktorë provokuar (pirja e duhanit, stresi, tendosje të rëndë fizike, vizitoni banjot dhe sauna, pranimit nxehtë tubs, udhëtimit ajror zgjatur, mësime zhytjeje scuba, etj). Personat e që përbën rrezik për mbyllje të CAC duhet rregullisht të kërkojë okulist dhe të marrin terapi parandaluese.