Oligomenorrhea rrallë hënor


  • Simptomet e oligomenorrhea
  • Arsyet oligomenorrhea
  • Diagnoza dhe trajtimi i oligomenorrhea

Oligomenorrhea është një sindrom manifestim hypomenstrual (dobësimi i muajit) kur gjatësia e gjakderdhje menstrual është më pak se 3 ditë. Oligomenorrhea mund të kombinohet me forma të tjera sindromi hypomenstrual - hypomenorrhea (troç menstruacioneve), dhe spaniomenoreya opsomenorrhea (menstruacioneve të rralla) dhe paraprihet nga mungesë të plotë të menstruale gjakderdhje (amenorrhea). Oligomenorrhea më e zakonshme variant është e shkurtër (nga disa orë për 1-2 ditë) dhe të lëngshme (në intervale prej 40 ditë deri në 6 muaj) periudhë.

Me kalimin e kohës dhe shkaqet e fillore të shquar dhe të mesme (të fituara) olihomenoreyu. Shfaqja e oligomenorrhea primar daton në ciklin krijimi mestrualnoho, dmth para ardhjes së menstruacioneve menarche (i parë). Zhvillimi i oligomenorrhea sekondar ndodh pak kohë pas menstruacioneve normal orë. Oligomenorrhea ndodh në 2-3% të grave të reja.

Simptomet e oligomenorrhea


Shkurtimin e gjakderdhje menstrual në oligomenorrhea shpesh i shoqëruar nga çrregullimi i metabolizmit të lipideve - trashje dhe zhvillimin e akneve. Në një e katërta e pacientëve oligomenorrhea shënuar hirsutism, dmth zhvillimin e flokëve të femrave për model mashkullor. Flokët e tepërt e trupit shfaqet në fytyrë, gjymtyrë, bark dhe gjoks. Të ndërtuar në gratë që vuajnë nga oligomenorrhea, shpesh ngjan burra, me skelet muskulare dhe karakteristika. Kur oligomenorrhea gjithashtu një rënie të dëshirës seksuale. Përveç kësaj, gratë me oligomenorrhea shpesh përjetojnë probleme me shtatzëninë, dhe shpesh ajo është ky fakt i bën ata të shqyrtohen nga ekspertët. Kur oligomenorrhea Vetë ovulacionit fyese dhe shtatzënia ka vetëm 20% të femrave.

Lidhja vuri në dukje oligomenorrhea me zhvillimin e mëtejshëm të hyperplasia endometrial dhe karcinomës së mitrës.

Arsyet oligomenorrhea

Shkaqet e oligomenorrhea primar janë anomalitë kongjenitale të sistemit riprodhues të femrës, duke rezultuar në periudhën embrionale (p.sh., mitrës infantile). Oligomenorrhea dytësor shkaktohet nga anomalitë funksionale në strukturat hypothalamic-hipofizë në vezore dhe mitër për shkak të infeksioneve akute dhe kronike, inflamatore, sëmundje neoplastike dhe lëndimeve të organeve riprodhuese, pafavorshëm lodhje Efektet e mjedisit, anoreksia, stresi, ndryshimet klimatike papritur dhe faktorë të tjerë. Mungesa e sekretimit të hormoneve që rregullojnë ciklin menstrual, që çon në përçarje të rritjes dhe refuzimin e endometrium në mitër që mund të ndodhë oligomenorrhea. Përveç kësaj, oligomenorrhea mund të jetë për shkak të çrregullimeve endokrine në gjëndra veshkave, tiroide dhe pankreasit. Oligomenorrhea shpesh ndodh kundër sfondit të sindromi polycystic vezore, Endometrioza, Endometrioza, hypoplasia të mitrës, dhe ndodh pas operacioneve në mitër, curettage endometrial, abortit dhe mynyabortov. Pak oligomenorrhea plumb të sëmundjeve të zemrës dhe patologji të sistemit të gjakut. Oligomenorrhea fiziologjik vërejtur gjatë premenopausal, i shoqëruar nga një ndërprerjen graduale të funksionit menstrual.

Diagnoza dhe trajtimi i oligomenorrhea

Provimet dhe trajtimi i oligomenorrhea synojnë krijimin dhe eleminimin e shkaqeve të saj kanë shkaktuar. Diagnoza e oligomenorrhea i themeluar në bazë të historisë, ankesave, të dhënat publike dhe ekzaminim gjinekologjik, vlerësimin e gjendjes emocionale të pacientit, si dhe metoda më objektive. Metodat kryesore të diagnozës oligomenorrhea janë:

  • të përcaktuar nivelet e hormoneve seksuale (LH, FSH, prolaktina, hormonet steroide, progesterone dhe estradiol)
  • Orari ndërtimi temperatura bazë e trupit;
  • Ultratinguj mënyrë transvahynalnym për të identifikuar patologjitë dhe kancerit ovarian;
  • salpinhohisteroskopiya.

Treguesit tipike diagnostike janë në një përmbajtje në rritje të oligomenorrhea lyuteineziruyuschiy hormoneve (LH) - në 10 IU / L dhe më lart, si dhe foto me ultratinguj që zbulon zgjeruar, stroma thickened e vezore, periferia e cila ka një "efekt gjerdan" - gjëndër neovulirovavsheho.

Asgjësimin Modern gjinekologji një listë të gjerë të trajtimeve oligomenorrhea. Taktikat dhe rend terapeutik veprim i zgjedhur në varësi të rezultateve diagnostikuese.

Trajtimi zakonisht merret me gjinekologun oligomenorrhea, endokrinolog. Në trajtimi i oligomenorrhea luan një rol të rëndësishëm terapi, duke përfshirë përmirësimin e dietë, duke marrë vitamina, immunostimulation, fizioterapi, akupunkturë. Për të aktivizuar qarkullimin e gjakut në legen të emëruar masazh të veçantë gjinekologjik dhe gjimnastikë.

Terapia e barnave përfshin oligomenorrhea estrohensoderzhaschyh drogë hormonale që stimulojnë procesin e ovulacionit dhe ciklit normal menstrual (Klomifentsitrat 50 mg luhatet nga 2 në 6 ditë të ciklit menstrual). Që oligomenorrhea mund të zhvillojë hyperplasia endometrial dhe tumor kanzeroz, kontraceptive hormonale e nevojshme në mënyrë që të shkaktojë gjakderdhje të rregullta menstruale. Në efektet terapeutike të këtyre drogave të ketë një efekt kontraceptiv.

Një numër i kushteve që shkaktojnë oligomenorrhea kërkon kirurgji. Në sindromi polycystic vezore aplikimin efektiv të vezoreve pikë diathermocoagulation (ovarian djegurit ind rrymës së lartë të frekuencave përmes qasjes laparoskipicheskiy) normalizuar ciklit të ovulimit.

Një tregues i oligomenorrhea kurë është për të rivendosur kohëzgjatjen gjakderdhje menstrual dhe të reduktuar intervalet ndërmjet tyre është më pak se 40 ditë, të vëzhgueshme në protYazhenyy një vit. Në këtë kohë, ajo është e rekomanduar për të kryer një kalendar menstrual dhe mbikëqyrjen në gjinekologu çdo tre muaj.

Parandalimi oligomenorrhea më tej është duke u përmirësuar dietë, aktivitet fizik, reagimet emocionale, përdorimin e besueshme, mjeku metodat e rekomanduara të kontracepsionit.