Inflamacion Oophoritis i vezoreve


 • Simptomet e inflamacion të vezoreve
 • Diagnoza e inflamacionit ovarian
 • Trajtimi i inflamacion i vezore

Oophoritis është një sëmundje e rrezikshme për sistemin riprodhues të gruas. Oophoritis (nga oophoron - vezore) - një inflamacion i vezoreve - palë gjëndra riprodhuese femra, shpesh e shoqëruar me inflamacion të fallopiane (mitrës) tuba - salpynhytom. Mund të preken si një vezore (inflamacion i njëanshëm ovarian), dhe një herë të dy (inflamacion dypalësh të vezoreve). Zakonisht, inflamacion është e zakonshme që të mitrës (tuba fallopiane dhe vezore) i quajtur salpingoophoritis ose adnexitises (nga adnexa - shtojca).

Inflamacioni i vezoreve mund të jetë natyra specifike nëse shkaku i saj është shkaktar etiologjik i gonorresë, trichomoniasis, klamidia, mycoplasmosis, tuberkulozi dhe nonspecific -. Nëse shkaktuar nga microflora patogjen (Escherichia coli, stafilokok, Candida, streptokokeve, etj) provokojnë inflamacion të vezoreve dhe të përkeqësimit të saj maj hipotermi, menstruacioneve, lindjes, aborti kirurgjik, përdorimi IUD, manipulimi diagnostike dhe kirurgjikale e organeve gjenitale. Inflamacion më ovarian zhvillon për herë të dytë si pasojë e infeksionit me ngjitje qafën e mitrës, mitrës, tubave fallopiane. Më pak Patogjene inflamacion të vezoreve mund të futet në gonads përmes gjakut dhe limfatike (p.sh. tuberkulozi).

Kur inflamacion i ovaries procesit ngjitëse nga mitër gradualisht përhapet në tubat fallopiane, goditës mucous e parë, pastaj shtresa muskulor dhe i lëngshëm. Tub mitrës trashet, zgjat epërsinë në inflamacion dhe formimin e qelb brenda mbështjelljes saj. Pastaj procesi i përfshirë inflamator vezoret, indet e tyre janë shkrirë nën ndikimin e plehut organik nga tubat fallopiane. Ka bashkim inflamator tubat fallopiane dhe vezoret të modifikuar, në mënyrë individuale oophoritis dhe simptomat salpingjitit janë lëshuar. Ndonjëherë inflamacion të vezoreve përhapur jonormal në peritoneum (periadneksit). Exudate akumuluar inflamator mund të jetë transparent dhe të formuar në fallopiane tub ose purulent hydrosalpynksa - piosalpinks, akumulim i qelb në vezore formave piovar. Në shpërndarjen e mëtejshme të infeksionit ajo shkon përtej vezore të zhvillimit të pelvioperitonit.


Simptomet e inflamacion të vezoreve

Inflamacioni i vezoreve mund të zhvillojnë akute, subakut dhe formën kronike me tiparet e levizjes.

Inflamacion akut i vezore karakterizuar nga simptomat e mëposhtme:

 • , dhimbje të forta barku i përhershëm, i vetëm ose bilateral, mu në bel dhe mollaqe;
 • shpesh me dhimbje dhe urinim rezyamy;
 • purulent ndonjëherë me bollëk dhe shkarkimi i lëngshëm nga trakti gjenital;
 • ethe, temperaturë, gjendje e sëmurë;
 • dhimbje të mprehtë gjatë kontaktit seksual;
 • gjakderdhje midis periudhave menstruale.

Vezoret gjinekologjike provimit janë zgjeruar, e dhimbshme. Në inflamacion akut të vezoreve kërkohet hospitalizim dhe trajtim në spital.

Formë subakut e inflamacion të vezoreve - është e rrallë, zakonisht me infeksion TBC apo mikoznoy.

Inflamacion akut i vezoreve në fillim në kohë dhe trajtimin e duhur mund të rezultojë në shërim të plotë. Inflamacion Nedolikovanyh akute e vezoreve bëhet Sigurisht zgjatur kronike, me periudhat e acarimit.

Për periudha e acarimit te inflamacionit kronik i vezore karakterizohet nga:

 • e shurdhër, dhemb dhimbje në vaginë, bark, ijë, më keq para menstruacioneve, kundër ftohjet nga hipotermi;
 • çrregullimet e ciklit menstrual, dështimi ovarian;
 • Disponueshmëria e shkarkimeve të pakta por të rregullt (e bardhë)
 • shkelja e funksionit seksual (dëshirën reduktuar seksuale, dhimbje gjatë raportit seksual);
 • jo shtatzënisë pavarësisht jetës rregullt seksuale.

Në ekzaminim, të vezoreve janë zgjeruar, i ndjeshëm në prekje. Në mënyrë tipike, një inflamacion kronik i vezoreve është i shoqëruar me ndryshime në statusin neuropsychological e grave, nervozizëm dhe gjumë të dobët, u ul performancën dhe lodhje.

Inflamacioni kronik i vezore mund të origjinë dhe pa fazë akute. Disa prej sëmundjeve ngjitëse seksuale (p.sh. gonorre) shpesh ndodhin në gratë pa simptoma, dhe inflamacion që rezulton nga vezoret, duke i fshehur për shpejt bëhet kronik. Në inflamacion zgjatur e vezoreve, ndryshimet ndodhin në tubat fallopiane, duke çuar në pengesave të tyre, ngjitet mund të formojnë rreth vezoreve, funksionale, shterpësi sekondar.

Komplikimet pas zhvillimit inflamacion ovarian, gjithmonë të rrezikshme për funksionin riprodhues të grave, çrregullime menstruale dhe funksionit ovarian, proceset commissural dhe pengimin e tubave, shtatzënisë ektopike, abort spontan, shterpësi, funksion të dëmtuar seksual, inflamacion në organe të tjera (pielonefrit, cystitis, koliti).

Diagnoza e inflamacionit ovarian

Simptomet e inflamacion të vezoreve janë të paqartë në formën akute janë të ngjashme me simptomat e abdomenit akut në sëmundje të ndryshme, apendiksit, shtatzënisë ektopike, Endometrioza, cysts dhe cysts ovarian, peritonit, etj shkak të diagnozës këto rrethana oophoritis është shpesh i vështirë.

Diagnoza e saktë e inflamacionit ovarian në bazë të rezultateve:

 • Historia Data gjinekologjik (prania e inflamacionit të shtyrë më parë të mitrës, SST, abortit, komplikime lindjes, procedurave diagnostike intrauterine), dhe historia e sëmundjes (natyrën dhe vendndodhjen e dhimbjes, prania e sekrecioneve, hipotermi, gjeneral mirëqenien);
 • Testet laboratorike (inflamacion të vezoreve në rritjen e nivelit të leukociteve në gjakut dhe urinës egra përgjithshme nga të vaginës dhe të uretrës);
 • ekzaminim gjinekologjik (me inflamacion të vezoreve është përcaktuar nga rritja e tyre dhe dhimbje, lëvizshmëria dëmtime mitrës);
 • Ultratinguj diagnoza e organeve të legenit;
 • ekzaminim bakteriologjik, PCR - diagnostike, IFA, RIF (inflamacion i patogjen të zbuluar infeksione të fshehura). Nëse dyshoni se një specifikë (gonorrheal ose tuberkulozit) inflamacion të vezoreve të kryer hulumtime shtesë;
 • histerosalpinhoskopiy (zbulon ndryshimet bruto anatomike në tubat fallopiane, duke rezultuar në inflamacion kronik të vezoreve);
 • laparoscopy - metoda më e informativ i diagnostikimin inflamacion ovarian (e bën të mundur për të shqyrtuar drejtpërdrejt në mitër, tubat fallopiane dhe vezoret, diagnoza diferencuar). Indikacionet për laparoscopy është zgjatur varfëri, dhimbje kronike abdominale me origjinë të panjohur, inflamacion të vezoreve, nuk marrin trajtim të kombinuar. Inflamacion kronik i vezoreve në laparoscopy zbuluar shkeljet e të qenët i qartë Tubali, infeksionit të tyre, mbështjelljes, prania e strukturave në tubat fallopiane dhe vezore (piosalpinks, pioovariya), mbështjelljes në legen. Ndryshimet e shprehjes në organet pelvike varet nga kohëzgjatja e inflamacion kronik të vezoreve dhe përsëritje.

Trajtimi i inflamacion i vezore

Të vazhdojë për të trajtuar inflamacion të vezoreve duhet të jetë pas diagnozën diferenciale të plotë. Trajtimi i inflamacionit ovarian varet nga faza e sëmundjes (akute, subakut, kronik) shkakton shkakun e saj, simptomat.

Inflamacion akut i vezoreve trajtohen në spital, në shtrat, në ditët e para - të ftohta në bark të ulët, relievers dhimbje dhe agjentët desensitizing, antibiotikët, sulfonamides, chloride kalcium, jetëdhënës mjete. Në subakut ovarian fazë inflamacion shtoi me kujdes Fizioterapi. Nën inflamacion kronik të vezoreve tregon llojet e ndryshme të fizioterapi dhe Balneotherapy.

Inflamacion kronik dhe forma të avancuara të ovarian trajtohen më gjatë dhe më e vështirë se sa raste të trajtimit në kohë të pacientëve, dhe mund të çojë në komplikacione që kërkojnë kirurgji. Pas diagnozën e inflamacion të vezoreve dhe të përcaktojë patogjen, mjek i emëruar trajtim individual. Në mënyrë tipike, Terapia e barnave për inflamacion ovarian plotësohet jo-farmakologjike. Kohët e fundit, një interes në rritje në terapi jo-farmakologjike, e cila përdor gjinekologji në trajtimin e inflamacion të vezoreve, dhe përdorimi i antibiotikëve është i kufizuar.

Perdorimi i antimicrobials në trajtimin e inflamacionit kronik i vezoreve shfajsohej nëse:

 • përsëritje e inflamacion kronik të vezoreve nëse manifestimet klinike të theksuara përforcim të procesit inflamator;
 • nëse antibiotikët dhe sulfonamides janë kryer në fazat akute ose subakut të inflamacionit kronik të vezoreve;
 • nëse në procesin e terapisë restauruese dhe fizioterapi atje rëndim të inflamacionit kronik të vezoreve.

Zgjedhja e antibiotikut në trajtimin e inflamacionit të vezoreve përcaktohet në përzgjedhur patogjen bakposev dhe ndjeshmëria e saj të këtij medikamentit.

Qëllimi i trajtimit të inflamacionit kronik të vezoreve - për të siguruar anti-inflamator, efekt antimicrobial, anestezi, rrit reaktivitet imunitar, shërimin e çrregullimeve funksionale të organeve gjenitale, dhe doli në sfondin e çrregullimeve hormonale, nervor dhe sistemet e qarkullimit të gjakut.

Në mënyrë tipike, një kurs i antibiotikëve të forta për inflamacion të vezoreve plotësohet procedura fizioterapevticheskimy (, elektoroforez, terapi magnetike lazer) për të zvogëluar rrezikun e mbështjelljes dhe pengimin e mëtejshëm të tubave fallopiane. Kur inflamacion i vezoreve emëruar si baltë, hirudotherapy dhe masazh legenit. Teknikat analgjezik në inflamacion të vezoreve (akupunkturë, fizioolechenie) të zvogëlojë dhe të ndaluar dhimbjen, që ndikojnë në veprimtarinë e të gjithë organizmit. Në acarimin e inflamacionit kronik të vezoreve të rritur mbrojtjen e trupit përdorur drogë immunomodulatory.

Ka shumë trajtime popullore inflamacion të vezoreve (shumica bimeve) që mund të përdoren si parandalues ​​ose shtesë të trajtimit parësor.

Trajtimi i inflamacion të vezoreve mund të jetë e gjatë, por ajo duhet të sillen në një fund. Nëse ndonjë janë gjetur infeksionet seksualisht të transmetueshme, partner seksual duhet të nënshtrohet trajtimit të njëkohshëm (për të shmangur zhvillimin e prostatitis, shterpësi). Jeta seksi gjatë trajtimit të inflamacion të vezoreve ndalet më mirë. Parandalimi i inflamacion të vezoreve është shumë e rëndësishme. Femrat duhet të shmangin hipotermi, lodhje, stres, higjienë të mirë personale. Parandalimi është e nevojshme të konsultohet gjinekologu të paktën 2 herë në vit. Një mënyrë jetese të shëndetshme, të ushqyerit, përjashtimit marrëdhëniet seksuale të rastit, aborti nuk do të lejojë zhvillimin e inflamacion të vezoreve dhe komplikime të lidhura.