Kujdesi për sytë


  • Shkaqet djegiet e syve
  • Klasifikimi i djegiet e syve
  • Simptomet e kujdesin sy
  • Diagnoza e kujdesin sy
  • Trajtimi i djegiet e syve
  • Parashikimi dhe parandalimi i djegiet sy

Syri djeg deri në oftalmologji 5-15% të të gjitha lëndimeve të syrit. Nga këto, 65-75% e rasteve ndodhin në vendin e punës, pjesa tjetër - në shtëpi. Grupi më i madh i djegiet (60-80%) e dëmtimit të syve nga agjentët kimikë (alkalet, acidet, gëlqeres, etj); pas shfaqjes së djegie termike janë flakët, avull, ujë të ngrohtë, grimcat e metaleve të shkrirë. Kujdes më pak sy i zhvilluar nën ndikimin e rrezeve infra të kuqe, drita ultravjollcë, rrezatimi jonizues. Para së gjithash syrit vuan moshën djegiet e lëkurës, konjuktivën, por gjithashtu mund të jetë subjekt mënyrë trauma slezootvodyaschie, kornea, strukturën e thellë të përparme dhe të pjesëve të pasme të syrit.

Shkaqet djegiet e syve

Më shumë se 40% të djegiet kimike për shkak të goditur në sy të ndryshme alkali (amoniak, sodë kaustike, gëlqere e shuar, etanol, hidroksid kaliumi, etj), 10% - kontakt kontsentrirovannymy me acide (acetik, sulfurik, klorhidrik, etj). Në raste të tjera, djeg sytë e shkaktuara nga trajtimit të pakujdesshëm e ngjyra të ndërtimit dhe llaqe, sprays shtëpiake, personale vetëmbrojtje (llak, armë me gaz), bojë për t'u ngjyrosur qerpikët, bimët helmuese (pastinak lope, etj), herbicide, insekticide, etj .. instalacioni False në sy nuk i projektuar për këtë qëllim zgjidhjet (pika veshit, Liquors alkoolike) gjithashtu mund të shkaktojnë djegie.


Syri alkali zhvillimin nekrozë kolikvatsiynyy, të karakterizuar nga hidroliza e membranave qelizore, vdekja e qelizave, shkatërrim të indeve enzimatik. Thellësi dhe madhësia e nekroza formuar zakonisht tejkalojnë zonën e kontaktit të drejtpërdrejtë me një agjent agresiv, kështu informacion të besueshëm për ashpërsinë e lëndimit pas vetëm 48-72 orë

Efektet mbi çojë acid sy të koagulimit nekroza - denaturation qelizor proteinave dhe formimin kore, ndryshimet patologjike në të cilën mund të jetë i butë ose mungon. Dëmi më tej për të acidit djegieve sy të lidhur me inflamacion i shkaktuar nga një reagim toksike dhe të bashkuar infeksion sekondar.

Nga djegiet termike të rezultojë në efekte të lartë të temperaturës në sytë agjentët -. Ujë kypyascheyu, avull, vaj të nxehtë, flaka, grimca metali të shkrirë metalike, dhe zazhihatelnymy përzierjet djegshme (fishekzjarre, fishekzjarre, etj) Lëndimet termike sy janë të kombinuara shpesh me djegie të lëkurës. Natyra e lezioni termike djeg Eye - koagulimit nekrozë.

Për të rrezatimit djeg dëmtojë pajisje përfshijnë sy infra të kuqe dhe rrezet ultravjollcë, yonyzyruyuschem rrezatimi. Sytë Burns nga rrezet infra të kuqe të ndodhë në metalurgji, njerëzit që punojnë me burime të lazer, etj Në këtë rast shpesh ndodh shtojca humbjen e syrit dhe syrit mëparshëm; rrallë Depërtimi i mundshëm i syrit infra të kuqe në pjesën e poshtme dhe zhvillimi i edemë ndjekur ndryshimet degjenerative e retinës. Rrezatim Përfshirja sy zakonisht ndodh nëpërmjet kontaktit me pluhur radioaktiv apo burimeve të tjera të rrezatimit. Syri djegiet e lidhur me ekspozimin ndaj diellit mund të ngrit në një kohë kur rrezet UV janë pak më të vonuar atmosferë, për shembull, në male, këtë dëm të syve të quajtur borë oftalmi (mal apo borë verbëri). Fotooftalmiy Associated me rrezatim elektroistochnikov (saldim, duke përdorur llambat kuarc, etj) quhen elektrooftalmiya.

Klasifikimi i djegiet e syve

Kështu, duke pasur parasysh etiologjinë, djeg sytë mund të jenë kimike, termike, rrezatimi dhe kombinirovannymy.

Në thellësi efekte të dëmshme në indet janë katër gradë e djegje Eyes:

Klasën e I (Light) karakterizohet nga skuqje e konjuktiva dhe lëkurës qepallë; edemë dhe erozioni sipërfaqësore të kornesë, të cilat janë të përcaktuara gjatë testeve instillyatsionnoy me fluorescein. Kriteri për kujdesin e butë të syve është zhdukja e këtyre lezioneve.

Klasa II (Mesatar ashpërsia) manifestohet dëmtojnë shtresat sipërfaqësore të moshës lëkurës, edemë dhe nekroza e lezioneve sipërfaqësore konjuktivës epiteliale dhe stroma e kornesë, duke e bërë sipërfaqe kornea bëhet me re i përafërt dhe pak gri. Lëkura e qepallave djeg blisters formuar.

Klasa III (Heavy) karakterizohet nga nekroza e konjuktiva dhe indeve themelor - shekulli, kërc, sclera. Në djegie të rënda të konjuktiva e syrit bëhet një kore të verdhë apo pak gri-e bardhë me një sipërfaqe matte. Kornea bëhet me re, sipërfaqen e saj - thatë. Iridocyclitis i mundur zhvillimi dhe katarakt. Defekte Përjashtimi kore shoqëruar nga dhëmbëza të kornesë së syrit dhe mukozës. Dëmtimi ndikon deri në 50% të sipërfaqes së syrit.

Shkalla IV (Sidomos rënda) ndodh me nekrozë të thellë ose zhuritje jo vetëm konjuktivën, por sclera. Kornea, për shkak të dështimit në thellësi, bëhet si një pjatë errët prej porcelani të bardhë. By default, zhvillimi i Uveitis rënda, kataraktit dhe glaukoma e mesëm; vrimë e mundur corneal.

Në varësi të lokacionit dhe moshës kujdesit diferencuar zonën okolohlaznichnoy; kujdesen qeskë conjunctival dhe kornea; djegiet, duke shkaktuar këputje dhe shkatërrimin e syrit; kujdesit të pjesës së dytë dhe adnexa sy.

Zhvillimi i ndryshimeve patologjike në djegiet e syve mund të dallojë 4 faza të lëndimit të djegur:

Faza e parë e kujdesin sy zgjat deri në 2 ditë. Në këtë periudhë me rritje të shpejtë të indeve ndryshime morfologjike, zhvillon hydration dhe ënjtje të kornesë, shkëputje (prishja) e komplekseve të proteinave dhe polisakarideve.

Gjatë fazës së dytë djeg sytë, duke vazhduar 2-18 ditësh fibrinoidnoe zhvillojnë ënjtje të kornesë dhe të çrregullimeve trofike.

Faza e tretë karakterizohet nga çrregullime të kujdesit sy trofike, hypoxia indeve dhe neovascularization të kornesë. Ky proces merr 2-3 muaj.

Faza e katërt e kujdesin sy mund të zgjasë deri në disa vjet. Në këtë kohë, janë procese dhëmbëza, sintezë rritur të qelizave të proteinave kolagjenit të kornea.

Vlerësimi i thellë dhe shtrirjen e lezioneve në orët e para pas syve djegur mjaft të vështira. Ashpërsia e kujdesit të syve varet nga përqendrimi dhe ekspozimit kohë dëmtuar faktor dhe shpejtësi plotësinë ndihmën e parë. Moti për ruajtjen e funksionit vizuale në djegie të rënda dhe veçanërisht të rënda Syri pafavorshme.

Simptomet e kujdesin sy

Burns i butë ka një dhimbje të mprehtë në syrin e prekur, skuqje dhe ënjtje të butë e indeve, trupi i huaj ndjesi hit, vizionin e paqartë. Nën ndikimin e agjentëve termike është e mbyllur çarë e sy refleks, kështu që humbja mund të kufizohet vetëm indeve shekulli. Pas kontaktit me flakë djegur qerpikët, mund të ketë një rritje e mëtejshme e qerpikët e gabuar - tryhyaz.

Djegiet e rënda të syrit që çon në nekrozë të konjuktiva dhe sclera dalje. Në këtë rast formuar Ulçera, e cila më vonë Rumen, duke krijuar një bashkim mes qepallë dhe syrit. Burns tregohet marramendës corneal, fotofobi, blepharospasm; në raste të rënda - rrjedh Keratitis neurotropik, perde corneal. Varësisht nga shkalla e kujdesit të syve të ndryshojë funksionin vizuale mund të tregojnë një rënie të lehtë në vizionin apo humbjen e saj të plotë.

Çdo dëm për indet e iris dhe ciliar trup të zhvilluar iritis dhe iridocyclitis. Në djegie të rënda të syve është një turbullt e lente dhe tejdukshëm, choroid dhe retinë dëmtuar. Komplikimet e djegiet e thella të syve është zhvillimi i glaukoma sekondare. Në rast të infeksioneve të indeve të syve ndodh endoftalmit dhe Panophthalmitis. Djegiet kimike thellë të çojë në vdekje probodenyyu kornea dhe sytë.

Djegiet e syve mund të kombinohet me djegie tjera të fytyrës dhe trupit.

Diagnoza e kujdesin sy

Kujdesi për sytë diagnostikuar me historinë mjekësore dhe prezantimin klinik. Nëse keni zbuluar djegiet sy dëme të kërkojë ndihmë të menjëhershme emergjente, pasi studimet e veçanta oftalmologjike në periudhën akute nuk është zbatuar.

Më tej, për të vlerësuar dëmin, të kryejë një rishikim të jashtëm të syve me vekopod'emnikov, mprehtësi vizuale, matjen e presionit intraokular, ophthalmoscopy, biomicroscopy me errësirë ​​fluorescein për të zbuluar ulcerat kornesë dhe studime të tjera kanë treguar.

Trajtimi i djegiet e syve

Ndihma e parë për djegiet e syve duhet të ofrohen në vend; Viktima më tej kërkohet shtrimin në spital oftalmologjik.

Kryebashkiakëve Neotlozhnymy djeg sytë janë larje plentiful jet deri zgavër conjunctival me solucion fiziologjik ose ujë. Vetë duke përdorur neutralizimin zgjidhje nuk është e rekomanduar për shkak të veprimeve të mundshme produkteve të reaksionit të paparashikueshme ndaj indeve të dëmtuara. Në orët e para pas syve djeg zhvilluan Flushing trakt lacrimal vnedryvshyhsya hequr trupave të huaj nga konjuktiva dhe kornea. Në zgavrën conjunctival varros me pika ose krem ​​vë veprim lokal anestetik. Duke treguar futjen e viktimës e tetanozit.

Në spital për pacientët me djegie të syve të emëruar instalacioni në sy tsitoplehicheskih mjeteve (atropine, scopolamine), ata mund të zvogëlojë dhimbjen dhe gjasat e formimit të mbështjelljes. Me qëllim të parandalimit të infeksionit të zbatueshme melhemin e syve dhe pika që përmbajnë antibiotikë (tetracycline, chloramphenicol, ciprofloxacin), NSAIDs. Burns Syri përdorimi i duhur i zëvendësuesit lotsjellës fluide. Emërohet nga injeksion dhe parabulbarno antioksidantë intramuskular (metiletilpiridinola). Për të stimuluar rigjenerimin e kornesë nga qepallë vë gels Syri (aktovegin, Solcoseryl ose Panthenol). Me rritur IOP emëruar drogë anti-hypertensive lokale (betaxolol, timolol, dorzolamida). Në shkallë të rënda të djegieve Syri tregon përdorimin e glukokortikoideve (dexamethasone, Betamethasone, etj) si parabulbarno ose injeksion subconjunctival.

Me metodat jo-drogës përdoren për djegiet e syve fizioterapi dhe masazh shekulli.

Taktikat kirurgjikale në sy djeg shumë e ndryshueshme dhe varet nga natyra dhe shkalla e shkatërrimit të indeve sy. Kur hyjnë kimikate në dhomën e përparme të kornesë sy nevojën paracentesis të heqjes dhe të agjentëve të infiltruar.

Me kërcënimin e humbjes së një sy në fazat e hershme pas sytë e djegur mund të kryhet operacioni në qepallat dhe syrit - konjuktiva necrectomy dhe kornesë, vitrektomiya, zgavër plastike conjunctival, keratoplasty herët, etj

Në të ardhmen, ju mund të kenë nevojë për të kryer kirurgji plastike në qepallat - korrigjimin e gjarpërues apo shekullit përmbysja, eliminimin e ptosis, të rivendosur eyelashes në tryhyaz, trajtim kirurgjik të kataraktit postës, etj Kur dhëmbëza të kornesë në kohë vonesë është bërë në shtresa apo Përmes keratoplasty, zhvillimin e glaukomës e mesëm - operacionet antihlaukomatoznyh .

Parashikimi dhe parandalimi i djegiet sy

Moti Syri djegiet varet nga natyra dhe shkalla e dëmtimit, kushtet që sigurojnë korrektësi të specializuara të kujdesit të terapisë drogës. Rezultati i djegie të rënda syve zakonisht shërben si entropion, katarakt arsimit, shkrirje zgavrën conjunctival, atrofi e syrit, një reduktim të ndjeshëm në shkallën e funksionit vizuale.

Ekspertët vlerësojnë se rreth 90% e kujdesit të syve mund të parandalohen. Prandaj, parandalimi i djegiet e syve, para së gjithash, kërkon respektimin e sigurisë kur punojnë me kimikate dhe substancave të ndezshme, produktet e pastrimit të shtëpisë; Përdorni syze të sigurisë me filtra. Pacientët me djegie të syve kërkohet mbikëqyrjen e një okulist për të paktën 1 vit pas lëndimit.