Orchitis


  • Simptomet e orchitis
  • Diagnoza orchitis
  • Trajtimi i orchitis
  • Orchitis Parandalimi

Orchitis - inflamacion i koqe. Si një sëmundje të pavarur në urologji pothuajse asnjëherë. Në 5% të pacientëve zhvilluar orchitis për shkak të traumave testicular. Në raste të tjera, orchitis është një ndërlikim i sëmundjeve infektive (gripi, pneumonia, artrit reumatoid, ethe, bruceloza, shytat epididimicheskoho) ose inflamacion i sistemit urogjenital (epididymitis, vezikulita, prostatitis, uretritin). Orchitis në foshnjat shpesh zhvillohet si rezultat i depërtimit në infeksionit përflakur koqe e enëve të kërthizës. Në fëmijët më të rritur orchitis zakonisht një ndërlikim të shytave, rrallë ndodh në përhapjen hematogjene e infeksionit pas lëndimit testicular ose catheterization zgjatur.

Orchitis mund të ndodhë akute ose kronike. Në mënyrë tipike, orchitis akute eshte nje komplikim i sëmundjeve akute infektive e shkaktuar nga inflamacioni kronik dhe kronike.

Simptomet e orchitis

  • Orchitis akute


Simptomë e parë e orchitis janë dhimbje në të testiseve mund të rrezatojë në perineum, ijë, prapanicë apo rajonin e mesit. Scrotum në anën e prekur është rritur me 2 ose më shumë herë, folds e lëkurës në të arrit. Pas 2-4 ditëve të lëkurës scrotal është e nxehtë, hyperemic, merr shkëlqim si një vështrim të lëmuar. Koqe prekur rritur ndjeshëm i dhimbshëm në prekje. Në ditën e parë të orchitis akute e shoqëruar me simptomat e dehjes dhe hipertermia në 38-39S.

Në shumicën e rasteve, edhe pa trajtim, simptomat e orchitis veten të zhduken brenda 2-4 javëve. Ndonjëherë proces inflamator vazhdon të përparojë, duke çuar në testiseve abscesi formimit. Në qelbëzim të testiseve shprehura dermahemia dhe dhimbje të mprehtë kur preku.

Ind testicular dëmtuar nga procesi qelbëzues në absces testicular prodhon spermë më pak. Ndonjëherë ajo shkakton varfëri sekretore.

Orchitis me shytat mund të zhvillohet nga dita e tretë të fillimit dhe duke përfunduar javën e parë pas shërimit. Një e treta e pacientëve në procesin e përfshirë dy testiseve. Shpesh rezultat i orchitis akute në shytave është atrofi testicular.

  • Orchitis kronike

Orchitis kronike mund të jetë nedolikovanoho shkak orchitis akute. Në disa raste, sëmundjet kronike inflamatore të sistemit urogjenital (fshikëzave, ureter, prostatës), fillimisht zhvilluar orchitis kronike.

Për orchitis kronik karakterizohet nga simptoma shumë të pakta. Shpesh vetëm simptomë e sëmundjes janë dhimbje të dobët kur ju prek të testiseve. Në acarimin e orchitis kronike mund të ngrit në dhimbje testicular kur drejtimin dhe duke ecur.

Si rezultat i inflamacioni kronik reduktohet funksionin sekretore test. Kjo shpesh shkakton varfëri në meshkuj që vuajnë nga orchitis kronike.

Diagnoza orchitis

Diagnoza e orchitis akute është themeluar në bazë të urolog ekzaminimit fizik dhe kanë një histori të infeksionit ose lëndimit. Diagnoza diferenciale e epididymitis akute mund të bëhet në bazë të hulumtimit objektiv. Për orchitis tensioni karakteristike akute të lëkurës së scrotum, epididymitis akut - ënjtje. Në orhyte akut nuk zbuloi një rritje shtojcë. Në këtë dhe në një rast tjetër nga ënjtje dhe trashje e kurrizit sperme, por në ndryshimet akute infiltrative kamera orhyte përgjatë vas deferens.

Ndonjëherë diagnoza e orchitis akute e komplikuar për shkak të testis reaktive Hydrocele ose periorhita. Në raste të dyshimta bëhet ultratinguj dhe biopsi e koqe. Në absces të dyshuar testicular kryej birë diagnostike dhe me ultratinguj, e cila konfirmon praninë e përmbajtjes lëngshme.

Trajtimi i orchitis

Orchitis pakomplikuar akute trajtohen si pacientët e jashtëm. Ajo duhet të transferojë pacientin në pjesën tjetër krevat, përjashtuar nga enët dietë djegëse. Organ i prekur kërkon pushim dhe pozicionin e lartë. A trajtimi i sëmundjes themelor, komplikacionet e cila ishte orchitis akute. Pacienti ishte obligim antibiotikë, vitamina, droga absorbable, enzime. Me kërcënimin e qelbëzim kërkohet shtrimin në spital. Pas largimit të pacientit akut inflamacion me orchitis akute emëruar Fizioterapi.

Në orhyte akut komplikojë abscesi testicular, prerje dhe kullimit është kryer fokus purulent. Full testis purulent shkrirja është një tregues për orchiectomy (heqjen e koqe prekur).

Terapia e orchitis kronike është shumë e vështirë për shkak të sëmundjes së vazhdueshme. Përveç kësaj, për shkak se të njëjtat simptoma të mjerueshme, pacientët janë shpesh të pavetëdijshëm orhyte kronike dhe filloni të keni trajtim kur testise janë ndryshime tashmë të shënuara. Pacientët me terapi orchitis kronik treguar antibacterial, fizioterapi dhe trajtime termike. Kur kursi i pafavorshëm i terapisë konservatore dhe neffektivnosty kryer orchiectomy njëanshme.

Orchitis Parandalimi

Masat parandaluese janë trajtim si në kohë të proceseve infektive të sistemit urogjenital. Për zbulimin e hershëm të orchitis në sëmundje ngjitëse, legen traumave, perineum dhe scrotum duhet të monitorojë nga afër gjendjen e pacientit.