Osteomielit


 • Klasifikimi i osteomielit
 • Osteomielit akute
 • Trajtimi i osteomielit akute
 • Osteomielit kronike
 • Trajtimi i osteomielit kronike

Osteomielit - inflamacion i palcën e kockave, në të cilën zakonisht prek të gjitha elementet e kockave (periosteum, substancave bira-bira dhe kompakt). Statistikisht, osteomielit pas lëndimeve dhe operacioneve të 6,5% të të gjitha sëmundjeve të sistemit musculoskeletal.

Femur më mbresëlënëse dhe humerus, kockat e këmbës, rruaza, nyjeve dhe nofulla e sipërme. Pas frakturave të hapura të eshtrave të gjata diaphysis osteomielit post traumatike ndodh në 16,3% të rasteve.

Meshkujt kanë më shumë gjasa të vuajnë nga osteomielit e gra, fëmijë dhe të moshuar - shumica e njerëzve moshë të re dhe të mesme.


Klasifikimi i osteomielit

Nuk janë jo-specifike dhe osteomielit specifik. Osteomielit nonspecific piogjen bakteret që shkaktojnë: Staphylococcus aureus (90%), Streptokoku, E. coli, të paktën - kërpudhave. Osteomielit specifik ndodh në tuberkulozin e kockave dhe nyjeve, brucelozës, sifilizi, etj

Në varësi të mënyrës në të cilën bakteret depërtojnë kockën, të dalluar endogjen (hematogjene) dhe osteomielit exogenous. Kur osteomielit hematogjene patogjenët infeksion purulent anë të gjakut të hyrë në zjarr të largët (vlim, panaric, abscesi, celuliti, plagë të infektuara ose të konsumuarit, grykët, sinusit, dhëmbë kalbur, etj). Kur infeksioni ekzogjene osteomielit penetron kockave kur të plagosur, operacionet apo përhapjen e organeve përreth dhe indeve të buta.

Në fazat fillestare të osteomielit endogjen dhe ekzogjen ndryshojnë jo vetëm në natyrë, por edhe në format. Atëherë qetë nga dallimet dhe të dy format e sëmundjes njëjtë.

Ka disa forma të osteomielit ekzogjen:

 • post-traumatik (pas frakturave të hapura);
 • Arma e zjarrit (pas frakturave armë zjarri);
 • postoperative (pas spokes ose operacione mbi kockat);
 • kontakt (në inflamacion tranzicionit të indit përreth).

Në mënyrë tipike, e para është osteomielit akute. Në raste të favorshme duke i dhënë fund në shërim, e pafavorshme - bëhet kronik.

 • dhe - palca e eshtrave abscesi;
 • b - abscesi subperiosteal;
 • në - absces intramuskular;
 • g - Plehu i pavarur zbulim i madh;
 • d - formimin gyp.

Në format atipike të kirurgjisë (Brodie abscesit, osteomielit albuminoznom Ollye, sclerosing osteomielit Harry) dhe disa sëmundjeve infektive (sifilizi, tuberkulozi, etj) faza akute e inflamacionit mungon, procesi është kronik primar.

Osteomielit akute

Manifestime të osteomielit akute varet në rrugën e infektimit, shëndetin e përgjithshëm, pafundësinë e lezione traumatike të kockave dhe indeve të buta përreth. X-rrezet ndryshime të parë pas 2-3 javësh nga fillimi.

Zakonisht zhvillohet në fëmijëri, dhe i sëmurë e treta e pacientëve të moshës nën 1 vit. Quite raste të rralla të osteomielit hematogjene në të rriturit në të vërtetë keni sëmundje të përsëritura transferuar në fëmijëri. Bolshebertsovuyu më mbresëlënëse dhe femur. Ndoshta lezione të shumta të eshtrave.

Shkaqet osteomielit hematogjene

Me xhepa të largëta të inflamacionit (absces, celuliti, plagë të infektuara, etj) baktereve në gjak u përhap në të gjithë trupin. Në kockat e gjata me tuba, sidomos - në mes të zhvilluar mirë rrjetin e tyre të gjerë të enëve të gjakut, e cila ngadalëson shpejtësinë e fluksit të gjakut. Agjentët Infektive depozituar në substancë bira-bira e kockave. Nën kushte të pafavorshme (hipotermi, ul imunitetin) bakteret fillojnë të shumohen, zhvillimin osteomielit hematogjene.

Ka tre forma të sëmundjes:

 • Septike Tanke-piemicheskih

Karakterizohet nga fillimi akute dhe dehje të rënda. Temperatura e trupit rritet në 39-40 °, i shoqëruar nga ethe, dhimbje koke dhe të vjella të përsëritura. Humbje e mundshme e ndërgjegjes, jerm, konvulsione, verdhëz hemolitik. Përballen me zbehtë pacientit, membranat buzët cyanotic mucous dhe lëkurën të thatë. Pulse përshpejtuar, presioni është ulur. Shpretkë dhe mëlçi janë zgjeruar, nganjëherë zhvillojnë pneumoni.

Në 1-2 ditët e sëmundjes duket lokalizuar saktësisht, prerja, i mërzitshëm, arching ose marramendës, rëndohet nga dhimbje të vogël të lëvizjes në disfatë. Indet e buta janë gjymtyrë fryrë, lëkura e nxehtë dhe e kuqe, të tensionuara. Me përhapjen e nyjeve përreth zhvilluar artrit qelbëzues.

Pas 1-2 javësh plagë formuar në qendër të luhatjeve të zjarrit (fluide në indet e buta). Plehu depërton muskujt, abscesi intramuskular është formuar. Nëse phlegmon nuk hapet, ai mund të zbulojë veten për të formuar një gyp apo progres, duke çuar në zhvillimin e para-kyçeve cellulitis, artrit septik sepsë i mesëm ose.

 • Lokal

Gjendja e përgjithshme vuajnë më pak, ndonjëherë mbetet i kënaqshëm. Shenja mbizotëruese të inflamacionit lokal të kockave dhe indeve të buta.

 • Adinamicheskaya (toksik)

Kjo ndodh rrallë. Karakterizohet nga një fillim rrufe. Simptomat mbizotëruese e sepsë akute: një rritje të mprehtë në temperatura, sëmundje të rënda në mëngjes, konfiskimet, humbja e vetëdijes, reduktim shënuar në presionin e gjakut, dështimi akute kardiovaskulare. Shenjat e inflamacionit të dobët të kockave të shfaqet vonë, duke e bërë të vështirë për diagnostikimin dhe trajtimin.

Rezultojnë fraktura të hapura. Zhvillimi i sëmundjes kontribuon në ndotjen e plagë në kohën e lëndimit. Rreziku i osteomielit rrit me fraktura ndryshuar formë, dëme të shumta të indeve të buta, dëmtime të rënda shoqëruese, sëmundje vaskulare, imunitet të ulët.

Osteomielit Post-traumatik prek të gjitha pjesët e kockave. Në lineare inflamacion zonën thyerje zakonisht i kufizuar në këtë faqe interneti thyerje, thyerje ndryshuar formë Procesi purulent ka tendencë për të përhapur. I shoqëruar nga ethe ethshëm, dehje të rënda (dobësi, dobësi, dhimbje koke, etj), anemi, leukocytosis, rrit ESR. Fabrics në thyerje fryrë, hyperemic ashpër dhimbshme. Nga plaga, një sasi të madhe të qelb.

Shpesh ndodh lezione kur të mëdha të kockave dhe indeve të buta. Zhvillimi i osteomielit promovon stresin psikologjik, rezistencë të ulët dhe trajtimin joadekuat të plagëve.

Simptomat e përbashkëta të osteomielit post-traumatike të ngjashme. Simptoma lokale të armë zjarri akute osteomielit shpesh i dobët. Ënjtje e gjymtyrë të moderuar, shkarkimi i bollshëm purulent mungon. Për zhvillimin e osteomielit sugjeron ndryshimin e sipërfaqes plagë, e cila është e shurdhër dhe i mbuluar me lulëzim gri. Më vonë inflamacion shtrihet në të gjitha shtresat e kockave.

Pavarësisht nga prania e vatrave të infeksionit, osteomielit shtënë zakonisht vjen e kockave (përjashtim - një fragmentim të konsiderueshëm të fragmenteve të kockave zhvendosjes i madh). Kjo vatra purulent zbuluar në kallo.

Nuk është një lloj i osteomielit post-traumatik. Ka pas kirurgji për osteosynthesis e frakturave të mbyllura, kirurgji ortopedike, foli me vendosjen e aparatit compression-çmenduri apo imponimin e tërheqje skeletor (foli osteomielit). Në mënyrë tipike, zhvillimi i osteomielit shkaktuara nga keqpërdorim ose kirurgji të madhe traumatike pa mikrobe.

Ndodh kur proceset purulent përreth kockave dhe indeve të buta. Më shpesh infeksioni përhapet nga indeve të buta për të kockave me kriminelëve, abscese dhe furçë phlegmon plagë të gjerë të kokës. Shoqëruar nga të rritur ënjtje, dhimbje në rritje në dëmtim dhe formimin e fistulat.

Trajtimi i osteomielit akute

Vetëm spital në departamentin e traumatologji. Performed imobilizimi gjymtyrë. Kaloni antibiotik masiv dhënë ndjeshmëria e mikroorganizmave. Për të reduktuar toksicitetit, plotësoj vëllimin e gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut gemodez plazma transfused lokale, 10% albumin zgjidhje. Kur metoda sepsa jashtëtrupor përdorur hemokorrektsii: hemosorption dhe limfosorbtsiyi.

Një kusht i detyrueshëm për trajtimin e suksesshëm të osteomielit akute është kullues purulent fokus. Në fazat e hershme të kockave trepanatsyonnoho bëjë vrima e ndjekur nga larja me zgjidhje të antibiotikëve dhe enzimet proteolitike.

Në artritit septik birë i përbashkët kryer përsëritet për plehut organik dhe futjen e antibiotikëve, në disa raste tregon artrotomiya. Me përhapjen e abscese indeve të buta të formuara, e ndjekur nga larja hapur zbulimin.

Osteomielit kronike

Për vatrave të vogël të inflamacionit, trajtimit të plotë dhe me kohë, kryesisht në pacientët e rinj të rivendosur kocka predominon mbi shkatërrimin e tij. Nekrozë zëvendësohet plotësisht nga kockave të sapo formuar, shërim ndodh. Nëse nuk (rreth 30% e rasteve), osteomielit akute bëhet kronik.

Përafërsisht 4 javë për të gjitha format e osteomielit akute është sekuestrimi - zona e vdekur të formimit të kockave, të rrethuar nga kockave ndryshuar. Në 2-3 sëmundje muaj sequesters më në fund e ndarë, shkatërrim në vend të zgavrën e kockave është formuar dhe procesi bëhet kronik.

Simptomat

Në kalimin në kronike pacientit osteomielit akute përmirësohet. Reduktuara dhimbje, janë të dhemb. Formimin pasazhe fistulous që mund të duken si një sistem kompleks të kanaleve dhe jashtë në sipërfaqe të lëkurës larg nga lëndimi. Që voles lëshuar një sasi e moderuar e shkarkimit purulent.

Në faljen kusht pacientit është i kënaqshëm. Dhimbje zhdukur, alokimi i fistula është i papërfillshëm. Ndonjëherë fistulat mbyllur. Kohëzgjatja e faljen në kirurgji varionte nga disa javë për disa dekada, në varësi të moshës dhe gjendjes së përgjithshme të pacientit, lokalizimin e etj

Përsëritje të kontribuojë comorbidities, imunitet të ulët dhe mbylljen e fistula, e cila çon në akumulimin e qelb në një zgavër formuar kockave. Përsëritje të sëmundjes ngjan foto fshirë të osteomielit akute, të shoqëruar nga hipertermia, dehje e përgjithshme, leukocytosis, rrit ESR. Përfundimi është e dhimbshme, e nxehtë, e kuqe dhe shtohet. Pacienti përmirësuar pas hapjes së gyp apo abscesi seksion.

Komplikimet e osteomielit kronike

Osteomielit kronike është shpesh frakturat e komplikuara, formimi i nyjeve të rreme, deformime kockave, contractures, artrit septik, keqdashje (degjenerim i keq i indeve). Duke vazhduar një burim ekzistues të infeksionit ndikon në gjithë trupin, duke shkaktuar amiloidosis renale dhe ndryshimet e organeve të brendshme. Gjatë përsëritjes dhe dobësimin e trupit të jetë e mundur të sepsë.

Diagnoza e osteomielit kronike

Diagnoza e osteomielit kronike në shumicën e rasteve pa vështirësi. Për të konfirmuar ose X-ray të imazhit kryhet. Për të identifikuar pasazhet fistulous dhe lidhja e tyre me osteomieliticheskoho zjarri të kryer fistulography.

Trajtimi i osteomielit kronike

Operacioni osteomiyelitychnyh treguar praninë e dëmtimit të dhëmbëve dhe ulcerat, fistulat purulent, sekuestrimit, nyje e rremë, të relapses shpeshta të dehjes, dhimbje të forta dhe mosfunksionim të gjymtyrëve, keqdashje, çrregullime të organeve dhe sistemeve të tjera për shkak të infeksionit kronik purulent.

Necrectomy kryer (sequestrectomy) - heqja e sekuestrimit, granulimit, dëmtimit të dhëmbëve osteomiyelitychnyh me mure të brendshme dhe fistula heqje e ndjekur nga kullues larë. Pas kryerjes plastike kockave dentare.