Osteoporozën


 • Shkaqet e Osteoporozën
 • Simptomet e Osteoporozën
 • Diagnoza e osteoporozës
 • Trajtimi i osteoporozës
 • Parandalimi i osteoporozën

Osteoporozen - një sëmundje e skeletor kockat ristrukturimit. Pesha e eshtrave gradualisht zvogëlohet, ata bëhen më pak i fortë dhe më e brishtë. Sëmundja ndodh malosimptomno dhe shpesh vetëm pas rreze thyerje hip, ose organeve kurrizor.

Sipas OBSH, osteoporozën është sëmundje e katërt më e zakonshme noncommunicable pas sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut, kancerit dhe diabetit. Sëmundja prek kryesisht të moshuar dhe postmenopausal gratë. Mundësia e zhvillimit të osteoporozën rritet me moshën.

Ka dy forma të osteoporozën: fillore dhe të mesme.


Shkaqet e Osteoporozën

Osteoporozën - sëmundje polifaktornoy.

Involutional (primar) osteoporozën zakonisht ndodh në pacientët më të vjetër se 50 vjet. Faktorët e rrezikut për osteoporozën fillore janë:

 • histori familjare (tregues të frakturave që ndodhin në anëtarët më të vjetër të familjes si pasojë e lëndimeve të vogla);
 • verë dhe mosha e vjetër;
 • physique asthenic, humbje peshe;
 • një rritje e lehtë;
 • Fillimi me vonesë i menstruacioneve (të moshës 15 dhe mbi);
 • Menopauza e hershme (para moshës 50 vjeçare);
 • infertilitetit;
 • cikli menstrual;
 • një numër i madh i shtatzënive dhe lindjeve;
 • gji të zgjatur.

Për shkak se indet e kockave varet nga prodhimin e estrogjenit, incidenca e osteoporozës rrit në mënyrë dramatike pas menopauzës. Femrat e moshës 50-55 vjeç vuajnë nga fraktura për shkak të osteoporozën në 4-7 herë më shpesh se meshkujt. Deri në 70 fraktura ndodhin çdo grua të dytë.

Sipas moderne rrit rrezikun trauma thyerje proporcionalisht ulet dendësia e kockave. Duke ulur dendësisë kockore nga 10% Incidenca e frakturave rrit 2-3 herë. Osteoporozën kryesisht ndikon kockave të dominuar substancë bira-bira (rruaza, kockat në dore parakrah) ndërlikim kaq tipik i sëmundjes janë thyerje e organeve kurrizor dhe rreze në lokacion tipike.

Osteoporozën i mesëm është për shkak të çrregullimeve endokrine dhe mënyrën e jetës. Faktorët e rrezikut për osteoporozën mesme:

 • çrregullime endokrine (reduktuar funksion ovarian, diabet, rritjen e prodhimit të hormoneve veshkave dhe tiroide);
 • kequshqyerja (dietë paekuilibruar, anoreksi neurogjenik, rritur në dietë të proteinave dhe yndyra, nga mungesa e kalciumit);
 • Abuzimi i nikotinës, alkoolit, dhe kafe;
 • Përdorimi i zgjatur (mbi një muaj), kortikosteroidet, Anticonvulsants dhe heparin;
 • dështim kronik renal;
 • malabsorption e kalciumit në zorrë;
 • predispozicion gjenetik;
 • maloruhlyvist, mungesa e aktivitetit fizik;
 • Pjesa tjetër e zgjatur krevat (me lëndimet, operacioneve, sëmundjet kronike).

Simptomet e Osteoporozën

Më të osteoporozën kanë kohë neglizhohet. Të vetmet shenja të sëmundjes janë shpinë dhimbje (kraharorit dhe mesit). Në osteoporozën reduktohet gradualisht rritja e pacientit ndryshon sjellje e tij, shpinë bëhet më pak të lëvizshme.

Manifestimi më i rëndësishëm i osteoporozës është thyerje (zakonisht - organet vertebral apo rreze). Sidomos i rrezikshëm është thyerje hip se në 20-25% të rasteve shkaku i vdekjes së pacientëve gjatë gjashtë muajve të parë pas lëndimit, dhe 40-45% të çojë në fillimin e aftësisë së kufizuar të rënda.

Diagnoza e osteoporozës

Diagnoza e osteoporozës është e bazuar në ankesat e pacientit, studimi i historisë, ekzaminimi rezulton trauma dhe matjen e densitetit të kockave mineral.

Për të përcaktuar densitetin e kockave duke përdorur foton vetme (jo gjithmonë informative) dhe densitometry të dyfishtë të energjisë, densitometry ultratinguj dhe CT sasiore e shpinë. Metodat radiografike të besueshme të zbuluar shenjat e osteoporozës vetëm me humbjen e konsiderueshme e mases kockore (30%).

Trajtimi i osteoporozës

Qëllimi kryesor në trajtimin e osteoporozës - për të arritur reduktimin e humbjes së kockave me procesin e njëkohshëm të shërimit aktivizimit. Trajtim gjithëpërfshirës i osteoporozën përfshijnë terapi të hormoneve (estrogjene, androgens, progestins), vitaminë D, bisphosphonates, calcitonin.

Hormonet në osteoporozën përzgjedhur në varësi të faktorëve të seksit, moshës dhe të rrezikut. Kur zgjedhjen e drogës për gratë merr parasysh fazën e menopauzës, prania e një mitrës dhe dëshirën e një gruaje që të ketë reagim menstrualnopodobnoy në periudhën postmenstrualnom.

Terapia Hormone është i kundërindikuar në mëlçi dhe veshka sëmundje shoqëruese të rënda, thromboembolism, thrombophlebitis akute, gjakderdhje mitrës, tumoret e traktit gjenital femëror dhe diabetit të rënda.

Gjatë trajtimit hormonal e osteoporozës është e nevojshme për të kontrolluar presionin e gjakut dhe do të kryejë studimin onkotsitolohicheskoe. Një herë në vit nga mamografia dhe me ultratinguj e pelvisit.

Kalcitonin përdoret për trajtimin e osteoporozës në prani të contraindications në terapi hormoneve. Drogës ngadalëson humbjen e eshtrave, rrit futje e kockave të fosforit dhe kalciumit, ka efekt analgjezik, përmirësimin bashkim i eshtrave në fraktura.

Bifosfaty reduktuar rezorbimit kockave. Vitamina D nxit thithjen e kalciumit dhe fosforit, stimulon proceset e formimit të kockave.

Parandalimi i osteoporozën

Parandalimi osteoporozën duhet të fillojë nga një moshë të re dhe të zgjasë një jetës. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet masave parandaluese në pubertet (formimin e kockave) dhe postmenopausal.

Forcë kockave rritje dhe të reduktuar rezorbimit kontribuon ushqyerit (përbërje të balancuar të ushqimit, futje të mjaftueshme të kalciumit), aktiviteti i rregullt fizik. Ju duhet të kufizojë futje tuaj të alkoolit, kafe dhe nikotina. Në moshën e vjetër duhet të identifikojnë menjëherë faktorët e rrezikut për osteoporozën, nëse është e nevojshme, të marrë vitaminë D dhe kalcium shtesë. Hormonet Ndoshta profilaktike.

Gratë në peri-menopauzë dhe e rekomanduar për të rritur futje e produkteve të qumështit të kalciumit të pasur. Me alergjive dhe intolerancës ushqimore nevojë qumësht për tableta kalcium mund të plotësoni drogë në kombinim me vitaminë D.

Nga mosha 50 duhet të nënshtrohen inspektimeve të rregullta për të identifikuar rreziqet e osteoporozës dhe nevojën për terapi zëvendësimi të hormoneve.